Cuha-völgyi sziklamászó hely
A hosszú (több mint 10 km-es), 150 méter mély szurdokvölgy a Vinyéhez közeli, északi részén sziklás részeket tartalmaz, melyek nagyon szép látványként bújnak meg a cseres-tölgyes fái között. A vasút viaduktjának közelében emelkednek a legnagyobb sziklák, melyek itt-ott elérik a 30 méteres magasságot is.
A mászóutak három sziklaformáción találhatóak, zömük a viaduktnál és a kis alagútnál vezető Bucsek-gerinc kétoldalán. Ezen a gerincen vezet hazánk egyik leghosszabb, romantikus szépségű vasalt útja is, a Bucsek Henrik Emlékút, ami közepes, C nehézségű.
A Bucsek-gerinc viadukt felőli, bal oldalán emelkedik a Kis-fal, amely 10-15 méter magas és 40 méter széles. Ezen összesen 20 mászóút található - zömmel a könnyebb fokozatokban (3-5-ös fokozat). Mivel e falrész csak néhol függőleges, nittekkel nagyon jól biztosított utjai ideálisak kezdők, gyermekek és mászótanfolyamok számára. A falrész középső, táblás útjai könnyebbek (3-4-es fokozatban), míg a meredekebb szélső utak 5-ös és 6-os fokozatúak.
A Bucsek-gerinc keleti oldalán található a hosszú Nagy-fal, amely 20-25 méter magas, ráadásul kiemelkedően szép formakincsével a Dunántúl egyik legszebb mászóhelye. E függőleges és néhol áthajló falon jóval nehezebb feljutni. Összesen 34 mászóút található rajta, zömében a 6-7-es fokozatban. A fal jobb oldali, legmagasabb részén található egy impozáns, 1,5 méteres tetőáthajlás kifejezetten extrém utakkal: ilyen a Halál Palermóban vagy az Ötödik elem (9-). E fal jobb szélén ér véget (már közvetlenül a vasúti alagút bejáratánál) egy hosszú lefelé menettel a drótkötéllel biztosított Bucsek Henrik Emlékút.
A Cuha-patak északi felén a hegyoldalban Vinye felé számos sziklaformáció emelkedik még, kb 15-20 méter magasságúak. A legimpozánsabb a Fekete mamba-torony 20 méteres felszökése, amely áthajló részeivel a Cuha legvadabb sziklája. Ezen 12 darab, nagyrészt nehéz mászóút vezet, jellemzően a 6-8-as fokozatban. Komoly erőnlét kell a legnehezebbek megmászásához. Itt vezet a hely egyik legszebb mászóútja, a Fekete Mamba repedésútja (8). Külön érdekessége a toronynak, hogy bal oldalán, néhány úton engedélyezték az ún. „drytooling-mászást", azaz itt hágóvassal és jégcsákánnyal is lehet gyakorolni - de ez az alpinizmus extrém ága, komoly felkészülést követel.
A Vinye felőli oldalon is van még egy kis mászófal, a Legalja.hu 10 méteres letörése, de az ironikus névadás is sejteti, hogy ez nem igazán jelentős. Sokkal érdekesebb a közelben található Ariadne fonala vasalt út, ami 150 méter hosszan kanyarog föl-le a patak fölött egy széles falsávon. Ez D-E nehézségű, azaz kifejezetten sportos. Kétségtelenül a magyarországi vasalt mászóutak egyik legszebbje.
Helyi tippek
- Az általánosan elterjedt vélemény szerint a Cuha hazánk egyik legszebb mászóhelye. A változatos szurdokvölgy, a szép erdőrészletek, a köveken átbukdácsoló Cuha-patak tényleg varázsossá teszik itt a sportolást. A hely a nagy nyári melegben is árnyékos marad.
- A Cuha szikláinak kifejezett előnye, hogy ez igazi családos és társas mászóhely. A vasalt utak színesítik a választékot, de e környék a kirándulásokra is pompás lehetőségeket nyújt, különösen, ha összekötjük a közeli Csesznek nagyszerű programkínálatával (vasalt utak, túrázás és a vár látnivalói).
- A mászóhelyre jellemző, hogy az útvonalak nagyon jól biztosítottak, mindenhol kétpontos standok vannak. A Dunántúlon a Cuha az egyik legjobb hely a kezdő mászók, a tanfolyamok és a mászás iránt még csak érdeklődők számára. Ezt erősíti tovább a két szép vasalt mászóútvonal, amelyből az Ariadne fonala nem a gyakorlatlanoknak való!
- Egy szó mint száz, e szép sziklákon a kezdők is találnak örömöt. A Nagy-fal útjai azért a haladó sportmászóknak valók, mert technikásak, de ezek is nagyon biztonságosan vannak kinittelve.
- A táj sok szép érdekességet kínál: Vinye kicsi települése (a népszerű vinyei büfével), az Alsó-Cuha-szurdok sziklái és barlangjai, vagy épp a fenyőfői ősfenyves és még sok más felfedeznivaló.
Történet
A mászóhely 2005 tavaszán és nyarán épült ki EU-s támogatás segítségével. A Tatabányai Alpin Klub volt a munkák irányítója. A mászóutak és vasalt mászóutak kiépítését gyakorlott alpinisták végezték: Kovács Tamás, Kovács Attila, Pál Vince, Fucskó László, Zoltai György és Babcsán Gábor. A koncepció, hogy közkedvelt mászóhely működjön a romantikus szurdokban, teljes sikerrel járt.
Mászóutak
Kis-fal
1. Első út 5-
2. Illa berek 5-
3. Sárberek 4+
4. Ágaskodó 6-
5. Szőlőskert 3
6. Kapatanya 4+
7. Poros szépség 4+
8. Répa, retek, mogyoró 3+
9. Vigyázat. lépcső 4
10. Rámpa 2
11. Pillér 4-
12. Repedés 5-
13. Perseidák szerelme 5+
14. Orrocska 6-
15. Teknő 5-
16. Lápon 5+
17. Repedt sarok 4+
18. Dása 4+
19. Natasa 5-
20. Olga 5-
Nagy-fal
21. Bástya-elvtárs 6
22. Gaba Delete 7-
23. Vigaszág 7-
24. Onyx 7-
25. Jó kifogás sose rossz 6-
26. Nwvem: Senki 6
27. Pedig ez klassz! 5+
28. Löveg úr 6-
29. Szórás 5+ v. 6
30. Big Fish 6
31. Krücskücs 7
32. Sima ügy 7-
33. Boulder 7+
34. Logarléc 5+
35. Rámpácska 4
36. El Capone 7-
37. Táncolj Törő 6-
38. Il Diedro 5+
39. Rep-rap 5+
40. Mechanikus Citrom 5+
41. Mechanikus Narancs 7-
42. Psychokiller 6-
43. Rés a pajzson 5-
44. Hatvanasok klubja 7
45. Sára útja 8-
46. Keresztapa 7-
47. Halál Palermóban 8/8+
48. Ötödik elem 8+
49. Luca útja 5+
50. Kongó 6+
51. Salabakter 5+
52. Csavardi Samu 6
53. Róka-kő 7
54. Szürke Gandalf 6
55. Záróra 6
56. Bucsek Henrik via ferrata
Opening hours
Egész évben látogatható.Price:
IngyenesPublic transport
-
A Cuha-völgy megközelítésnek lassú, de igazán szép lehetősége a vasút, amely naponta többször is közlekedik Veszprém és Győr vasútállomások között.
- Leszállni a Porva-Csesznek, illetve a Vinye vasúti megállóhelyek valamelyikén, vagy a Bakonyszentlászló vasútállomáson érdemes.
- Vinyére érkezhetünk busszal is, ebben az esetben a Vinye, vasútállomás buszmegállót kell választanunk.
Getting there
- A mászóhelyeket a cuha-völgyi turistaútról lehet megközelíteni. A völgyön a P jelzés kanyarog végig.
Parking
- Parkolni Vinyén érdemes.
Coordinates
Recommendations nearby
A zömében csendes erdei kerékpárutakon haladó, veszélyes emelkedőket meglepő módon alig tartalmazó körtúra az országszerte erdőiről híres, legendás ...
A hírneves Cuha-völgy legszebb szakaszára látogat körtúránk, mely Csesznekről kínál sportos, egész napos kikapcsolódást. Végigjárásával ...
Elnézve a szelíd-lankás bakonyi tájat nem is gondolnánk, milyen vad szurdokvölgyeket rejtenek a szerény magasságok. Csesznek környékén két ...
Kis szurdok után nagy kanyon: látványos és hangulatos útvonal a Cseszneki vár alatti Kőmosó-szurdokból az Ördög-árokba. Egyik sem a gyors, ...
Bakonyszentlászlóról a szelíd hegyalja vad patakáttörésébe, az Alsó-Cuha-szurdokba látogatunk, és egy jégkorszak utáni maradványerdő, a Fenyőfői ...
A Bakony elsősorban erdőségei és szurdokai miatt megfelelő turistacélpont, nyolcasként fonódó útvonalunkon pedig kijut mindkettőből.
Fenyőfőről a Kőris-hegyre gyalogolva páratlanul változatos túrát tehetünk, és belekóstolhatunk abba, milyen lehetett az egykori Bakony-erdő ...
Fenyőfőt különös hangulatú erdő, síkvidéki erdeifenyves övezi. Kezdetben felkapaszkodunk a Bakony peremén található Pápalátó-kő teraszára, ahonnan ...
Show all on map
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others