Kecske-templom (Nagyboldogasszony-templom), Sopron
Sopron főterének egyik meghatározó jelképe – a Tűztorony mellett – a Kecske-templom. A városban lakó ferences szerzetesek elsőként a templom mögött ma is látható hatalmas kolostorukat építették fel. Ezt követően 1270 körül szentmargitai faragott kőből kezdték építeni templomukat, amely a magyar kora gótikus építészet egyik legszebb példája. Hajóboltozatát és orgonakarzatát a 15. században emelték, berendezése barokk stílusú. A templom formája hasonlít a belvárostól északra lévő Szent Mihály főangyal-temploméhoz.
A 15. század elején a templom 47 méteres tornyát Geissel Henrik adományából építették fel, az ő tiszteletére a templom bejárata fölött kecske domborművet láthatunk, ami a Geissel család címerállata. Ez a kecske adta a templom népies elnevezését is. A helyi legenda szerint Geissel Henrik, aki a város egyik leggazdagabb polgára volt, meggyilkolta Büki János soproni lakost. Ezután a három és fél házat birtokló Geissel Henrik Ausztriába menekült. Isten előtt úgy vezekelt, hogy vagyonát az egyháznak adta, ebből épült a templom. Más forrás szerint Henrik bátyja, Miklós adományozta a vagyont a ferenceseknek, hogy testvére bűnei megbocsáttassanak. A szájhagyomány külön történetet kreált a kecskék köré: eszerint a templom egy kecske által kikapart kincsből épült.
Számos történelmi eseményt színtere volt a templom: két királynénak, Gonzaga Eleonóra Annának és Pfalz-Neuburgi Eleonóra Magdolna Teréziának is itt, a főtéri templomban került a fejére korona, 1625-ben pedig itt koronázták meg III. Ferdinánd királyt. A koronázások mellett öt országgyűlés színhelye is volt a szép, gótikus épület.
A 16. században több előkelő család választotta a templomot, a káptalantermet, az alattuk húzódó kriptát vagy a kerengőt temetkezési helyül. A következő században többek között a Czirákyak, az Esterházyak és a Széchényiek is örök nyughelyükül választották a Kecske-templomot. Egészen 1780-ig, a templomokban való temetkezési jog bevonásáig temetkeztek ide családok.
1676-ban nagy tűzvész pusztított Sopronban, aminek során leégett a templom tetőzete. Ezt követően alakították a templomot barokkos stílusúra, ekkor készült a nyugati oldal barokk főhomlokzata, és ebből a korból származik a ma látható berendezés nagy része, a rokokó szószék és főoltár is.
1787-ben II. József feloszlatta a koldulórendeket, így a ferences rendet is. A templomot elhanyagolták, az 1790-es évek végén szénatárolásra használták. 1802-ben a bencések kapták meg a templomot és a kolostor épületegyüttesét. A század végén id. Storno Ferenc restaurálta a templomot, visszaállítva annak eredeti gótikus stílusát, koronás kőtornya is ekkor kapta mai formáját. A bencések használták a templomot és a rendházat egészen 1948-ig, amikor kiköltöztették őket, és kolostorukat előbb egyetemi, majd középiskolai kollégiummá alakították. A bencések az 1990-es években kapták vissza a templomot és a mellette álló kolostort.
A Kecske-templom belsején is érezhető a több építészeti kor megjelenése: a boltozat, a levéldíszes vagy torz emberfejjel ékesített gyámkövek a középkorból, a gótikus hálóboltozat alatti, szobrokkal gazdagon díszített oltárépítmény a 18. századból származik. A templom két szószékén ugyanez a kettősség fedezhető fel. A korábbi, látszólag egyszerűbb szószék eszmeileg értékesebb, hiszen a történet szerint innen prédikált a kereszt megvédése érdekében Kapisztrán Szent János ferences szerzetes, aki a pápa utasítására a török ellen hívta csatába a hívőket, a sereg élén pedig maga is részt vett a diadalmas nándorfehérvári csatában. Ez a szószék eredetileg fából készült, de később márvánnyal burkolták be, mert amikor a kései utódok megtudták, hogy innen prédikált Kapisztrán Szent János, szét akarták hordani, még ha szálkánként is. A másik, gazdagon díszített, 18. századi szószéket levelek, szobrok, domborművek ékesítik. A templom freskói, díszítései, csúcsíves ablakai valódi mesterművek.
Open from
- április 1. - október 31.: naponta 8:00 - 18:00
- november 1. - március 31.: naponta 8:00 - 16:00
Price:
Kombinált jegy (A templom, az altemplom, a középkori kápolna és a káptalanterem megtekintése, továbbá az interaktív terminálok használata, fényképezés és videó készítése):
- Felnőtt: 900 Ft
- Diák (6-26 éves korig) és nyugdíjas (62 éves kor felett): 500 Ft
Templom megtekintése (A templom és az altemplom megtekintése, fényképezés és videó készítés. (A templom megtekintésére nincs kedvezményes jegy.)
- 500 Ft
Kombinált csoportjegy:
- Felnőtt csoport (csoporthatár 20 fő): 13 100 Ft/csoport
- Diák és nyugdíjas csoport (csoporthatár 20 fő): 8 100 Ft/csoport
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2020 májusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Public transport
- A helyközi buszokkal a Sopron, Ógabona tér, Újteleki u. megállóig érdemes utazni.
Getting there
- A megállóból egy kis közön keresztül átmegyünk a Színház utcába, majd jobbra néhány méter után a templom melletti sétányon (Bünker János Rajnárd köz) keresztül jutunk el a Templom utcáig. Azon balra fordulunk, és hamarosan a Fő térre érünk, ahol jobb kéz felé megpillantjuk a templomot (300 m).
Parking
- A Színház utca teljes hosszában tudunk parkolni (fizetős).
Coordinates
Kecske-templom (Nagyboldogasszony-templom), Sopron
9400 Sopron
Special features
- 1 Routes nearby
Gegensätze ziehen sich an: von der Urbanität von Sopron, durch das riesige Waldgebiet des Ödenburger Gebirges, bis zu den Weinbaugebieten von ...
- 1 Routes nearby
Questions and answers
Do you have questions regarding this content? Ask them here.
Reviews
Help others by being the first to add a review.
Photos from others