Tettyei Mésztufa-barlang
A Tettyei Mésztufa-barlangban nincsenek cseppkövek, ez ugyanis édesvízi mészkőben keletkezett, vagyis más, mint a karsztos barlangok. A hegyről lerohanó Tettye-patak meszes vizéből kalcium-karbonát vált ki a patakmederben, ami bevonta a mederbe hullott faágakat, leveleket. Néhány tízezer év alatt a Tettye völgyében mintegy 30 méter vastag és egy kilométer hosszú mésztufa réteg alakult ki gátakkal és különböző méretű üregekkel.
A puha kőzetben keletkezett természetes járatokat aztán az ember tovább alakította. A jól megmunkálható mésztufa kiváló építőkő volt, ennek köszönhetően évszázadokon át tartó bányászati tevékenység folyt itt. De nemcsak dolgozni jöttek ide, a 19. század végéig számos barlanglakást is kialakítottak a tettyei mésztufában.
1906-ban Reéh Györgynek, az ismert pécsi lokálpatriótának támadt egy ötlete, hogy csináljanak a turistaattrakciót az addig lezárt tettyei barlangból. Lett itt mesterséges vízesés, fényjáték, a sötét járatokban papírmasé sárkányok, őslények és még egy kaszásnak öltözött ember is ijesztgette a vendégeket, szóval amolyan vidámparki szellemvasút-élményt kínáltak a látogatóknak. A Pokol kapuja, ahogy akkoriban emlegették a barlangot, még népszerűbbé tette a Tettyét, ami akkoriban a 19-20. század fordulóján kezdett divatba jönni, mint pihenő- és kirándulóhely a pécsi polgárok körében.
A barlang az első világháborúig üzemelt, aztán meglehetősen hosszú, nyolcvan évnyi csönd következett. 2006-ban a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága nyitotta újra, hogy megismertesse a látogatókkal a barlang kialakulását és történetét. A Pokol kapujának őrzője, a sárkány azonban megmaradt: ha nem is az eredeti, de annak egy hű másolata az újranyitott barlangban is szerepet kapott.
A helyszínt túravezető kíséretében járhatjuk be. Ennek során megnézhetünk egy rövidfilmet a barlang kialakulásáról, láthatunk itt földalatti lakásbelsőt; egy terepasztal a karsztosodás folyamatát szemlélteti; korabeli fotók segítségével követhetjük végig, mennyit változott a táj az elmúlt száz évben; és ha elég bátrak vagyunk, még a teljes sötétséget is megtapasztalhatjuk a barlang mélyén. Vezetések minden egész órában indulnak, a program időtartama 40 perc. A barlangban a hőmérséklet télen-nyáron 14°C körül van - öltözékünket ennek megfelelően válasszuk meg!
A vezetések minden egész órában indulnak; a maximális létszám 30 fő.
Opening hours
- március 16. - május 31.: keddtől vasárnapig: 10:00-18:00
- június 1. - augusztus 31.: keddtől vasárnapig: 10:00-19:00
- szeptember 1. - október 31.: keddtől vasárnapig: 10:00-18:00
- november 1. - március 15.: zárva
Price:
- Teljes árú: 1400 Ft
- Diák/nyugdíjas: 1100 Ft
- Gyermek (3-14 éves korig): 900 Ft
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Public transport
- A pécsi főpályaudvarról a 32YT, 33, 34 és 35-ös busszal mehetünk fel a Tettyére. A járműről a Tettye tér nevű megállóban kell leszállni.
Getting there
- A buszmegállóból néhány méternyit kell nyugati irányba haladni a Tettye téren, majd balra fordulni a Tettye utcába. Ezen ereszkedve jutunk a barlang bejáratához (összesen 350 méter).
Parking
- Pécs központjából, a fő útról a Lánc utca - Alsóhavi utca - Ágoston tér - Majorossy Imre utca - Kálvária utca - Tettye utca útvonalon lehet a legrövidebben eljutni a barlanghoz.
- Parkolóhelyet a barlang bejáratától délre, 20 méternyire találunk.
Coordinates
Recommendations nearby
Kirándulásunk során felkapaszkodunk a Pécs fölé magasodó Parkerdő legmagasabb pontjaira, és a csúcsokon, sziklapárkányokon álló kilátókból ...
Az északi oldal sejtelmes patakvölgyeinek vízbőségét a déli lejtők napsütötte parkerdőire cseréljük ezen a túrán. Átkelünk a Mecsek középső ...
Show all on map
Tettyei Mésztufa-barlang
7625 Pécs
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others