Teve-szikla
A megfelelő szögből nézve, némi fantáziát is mozgósítva a Teve-szikla legmagasabb, kettős ágú szirtje a névadó állatra emlékeztet. A dolomitból álló tömböket korábban hévizes oldatok járták át, és kalcittal különösen ellenállóvá cementálták. A kemény kőzet ezért gyorsabban pusztuló környezetéből lassacskán kiemelkedett. Emellett, ahogy az egyből szembetűnik a helyszínen, a kőbányászat is rásegített a kimagasodásra: a porló dolomitot murvának fejtették, így persze a sziklafalban látható üregek is mind mesterséges eredetűek. A helyenként vöröses bemosódások vastartalmú oldatokról árulkodnak.
A kőfejtő falát közelebbről, valamely törmelékkúp tetejéről szemlélve észrevehetjük, hogy különböző rétegek települnek egymásra. Alul a fehér dolomit nyitja a sort, melyet jóval kialakulása után elöntött a tenger, és a sekély, partmenti vízben kavicsos, törmelékes összlet rakódott rá. Ezt a színében is elütő sávot nagy kavicsszemcséiről ismerhetjük fel. Legfölül a tenger mélyülésének idejéből hátramaradt (hárshegyi) homokkő látható, mely a lerakódott kvarchomokból és kavicsokból épül fel, keménységét pedig forró, kovás oldatoknak köszönheti.
A kőfejtő falának peremére állva kilátást élvezhetünk a Szénások és a Kutya-hegy csoportja felé, melyek alján a hegyoldalra felkúszó Pilisvörösvár tetői piroslanak.
Open from
Price:
Ingyenes.Public transport
- A Pilisborosjenő, autóbusz-forduló buszmegállóba a Budapest, Árpád híd buszállomásról induló járatokkal juthatunk el.
Getting there
- A buszfordulótól a Dózsa György utcán nyugat felé indulva kell kisétálnunk a faluból. A település szélén is tartsuk ezt az irányt, haladjunk az óvóda és a levendulamező közti kék bicikliút jelzésű földúton tovább! Az erdőbe lépve jobbra feltűnik egy kereszt (Gröschl-kereszt), ezután bal felé indul egy ösvény egy tisztásra, melynek túlfelén fenyők állnak egy kilátást is nyújtó sziklafal tetején. Az itt lefelé tekergő, csúszós ösvényeken jutunk le a Teve-szikla és a kőfejtő falai alá (1,1 km, 39 m szintemelkedés).
- A buszfordulótól balra, visszafelé is indulhatunk a Bodza utcán, mely egy sarokkal később már Föld utca néven folytatódik. Ennek végén jobbra kövessük a Kéktúra K jelzéseit! Egy kőfejtő fala előtt a Kéktúra jobbra halad tovább, a bal felé ágazó földúton juthatunk a Teve-szikla alá (1,5 km, 41 m szintemelkedés).
Parking
- Autóval hajtsunk a Dózsa György utca végéig, ahol az óvóda mellett tudunk parkolni. Innen az 1. megközelítési utat követve jutunk a sziklához.
Coordinates
Special features
- 4 Routes nearby
Aktív kikapcsolódás és meghitt táj felemelő panorámával: ez várja a Pilisborosjenőről a Teve-sziklához kirándulókat. Budapest agglomerációjától ...
Egy igazán családbarát túra keretében felfedezzük a Pilis híres tevéjét, és meglátogatjuk hazánk egyetlen, ma is álló díszletvárát.
The 15th section of the Blue Trail takes you through a landscape of wild limestone gorges, dark volcanic cliffs and the stunning view over the ...
Előbb alaposan bemelegítünk az aszfalton, hogy aztán nekivághassunk a kalandos terepnek a Pilis mészköves útjain. A fölénk magasodó hegyek peremén ...
- 4 Routes nearby
Questions and answers
Do you have questions regarding this content? Ask them here.
Reviews
Photos from others