Gesztenyés kör – élménydús, akadálymentes körtúra Kőszegszerdahely és Velem között
Az Alpok magyarországi nyúlványának aljába kalauzol bennünket ez a tartalmas, természeti értékekben gazdag körtúra.
Néhány kilométerre Kőszegtől délre, Magyarország legnyugatibb csücskében, az Alpokalja nyúlványán terül el hazánk egyik legkedvesebb kistérsége, mely sűrű, sokszínű, nagy fajgazdagságú erdőségeivel, buja szelídgesztenyéseivel, meseszerű falvacskáival hívogatja a kirándulni vágyókat. Kőszegszerdahely és Velem kerekesszékkel is bejárható, településszéli és erdei-mezei ösvények változatos, izgalmas terepe. A mindkét települést érintő, egész napos kiránduláson tágabb képet kapunk az itteni erdőkről, az elszigetelt vidék építészeti csodáiról, és nem utolsó sorban a Kőszegi-hegység egyik legjellegzetesebb növényéről, a szelídgesztenyéről.
Körtúránk nehézségi fokát tekintve két lépcsőben kínálja fel bájait. Mindkét települést érinti e szuper körtúra, de a bővebb változata kimondottan az offroad kerekesszékes túrákban gyakorlottaknak ajánlott, itt természetszerűleg több erdei és vadregényes környezet kínálkozik. A könnyebb, túrázásban kevésbé jártas kerekesszékeseknek a rövidebb, de szintén tartalmas kör ajánlható jó szívvel. E két körtúra többségében fedi egymást, a kiinduló és érkezési pontjaik azonosak, a nehezebb-hosszabb, egyben gazdagabb túra tulajdonképpen a könnyebbet bővíti ki egy erdei kitérővel.
A körtúra az Írottkő Naturpark osztrák és magyar tájakon átívelő, hosszútávú túraútvonalának, az Alpannoniának egyik mellékútvonala, ezért a kihelyezett táblákon a sárga Alpannonia jelzést kell követnünk végig.
A körtúra mind tömegközlekedéssel, mind autóval megközelíthető. Az izgalmas, változatos kirándulás ajánlott minden természetbe vágyó, annak szépségeit átélni kívánó, a túrára fizikailag-szellemileg felkészült kerekesszékes sorstársunknak és kísérőiknek, valamint babakocsisoknak és megfelelő fizikai állapotú idősebb kirándulóknak is!
Autorov tip
- A túra önállóan nem ajánlott, előfordulnak olyan erdei felszíni akadályok, meredek emelkedők/ereszkedők, amelyek a rutinos, aktív kerekesszékkel közlekedőknek is kihívások. A túra kórházi kerekesszékkel, nagy akkumulátoros kerekesszékkel nem ajánlott.
- Nagy első kerékkel szerelt aktív kerekesszékkel, handy-vel vagy elektromos hajtánnyal szerelt aktív kerekesszékkel közlekedőknek ajánlott leginkább a túra, a keskeny erdei ösvények, murvás mezei felületek, a falusi bitumenezett utak így járhatóak biztonságosan.
- A túra folyamán mozgássérült WC-t nem találtunk, az ez irányú szükségleteinknek érdemes Kőszeg városban eleget tenni (általában a plázák, bevásárlóközpontok rendelkeznek ilyen helyiséggel).
- Étkezési lehetőség a túránk utolsó harmadában, Velem főutcáján található, de a szezonalitás miatt érdemes magunkkal hozni hideg élelmiszert és ivóvizet!
- A Velemi Gesztenyenapok a térség legismertebb rendezvénye, érdemes ekkorra időzíteni a kirándulást (október közepe).
- Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
- Változékony időjárás esetén legyen nálunk esőkabát/esernyő.
- Váltakozva érünk hosszabb árnyékmentes, napsütötte térségekbe, fejfedő és szezonálisan szúnyogriasztó ajánlott.
Typy trás
Bezpečnostné opatrenia
- Legyen nálunk tartalék gumibelső és megfelelő pumpa.
Štart
ciel
Podrobný popis cesty
Itiner:
Végig a sárga Alpannonia® táblákat kövessük.
Útleírás:
A Kőszegszerdahely központjában lévő Közösségi ház parkolójából indítjuk túránkat, ami a középkori eredetű erődített templom felett található. Velem irányába indulunk 100-200 métert, majd amikor az út szétágazik, mi a jobb oldali ágán (Hegyi utca) haladunk a falu határa felé.
A Gesztenyés kört végig a derékmagasságban elhelyezett, fanyílra festett sárga Alpannonia ikonnal jelzik (a túránk utolsó 1-2 kilométerénél nem találtunk jelzést), érdemes követni a szignót. Műúton haladunk, enyhén kanyargó szilárd felületen, ami a falu határához érve azonnal „elfogy” a talpunk alól, és azt hosszan, egyenesen a domboldalra merőleges mezei út murvája váltja fel, kétoldalt szántóföldekkel. Pár száz méter múlva, éles balkanyart követően hatalmas, telt panoráma nyílik a völgyecskében megbúvó Velemre és a környező dombos-hegyes vidékre, míg jobbról kedves, jól ápolt nyaralók sorakoznak kertekkel, gyümölcsösökkel.
Az egész túrára jellemző a fák fajgazdagsága, s ez a kertekre is igaz: mandula, dió, szelídgesztenye, alma, cseresznye, szilva, füge, mogyoró együtt uralja a megművelt földeket, ahogy ezek vad rokonaik a környező dombokat, hegyeket. Immár a település irányába haladunk, elszórtan lakóházak, nyaralók szegélyezik utunkat. Az eddig menedékes emelkedésbe és mezőháti vízszintesbe jobbról belecsatlakoznak meredekebb dűlőutak és egészen meredek dombhátak is. A faluba érve, közvetlenül a határában, egyik ilyen meredekebb dűlő vezet fel a hajdani forráshoz, amelyet közművesítve, lezárva találtunk, viszont az oda vezető út fantasztikus: 2-300 éves parasztházakat, pincés portákat őriz az út. Kerekesszékkel a második parasztházig érdemes felevickélnünk, ehhez hasonló, autentikus paraszti légkört, amely még nem skanzenként működik, ritkán látni. Az „idők súlya” alatt megfigyelhető a házikók építési technológiája: terméskőalapra épített fagerendás vályogfalak szalmatetői mosolyognak ránk bumfordian.
E rövid kitérőt követően főirányunkhoz térünk vissza, Velem hangulatos, öreg utcáin közelítünk merőlegesen a falu főutcájához (Rákóczi út), mely végighúzódik a völgyben elterülő településen. Jobbra tekintve láthatjuk a Szent Vid-hegyet, oldalában a Szent Vid-kápolna fehérlő tornyával. A falucska tipikus épületei mentén ereszkedünk, a Rákóczi úton balra fordulva, pár száz méterre igazi falusi vendéglőt is találunk, itt érdemes pihenőt tartani.
Ugyanakkor a velemi főút a túrázót döntés elé állítja: az elszánt, tapasztalt kirándulók, fizikailag sportos kísérővel és strapabíró kerekesszékkel választhatják a nehezebb, de igazi erdei élményt kínáló utat. Áthaladva a falu I. és II. világháborús áldozatairól megemlékező Hősök kapuja alatt hosszan, előbb bitumenes, majd murvás úton kapaszkodhatunk fel a velemi gesztenyeerdőbe. Érdekesség, hogy a szövőmoly-járvány által az elmúlt években kipusztult gesztenyések állománya itt szinte sértetlenül viseli e terhet. Egységes, nagy kiterjedésű gesztenyésekről nem beszélhetünk, inkább foltokban, viszont rendszeresen vegyül e különleges, szép öregkort is megélni képes fafaj az erdő megannyi „lakója” közé: vackor, vadcseresznye, kőris, tölgy, éger, bükk, szilfa, cserjés állományok ölelik körbe a gesztenyéseket. Ezt az élményt csak az a merészebb túrázó élheti át igazán, aki az erdei útról balra lemerészkedik egy, amúgy száraz időben viszonylag jól járható ösvényre, mely szép nagy ívben fordítja túránkat ereszkedő ágba. Itt-ott szükségeltetik a kísérőnk hathatós segítsége, de összességében ez talán a túránk legszebb és leginkább természetközeli szakasza. Az ereszkedésnél, mivel igazi erdei ösvényen haladunk, kerekesszékkel érdemes mindenképpen háttal, óvatosan, a nagyobb kerék vezetésével haladnunk. Helyenként kidőlt faág, vaddisznótúrás, vízmosás, gyökerek akadályozzák a sima haladást – később pedig a túraútra kidobott, csak részben bedöngölt bontási vörös tégla is eszünkbe juttatja az ember jelenlétét.
Mintegy 1 kilométert ereszkedünk ebben a hűs erdőben, majd a „vörös tégla út” jelzi, hogy túránk harmadik, egyben befejező szakasza következik. Aki a könnyebb utat választotta, a velemi főútról a S↺ jelzést követve itt csatlakozik be a hosszabb útvonal P jelzésébe. Árnyas, fokozatos ereszkedés után mezei környezet jelzi Kőszegszerdahely határát. Azon kívül, hogy a túrát jelző táblák is kikoptak, ezen az erdei, átmenti szakaszon sem „fenékig tejföl” a gurulás: ferde, enyhén lejtő vízmosásos csapdák sunyíthatnak a felszín alatt, rövid szakaszokon a kísérőnk segítsége nélkülözhetetlen.
A táj kinyílik, és gyönyörű panorámájával tekint ránk; majd lassacskán szőlődombok közt haladva megpillantjuk a település templomtornyát. Az agyagos utat egyre inkább felváltja a murva, majd a házak tetői közt megjelennek a bitumencsíkok. Ezek egyikén csatlakozunk Kőszegszerdahely főutcájába, majd balra fordulva feltűnik a főtéri templom, pár száz méterre kiindulópontunktól.
Poznámka
Verejná doprava
Ľahko dostupné mestskou hromadnou dopravou
- Bozsok, Kőszeg és Szombathely felől is érkezhetünk busszal, ekkor a Kőszegszerdahely, velemi elágazás megállóig utazzunk.
Prístup
- A túra a buszmegállótól, illetve a parkolótól indul.
Parkovisko
- A Mindenszentek templom feletti kis parkolóban hagyhatjuk az autónkat.
Súradnice
Odporúčania pre túto oblasť:
Vybavenie
- Nagy első kerékkel szerelt aktív kerekesszékkel, handy-vel vagy elektromos hajtánnyal szerelt aktív kerekesszékkel közlekedőknek ajánlott leginkább a túra, a keskeny erdei ösvények, murvás mezei felületek, a falusi bitumenezett utak így járhatóak biztonságosan.
Štatistika
- 1 waypointy
- 1 waypointy
Otázky a odpovede
Chcel/a by si sa opýtať autora otázku?
Recenzie
Buď prvý, kto napíše recenziu a pomôže ostatným.
Fotografie iných