Scherg Lőrinc síremléke
Az Országos Kéktúra útvonalán a Rózsáskerti erdészház melletti pecsételő helytől délnyugat felé indulva 300 métert sem kell megtennünk, amikor a balra kiágazó ösvényen egy emlékművet pillantunk meg. Itt talált végső nyugvóhelyre Scherg Lőrinc és felesége, Stegmüller Mariann. A sírhely fölött egy emléktábla hirdeti az erdész nagyságát, melyen a saját maga által írt sírfeliratot is olvashatjuk.
Scherg Lőrinc 1864-ben Lorenz Scherg néven látta meg a napvilágot Bajorországban, mely már azokban az időkben is a fejlett erdőkezelésről volt híres. Az ifjú középfokú tanulmányit befejezve Németországban képezte magát erdésznek. A húszéves, ígéretesnek, tehetségesnek látszó fiatalt Lajos bajor királyi herceg meghívta Sárvár melletti birtokára. Scherg hozzáértését bizonyítja, hogy gyorsan fellépegetett a ranglétrán: segédből hamarosan főállásba került, majd vezető beosztáshoz jutott. Hamarosan ezt a pozíciót is kinőtte, a teljes káldi erdőkerület vezetését bízták rá. Ezután még nagyobb rangra emelték, amikor főerdésszé nevezték ki; 1920-ra végül erdőmesteri címet kapott. Munkájáért a bajor Szent Mihály-rend lovagi címét, valamint a Lajos-keresztet is megkapta. Fia továbbvitte szemléletét, folytatta az édesapja által megkezdett tevékenységet.
A Sárvár környéki erdők Schergnek köszönhetik megújulásukat. Munkásságában összevetette a helyi viszonyokat a bajor erdőműveléssel és a külföldön tanultakkal, így alakította ki a bokros, ligetes, értéktelen területből az országos viszonylatban is híres Farkaserdőt. Több országból szerezte be és telepítette a különböző tölgy- és bükkfajtákat, de közben meghagyta az őshonos, több száz éves tölgyeket, melyeket ma Banyafák néven találunk meg. A növényvilág mellett a vadgazdálkodásra is nagy figyelmet fordított. 1938-ban bekövetkezett halála után kívánságára itt, a Farkaserdőben temették el.
Otváracia doba
Cena:
IngyenesVerejná doprava
- A Sárvárról és Szombathelyről induló távolsági buszról Gérce, autóbusz-váróterem megállóban szálljunk le!
- Ha déli irányból szeretnénk megközelíteni az emlékművet, a Káld, Pusztalánci utca (régi nevén Káld, Hubertusz vendéglő) nevű buszmegállót válasszuk!
Prístup
- A gércei buszmegállótól északi irányba induljunk a főút mentén! Az első keresztutcán forduljunk balra, ahol már a K turistajelzések vezetnek bennünket a célig (2,9 km).
- Káldon északi irányba induljunk a K jelzés mentén, amik az első keresztutcán balra fordítanak bennünket, és kivezetnek a faluból, egészen az emlékműig (10,5 km).
Parkovisko
- Gércét és Káldot is a 84-es út mentén találjuk, mely Sopron és a Balaton északnyugati vége között húzódik. Mindkét faluban a KRESZ szabályainak megfelelően tudunk parkolni.
Súradnice
Odporúčania v okolí
Druhá časť Modrej trasy je najdlhšou časťou, ktorá vedie po rovinatej krajine. Celý úsek vedie po rovinatom teréne, menej strmý svah je potrebné ...
Az útvonal Kemenesalja gyönyörűséges falvain át, vulkáni tanúhegyek mellett vezet, mely tájra Berzsenyi így emlékezett: "Ti kékellő halmok!
Zobraziť na mape všetko
Špeciálne vlastnosti
- 2 Výlety v tejto oblasti
Otázky a odpovede
Chcel/a by si sa opýtať autora otázku?
Recenzie
Buď prvý, kto napíše recenziu a pomôže ostatným.
Fotografie iných