Papsapka-kövek
A térképen a Csobánc Gyulakeszi felőli, délnyugati lejtőjén keressük ezt a különleges helyet, ahol a lapos tetejű kövek szinte összefüggő mezőt, azaz hétköznapi nevükön kőtengert alkotnak. A Káli-medence kőmezőit sokan ismerik és látogatják (pl. Szentbékkálla, Kővágóörs, Salföld), de a Csobánc oldalában lévőről kevesebben hallottak, pedig ez maradt meg a legjobb állapotban a Balaton-felvidéken.
A Papsapka-kövek nevüket jellegzetes formájukról kapták: az eredetileg egybefüggő kőzetfelszín évmilliók felszínalakító eróziós tevékenysége folytán feldarabolódott, azaz többé-kevésbé lapos felszínű, nagyobb darabokra töredezett. Ez úgy történt, hogy a hőmérséklet-ingadozás hatására az újra és újra kitáguló, majd összehúzódó, rideg sziklatest megrepedezett, a hasadékaiba befolyó, és ott megfagyó víz pedig tágította a hézagokat - így végül különálló tömbökké szabdalódott a kőtenger.
A hely különlegességét többek közt az adja, hogy társaival ellentétben nem nyílt területen, hanem az erdőben található, így a feketefenyők közt heverő, zöld mohával borított kövek mesebeli hangulatot teremtenek. Azért óvatosan fedezzük fel a „kőasztalt”: jó móka ugyan a köveken ugrándozni, de a széleken vigyázzunk, alattunk sokszor nagy a mélység! Egy ponton a fák közül kikukkantva a várrommal ékeskedő Csobánc is jól látszik.
Kőtengerek a Balaton körül
8–10 millió évvel ezelőtt ezt a területet a Pannon-tó borította, amelybe a nyugat felől beáramló folyók nagy mennyiségű kavicsot és homokot szállítottak; mígnem ez az üledék feltöltötte a mai medence területét. Az eredetileg könnyen pusztuló anyagot kovasavas oldatok cementálták össze, kemény kőzetté szilárdítva azt.
Az évmilliók alatt a puha homokos-kavicsos üledékek lepusztultak, míg az átkristályosodott kőzettömbök ellenállóbbak voltak az eróziós folyamatokkal szemben - így kerültek felszínre ezek a különleges testek, melyeket aztán elsősorban a hőingadozás és a fagyaprózódás formált át. A kőtengerek méretét és számát az elmúlt évszázadok alatt azonban nem csak az eróziós folyamatok alakították, hanem a kőbányászat és a helyi építkezések is.
Otváracia doba
Szabadon látogatható.Cena:
IngyenesVerejná doprava
-
A legközelebbi buszmegálló a Gyulakeszi, posta nevű, ahova a helyközi buszokkal érkezhetünk.
Prístup
- A gyulakeszi buszmegállóból induljunk el a főutcán dél felé, majd forduljunk balra az Akácos utcába. A végén, mielőtt kiérnénk a főútra, forduljunk balra, majd a hegy lábánál jobbra, ahol hamarosan elérjük a Papsapka-köveket (1,6 km).
- A kis parkolótól jobbra induljunk, 250 m-es séta vár ránk a Papsapka-kövekig.
Parkovisko
- A Zánka-Tapolca úton, Gyulakeszi határában, egy keresztnél térjünk le a hegy irányába vezető földútra. A szőlők mentén vezető út végén találunk egy kis parkolót, odáig hajthatunk be.
Súradnice
Odporúčania v okolí
Nincs két egyforma kilátás és tetőpont a hórihorgas tanúhegyek vidékén. A szőlők közt tekergő, hangulatos dűlőutakat bejárva e túrán négy ...
Ide o klasickú trasu na jeden z tvrdošov na Balatonskej vrchovine, na Csobánc, odkiaľ uvidíme prekrásnu panorámu, nájdeme tu tiež zrúcaniny hradu ...
Utolsó szakaszához érkezett az ötnapos vándortúra, ami egy kellemes és panorámában dús túranappal zárul. Felkapaszkodunk a messziről egészen ...
A csupán 11 km-es táv ne tévesszen meg senkit: ez az útvonal komoly szintkülönbségével és kifejezetten technikás terepével bizony haladóknak szól!
Trasa obchádzajúca jeden z najvýznamnejších tvrdošov, vrch Sv. Juraja (Szent György-hegy) s krásnymi panorámami a pozoruhodnosťami, akými sú ...
A Balaton északi partján a tanúhegyek zord tömbjei, vagy éppen csúcsos gúlái alatt nagyszerű bringatúrát tervezhet az, aki nyáron már unja a ...
Táto časť je jednou z najkrajších ciest celej Modrej trasy. Vedie po vrchoch a vyvýšeninách Balatonskej pahorkatiny. Podľa slov Róbert Reicherta z ...
Ez a kellemes körtúra a Fekete-hegy délnyugati részét mutatja be az Eötvös Károly-kilátó, a Vaskapu-árok és több belvizes tó érintésével.
Zobraziť na mape všetko
Papsapka-kövek
8286 Gyulakeszi
Špeciálne vlastnosti
- 8 Výlety v tejto oblasti
Otázky a odpovede
Chcel/a by si sa opýtať autora otázku?
Recenzie
Buď prvý, kto napíše recenziu a pomôže ostatným.
Fotografie iných