Vízitúra a Dunakanyarban
Az ország legnagyobb folyójának ikonikus kanyarulata kihagyhatatlan evezőstúra mindazoknak, akik szeretik az igazán látványos és vadregényes helyszíneket. A mozgalmas, nyüzsgő víziforgalom és a varázslatos táj élményekkel teli napot garantál. Az Esztergom és Visegrád közötti útvonal szinte teljes egésze a Duna főágán vezet, a vízszint magasságától függően csak néhol térünk be egy-egy sziget kínálta csendesebb, rövid mellékágba. Kezdő túrázóknak is ajánlható, mert komoly technikai felkészültséget, tapasztalatot nem igényel.
Erre a túrára érdemes egy egész napot szánni, mert a kikötési, pihenési helyek, strandok és kavicszátonyok megannyi kiváló kikapcsolódási lehetőséget kínálnak. Elemózsiával nem feltétlenül szükséges készülni, hiszen a kikötési helyeken szinte mindenhol be tudjuk szerezni a szükséges ennivalót. Folyadék ellenben mindig legyen nálunk.
Általános tudnivalók:
- Kezdőknek is ajánlott
- Saját hajó szükséges
- Kikötési lehetőségek:
- Helembai-zátony
- Szob, révkikötő alatti strand
- Pilismaróti strand
- Zebegényi strand
- Dömös
A szerző tippje
-
Mindig vegyük figyelembe az aktuális vízállást, és annak megfelelően válasszuk meg a pontos útvonalat (szigetek megkerülésénél a mellékágak vízszintje, sarkantyúk feletti vízmennyiség stb.).
-
Ezen az útvonalon nyári időszakban több olyan népszerű partszakaszt is érintünk, ahol strand is működik. Itt kellő körültekintéssel, a fürdőzőket az előírt minimum 10 méteres távolságban elkerülve közelítsük meg a partot és hagyjuk el azt.
-
A túra tervezésekor tájékozódjunk előre a Hajózási Szabályzat evezősökre vonatkozó részeiről, különösen a túrahajókban kötelező felszerelésekről, a mentőmellény viseléséről és a vízen való közlekedés főbb szabályairól.
- Ha van navigációra alkalmas sportórád, letöltheted rá a tracket a fenti „GPX letöltése” gombbal, de ha viszel magaddal telefont, a túrát a Természetjáró appban közvetlenül megnyitva navigálhatsz azzal is.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
Általános biztonsági tanácsok
- Mindig tájékozódj a várható időjárásról és szélviszonyokról – ezt a Természetjáró honlapján és az applikációban is könnyen megteheted.
- Ha egyedül mész, legyen valaki, aki tudja, honnan indulsz és milyen útvonalat tervezel bejárni.
- Legyen megfelelő öltözeted és biztonsági felszerelésed.
- Figyelj a vízi közlekedés szabályainak betartására. Ezekről például ezen az oldalon tájékozódhatsz.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
A beszállóhely széles, nem túl meredek, kavicsos partrésze kényelmes vízreszállást biztosít. Rögtön 50 méterre alatta megfelelő távolságban kerüljük a pontont, amelyen hajó is állhat. A sodrás itt viszonylag erős, ezért gyorsan és határozottan hajtsuk végre a manővert. Utána rögtön a Kis-Duna torkolata, majd még egy ponton következik. A parton a Várhegy lába mentén húzódó Erzsébet-parkot látjuk, rajta Özicseli Hadzsi Ibrahim hajdani dzsámijának rekonstrukciójával. Érdemes kissé beljebb eveznünk, hogy fönt a Bazilikát is jobban lássuk, de a legszebb látványt majd a park végén, visszanézve kapjuk. róla. Innentől tömött, sűrű növényzettől buja zöld part mentén haladunk, és a kezdeti dél-északi irányból észrevétlenül nyugat-keletire fordulunk. A folyó jobbra ívelő kanyarulatát követve 2,5 km megtétele után, a 1716 fkm-nél pillantjuk meg a bal oldalon a Dunába ömlő Garam folyó torkolatát.
A meder közepén fekvő Helemba-sziget előtt két sarkantyúhoz (sodorgyorsító kőgáthoz) érkezünk. Alacsony vízállásnál befelé, a Helemba-sziget felső csúcsa felé tartva kerüljük ki őket, közepes vízállásnál könnyedén átsiklunk felettük, magas víznél pedig szinte észre sem vesszük az áthaladást. Utána a Helemba-sziget és a parthoz közeli Dédai-sziget között haladunk el, vagy közepes és magas vízállásnál a Dédai sziget jobb oldali, keskeny mellékága is evezhető, ilyenkor érdemes ebben a dús növényzettel benőtt rejtekzugban végighaladni.
A két sziget alsó csúcsa után a jobb parton a Törpe-sziget következik, itt az alacsony vízállásnál is evezhető mellékágban haladunk el a sziget mellett. Az alsó spicc után a főágba visszatérve már látjuk is a három fűzfájáról felismerhető Helembai-zátonyt, amelynek kavicsos fövenyén vízállástól függően (közepes és alacsony vízállásnál) ki is köthetünk egy kis pihenőre. Utána - szintén a folyó közepén - a Szobi-zátony következik, de ennek már a bal oldalára térve evezünk. A bal parton, a zátony közepével szemben megpillantjuk az Ipoly torkolatát. Partot váltunk, azaz a hajóforgalomra figyelve, minél meredekebben átevezünk a bal partra, és hamarosan megérkezünk a szobi révhez (1707 fkm). Körültekintően, kellő távolságot tartva elkerüljük a kompsólyánál várakozó kompot, majd utána 50 méterrel egy kitűnő, kavicsos, lapos parton tudunk kikötni. Itt büfé, fagylaltozó, lángosozó szolgálják kényelmünket, a fákkal árnyékolt, füves park és a napsütötte dunaparti föveny pedig ideális pihenőhely.
Indulás után érdemes újra átkelni a Duna jobb partjára, majd mintegy 4 km evezést követően, az 1704 és 1703 fkm között a folyó jobbos kanyarulatában feltűnik Pilismarót strandja. Itt szintén kellemes környezet vár minket, lapos, homokos part, könnyű partszállási lehetőség. A parton enni- és innivalót a helyi büfékben találhatunk. Amennyiben úgy döntünk, hogy maradunk a folyó bal partján, úgy Pilismaróttal szemben Zebegénynél a Parti fecske strand ad lehetőséget a kikötésre. Lapos, homokos part, de infrastruktúra, büfé nem található.
Újabb 4 km megtétele után érkezünk a Dunakanyar bejáratához, ahol a folyó sodrása kissé felgyorsul. A hatalmas Duna itt „beszorul” a hegyek közé: jobbról a Pilis, balról a Börzsöny tömbje kényszeríti a folyót egyre szűkebb mederbe. Evezés közben körbetekintve csodás panoráma tárul elénk. Balra a Dobozi-orom őrködik a Dunakanyar bejárata felett, jobbra a távolban feltűnik a Prédikálószék csúcsa, a fák közül kikandikáló kilátóval. Az útvonalunk, és egyben a Duna magyarországi szakaszának egyik legkeskenyebb szakasza itt, Dömösnél található, mindössze 300 méter. A Duna meg is lódul egy kicsit, ám a hajóállomás után egy rövid pihenőre érdemes partraszállni. A jótékonyan visszaáramló, örvénylő víz ezt megkönnyíti, így kényelmes kikötési lehetőség adódik. A kikötő épületében presszó működik. Szemben velünk a hegyoldalban a Remete-barlang hatalmas szája ásítozik.
Innen újabb 4 km evezés választ el túránk végcéljától: Visegrádtól. Rövidesen meg is pillantjuk a fellegvárat a távoli hegytetőn: a gyönyörű panoráma méltó befejezése a túrának. Elhaladunk a visegrádi Felső-öböl kőből rakott mesterséges gátja mentén. Ez a partszakasz kikötésre nem alkalmas, de a víz jó tempóban visz bennünket az ideális partraszállási hely felé. Túránk vége a folyó jobb partján, egy öbölben található, az 1695 fkm előtt 100 méterre egy lapos, kavicsos partszakaszon, amelyet ligetes ártéri erdő és füves területek vesznek körbe.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A starthelyhez legközelebb eső vasúti megálló az Esztergom vasútállomás.
- Távolsági busszal érkezve az Esztergom, Bajcsy-Zsilinszky utca buszmegállónál kell leszállni.
Megközelítés
- A starthely az Esztergom vasútállomástól a Bem tér-Baross Gábor út-Árok utca-Nagy Duna sétány útvonalon 2,6 km, 33 perc séta.
- A starthelyhez legközelebb eső buszmegálló az Esztergom, Bajcsy-Zsilinszky utca buszmegálló, innen a Pázmány Péter utca-Kossuth Lajos híd útvonalon csupán 500 m, 6 perc séta.
Parkolás
- A starthelyen ingyenes parkoló található.
- A végállomás autóval száraz időben 30 méterre megközelíthető, de esős időben kellő óvatossággal vezessünk, mert a felázott talajon és a vizes füvön az autónk elakadhat.
Koordináták
Felszerelés
- Mentőmellény
- Az évszaknak és az időjárásnak megfelelő öltözet
- Napvédelem, sapka
- Élelem és innivaló a kikötések számának függvényében
- Tájékozódásra és a biztonság érdekében mobiltelefon
- A navigációhoz Természetjáró app
Statisztika
- 11 Útpontok
- 11 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei