Szárliget - Dorog (OKT-11)
A Gerecse neve az egyik elmélet szerint a szláv „grics", azaz meredély szóból eredeztethető. Valóban igen mozgalmas felszínű, kilátásokban bővelkedő terület: változatos méretű, szigetszerűen elkülönülő rögök, bércsorok jellemzik a tájat. Köztük árkok, hullámos felszínű medencék terülnek el. A mészkőszirtek pereméről pazar kilátások nyílnak a falvakkal pettyezett vidékre. Külön kiemelendő az északi bércek dunai panorámája, melyben a Börzsöny valódi óriásként emelkedik környezete fölé.
Bebarangolni a Gerecsét bármely évszakban szép élményeket tartogat - a legideálisabb viszont mégis a tavasz, amikor a hegyoldalakban nyílik és illatozik a medvehagyma-szőnyeg, elvegyülve a rügyező fák és a szántóföldek friss zöldjével. A Gerecse híres a „vörös márványnak" titulált jura ammoniteszes mészkövéről, a Megalodus-kagylókat tartalmazó és barlangokat rejtő triász dachsteini mészkövéről. Külön világot képeznek azok a medencék, melyek eocén, oligocén üledékes rétegeinek kőszéntelepeire számos bányát nyitottak a múltban. A felhagyott bányászkodás településképi hatásait máig azonnal felismerni.
Bár viszonylag kis szintkülönbségeket kell leküzdenünk, hiszen az 500 méteres magasságot is csak egyszer érjük el, lényegében folyamatos „hullámvasutazásra" készüljünk! A rengeteg emelkedő, a sok kis bércmászás miatt fárasztó útvonal vár ránk, melynek első 50 kilométerén települést sem érintünk, ezért ha egyben járnánk végig, jelentős mennyiségű élelmiszerrel kell felszerelkeznünk.
A szerző tippje
- Nagyszerű hangulatú, kiváló kilátást nyújtó csúcs a Somlyó (435 m), melyet a Somlyóvári kulcsosháztól érhetünk el a K▲ jelzésen.
- A Mogyorósbánya feletti Jankovich-barlang hatalmas, felszakadt tetejű kupolacsarnokához foghatót az egész országban keveset találni.
- Nem sok forrást érintünk a túra során, ezért tárazzunk be ivóvízből! Csak a lakott területek környékén fogunk vízhez jutni.
Hosszabb kitérővel megközelíthető látnivalók:
- A Szelim-barlang Tatabánya felett a Jankovich-barlanghoz hasonló látványosság
- Látványos via ferrata utakat találunk a Tatabánya feletti falban
- A tatai Kálvária-domb Természetvédelmi Terület egy szabadtéri geológiai múzeum
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Szárliget 12,2 Somlyóvár 8,2 Koldusszállás 11,4 Bánya-hegyi eh. 4,4 Gerecse üdülő 2,5 Pusztamarót 8,2 Péliföldszentkereszt 5,4 Mogyorósbánya 2,7 Tokodi pincék 3,4 Tokod 9,2 Dorog
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén
- Tatabánya (OKTPH_57_1, OKTPH_57_2 közelében): Tatabánya vasútállomás vagy Tatabánya autóbusz-állomás buszmegálló
- Tardos (OKTPH_58 közelében): Tardos, autóbusz-váróterem buszmegálló
- Mogyorósbánya (OKTPH_62): Mogyorósbánya, községháza buszmegálló
- Tokod (OKTPH_63_B): Tokod, Hősök tere vagy Tokod, Községháza buszmegállók
Úttípusok
Szintprofil megjelenítésePihenőpontok
Club Leonardo Étterem és PanzióHasznos linkek és ötletek
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk.
- Szárliget vasútállomásáról indulva átvágunk az autópálya alatt, és érintjük a kisegyházapusztai tavakat.
- Felkapaszkodunk a Somlyóvár kulcsosházhoz, majd leereszkedünk Tornyópusztára.
- Onnan erdei sétával érjük el a koldusszállási vadászházat.
- Koldusszállástól a Pes-kő megkerülésével közelítjük meg Vértestolnát, ahová azonban a Kéktúra nem tér be.
- Hegyi ösvényen keressük fel a bánya-hegyi erdészházat.
- Megkerüljük a Nagy-Gerecsét észak felől, és a Serédi-kastély érintésével érjük el Pusztamarótot.
- Pusztamarótról hosszú gyalogtúrával Péliföldszentkeresztre tartunk.
- Felkapaszkodunk a bajóti Öreg-kő alá, majd betérünk Mogyorósbányára.
- A Kő-hegy megmászásával érünk be a tokodi pincék közé.
- Felkapaszkodunk a Hegyes-kőre, majd lekanyarodunk Tokodra.
- Tokodról nekiveselkedünk a Nagy-Gete megmászásának.
- A Getéről lejtős úton érjük el Dorog vasútállomását.
A túráról részletesen
Szárliget - Koldusszállás
Gerecsei szakaszunkat Szárliget vasútállomásától kezdjük, ahonnan keleti irányban keresztezzük a Hajagos gerincét. Ha van egy kis időnk, érdemes a Zuppa-tetőre felmászni: jellegzetes ördögszántást és karsztbokorerdőt láthatunk vértesi panorámával. A túloldalon leereszkedve áthaladunk az autópálya alatt, majd Nagyegyháza érintésével megérkezünk a halastavakhoz. A hangulatos, somogyi hangulatot idéző tavacskákat elhagyva nekivágunk a Somlyóra vezető útnak. Sűrű ösvényszakasz és ligetes erdő kísér a Váli-patak keresztezéséig. Irtásfoltokon vágunk át, meleg mikroklímájú, napsütötte erdőkön keresztül, a csúcsot kerülve érünk a Somlyóvár kulcsosházhoz. A hangulatos környezetben álló kis épület kiváló pihenőhely - ha nem bérelnénk ki, mindig nyitva álló, fedett verandája is alkalmas az éjszaka eltöltésére. A bélyegzőhely a kulcsosház bejáratánál található.
A csúcsot semmiképp se hagyjuk ki! A helyenként derékig érő füvű, száraz tetőről - mivel a hegység peremén helyezkedik el - széles panoráma nyílik: előttünk hullámzik a Vértes, de feltűnik a Tatabánya fölötti hegy is a turulszobortól ékes meredélyével. A Gerecse jellegzetes tájképe is jól felmérhető: erdős, többnyire meredek oldalú röghátak, illetve települések, valamint az őket körülölelő szántók, legelők szövete alkotja a látványt. Észak felé fordulva, a Nagy-Gete mögött a Börzsöny is feltűnik.
A Somlyótól elbúcsúzva leereszkedünk a völgybe, onnan a murvás úton Tornyópusztára. Egy darabig aszfalton haladunk, majd rövid erdei szakasz után keresztezzük a forgalmas tarjáni autóutat. Szép erdőből bukkanunk ki a Bodza-völgy bájos, de autópályazajtól hangos tisztására. Az út közelében éles jobbkanyart veszünk, és hosszas erdei sétával közelítünk Koldusszállás felé. Átkelünk a Tarjáni-malomárok patakján, a Hallgató bércnyaka után pedig jobbra fordulva érkezünk meg a tóval is ellátott Koldusszállásra. Mielőtt kiérnénk az erdőből, egy útjelző táblán találjuk az egyik bélyegzőt; a másikat a vadászlak után egy útszéli villanyoszlopon.
Koldusszállás - Pusztamarót
A következő kilométerek a Gerecse legvadregényesebb szakaszát rejtik: a Pes-kő sziklás oldalának bükköse a Bükk erdőinek hangulatára emlékeztet. Végigtalpalunk a Pes-kő-hegy letörésének tövében, és megközelítjük Vértestolnát. Egy mező széléről rálátunk a hosszú, keskeny szerkezetéről felismerhető falura, ellenkező irányban pedig felbukkan a Nagy-Gerecse hegyének bálnaszerű alakja. A Pörös-hegyen szép, mohos mészkögörgetegek mellett vezet el a Kéktúra. Ösvényünk feltekereg a Halyagos és a Bánya-hegy közti nyeregbe, hogy megkerülje a hatalmas „vörösmárványbányát". A mészkő - a mélybe kerülve - nagy nyomás és hő hatására, igen hosszú idő alatt márvánnyá alakul. Azonban az itt, a Gerecsében bányászott kőzetnek valójában nem jutott erre elegendő ideje, metamorfózisa csak részlegesen ment végbe, ezért csak megjelenése miatt, illetve hagyományból szokás márványnak nevezni - valójában mészkő. Egy tisztáson áll a Bánya-hegyi erdészház; a bélyegződobozt szemben, az útjelző táblán találjuk.
Jobbra egykori kisvasút felismerhető töltése kísér az erdőben, még hídromot is találunk rajta. Már a terület névadó tömbjének, a Nagy-Gerecsének az oldalában járunk. A K jelzés nem kapaszkodik fel a geodéziai mérőtornyot is hordozó csúcsra, hanem észak felől, a hegylábon megkerüli azt. Változatos, itt-ott sziklabkibukkanásokkal tarkított erdőben járunk. Az ízlésesen díszes Serédi-kastély kerítésén találjuk a következő bélyegzőt.
A K jelzést követve rövidesen Pusztamarótra érkezünk. Az út az erdei pihenőháznál jobbra fordul - mi átvágunk egyenesen az erdőszéli pihenőpadokig. A kéktúrás tájékoztató táblán látjuk meg a bélyegzőt - mögötte pedig az öreg temető húzódik. Kis kitérővel a Sólyomfészek Ifjúsági Tábor büféjénél is igazolhatjuk ottjártunkat. Egykor falu állt e helyen, de történelmi szerepéről híres a kis erdei tisztás: a mohácsi csata után menekülő magyar sereget semmisítette itt meg a török haderő.
Pusztamarót - Mogyorósbánya
A Vaskapu szurdokvölgye felé folytatjuk sétánkat; közben lényegében el is búcsúzhatunk a gerecsei erdőélményektől - innentől csak kisebb erdőfoltokon vágunk át. A szurdokkerülést követően hosszan taposunk egy távvezeték gazos folyosóján. Egy útkeresztezés és újabb erdei ösvény után Péliföldszentkereszt irtásainak szegélyén emelkedünk egyre feljebb. A tetőről látszik a Hegyes-kő sziklás és a Nagy-Gete erdős kúpja. Innen enyhe ereszkedéssel, a végén aszfaltozott úton érjük el Péliföldszentkereszt kis templomának feljáróját. Az épület mögötti kávézó teraszán kihelyezett bélyegzővel igazolunk - vagy ha elsétálunk a Gerecse Natúrpark Látogatóközpontig, ott az épület egyik oszlopán találjuk a pecsétet.
Az erdőkkel ölelt, tavától is bájos kis medencében ülő épületegyüttest magunk mögött hagyva hamarosan eljutunk a Szent-kút forrásához. Kaptatónk a markáns sziklaletörés, a bajóti Öreg-kő mészkősziklasora alá visz. A kilátás és a Jankovich-barlang impozáns sziklacsarnoka miatt is érdemes vállalni egy rövid kitérőt. A K jelzést nem vezet fel a csúcsra, hanem alatta egy pihenőhelynél fordul jobbra.
Ösvényen ereszkedünk, majd egy kis utcán toppanunk be Mogyorósbányára. A bélyegzőhely a Kakukk söröző bejáratánál található, így kitérőt kell tennünk hozzá az Alkotmány utcába.
Mogyorósbánya - Tokod
Visszatérünk a község főterére, és a buszmegálló mellett nyíló keskeny utcán indulunk tovább. Elhagyva a települést egyre feljebb haladunk a Kő-hegy oldalában. Ahol a K jelzés lefelé indul, kilátóhelyet rejt az erdő által bújtatott sziklafal: kicsit térjünk balra, hamarosan látni fogjuk a lapos tetejű mészkőpadokat. Parádés a kilátás a Gerecse keleti rögeire, utunk további szakaszára, azaz a Hegyes-kőre és a Nagy-Getére. A háttérben a Pilis meredek lejtői látszódnak, bal felé pedig az Esztergomi Bazilika mögött emelkedik a hatalmas börzsönyi hegyvidék. Egyre vadabb látványok tűnnek fel a Kéktúra mentén: ahogy a Dunakanyarhoz közelítünk, fokozatosan magasabb, kiterjedtebb hegyvidékek emelkednek a távolban.
A tető után ereszkedni kezdünk Tokod pincéinek völgyében. A Balaton-felvidékre emlékeztető hangulatú dűlőutunkon pecsétet is lelünk: a tokodi pincéknél, a Kavics-laknál kihelyezett bélyegzővel igazoljunk! Innen a Hegyes-kő sziklabérce a cél. Rövid, de megerőltető kaptató végén szép, füves hátra érünk, ahonnan minden irányba gyönyörű a kilátás. A Hegyes-kő alá érve mindenképpen vegyük a fáradságot, és kapaszkodjunk fel a csúcsra! A kopár mészkőfelszínű bércről körpanorámát élvezhetünk: egyik oldalt a hullámos gerecsei táj néhány hegycsoporttal, másik égtáj felé pedig a Börzsöny és a Duna uralja a látképet. Keleten a Pilis sziklakibúvásos oldala mutatkozik. Tokodra ereszkedve még jó darabig csodálhatjuk a panorámát. Bélyegzőt a városba beérve, a Hősök tere és Szabadság utca sarkán található OKK információs táblán is találunk, amennyiben a Tokodi-pincéknél kihagytuk volna azt.
Tokod - Dorog
A falu után különösen megterhelő emelkedő következik. A hatalmas kúpként ég felé szökő Nagy-Gete sziklás-murvás ösvénye nem csak meredeksége, hanem csúszós talaja miatt is igénybe veszi kitartásunkat. Izzasztó kaptatás végén érjük el a hegytetőn álló, több méter magas fakeresztet. A csúcs tisztásairól emlékezetes panoráma nyílik a rögökkel szabdalt, többnyire szelíden hullámzó gerecsei tájra. Szembetűnő a magasságkülönbség: a szomszédos gerecsei rögök apró, sziklás oldalú domboknak tűnnek innen.
A Getéről hosszan ereszkedünk Dorogig. Kezelt, kihasznált erdőket és irtásokat érintünk, elhaladunk egy bányatelep mellett. A szebb napokat látott bányászváros központját átszelve a vasútállomás a végcélunk. Az aluljáróból az állomásépületekhez felérve, a jobbra lévő OKK-táblára kihelyezett doboznál bélyegzünk.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A szárligeti vasútállomásra Budapest, Tatabánya, Komárom és Győr felől érkeznek vonatok.
- A Szárliget, vasútállomás bejárati út buszmegállót a tatabányai buszok érintik.
- A dorogi vasútállomást a Budapest, Nyugati pályaudvar és Esztergom közt közlekedő vonatok érintik.
- A Dorog, városháza buszmegállóba Budapest, Árpád híd autóbusz-állomásról, Esztergomból és sok környékbeli faluból érkeznek járatok.
Megközelítés
- Szárliget vasútállomását közvetlenül érinti a Kéktúra.
- Dorog vasútállomását érinti a K jelzés.
- Ha busszal érkezünk a dorogi városházához, az Esztergomi útból kiágazó Hantken Miksa utcán érjük el a vasútállomást. (Ez már a Kéktúra útvonala.)
Parkolás
- A szárligeti vasútállomás épülete mögött, a szupermarket hátsó parkolójában ingyenesen parkolhatunk.
- A dorogi vasútállomás állomásépülettel átellenes oldalán találunk ingyenes P+R parkolót. Ehhez a városközponti körforgalomból leágazó Esztergomi úton kell haladnunk, amíg át nem jutunk a vasúti sínek túloldalára. A vonatkeresztezés után az első utcán, az áruháznál forduljunk jobbra, majd az áruház túloldalán, a Bányász köröndön ismét jobbra! Ez az utca Köztársaság útként folytatódik, és első jobb felé eső elágazása, a Brikettgyári utca vezet a parkolóhoz.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Az Országos Kéktúra hivatalos igazolófüzete
- Gerecse, Vértes, Velencei-hegység turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- Kéktúra II. turistakalauz (Dunántúl, Nyugat-Magyarország)
- Gerecse turistatérkép
Felszerelés
- Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
- Amennyiben a tatabányai via ferrata utakat ki szeretnénk próbálni, használatukhoz via ferrata-felszerelés szükségeltetik, amit a pályák üzemeltetőitől is be tudunk szerezni, ha nem állna rendelkezésünkre.
Statisztika
- 33 Útpontok
- 33 Útpontok
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei