A sümegi Vár-hegy a Bakony őrtornyaként távolodik, ahogy az Országos Kéktúra hegyvidéki szakaszához érkezünk. A síkságot fokozatosan felváltják a Keszthelyi-hegység emelkedői, az egyhangú aszfaltút hűvös lombok alatt kanyargó köves ösvényekre visz minket. A hajdani vulkanizmus bazaltsziklái sötét kőszobrokként őrzik a hegycsúcsokat, némelyiken komor várromok meredeznek. Az út végén ismét felpezsdül az élet, érezhetővé válik Hévíz és a Balaton vonzereje.
Az Országos Kéktúra e szakaszának sajátos atmoszféráját a három teljesen eltérő táj találkozása adja: síkvidéket hagyunk a hátunk mögött, hogy belekóstoljunk a Dunántúli-középhegység erdős magaslatainak világába, végül a Balaton sűrűn beépített partvidékén zárjuk a menetelést. A változatos élményt sűrűn sorakozó történelmi emlékek tűzdelik: Sümegen kívül két elhagyatott várromra kapaszkodhatunk fel, de megcsodálhatunk egy több száz éves vízimalmot is. A Zalaszántó határában emelkedő Kovácsi-hegyre érdemes legalább egy fél napot szánni, ez a szerény méretű kis magaslat ugyanis gazdag geológiai formakincset és izgalmas kulturális látnivalót rejt.
Jellegében az útvonal első néhány kilométere még sík területen, szilárd útburkolaton visz minket, de már hegyek között vagyunk. Hamarosan elérjük a Balatont kísérő hegyvidék meleg klímájú erdőit. Első magaslatunk, amelyre felhágunk, a Tátika, majd onnan Zalaszántóra ereszkedünk. Az Országos Kéktúra elhalad ugyan Rezi alatt, de érdemes felkapaszkodni a romok őrizte panorámáért. Ezt követően gyakorlatilag hosszan elnyúló, gyakran szőlőkkel fedett dombokon keresztül visz az út Hévízre, ahonnan rövid gyaloglással érkezünk meg a Balaton partjára, Keszthelyre.
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Sümeg 6,4 Sarvaly erdészház 15,1 Zalaszántó 6,5 Rezi 2,6 Gyöngyösi csárda 7,8 Hévíz 7,1 Keszthely
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén
Az út jelentős része bejárható könnyű sportfelszerelésben - a köves és sziklás szakaszokon ilyen öltözékben óvatosabban közlekedjünk!
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk.
A túráról részletesen
Sümeg - Zalaszántó
A Bakony-vidék bejárását Sümeg vasútállomásán kezdjük, ahol a sümegi bélyegzőt is találjuk. Itt egy rövid szakaszon együtt halad mind a négy főjelzés: a K, a P, a S és a Z.
A település házait magunk mögött hagyva hamarosan a 84-es főúthoz érkezünk, s az onnan néhány méterre húzódó párhuzamos utcán indulunk tovább. Rátérünk a főútból kiágazó és a védett geológiai bemutatóhelyre vezető keskeny aszfaltútra, majd néhány lépés után egy balra induló földútra fordulunk. Lassan leereszkedünk a Mogyorós-domb fennsíkjáról, ahonnan könnyed sétával érjük el a Sümegi bazaltbánya vasútállomást. Az épületek után jobbra fordulva érkezünk a Sümeg és Sümegprága közötti országút elágazásához. Nem térünk rá az országútra, hanem balra megyünk tovább az itt kezdődő keskeny aszfaltúton, mely elhalad a Sarvaly erdészház előtt, ami a következő bélyegzőhelyünk.
Az erdészháztól kezdődő gesztenyefasorban néhány perc alatt elérjük a Sarvaly-forráshoz letérő ösvényt. Továbbra is az aszfaltúton haladunk bő 3 kilométert, majd egy elágazásban balra, murvás földútra váltva haladunk tovább. Nagyjából egy kilométer után a romos erdészház mellett jobbra letérünk egy szűk nyiladékba, amely szinte hullámozva halad alattunk. A murvás útról élesen jobbra egy ösvényre fordulunk, ahol meredek kapaszkodó vár ránk. Felérkezve a kis platóra megpillantjuk a Fekete-tavat.
Keskeny ösvényt követve, kalandos útvonalon jutunk el a Tátika bazaltos bércére épült vár romjai alá. Egy elágazásban jobbra, a KL jelzésre áttérve tudunk a várromokhoz indulni. A jelenlegi megépülése előtt már a tatárjárás idején is állt itt egy másik vár, ami nem azonos a jelenlegi rommal - mégis Tátika a Balaton környékének egyik legrégebbi vára. Érdemes vállalnunk ezt a kis ráadást, mert a Kéktúra dunántúli-középhegységi szakaszának egyik legszebb panorámája tárul elénk. Innen egy földúton lefelé indulva jutunk a hegy lábánál lévő pihenőhelyre, ahol jó minőségű forrásvíz is fakad. Jobbra tartva a műúton elhaladunk a Hideg-kút közelébe települt majorság épületei előtt, aztán balra fordulva átvágunk a mezőn, s betérünk az erdőbe. Hamarosan egy kavicsos útra érünk, amely déli irányban haladva a híres zalaszántói sztúpa közelébe vezet. Körülbelül 200 méterrel a sztúpa előtt az Országos Kéktúra K jelzései letérnek a köves útról - ezért ha a sztúpához is el szeretnénk jutni, barla kell fordulnunk. Az árusoknál a helyszín saját bélyegzőlenyomatát is begyűjthetjük.
Az Országos Kéktúra K nyomvonalán továbbhaladva hamarosan elérjük a Zalaszántó feletti kerteket. Balra egy mélyúton ereszkedünk le a községbe; a Kotsy-vízimalomnál térünk rá a település főutcájára. A faluban két bélyegzőhely közül is választhatunk: az egyik a Tátika presszó ablakában van, a másik a Fő utcán továbbhaladva a K jelzésen, az Ódor élelmiszerbolt lépcsőjének fakorlátjára van felerősítve.
Zalaszántó - Rezi
A templom után balra fordulunk Várvölgy irányába, majd az aszfaltról hamarosan jobbra egy földútra váltunk. Ezen leereszkedünk a Nagy-séd völgyébe. A vízfolyáson átkelve egy hosszú, meredek emelkedő vezet fel Rezi várának parkolójához. Innen murvás út kalauzol a mészkőoromra épített, karbantartott romokhoz és az előtte kialakított pihenőhelyhez. Visszatérve a parkolóhelyre a túloldalon jól kijárt földutakon ereszkedünk le a Rezit övező dűlők közé, majd murvás gazdasági utakon érjük el a község házait. Mielőtt beérnénk a faluba, a Rezi határában létesült pihenőhelyen, a terméskőből készült „várfal” hátsó oldalán bélyegezhetünk. A másik bélyegzőt a falu 021-es számú italboltjában találjuk.
Rezi - Keszthely
A központ után egy útszéli festett keresztnél fordulunk jobbra. A K jelzés egy ösvényre terel. Hamarosan egy kis horhos társul az utunk mellé; mi a jobb partján ereszkedünk sokáig, elérve a Keszthely és Sümeg közötti országutat. Balra már látható a Gyöngyösi csárda épülete, jobbra a szomorúfűz alatt vannak a betyársírok. Mielőtt kiérünk a műútra, balra találjuk a villanyoszlopra szerelt bélyegző dobozt, de a csárdával szemben lévő buszmegállóban is pecsételhetünk.
A műútról egy útszéli kőkeresztnél balra térünk, azután a Vas-hegy lankáin fordulunk Egregy felé. A településen hamarosan elérjük az Árpád-kori Szent Magdolna-templomot, majd Hévíz szélső házait. A Kéktúra bélyegzőhöz kisebb kitérőt kell tennünk, mivel pecsételésre a buszpályaudvar várótermében van lehetőségünk.
A Deák teret elhagyva a mocsárciprus erdő és a Hévízi-tó közötti sétányon haladunk. A tó gyógyhatású termálvize egy barlang mélyén fakad, hőmérséklete télen-nyáron melegen tartja a vízbe merészkedőket. A sétány után a zebrán átkelve a Hévízt és Keszthelyt összekötő kerékpárút kezdetéhez jutunk, ahonnan a nyílegyenes aszfaltúton alig egy óra alatt Keszthelyre is érkezünk. Megkerülve a Kastélyparkot, majd a Helikon Parkot átszelve, a Kazinczy utcánál a K jelzésről kis kitérőt kell tennünk, ugyanis az utolsó bélyegzőhely a vasútállomáson található.
Tömegközlekedéssel elérhető
Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
Kéktúra II. turistakalauz (Dunántúl, Nyugat-Magyarország)
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Béla Szabó
Aschenbrenner Dávid
Nagy Balázs