Nógrád - Becske (OKT-18)
A Börzsöny és a Mátra között szelídebb domborzatú vidékre kalauzol a Kéktúra: a Cserhát nyugati fele igazi dombsági táj. Komolyabb magasságot csak a Naszály sasbérce ér el, ezen kívül alacsony hátakon és kis völgyeken át hullámzik utunk.
Nógrádról még a Börzsöny vulkanikus vidékéhez tartozó Nagy-Kő-hegyre kapaszkodunk, ahonnan pazar panorámát élvezhetünk a Dunakanyarra és a Visegrádi-hegységre, no meg a Magas-Börzsöny vadregényes erdőrengetegére. Itt búcsút is intünk a vulkáni formakincsnek, és átlépünk a Cserhát uralkodóan üledékes kőzetekből felépülő (nyugati) térségébe. Felkaptatunk a Naszály hatalmas sasbércére, mely érdekes módon egyébként a Pilishez tartozik: felépítő mészköve a Duna túloldalán a tűzhányók által szétterített visegrádi-hegységi andezit alatt van, de itt a felszínre bukkan. A Naszályt elhagyva már igazán cserháti vidékre érkezünk: alacsony dombhátak hullámain vágunk át, és a völgyekben lévő apró falvakat keressük fel. A települések megsínylették az utóbbi évtizedeket, a bányászat és kitermelt anyagainak feldolgozása megszűnt, a lakosság pedig egyre inkább magára hagyja a jövőkép nélkül tengődő falvakat.
Az erdős dombok, a hosszan felsorakozó lankákra nyíló kilátások, és a völgyekben ülő, kissé elhanyagolt falvak együttese határozza meg a nyugat-cserháti kéktúrázások hangulatát.
A szerző tippje
- Katalinpusztánál érdemes felkeresni a Rockenbauer Pál emlékére állított kopjafát.
- A Naszályon kis kitérőt tehetünk a Násznép-barlanghoz.
- Becske felett, a Csiga-hegyen található a buddhista Megvilágosodás-sztúpa, ami nem csupán látványában érdekesség, de hangulatában is hozzáad valami újat utunkhoz. A magaslatról pazar kilátásban lehet részünk a környékre.
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Nógrád 4,4 Lokó-pihenő 3,9 Magyarkút 6,7 Katalinpuszta 13,8 Ősagárd 6,7 Felsőpetény 4,4 Alsópetény 7 Romhány 2,8 Kétbodony 10,3 Becske
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén
- Magyarkút (OKTPH_85_1): Magyarkút vasúti megállóhely
- Szendehely (OKTPH_86_1, OKTPH_86_2): Szendehely, általános iskola buszmegálló
- Ősagárd (OKTPH_87_1, OKTPH_87_): Ősagárd, Rákóczi u. 51. és Ősagárd, orvosi rendelő buszmegállók
- Felsőpetény (OKTPH_88): Felsőpetény, szövetkezeti italbolt buszmegálló
- Alsópetény (OKTPH_89_1, OKTPH_89_2): Alsópetény, községháza buszmegálló
- Romhány (OKTPH_90_1, OKTPH_90_2): Romhány, vasútállomás és Romhány vasútállomás bejárati út buszmegállók
- Kétbodony (OKTPH_91): Kétbodony, községháza buszmegálló
Úttípusok
Szintprofil megjelenítésePihenő
Fáradt Vándor PanzióKezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk.
- Nógrádról a Nagy-Kő-hegyen át jutunk el Magyarkútra.
- Völgyi úton sétálunk fel Szendehelyre.
- Szendehelyről meghódítjuk a Naszály csúcsát, majd Ősagárdra érkezünk.
- Erdős úton Felsőpetény széléig megyünk, majd onnan egy völgyön közelítjük meg Alsópetényt.
- Alsópetényből Romhányra, onnan pedig aszfalton Kétbodonyba gyalogolunk.
- A túra zárószakasza újabb erdőben vezet át Becskére.
A túráról részletesen
Nógrád - Szendehely
Nógrádot elhagyva domboldalban emelkedünk. A háttérben a Börzsöny hosszú hegysora zöldell, de még nem kell elbúcsúznunk a hegyvidéktől: talpunk alatt olyan vulkanikus kőzetek alkotják a dombot, melyek a Börzsönyt is felépítik. A Morgó-patak rétláncolatos völgyében átkelünk a vasútvonalon is, és nekikezdünk a Nagy-Kő-hegyre vezető kaptatónak. Az utolsó szakaszon bájos, kanyargós ösvényen lépdelünk, mígnem elérjük a 383 méteres bércorrot. Valójában nem is csúcson állunk, de a Nagy-Kő-hegy lapos teteje olyan meredeken törik le északon és nyugaton a bevágódott patakvölgy felé, hogy valóban átélhetünk némi magasságélményt. A Lokó-pihenő esőbeállós panorámapontján pecsétet is találunk.
A sziklagyepes hegyperemről egészen a Dunakanyarig látunk. Érdemes a girbegurba fák közt futó csapást követni a meredély szélén, mert kicsivel odébb, egy kopjafánál még tágabb panoráma tárul föl: az egész Magas-Börzsöny erdős tömege megmutatkozik, felismerhetjük a Csóványos kilátóját is. A hegyek közé szorult Duna kanyarjába mélyen benézünk, közvetlenül alattunk pedig a szokolyai vasútállomás látszik. A Szokolyának otthon adó kis medencében kaszálók váltják fel az erdőrengeteget. A turistaút kissé monoton, alig kanyarodó vonala vezet le Magyarkút üdülőtelepére. Az Irma-forrás melletti kocsma kapujánál keressük a bélyegzőt!
Az alacsony hegycsoportot áttörő Keskeny-bükki-patak völgyébe fordulunk, hogy a széles makadámutat követve Szendehelyt vegyük célba. Elhaladunk a 19. században épült, huszártornyos Szentháromság-kápolna felújított épülete mellett, majd cikkcakkban közelítjük meg a település nyomasztóan nagy forgalmat bonyolító főutcáját. A Szepi fogadó bejáratánál tudunk pecsételni, de találunk bélyegzőt a Katalinpusztai Kirándulóközpont pénztáránál is.
Szendehely - Ősagárd
A falu szélén haladunk a völgyben fekvő Katalinpusztai Kirándulóközpont irányába. A szórakoztatóelemekben gazdag attrakció körül még kisvasutazhatnak is a gyerekek, a Kéktúra viszont már újabb tájegységre, a mészkőből felépülő Naszály hegyre terel. A Gyadai tanösvény a magaslat északi oldalának hűvös erdőjében lassan emelkedik. Átkelünk egy mély vízmosás fölött kifeszített függőhídon és érintjük a Bik-kút pihenőhelyét. Hosszú gyaloglás után utunk élesen jobbra fordul, és nekivág a meredek, szinte falszerű hegyoldalnak. Vadregényes, mészkősziklás ösvényen harántolunk, átvágunk a sötét, szélvédett bükkös egy apró törmeléklejtőjén is.
A fárasztó kapaszkodást egyelőre nem koronázza a megérkezés öröme, de elérjük a hegytömb kicsiny oldalsó platóját. Jobbra víznyelőbarlang adja jelét a hegy belsejét átjáró karsztjelenségeknek. A Szinlő-barlang homokkő és mészkő határán alakult ki, telente fontos pihenőhelye a denevéreknek. Amikor a K jelzés balra hajlik, a jobbra kiágazó K▲ jelű úton érdemes rövid kitérőt tennünk a Látó-hegy panorámás sziklabércéhez: a szabdalt hegyvidéken áttörő Duna kanyarjának egyik legszebb kilátása kerül a szemünk elé!
A Kéktúra újra meredek emelkedőre kényszerít: ennek végén azonban már a Naszály 652 méter magas csúcsán állunk. Ahogy a leromlott állapotú geodéziai torony betonhengere is. A merészebbek - vállalva a rozsdás vaslétrák nyikorgó lélekvesztőjét - a tetőről korlátozott kilátást szemlélve pihenhetnek meg: a fák koronája még éppen nem takarja ki a Dunakanyar egy szakaszát, és szintén látjuk a Börzsöny hullámzó vonalait.
A 652 méteres Naszály túránk legmagasabb pontja, Ősagárdig már csak ereszkednünk kell. Egy szép, karsztbokorerdős résznél mészkőfal szakad le észak felé, innen kapjuk az utolsó kilátást a nógrádi lankákra, melyek közé utunk tart. Leérve a meredek, csúszós ösvényen balra fordulunk és erdei úton folytatjuk a gyaloglást. Végül ösvényen hagyjuk el a Naszály erdőtömbjét, hogy egy hosszanti rétet keresztezve, majd egy dombot megkerülve Ősagárdra érkezzünk. A pecsétet a Rákóczi utca és Szabadság u. sarkán az OKK útjelzőoszlopán vagy a Rákóczi és Dózsa György utca sarkánál lévő útjelző oszlopon keressük!
Ősagárd – Alsópetény
Elhagyjuk Ősagárdot, és a falu melletti dombról visszakémlelve szemrevételezhetjük a falu helyzetét: a Naszály szikár bástyaként emel falat a háttérben, a település pedig az alig hullámzó dombok satujába szorulva tűnik el szemünk elől. Szántóföldön taposunk – amikor utunk megközelíti a domb fasoros peremét, nézzünk ki a ritkásan álló fák közül: szokatlan panorámát találunk a szigethegységként magasodó Börzsönyre.
Megkerüljük a Bogárdi-patak völgyfőjét, és erdőben túrázunk tovább. Ahogy a Cserhátban mindenhol, a legmagasabb hátakat itt is erdők borítják, a falvakhoz szegélyét azonban messze fölnyúló legelők, szántók alkotják. Nincs ez másképp Felsőpetény mellett sem: a lejtőn már nem takarja el növényzet a települést. Az egykori Almásy-kastély kerítésénél leljük a pecsétet.
Nem megyünk be a központba, helyette kelet felé indulunk, hogy a két Petényt összekötő patak túloldalára kerülve a Homok-hegyre gyalogoljunk. Az alacsony domb homokját megkötő fenyvesek mentén bandukolunk, hátrapillantva pedig ismét rácsodálkozhatunk a Börzsöny impozáns méretű, háromszögszerűen csúcsosodó vonulatára. Alsópeténybe érkezve a buszmegálló táblájánál vagy a Retro Man söröző bejáratánál lehet pecsételni.
Alsópetény – Kétbodony
A Kéktúra felkalauzol a falu fölé magasodó, meredek lejtőjű Korpa-hegyre, melynek pereméről szép a kilátás a völgyre és a hullámzó dombhátak mögött őrködő Naszályra. Rövid ereszkedést követően megpillantjük a Kékesi vadászház verandás épületét - mintha egy kőházra valakik répítettek volna egy faházat. Újabb dombra kapaszkodunk fel, majd szép gyertyánosban hullámvasutazunk északkelet felé. Egy pihenőhely után kiérünk az erdőből, előttünk, széles medencében terül el a szocialista iparosítástól nagyra nőtt Romhány. A város a rendszerváltás előtt a hazai kerámiaipar fontos központja volt, a gyártás alapanyagát, a tűzálló agyagot Felsőpetény közelében bányászták. Mára az egykori gyártókapacitás túlnyomó része és az általa kínált munkahelyek megszűntek, csak jóval kisebb volumenű gyártás zajlik. A település nevezetessége a kitérővel felkereshető, kb. 200 éves törökmogyorófa, melyet Rákócziról kereszteltek el. A legenda szerint a romhányi csata idején a fejedelem innen követte figyelemmel az ütközetet, de a fa kora kizárja ennek valószerűségét.
A városon átsétálva a tönkrement ipar jelei kísérik lépteinket. Romhányon a virágboltnál, illetve a Fáradt Vándor Panzió és Étterem teraszán lévő oszlopánál pecsételhetünk. Forgalmas aszfaltúton kell átsétálnunk Kétbodonyba, ahol pedig a kocsmában pecsételhetünk.
Kétbodony – Becske
Bár a Kéktúra nem érinti, ha időnk engedi, érdemes felkeresni a barátságos hangulatú, dombsági környezetben fekvő víztározót, a falu ékességét. Kétbodonyból újabb hátra kaptatunk, ennek két nevezetessége is van: a fenyőfoltokkal, akácosokkal, tölgyesekkel benőtt domb 349 méteres magaslata (Cser-hát) a tájegység névadója, ráadásul alacsony mivolta miatt nem is gondolnánk, de a Zagyva és az Ipoly vízválasztója is itt húzódik. Ligetesre változik a szántókkal tarkított táj, amikor elérjük, majd átlépjük a Galga mentén futó vasútvonalat. Zsombékos meder és fás-bokros legelők közül kanyarodik fel a Kéktúra a Becske melléki dombtetőre, melyről már jól látszik a közeli Szanda bányászattal felsebzett csúcsa. A faluba érkezve a kis ABC-ben (Ady E. u. 8/A), a Galga presszóban vagy a Máder fagyizónál lehet bélyegezni.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Nógrád vasútállomására Vác és Drégelypalánk, illetve Balassagyarmat felől érkeznek a vonatok.
- A Nógrád vasútállomás buszmegállót kell keresnünk Nógrád településén.
- Becske alsó vasúti megállóhelyen az Aszód és Balassagyarmat közt közlekedő szerelvények állnak meg.
- A Becske, nógrádkövesdi elágazás buszmegálló a település központjában van.
Megközelítés
- Nógrádon a vasútállomás melletti közúti átkelőn halad a Kéktúra.
- A gazos becskei vasúti peront Becskével az autóút aszfaltja köti össze, a séta kb. 2 km.
- A buszmegálló Becskén a Kéktúra mentén található.
Parkolás
- Nógrádon a vasútállomás mellett találunk ingyenes parkolóhelyeket.
- Becskén szintén a faluközpontban érdemes hagyni az autónkat.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
A szerző által javasolt térképek:
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- Kéktúra I. turistakalauz (Északi-középhegység)
- Cserhát turistatérkép (figyeljünk rá, hogy nem minden Cserhát-térkép ábrázolja a hegység teljes területét!)
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 36 Útpontok
- 36 Útpontok
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei