Becske - Mátraverebély (OKT-19)
A kellemesen hullámzó, lankás dombok és a kicsiny, csendes falvak közt gyalogolva nem is gondolnánk, milyen vad, zabolátlan események alakították ezt a ma természeti extremitásoktól mentes tájat. Változatos működésű tűzhányók hatalmas robaja és forrón izzó lávafolyásai tették mozgalmassá e vidéket. Ma pedig az évmilliókkal ezelőtti vulkanizmus határozza meg a cserháti Kéktúra keleti szakaszát. Nyomait látjuk magunk körül mindenfelé: a hollókői vár sötét építőköveiben, a meseszép Ófalu házainak lábazatában, a Szanda megkövült lávaömlésében vagy éppen a Tepke-gerinc sziklás ösvényszakaszaiban. Közben kiterjedt, de a völgyek által alaposan felszabdalt erdővidéken vágunk át.
A nagy városok hiányoznak az iparfejlesztés által elhanyagolt nógrádi lankavidékről, a hegyközi medencék pedig régi idők lenyomatait konzerválták. Talán nincs az országnak még egy olyan része, ahol ennyire látványos közelségben létezne együtt az évszázados építészeti hagyomány a szocializmus évtizedeiben ráerőszakolt-rárakódott településfejlesztés nyomaival, valamint a rendszerváltást követően egyre szembetűnőbb leszakadás és kilátástalanság hangulatával. Persze helyenként már új építésű nyaralók hirdetik az idegenforgalom megjelenését, de a Cserhát településképe még mindig különös időutazás.
Túránk során felkapaszkodunk a Szanda várrommal ékesített csúcsa alá, ahonnan semmiképp se hagyjuk ki a kitérőt a hegytetőre! A vulkanikus eredetről árulkodik a hegyoldali, igazi geológiai ínyencségnek számító oszlopos elválású andezitömlés sziklacsúszdája. Föntről megszemlélhetjük a tipikus cserháti tájat, melynek jellemző tagoltsága azonnal feltűnik: az alacsony magaslatokat erdő borítja, míg a mélyebb területeken legelők és szántók nyújtóznak, köztük aprócska falvak bújnak meg.
Szandváraljára és Terénybe ereszkedve csodás palóc házsorok közé keveredünk, hogy aztán a kissé kopottabb Cserhátsurányból a térség legnagyobb erdőjébe fúrjuk magunkat. Nógrádsipek érintésével kellemes völgyben emelkedünk az üledékes kőzeteket áttörő vulkáni csúcsok közé, hogy aztán kis kitérővel meglátogassuk a Dobogó-tető nagyszerű körpanorámáját. A felvidéki hegyek mellett következő tájegységünk, a Mátra is megmutatkozik.
Hollókő bércen álló várának csigaház-formái és kilátása után az Ófalu macskaköveit koptatva megyünk végig az ország egyik legszebb világörökségi helyszínén. Két újabb kis falu meglátogatását a Tepke vadregényes ösvényeinek meghódítása követi: a földtanilag a Mátrához tartozó hegygerincről már legmagasabb hegységünk csúcsai uralják a látványt. Alább ereszkedve egyre nagyobbnak és hívogatóbbnak látszik a Mátra masszív tömege. Ám előbb még újabb kis cserháti dombok közé szorult falvakat keresünk fel, hogy Mátraverebélyre érkezve átlépjük a Zagyva vonalában kijelölt tájhatárt.
A szerző tippje
- Semmiképp se hagyjuk ki a szandai várlátogatást, ez csak 10-20 perces kitérő a Kéktúráról!
- Terényben egészen egyedi kiállítást, Orsósmagnó Múzeumot találunk, érdemes rá időt szánni!
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Becske 6 Szandaváralja 10,3 Cserhátsurány 9,2 Nógrádsipek 11,5 Hollókő 10,3 Bableves csárda 13,6 Nagybárkány 13,1 Mátraverebély
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén
- Szandaváralja (OKTPH_93): Szandaváralja, szövetkezeti italbolt buszmegálló
- Cserhátsurány (OKTPH_94_1, OKTPH_94_2): Cserhátsurány, takarékszövetkezet buszmegálló
- Nógrádsipek (OKTPH_95_1, OKTPH_95_2): Nógrádsipek, autóbusz-váróterem buszmegálló
- Hollókő (OKTPH_96_1, OKTPH_96_2): Hollókő, autóbusz-váróterem buszmegálló
- Bableves csárda - Alsótold közelében (OKTPH_97): Kozárd, nagymezői elágazás buszmegálló
- Nagybárkány (OKTPH_98_1): Nagybárkány, községháza buszmegálló
Úttípusok
Szintprofil megjelenítésePihenő
Szent Jakab ÉtteremCastellum Hotel Hollókő - Mikszáth Étterem
Várpult büfé
Biztonsági előírások
- A tepkei kilátóba viharos időben tilos felmászni!
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk.
- A K jelzés felkapaszkodik a Szanda csúcsa alá, majd leereszkedik Szandaváraljára.
- Szandaváraljáról Terény érintésével megyünk át Cserhátsurányba.
- Cserhátsurányból átkaptatunk Nógrádsipekre.
- Nógrádsipekről a Kéktúra a Dobogó-nyeregbe kapaszkodva érkezik meg Hollókőre.
- Hollókőről a Szár-hegyen keresztül hullámvasutazunk át Felsőtoldra, majd érintjük Alsótoldot is.
- Alsótoldról a Bableves csárdához kanyarodunk.
- A Bableves csárdától felkapaszkodunk a Tepkére, majd onnan Nagybárkányba vezet a Kéktúra.
- Nagybárkányból Sámsonháza meglátogatásával jutunk el a mátraverebélyi Szentkútig.
- A Szentkút után Mátraverebélyt keressük fel.
A túráról részletesen
Becske - Szandaváralja
Becske szellős központjából ellékutcán indulunk kifelé a faluból. Emelkedve vágunk át egy erdősávon, majd nyílt terepre érünk: a dombtetőről nézelődve láthatjuk a balra meredeken felszökő Szandát és jobbra a bányászott Berceli-hegyet. Szép ösvényen közelítjük a hegycsúcsot, közben keresztezzük a felhagyott bánya szervizútját. A nyeregbe érve tegyünk kitérőt jobb felé a KL jelzésen, hogy meglátogathassuk a várat!
Még a vár előtt, a hegyoldal kitett részén korlát szegélyezi az ösvényt: túloldalán igazi geológiai szenzációt láthatunk. A hegyoldalt redőnyszerűen fedő kőzet az andezit, ennek oszlopos elválása pedig az egész kontinensen ritkaságszámba megy, hiszen ez a formakincs általában a bazaltot jellemzi – hasonlót a közeli Bér határában láthatunk még. A felszín felé törekvő kőzetolvadék a fedő üledékes kőzetek repedéseibe, hasadékaiba folyt, ott pedig kihűlve kőzetté szilárdult. Hűlés közben összezsugorodott, és felvette ma látható küllemét. A vulkanikus kőzet lassan kiemelkedett a nála gyorsabban pusztuló környezetéből, majd a bányászat során napvilágra került ez a páratlan formáció is.
A várból nem sok maradt: csupán a valamikori lakótorony faldarabkája árválkodik a csúcson. Ahonnan nagyszerű a kilátás: a Börzsönytől a Mátráig hullámzik a táj, de tiszta időben a Budai- és a Visegrádi-hegység jellegzetes csúcsai is könnyűszerrel azonosíthatók. Lefelé haladva hamar kiérünk az erdőből, és a hegyoldalon széles legelők veszik át az uralmat. Gyönyörű panorámát hagyunk el, amikor a kedves üdülőfalu, Szandaváralja házsorai közé lépdelünk. A bélyegzőt a faluközpontban, az OKK-tábla melletti villanyoszlopon keressük!
Szandaváralja - Nógrádsipek
A piciny, de szép faluból dombhátra kapaszkodunk. Erdőfoltok közt, dombsági kilátásban gyönyörködve érkezünk meg Terénybe. A falu ékessége a nagyjából 80 régi, kontyolt tetős ház. Innen felhágunk a következő alacsony vonulat gerincére, ahonnan már Cserhátsurányra, és a tőle keletre emelkedő, kiterjedtebb hegyvidékre kapunk panorámát.
A településről a régen Szécsénnyel összeköttetést teremtő szekérúton kaptatunk egyre magasabbra, közben kellemes a panoráma a völgyek találkozásánál több irányba szétnyíló Herencsényre. Alacsony dombháton gyalogolunk, Nógrádsipekre bámészkodó tehéntekintetek közt érünk be (amennyiben a nyári félévben járunk erre). A falu szélén az omladozó, tönkrement TSZ egyik épületén még ott a kopott vörös csillag. A dombvilág mélyén, félreeső völgyben fekvő faluban kissé mintha megállt volna az idő néhány évtizeddel ezelőtt. Ettől függetlenül szép, erdős környezet keretezi az utcák házsorait.
Nógrádsipek - Hollókő
Bár az 500 méteres magasságot alig meghaladó hegyecskék között járunk, a Cserhát legnagyobb összefüggő erdőterületének patakjai olykor heves áradásokat képesek produkálni, erről árulkodik a völgyben kialakított záportározó. Szép, egyre szűkülő völgyben emelkedünk, a mederben heverő andezitsziklák már a hegytömb vulkanikus magaslatainak hírét hozzák. Jobbra kiágazik a K● jelzés, ezen kb. 800 méter kitérő a Dobos-kút, mely nem csak megbízható hozamú és iható forrás, hanem nagyszerű bivakkunyhó is egyben, ha a szabadban töltenénk az éjszakát. Felérve a Dobogó-nyeregbe pedig alig 10 perces kitérő jobbra (S majd S▲ jelzések) a dobogó-tetői kilátó: a leromlott állapotú, veszélyes geodéziai torony tetejéről a környék legszebb körpanorámája nyílik. Az Északi-középhegység jelentős szelete mellett a Felvidék hegyei is elénk kerülnek, egészen a Magas-Tátráig élvezhetjük a panorámát.
Hollókőre gyepszőnyeges tölgyesen keresztül vezet le az út. Kiérünk Sós-pusztára, melynek legelőrétjéről jellegzetes cserháti látványban füröszthetjük tekintetünket: alacsony, erdős hátak alatt völgyoldali irtások, és lakott medencék mozaikja alkotja a tájképet. (Sétáljunk ki a mező fölső szegélyén futó földút sarkára! Innen Nógrád északi része és Szlovákia hegyvidékei is megmutatkoznak.) Újra erdőbe lépünk, és leereszkedünk a hollókői Ófaluba. A Világörökséghez tartozó palóc házsor az 1909-ben a falun végigsöprő tűzvész után épült. A macskaköves főutcán végigtalpalva végül a buszmegállónál visszafordulunk a József Attila útra, itt pecsételhetünk a terecske mellett felállított Kéktúrás információs táblánál.
Hollókő – Bableves csárda
Hollókőn a szokatlanul légies formavilágú részleteket is tartalmazó várrom felkeresésére érdemes pár órát szánni. A vár mögötti domboldalról pedig széles panoráma tárul fel: északon a Kárpátok szlovákiai szakaszának déli vonaulatai, a Gömör-Szepesi-érchegység magaslatai látszanak. Visszatérve a Kéktúrára, a Szár-hegy hátának vágunk neki. Az erdőt kopár, bokros területek szabdalják, amiknek hála kilátunk az alattunk húzódó völgyre, illetve a Tepke magas gerincére. Szűk ösvényt követünk, majd a hegyoldalon leereszkedve ismét következő célpontunk (a Tepke-hát) tarvágásoktól mentes látványában gyönyörködhetünk. Felsőtoldnak csak a széléig jutunk, átvágunk a kaszálóréteken, majd besétálunk Alsótoldra. A kis medencévé táguló völgybe szorult két falu a Cserhát egyik legidillibb fekvésével dicsekedhet.
A K jelzés az Alsó-szurdok völgyébe fordul. Egykor valódi szurdok lehetett, de a patak túloldalán kanyarodó aszfaltút miatt ma már ebből nem sokat érzékelni. Megérkezünk a Bableves csárdához, mely hangulatos étterem és pecsételőhely is egyben. Innen veszi kezdetét a cserháti kéktúra legvadregényesebb, leginkább hegyvidéki jellegű része. Nem véletlenül: a hegység magasabb csúcsaira kapaszkodunk, vulkanikus eredetű gerincük földtani értelemben már a Mátrához tartozik.
Bableves csárda - Nagybárkány
Egy kis fennsíkon kialakított szántóföldsoron vágunk át, a szellős mezőről nézelődve már látjuk is a tepkei kilátót. Beérve az erdőbe kis hurokkal kanyarodunk rá a gerincre, és meredeken emelkedünk az 567 méter magas Tepkéig. Az acéltoronyból pazar a kilátás: feltárul előttünk az egész dimbes-dombos, tarka Cserhát, de tisztán látszik a Börzsöny hatalmas tömege, és szerencsés esetben a Visegrádi- és a Budai-hegység alacsonyabb csíkja is. Ellenkező irányban a Mátra masszív bércei képzenek falat, tekintetünkkel megkereshetjük az ország 2 legmagasabb pontját, a Galya-tetőt és a Kékest. Északabbra a Bükk lapos tetőszintje, a Karancs és tiszta időben felvidéki hegységek hullámoznak.
A kilátó után meredek oldalú gerinc emlékezetes hangulatú, köves ösvényét tapossuk. Áthullámvasutazunk a legmagasabb ponton, a Purgán, a Macska-hegy után egy sziklabércről pedig kilátunk Garábra. Végül egyre lejjebb ereszkedünk, és a hegyoldalban a vulkáni kőzetek alól feltörő források sokasága mellett vezet el utunk. Nagybárkány fölé érve maradandó tájkép fogad: a füves dombhátak alól kezdetben csak a templomtorony lóg ki, a falu csak később tűnik fel, a háttérben pedig a Mátra hatalmasnak tetsző tömbje kéklik. A faluban a Petőfi u. 48. szám alatti boltban van a bélyegző.
Nagybárkány – Mátraverebély
Újabb dombra kapaszkodunk fel, ismét mesébe illő a panoráma: a Cserhát legszélső hegysorai mögül a Mátra bukkan ki. Egy kaszálórét végén aszfaltra érünk, és érintjük a híres sámsonházai kőfejtőt. A bányászkodás emlékezetes geológiai jelenséget tárt fel: a vulkáni működés különböző szakaszainak rétegei egymásra települve festik különböző színűre a sziklafalat, a hol szemcsés, hol egyveretűbb sávok tetején pedig a későbbi tengerelöntés hófehér mészkőpásztája húzódik.
Sámsonházán elbúcsúzunk a jellegzetesen apró cserháti falvaktól, és először patakvölgyön, majd egy kis vízválasztón áthágva jutunk át Szentkút kegyhelyére. A legenda szerint itt a menekülő I. Szent László király lovának patája fakasztott gyógyhatású vizet a földből. A felújított, árnyas búcsújáróhely mellett érdemes felfedezni a Szent László-hasadék apró szurdokvölgyét és a szórt vulkáni kőzetbe, tufába vájt Remetebarlangot. Rövid erdei sétával kerülünk át Mátraverebélyre, ahol átlépjük a Zagyvát és ezzel megérkezünk a Mátra területére. Bélyegzőt a Vasút utca-Rét utca sarkán álló Polgármesteri Hivatal lépcsőjén találunk, vagy választhatjuk a vasútállomás melletti villanyoszlopon állandóan elérhető pecsétet.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Becske alsó vasúti megállóhelyre az Aszód és Balassagyarmat közt közlekedő szerelvények valamelyikével juthatunk el.
- A Becske, nógrádkövesdi elágazás buszmegállóba érkezve a település központjából indíthatjuk a túrát.
- Mátraverebély vasúti megállóhelyére Salgótarján és Hatvan felől közlekednek vonatok.
- A Mátraverebély, eszpresszó buszmegállóból Salgótarján vagy Hatvan irányába utazhatunk, de van közvetlen buszos összeköttetés Budapesttel is.
Megközelítés
- A gazos becskei vasúti peronról északkelet felé kell indulnunk az autóút szélén, hogy a falu központjába jussunk.
- A buszmegálló Becskén a Kéktúra mentén található.
- Mátraverebélyen a buszmegállónál a keresztező utcában találjuk a Kéktúrát, mely a vasútállomást is érinti.
Parkolás
- Mátraverebélyen a Szentkútnál érdemes parkolni, melyet érint is a Kéktúra.
- Becskén a faluközpontban parkolhatunk.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Az Országos Kéktúra hivatalos igazolófüzete
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- Kéktúra I. turistakalauz (Északi-középhegység)
A szerző által javasolt térképek:
- Cserhát turistatérkép (figyeljünk rá, hogy nem minden Cserhát-térkép ábrázolja a hegység teljes területét!)
Felszerelés
- Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 36 Útpontok
- 36 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei