Naszály, ha muszáj
Úttípusok
- vegyesen egynyomos ösvény, mely néhol köves, gyökeres
- és normál földút
Az erő beosztása
A patak menti laza kocogás után egyre meredekebb emelkedő vár ránk egészen a csúcsig. Komoly megmérettetés, de a csúcsról való ereszkedéshez is hagyjunk energiát, mert néhol kifejezetten technikás és fárasztó az is.
Ajánlott időszak
Bármely napszakban teljesíthető. Az útvonal első fele nyári, tűző napsütésben kifejezetten kellemetlen lehet. Inkább kerüljük a déli órákat.
Terepfutás rovatunk támogatója a Dockyard. Az útvonal ajánlója a legendás Németh Csaba, Magyarország legeredményesebb aktív terepfutója.
A szerző tippje
- Amíg a család sportosabb fele lefutja a kört, a másik fele egészen biztosan el tudja ütni az időt a Katalinpusztai kirándulóközpontban és a környező tanösvényeken.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- Az útvonal első felében, a Lósi-patak völgyében nincs vagy nagyon gyenge a térerő. Navigáció és segélyhívás esetén is gondot okozhat ez, erre legyünk figyelemmel. A Természetjáró appban offline is letöltheted az útvonalat előre, így nem lesz gondod a navigálással.
Hasznos linkek és ötletek
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- Az első pár száz métert a központ előtt futó műúton tesszük meg.
- Becsatlakozunk a P jelzésbe, amely mutatja az utat egy jó ideig.
- Kb. két kilométer után egy rövid szakaszon elválunk a piros sáv jelzéstől és jelölés nélkül futunk tovább nyílegyenesen a Gyadai-rét mentén, majd visszacsatlakozunk az eddig megszokott P sávhoz.
- Nagyobb elágazáshoz érve áttérünk a K (OKT) jelzésre, de csak rövid szakaszon.
- Pár száz méter után a következő elágazásnál a S+ szűk ösvényére térünk át.
- A csúcshoz közeledve a Z▲ jelek mentén haladunk, így érjük el a Naszály legmagasabb pontját.
- Innen visszatérünk a K jelzéshez, és azon jutunk vissza a kezdőpontig.
A futás részletes leírása
A kirándulóközpontból elindulva az épület előtti műúton kezdjük a futást, a szinte sík terep ideális a bemelegítésre. Nagyjából fél kilométer múlva becsatlakozunk a P jelzésbe, és innen kis megszakítással egy jó darabig ennek mentén haladunk. Fák között kocogva hamarosan kiérünk erdő és mező találkozásához, a következő néhány kilométer ilyen hangulatban fog telni. Völgyben, patak mentén haladunk, amelyet rövidesen balra kanyarodva keresztez a jelzés. Ezen a rövid szakaszon elhagyjuk a jelzést, és egyenesen kocogunk tovább. Nem sokkal később balról vissza is tér a P jelzés, és minden halad az eddig megszokott rend szerint. A Gyadai-réten vadászlesek mentén, békés réteken, kaszálókon keresztül, gazdag madárvilággal körülöttünk faljuk a kilométereket a jól futható terepen.
Az ötödik kilométer után búcsút indünk a rétnek, és jobbra bekanyarodunk az erdőbe. Nem csak a táj, de a szintemelkedés is alaposan megváltozik, az eddig szinte sík terep ugyanis innentől kezd el határozottan emelkedni. Idővel kereszteződéshez érünk, és a széles földútról az egynyomtávos ösvényre kanyarodva egy rövid szakaszon a K jelzés mentén haladunk. Nem sokáig, hiszen néhány száz méter múlva egy meglehetősen összetett kereszteződésben a jól jelzett S+ ösvény mentén futhatunk tovább. Nagyon élvezetes, kanyargós és szűk ösvényen roboghatunk néhány percig, majd a lendületes, jól futható út a hegy irányába fordul. Innen kezdődik a kemény része az edzésnek. Egyből az első komolyabb emelkedő végén egy magas kőfal jelzi a korábbi, emberi tevékenységek nyomát, és emlékeztet arra, hogy annak a hegynek a csúcsára futunk éppen, amely az oldalában éktelenkedő, hatalmas tájsebről ismert. Lépésről-lépésre küzdve a szintemelkedéssel egy elágazáshoz érünk, ahol jobbra fordulva találjuk a csúcsig vezető Z▲ jelzést.
Habár csak egy kilométer van hátra a hegytetőig, de komoly energiák mozgósítására lesz szükség, hiszen kifejezetten meredek és köves ösvényen baktatunk felfelé. Aki ezt a szakaszt is ki tudja futni, annak minden elismerésünk! A bal oldalunkon kibukkanó kilátás kárpótol a jelentős megterhelésért. Ha meg szeretnénk örökíteni futásunkat, érdemes itt elkészíteni a fotókat, mivel a csúcson meglehetősen korlátozott a kilátás, még a kilátóból is. A geodéziai torony betonhengere nincs elzárva a nagyközönség elől, de leromlott állapota miatt balesetveszélyes felmenni rá.
Ha kifújtuk magunkat a mászás után, a K jelzésen kezdjük meg az ereszkedést. Figyelmet és erőt kíván a futásunk ezen szakasza is, hiszen lejtős és kifejezetten köves ösvények várnak ránk. Néhány száz méter megtétele után pedig tovább szűkül az ösvény, vállszélességű, sziklás csapáson haladunk a hegyoldalban. Az idővel szelidülő ösvény megfontoltan hullámzik a fák között a Naszály északi lábánál. A táv második felének legnagyobb attrakciójához 2,5 kilométerrel a vége előtt érünk el. Itt egy méretes vízmosás, széles szakadék felett vezet át egy meglehetősen hosszú függőhíd, ami minden korosztály számára igzalmas élményt nyújt.
Innen már a K mellé becsatlakozik a tanösvény jelzés is, ami mutatja, hogy nemsokára visszaérünk a kirándulóközpontba. Jól futható, széles földutakon kocogunk. A fák között feltűnő épületek körvonala, majd a kis tó jelzi, hogy egy komoly edzésértékkel bíró kör után megérkeztünk a végállomásra.
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Megközelíthető Vácról közlekedő autóbusszal, Szendehely, Katalinpuszta megállónál kell leszállni.
Megközelítés
- A megállótól tovább kell sétálni még kb. 150 métert, majd jobbra forduljunk le a főútról, és egyenesen szemben találjuk a Kirándulóközpontot.
Parkolás
- A Kirándulóközpont előtt nagy parkoló várja a látógatókat, amely - veszélyhelyzeten kívüli időszakban - fizetős.
Koordináták
Felszerelés
- Terepcipő ajánlott, mert az útvonalon több meredek és/vagy köves szakasz is vár ránk
- Az évszaknak és az időjárásnak megfelelő öltözet
- Nyáron, melegben minimum 1 liter víz
- Tájékozódásra és a biztonság érdekében mobiltelefon (térerő bizonyos helyen nincs!)
- A navigációhoz Természetjáró app (töltsd le a térképet előre a térerőhiány miatt)
Statisztika
- 2 Útpontok
- 2 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei