Fenséges fennsíkos kör
Úttípusok
- egynyomos ösvény
- földes, köves gyalogút
- normál földút
- murvás út
- aszfalt (2%)
Az erő beosztása
Az elején jellemzően lejtős az útvonal, így a Nagy-mezőig van időnk bemelegedni. A Három-kő előtti rész klaszikus egynyomos ösvény, ott már több figyelem szükséges. A csúcsokra való felkapaszkodás után a lejövetel mindig pihetető lehet, míg a táv végére érdemes erőt tartalékolni, hogy vissza tudjunk kapaszkodni Bánkútra.
Ajánlott időszak
Jellemzően világosban, jó látási viszonyok mentén teljesíthető. Nyáron, melegben, kellemesen hűvös lehet a fennsíkon, míg télen akár magashegyi körülmények is kialakulhatnak. Az őszi időszakban és a tavaszi virágzáskor a legszebb.
Terepfutás rovatunk támogatója a Dockyard. Az útvonal ajánlója a legendás Németh Csaba, Magyarország legeredményesebb aktív terepfutója.
A szerző tippje
- Ha elfáradunk útközben, a Három-kő után, a Keskeny-rétre érve rövidíthetünk, ha a K jelzésen jobbra lefelé fordulunk, és ezen térünk vissza Bánkútra.
- Ha viszont további csúcsokat, köveket támad kedvünk megmászni, az Őserdőtől maradjunk a K jelzésen, amely után később majd rá tudunk csatlakozni a Kálmán-hegyi útra.
- Legyen nálunk fénykép készítésére alkalmas szerkezet a látványos panorámaképek elkészítéséhez.
- A fennsíkon változó a térerő lefedettsége, ám a csúcsokon (és azok környéke) jellemzően működnek a mobiltelefonok.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- Vizet, folyadékot vigyünk magunkal, mert a fennsíkon nincsenek aktív források.
- Nyáron a réteken erős a napsugárzás, ekkor védjük a fejünket a napszúrástól.
- Vihar, villámlás esetén mind a Nagy-mező sík területei, mind a kitett csúcsok veszélyesek!
- Az útvonal mentén nincs semmilyen infrastruktúra, így élelmiszert, megfelelő ruházatot, kommunikációs eszközt mindig vigyünk magunkkal.
- Szélsőségesebb téli viszonyok mentén a fennsík adta tengerszint feletti magasság és elszigeteltség magashegyi körülményeket teremthet. Komoly a fagyásveszély. Ekkor inkább válasszunk alacsonyabban fekvő területeket a futáshoz.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A parkolóból a turistaház mellett a Z jelzésen indulunk.
- Lejtős utakon egészen a Nagy-mezőig futunk, majd továbbra is Z jelzést követve fel a Bánya-hegyi aszfaltútra.
- Ezen pár száz méteren át maradunk, majd jobbra térünk a Z▲ jelzésre.
- Keskeny ösvényen Három-kőig folytatjuk, aztán lefelé futunk, tovább a Z▲ jelzésen.
- A Keskeny-rét sarkán a K jelzésre érve balra fordulunk, majd ezen futunk tovább Tar-kőre.
- A csúcsra kitérünk a K▲ jelzésen, aztán lejjebb visszacsatlakozunk a K jelzésre.
- Lefelé haladunk a K jelzésen az Őserdő aljáig.
- Itt jobbra felkanyarodunk a Z jelzésen a Kálmán-hegyi útig (a volt kisvasút nyomán).
- Innen újra jobbra a K+ jelzés mentén a Káposztáskert, Fekete-sár, Huta-rét füzérén át folytatjuk a Faktor-rétig.
- A Faktor-réten balra letérünk a S jelzésre, a Csurgói erdészházhoz, majd onnan Bánkútra érve.
Az útvonal részletes leírása
A bánkúti Fehér Sas Panzió előtti parkolóból indulunk a K, Z, K+, S+ jelzéseket követve a panzió kerítése mentén. Átvágunk egy völgyecskén a Diabáz-barlangnál, aztán már csak a Z jelzést követve keresztezzük a Csalánosi autóparkolót. Ennek a sarkától jobbra lefelé, egy szép, kellemes lejtésű völgyben a Nagy-mező rétjeihez vezető földúton futunk. Hamarosan kiérünk a hatalmas, füves nyílt területekre, a Nagy-mezőre. Ez a Bükk-fennsík mezőkbe ágyazott szíve, ahol összefutnak, csoportosulnak a természet erővonalai. A Nagy-mezei aszfaltutat elérve azon jobbra tartunk, hogy egy kanyar után, a természetvédelmi információs táblánál letérjünk a füves töbrök között vezető földútra. Itt is végig a Z jelzést követjük, bár a réteken elég kevés jelzést találunk.
A túloldal erdőibe beérve felkapaszkodunk a bánya-hegyi aszfaltútra, azon haladunk pár száz métert, majd jobbra fordulunk egy murvás útra. Itt ágazik ki a Z▲ jelzés balra felfelé, egy kis ösvényként (vigyázat, nyáron nehezen észrevehető!). Erre rákanyarodva egy jellemzően hullámvasútszerű, technikás, trükkös, igazi terepfutó csemegét jelentő útvonal vezet egészen Három-kő füves csúcsáig, ahonnan csodálatos a Déli-Bükkre nyíló panoráma. Nem csak egészen Eger városáig, hanem még a Kékestető csúcsáig is ellátunk tiszta időben. A közeli átellenben pedig már látszik utunk következő csúcspontja, a Tar-kő.
A csúcsról kissé jobb felé tartva, a túloldali mezőn át jutunk be az erdőbe a Z▲ jelzés mentén, majd egy töbröt keresztezve felkapaszkodunk a Keskeny-rét sarkához. Itt balra felfelé kanyarodunk, és a jól kijárt K jelzésre térünk. Ősbükkfák kíséretében, köves, sziklás gyalogúton kapaszkodunk fel a Tar-kő csúcsára. Innen talán még szebb a panoráma, de a legjobb, ha megnézzük a saját szemünkkel, és mi hozzuk meg erről a döntést...
A csúcsról a K▲ jelzést követve bevesszük magunkat az erdőbe jobb felé, majd a K jelzés mentén lefutunk az Őserdő fokozottan védett területeihez. Az itteni „őserdő” lényege, hogy a teljes jelenlegi területet véglegesen kivonták a erdőgazdálkodás termelési ágából, és a tudományos kutatások rendelkezésére bocsátották. Azóta az ember közvetlenül nem avatkozik be az itteni erdők fejlődésébe, alakulásába, így a 45–50 méter magas, 180–200 éves bükkfa óriások „állva halnak meg.”
A kerítés előtt élesen felkanyarodunk balra, aztán a túloldalon lefutunk, szigorúan a K jelzés mentén. Az információs táblákhoz érve jobbra a Z jelzésre váltunk. Ezen rövid emelkedő után laposodó gyalogúton érünk a Kálmán-hegyi murvás útra. Itt a K+ jelzést követve jobbra fordulunk. Pár töbör után kis kaptató vezet a Fekete-sári erdészház alá, majd rövidke aszfaltúton le az Olasz-kapu melletti rétekre. Érdemes egy rövid kitérővel megnézni az Olasz-kapu sziklaszorosát, amelyet 1918-ban Thurzó Gáspár vezetésével tizennyolc olasz hadifogoly vágott át a fakihordó kisvasút nyomvonalának. Ászeljük az itt vezető Szilvásvárad - Nagy-mező közötti aszfaltutacskát, és a szemközti erdészeti útra térve futunk tovább. Hullámos útvonalon, rétek és erdők mentén haladva, egy murvás útra térve hamarosan felkapaszkodunk a Faktor-rét sarkához. Különleges hangulatú az itt található erdei szentély, a Faktor-réti Madonna. A kihelyezett Mária-képnél korábban az erdei munkások, favágók, szénégetők gyűltek össze imát mondani, a képet pedig védelmezőjüknek tekintették.
A rét sarkától balra lefelé a földúton, majd a rét alján ismét balra fordulunk, most már a S jelzést követve. Leérünk a Csurgói erdészházhoz, amely csodálatos fekvésének köszönhetően "A Bükk-fennsík télen" című 1954-es film forgatási helyszíne is volt. Az út melletti, kis szerszámos házikónak tűnő házacska oldalából egy csap lóg ki, amely iható vizet ad! Innen kezdünk felkapaszkodni a réteken át a szemben már felsejlő Bánkút felé. Kimerítő kaptató után érkezünk meg az autóparkolóhoz, ahol a panzió vagy a lejjebb fekvő turistaház remek ételeivel frissíthetjük fel magunkat.
Tömegközlekedéssel
- A bánkúti kezdőpont tömegközlekedéssel nem igazán megközelíthető, ezért érdemes autóval érkeznünk inkább.
Megközelítés
- A futás a bánkúti parkolónál kezdődik.
Parkolás
- A bánkúti parkolóban hagyhatjuk az autónkat.
Koordináták
Felszerelés
- Terepcipő ajánlott, főleg az ösvények és sziklás szakaszok miatt
- Öltözetünk legyen mindig az évszaknak és az időjárásnak megfelelő, plusz egy tartalék réteggel kiegészítve a fennsík miatt.
- Nyáron vigyünk minimum egy liter vizet.
- Tájékozódásra és a biztonság érdekében feltöltött mobiltelefon legyen nálunk.
- A navigációhoz a Természetjáró app ajánlott.
Kérdések és válaszok
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei