Farkasnyomokon a Svéd-fenyves árnyékában
Úttípusok
- egynyomos ösvény
- normál földút
- murvás út
- aszfalt (2-3%)
Az erő beosztása
Kellemesen kezdődik, majd féltáv környékén egyenletes-elnyújtott, murvás emelkedő jön. Így a teljesen szokványos erőbeosztás is megfelelő, semmi extra nincs az útvonalban, ám a legvégén azért még vár ránk egy 300 méter hosszú emelkedő.
Ajánlott időszak
Télen, nyáron bármilyen napszakban teljesíthető (lásd a biztonsági előírásokat is).
Terepfutás rovatunk támogatója a Dockyard. Az útvonal ajánlója a legendás Németh Csaba, Magyarország legeredményesebb aktív terepfutója.
A szerző tippje
- A kezdő- és végpontban bővízű forrást találunk.
- A kör végén, ha elfáradtunk, az utolsó emelkedő megkerülhető balról, az aszfaltúton.
- Ezen a területen működnek vadkamerás megfigyelő pontok.
- Virágzás idején a legszebb a környék.
Biztonsági előírások
- Amennyiben egyedül megyünk futni, téli estéken, naplementés időszakban ne ezt az útvonalat válasszuk!
- Ne menjünk fel, még véletlenül sem, a Nagy-Hárs tetején lévő rádiótorony környékére.
- Rossz talajviszonyoknál a régi Kurta-bérci aszfaltúton átvághatunk a Menyecske teber felé.
- Vihar, villámlás esetén kerüljük a nyílt, fennsíkos réteket.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- A parkolótól Miskolc irányába indulunk, majd jobbra térünk, be az erdőbe a P jelzésen a Svéd-fenyvesen át
- Majdnem 3 kilométeren át maradunk ezen jelzésen, majd egy köves dózerúton élesen jobbra fordulunk, és azon felfutunk a nyeregig (1,8km, jelzetlen)
- A nyereg túloldalán lefutunk ugyanezt az utat követve a Kurta-bérci útra (800 méter, jelzetlen)
- Jobbra fordulunk a K jelzésen, majd balra felfutunk egy széles erdészeti úton a tetőpontig (700 méter, jelzetlen)
- Itt egy nagy kanyarral balra térünk egy földútra, amelyen 100 méteren át maradunk a S+ jelzésig
- Ezen balra vesszük az irányt, majd tovább megyünk egészen a rétek legvégéig, a töredezett aszfaltútig
- Itt a K jelzésre térve átfutunk a hegyen egészen Jávorkútig
Útvonal részletes leírása
A Jávorkút Étterem és Panzió előtti parkolótól kelet felé, Miskolc irányába indulunk a P jelzés mentén, majd rögtön jobbra kanyarodunk egy széles útra, amely a Csemete-kert mellett bevisz az erdőbe. Először földúton, aztán hangulatos ösvényre szűkülő nyomvonalon haladunk keresztül a változó korú és méretű, Svád-fenyvesnek nevezett erdőben. A nevét az 1887-ben idetelepített fák Svédországból hozatott magjairól kapta.
A különleges faállományú és tagoltságú részeken át közel 3 kilométernyit haladunk. Egy széles, köves-murvás útra érve azon jobbra, szinte visszafelé fordulunk, majd e szerpentines kanyarokon haladva felérkezünk a Nagy-Hárs alatti nyeregbe (jelzetlen út). Itt szembe átfutunk, és le ugyanezen a köves, jól futható dózerúton folytatjuk. Hamarosan leérkezünk a régi, töredezett Kurta-bérci aszfaltútra. Rövid kitérővel érdemes megtekinteni a szemben lévő töbör oldalába épített erdészeti emlékművet.
A darabokra tört aszfaltúton balra, a K jelzésre, majd rögtön utána jobbra fel, egy széles, kijárt erdészeti útra térünk (jelzetlen). Ezen felfutunk a tetejéig, és ahol az út élesen jobbra kanyarodik, befordulunk balra, egy frissen kijárt földútra, amely a letermelt bükkfatuskók maradványai között átköt a S+ jelzés lejjebb vezető nyomvonalára. Így 100 méter után balról becsatlakozik a S+ jelzés, ezen jobbra lefelé futunk. Csodaszép, elhagyatott fenyvesek és töbrök, majd mezők és rétek vonalában haladunk a S+ jelzés mentén. Ezt a területet Sugarónak, illetve Kecskeláb-rétnek nevezik. Több vadfigyelő kamera is működik errefelé, amelyek már számos farkasészlelést is rögzítettek. Ha alaposan odafigyelünk, a pocsolyás, saras részeken talán megpillanthatunk egy-egy farkaslábnyomot is.
Kiérve a korábban keresztezett, töredezett aszfaltútra, amely Kurta-bérc és Kis-mező között húzódik, azon - most már a K jelzést követve - röviden tovább futunk, mielőtt jobbra felkanyarodunk egy letermelt erdő helyén, a hegytető felé. A túloldalon röviden lefelé haladunk, aztán érintjük a Kis-mező és a Jávorkút között vezető aszfaltutat, végül a K jelzés mentén érünk vissza Jávorkútra, a parkolóhoz. Ha megszomjaznánk, a mindig működő Jávor-kút forrás vizével, vagy az étterem kínálatával frissíthetjük fel magunkat.
Tipp
Tömegközlekedéssel
- Ómassáig a 15-ös busszal kell utaznunk, majd onnan gyalog 3,5 km, (kb. 1 óra) a futás kezdőpontja, ezért azt inkább autóval érdemes megközelítenünk.
Megközelítés
- A futás a Jávorkút Étterem és Panziónál kezdődik. Az Ómassa buszmegállótól a K jelzésen tudunk felsétálni idáig (kb. 3,5 km és 220 m szintemelkedés, 1 óra).
Parkolás
- A Jávorkút Étterem és Panzió előtt tudunk parkolni.
Koordináták
Felszerelés
- Normál vagy száraz időben terepcipő nem szükséges, de azért sárban, hóban válasszuk a terepes verziót.
- Az évszak, az időjárás és a tengerszint feletti magasság lekövetését mindig vegyük figyelembe az öltözék megválasztásakor.
- Tájékozódásra és a biztonság érdekében mobiltelefont vigyünk magunkkal.
- A navigációhoz a Természetjáró app ajánlott.
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei