Zöld és kék barlang jelzés a Budai-hegységben
A szerző tippje
A program tökéletes családi időtöltés lehet akár egy egész napra.
Barlanglátogatásainkat összeköthetjük szabadtéri programokkal is.

Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
Az idegenforgalmi barlangok látogatása nem minden esetben akadálymentes, vagy veszélytelen.
A Szemlő-hegyi-barlang, jellegéből adódóan kényelmes, szinte akadálymentes, a Pál-völgyi-barlangban több helyen lépcsők, és vaslétra nehezíti a közlekedést. Barlanglátogatás előtt győződjünk mag arról, hogy nincs-e a társaságban zárt térre érzékeny személy.
A kőfejtőkben lehetőleg maradjunk távolabb a sziklafalaktól, azokra felmászni szigorúan tilos!
Hasznos linkek és ötletek
Az idegenforgalmi barlangok az év jelentős részében fogadóképesek, de vannak idegenforgalmi szezonok, ami miatt érdemes telefonon érdeklődni.
Ajánlott olyan időszakban menni, főként családdal, amikor nincsenek bejelentett csoportok.
Kezdés
Végpont
Útleírás
A zöld barlang jelzés a Ferenc-hegyre vezető zöld háromszög jelzéstől indul, a Ferenchegyi út és a Barlang utca kereszteződésénél. Innen a Barlang utcán haladunk lefelé a Felső Zöldmáli útig, ahol jobbra fordulunk, és lesétálunk a kb. 100 méterre lévő Pusztaszeri úti kereszteződésig. Ezen a szakaszon már fonódik a zöld, a kék barlang jelzéssel. Itt már látható az a mesterséges domboldal, aminek tövében nyílik a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépülete. A látogatóközpontként is funkcionáló objektumban érdemes kedvezményes kombinált jegyet vásárolni, amennyiben mindkét barlangot szeretnénk meglátogatni. A fogadóépületben interaktív kiállítás és vetítőhelyiség is van, ahol hasznosan tölthetjük a várakozási időt. A kiállítás a budai termálkarsztot, a budai barlangokat mutatja be, és betekintést ad a barlangok és a barlangkutatás mélységeibe. A barlang látogatása nem egészen egy órát vesz igénybe. A korszerűen kiépített barlangjáratok remek világítással tárják elénk a hévízes barlangok jellegzetes formakincsét, és képződményeit. Jellemzőek a magas folyosók, üstszerű oldásformák. A leginkább jellegzetes képződmény az un. borsókő, amely szinte a teljes falfelületet borítja. A cseppkő, mint legismertebb barlangi képződmény, nem jellemző a barlangra.
A fogadóépület fölötti domboldalra lépcsősor vezet fel, ahol a barlangtúránk előtt, vagy után, a gyerkőcök játszótéren tölthetik el az időt, míg a nagyobbacskák geológiai tanösvényen tájékozódhatnak a környék földtanáról. A dombtető közelében a barlangkutatók és hegymászók közösségének, baleset során elhunyt tagjairól állít emléket a Barlangkutatók emlékkertje.
Utunk következő állomása a Pál-völgyi-barlang. Immár a kék barlang jelzést követve visszafelé a Felső Zöldmáli úton, majd a Zöldmáli úton jutunk le a Zöldlomb utcára. A zebrán átkelünk szembe, és a Szépvölgyi úton haladunk tovább a Szépvölgyi úti kereszteződésig. A széles és forgalmas útkereszteződésben előttünk domborodik a Mátyás-hegy, oldalában a látványos aranysárga kőfejtővel. Bal kéz felöl nyílik következő állomásunk bejárata. Az itt mélyülő reneszánsz kőfejtő több mint száz éve a barlangkutatók otthona, központja, találkozóhelye, mulatóhelye. Ennek a barlangnak is van fogadóépülete, büfével és a pénztárral. A Pál-völgyi-barlang, a környék összes barlangjához hasonlóan a kőbányának köszönheti felfedezését. Vagyis inkább mi köszönhetjük a kőbányának, hogy megismerhetjük. A szintén hévízes eredetű üregrendszer ma része Magyarország leghosszabb barlangjának, a Pál-völgyi-barlangrendszernek. Még 13 milométeres "korában" lett része a ma 32 kilométer hosszú rendszernek. Járataira jellemző, hogy térben bonyolultabb helyzetűek mint a Szemlő-hegyié. A falfelületek üstszerűen oldottak, gömbüstök és gömbfülkék tagolják. Zegzugos járatai néha magas hasadékokban vezetnek. Jellemző képződmények itt a cseppkövek. A túra kb. egy óra, a végén a kőfejtő talpán jutunk a felszínre, a napvilágra. Itt nyáron megszabadulunk felső ruházatunktól, télen visszabújunk a kabátunkba. A szépen rekultivált kőfejtőben körbesétálva még számos barlang bejárata setétlik, amelyek lezártak, és mind a Pál-völgyi-barlangrendszerbe vezetnek.
Visszatérve a kék barlang jelzésre, a Szépvölgyi útról a Mátyáshegyi úton haladunk tovább. Elhaladunk a kőfejtő alatt, és lassan emelkedünk a hegy oldalában vezető úton. Néhány száz méter megtétele után érkezünk meg a kék kereszt jelzéshez. A jelzés balról a Mátyás-hegyről érkezik, egy fával megerősített lépcsősoron. Amennyiben időnk és energiánk engedi, szaladjunk fel a lépcsőn a Mátyás-hegyi DK-i kőfejtőbe. A bányaudvar teljes rálátást biztosít a pesti oldalra, és a Rózsadomb térségére. A bányafal alatt körbesétálva számos termálvizes barlang bejárata látható.
A kimerítő nap után legrövidebb úton úgy juthatunk le, ha vissztérünk a Szépvölgyi úti buszmegállóhoz. Ha gyalog megyünk le a hegyről, a kék kereszten juthatunk le a Kiscelli kastély érintésével, az Amfiteátrumig.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
A zöld, és kék barlang jelzésű túraút összeköt két túraútvonalat, de a leírásban gyakorlatilag a Szemlő-hegyi-barlangtól indul. Ennek a pontnak a megközelítése három irányból praktikus. Egyik a Nyugati térről induló 91 ill. 291-es jelzésű buszokkal a Pusztaszeri útig, majd gyalog. Másik az Árpád-híd irányából a 29-es busszal a Szemlő-hegyi-barlangig. Harmadik a Batthyányi térről induló 11, 111 jelzésű autóbuszokkal.
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei