Hárs-hegyi tanösvény
Szó szerint mutat utat az egészség felé a Budapesti Szent Ferenc Kórház, amely kreatív módon segíti a szív- és érrendszeri betegséggel vagy magasvérnyomás-betegséggel élők, illetve cukorbetegek életét. A kórház ugyanis az intézmény szomszédságában rehabilitációt segítő túraösvényt alakított ki, amelyet a kórházban fekvő betegek mellett természetesen bárki használhat.
A tanösvény rendhagyó módon nem csak a természet megismerésében kínál segítséget, hanem saját szervezetünk működését, reakcióit kísérhetjük figyelemmel a sétából fakadó terhelés hatása alatt. A Szent Ferenc Kórház betegeinek gyógytornász segít megtervezni a rehabilitációt segítő kirándulást, de kölcsönözhető eszközök segítségével bárki megfigyelheti, hogyan változik a pulzusszám és más egészségügyi adat a túra elején, során és végén.
A túra során mért egészségügyi adatokat a kórház szakemberei értékelik ki. Azok számára, akiknél kiugró értékeket észlelnek, a kórház szakrendelésein betegségspecifikus szűrővizsgálatokat kínálnak fel. A program résztvevői megismerkedhetnek szívük működésével, szervezetük terhelés hatására bekövetkező reakcióival. Ehhez az egyéni egészséges pulzusszám-tartományról és a programról ismertető füzetből tájékozódhatnak a túrázók, akiknek olyan, a méréseket segítő, kölcsönözhető eszközök állnak rendelkezésére, mint a teleszkópos túrabot, a pulzusmérő karóra, illetve a későbbiekben az okostelefonhoz bluetooth-szal csatlakoztatható szívritmusmérő.
A tanösvény azonban bárki számára szabadon elérhető, így a túrázók is gyakran használják, ha egy kellemes, nem túl megerőltető kört szeretnének menni a Szépjuhásznétól. Nekik is érdekesek lehetnek a tanösvény táblái, amelyekből megtanulhatjuk, hogyan mérjünk pulzust, mit jelentenek a számok, mi mindenben segít a rendszeres gyaloglás, de olykor egy-egy érdekes növényre is felhívják a figelmünket. A táblák jó alkalmat adnak egy-egy rövid pihenőre is.
A szerző tippje
- Az erdei tanösvénynek saját – szívet formáló – túrajelzése van; ez segít a tájékozódásban a rövidebb, 2,7 kilométeres és a hosszabb, 5,1 kilométeres szakaszon egyaránt. A javasolt pulzusmérő pontokat tájékoztató táblák jelzik.
- Ha valaki nem egyedül szeretné a távot teljesíteni, vagy séta közben további információkra van szüksége, a kórház szakemberei által vezetett túrát is választhatja.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- Az útvonalak kialakításakor a szakemberek a legújabb szakmai ajánlások figyelembevételével jártak el, így azok egyszerre biztonságosak és hatékonyak: az eltérő egészségi állapotúak számára rövidebb vagy hosszabb túra választható, a gyorsabban fáradók számára pedig pihenőhelyeket alakítottak ki.
Hasznos linkek és ötletek
- Ha nem a kórházból indulunk a körre, érdemes a Szépjuhásznétól indulni, egyszerűbb a megközelítése is.
- Pár perces, lankás kitérővel a Szépjuhásznétól megnézhetjük a Budaszentlőrinci pálos kolostorromokat.
- A túra során rövid kitérővel a Kis-Hárs-hegy tetején lévő, impozáns formájú, Makovecz Imre által tervezett kilátót is felkereshetjük.
- Akár a sínek közelében, akár a Szépjuhászné megállóban találkozhatunk a Széchenyi-hegy és Hűvösvölgy között közlekedő Gyermekvasút szerelvényével, aminek különlegessége, hogy a szolgálatot gyermekek végzik.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner :
- Végig a piros szív alakú jelzést kell követni.
Az útvonal leírása :
Kellemes, szinte végig szintben futó körtúra, ami körbeöleli a Kis- és a Nagy-Hárs-hegyet. A tanösvény első fele a kaptatósabb, utána hosszú lejtős részen fújhatják ki magukat a gyógyulni vágyó turisták.
A kórház előtti Széher úton északnyugati irányba indulva követjük a jelzéseket, melyekhez a Z+ felfestések is társulnak. A lakott területről kiérve hamarosan kettéválik az út, az első pihenőhely-táblánál mi a bal oldali ágon megyünk tovább, követve a tanösvény szív jelzését. Erdei sétányon haladunk, és hamarosan elérkezünk a visszafordító pontra. Itt egy újabb tábla áll, jelezve, hogy eddig megtettünk nagyjából 1,3 km-t, ezért aki nem érzi magában az erőt a hosszabb távra, itt forduljon vissza a kórház felé.
A hosszabb kört választók továbbmennek a Szépjuhászné felé. A Budai-hegység igazi turista-csomópontjára érkeztünk: számos útvonal fut itt össze, elindulhatunk innen a Nagy- és Kis-Hárs-hegy felé éppúgy, mint a János-hegy irányába. A Gyermekvasút megállója és a mellette működő büfé még több látogatót vonz ide, és az sem hátrány, hogy busszal és autóval egyaránt jól megközelíthető.
Átvágunk a parkolón, majd keresztezzük a Gyermekvasút sínjeit. Egy nagyon rövid szakaszon együtt halad a P, S és a Z↺ jelzés, majd az elágazásban szétválik. Mi balra követjük a szívet és a Z↺ jelzést.
Széles, tölgyfákkal szegélyezett erdei úton megyünk tovább, jól jelzett futóutak szelik át az erdőt. A Szépjuhásznétól számítva szűk 1 km múlva utunk egyetlen számottevő emelkedője kezdődik. Mikor szuszogva felérünk, szerencsére pont egy újabb információs táblát látunk, ami elmagyarázza a helyes pulzusmérés szabályait, és hogy mit kell tennünk, ha túl gyors. Kipihenjük magunkat, és megyünk tovább.
Egyelágazásban jobbra tartunk. A Hárs-hegy északi oldalán járunk, éppen körbekerültük a jobb kéz felől fölöttünk magasodó Nagy-Hárs-hegyet, rajta a csodás panorámát adó Kaán Károly-kilátóval.
Hosszan, egyenletesen lejt az út, több kereszteződést is elhagyunk, köztük az eddig velünk futó Z↺ -t. Ha szeretnénk egy kitérőt tenni a Kis-Hárs-hegyre és a különleges formájú Makovecz-kilátót meglátogatni, akkor itt kell letérünk a tanösvényről. A Z↺ , majd balra a S▲ jelzésen egy enyhe emelkedőt beszámítva oda-vissza 800 méter a kerülő. A kilátóról körpanoráma nyílik Buda északi részére, valamint a budapesti belvárosra a Várhegy és a Citadella irányába. Északnyugat felé, a Nagy-Hárs-hegy tetején kiszúrhatjuk a közeli Kaán Károly-kilátót, távolabb, északkeletre pedig a Hármashatár-hegyet, rajta a jellegzetes tornyokkal. A kilátó alatti kis tisztáson padok, asztalok és tűzrakóhely várja a turistákat.
Ha nem teszünk kitérőt, vagy visszaértünk a tanösvény útvonalára, menjünk egyenesen tovább. Ismét keresztezzük a Gyermekvasút vonalát, óvatosan keljünk át a síneken. Utána nagyjából 200 méterrel érjük azt a pontot, ahol vagy egyenesen továbbmenve visszasétálunk a Szent Ferenc kórházhoz, ha onnan indultunk, vagy jobbra kanyarodva elsétálunk a Szépjuhásznéhoz, ha az volt a kiindulópontunk.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A Széll Kálmán térről induló 129-es busszal juthatunk a Szent Ferenc Kórházig. A Széher út nevű megállóban kell leszállni a buszfordulónál. (Figyelem! Ne keverjük össze a Széher út 16. és a Bölöni György utca/Széher út nevű megállókkal!)
- Ha a Szépjuhásznétól indulunk, oda a Széll Kálmán tér és Budakeszi között közlekedő 22, 22A és 222-es busszal juthatunk el. A Szépjuhászné, Gyermekvasút megállónál kell leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból fölfelé induljunk, hamarosan meglátjuk a kórház épületét. Onnan indul a túra.
- A 22-es busz a Szépjuhászné bejáratánál tesz le. A parkolóba beérve rögtön forduljunk balra, a fenyők felé, onnan indul a túránk.
Parkolás
- A kórház utcájában díjmentesen tudunk leparkolni.
- A Szépjuhászné parkolója ingyenes, de nem árt tudni, hogy hétvégéken és főleg szép időben hamar betelik.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
A szerző által javasolt térképek:
Budai-hegység turistatérkép (Cartographia)
Felszerelés
- Bakancs vagy túracipő és túrabot ajánlott.
Statisztika
- 3 Útpontok
- 3 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei