Dél-börzsönyi kilátások (teljesítménytúra)
A Börzsöny Természetbarát és Hegymászó Egyesület (röviden BTHE) klasszikussá vált tavaszi teljesítménytúrája, ami Zebegényből indulva 40 km-es kört tesz a Börzsöny déli részén. A túra nem verseny, a szintidő kényelmes kirándulást tesz lehetővé. Az út során a szervezők frissitővel is ellátnak.
A szerző tippje
A Dél-börzsönyi kilátások teljestménytúráról minden alkalommal a szervező honlapján érdemes tájékozódni. (https://www.bthe.hu)
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
Évszaknak megfelelő ruházat.
Mindig legyen nálunk esőkabát.
Nem árt védekeznünk a kullancsok ellen.
Hasznos linkek és ötletek
Az évente megrendezett Dél-börzsönyi kilátások teljesítménytúra részleteiről érdemes a szervező honlapját felkeresni. www.bthe.hu
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Aki ezt a tavaszi túrát választja, nem fog csalódni, mert a zölddel, sárgával, lilával és fehérrel ébredező természet nemcsak a tél szürkeségében elfáradt és egyhangúvá vált erdőt újítja meg, hanem bennünket, a résztvevőket is.
Az első kilátást már rögtön a Zebegény feletti kálváriadombról megcsodálhatjuk. A stációk és a kápolna mellett itt találjuk a trianoni emlékművet is, amit a 30-as években kezdtek építeni, de végül sosem fejezték be az eredeti tervek szerint. A második világháborút követően a nemkívánatossá vált emlékműveket sok helyen elpusztították. A helyiek ezért az itt lévőt a 60-as években vaslépcsőkkel és korlátokkal kilátóvá alakították át. Szerencsére a Trianon-emlékmű napjainkban felújítva és eredeti funkciójában áll a dombtetőn. De hogy zavartalan kilátásban is részünk lehessen, 2014-ben egy faszerkezetű kilátót is építettek az emlékműtől alig száz méterre.
Sárga jelzéseken ereszkedünk völgyekbe, emelkedtünk hegyoldalakban és kanyarogunk gerinceken, miközben hol a fák között, hol egy sziklás kiszögellésről nyílik pompás látvány a Dunakanyarra és a szemközti visegrádi hegyekre. A Szent Mihály-hegy oldalában kopár lombok közt már aranysárga ilyenkor a kikelet, és a meredek hegyoldalt odvas keltikék tarka szőnyege borítja. Itt-ott még a hóvirág is felbukkan, de már csak elvétve, s inkább az árnyékosabb részeken.
A kilátáskkal tűzdelt túránkat már szinte az elején megkoronázzuk a Hegyes-tetői panorámával. A hegycsúcson álló Julianus barát-toronyból 360 fokban tekintettünk a tájra, melynek látványát a meredek hegyek közt kanyargó Duna teszi páratlanná. Nagyobb részt ennek az egyedülálló kilátásnak és az épület impozáns, bástyaszerű formájának is köszönheti a népszerűségét a kilátó, melyet a Turista Magazin olvasói 2017 januárjában az év kilátójának választottak.
A toronytól a Köves-mezőn keresztül vágunk át a Kapu-hegyre és a Gubacsi-hálásra. Utóbbiról ereszkedve újból megcsodálhatjuk a visegrádi hegyeket és a Dunát, ahogyan fordultában körbeöleli a Szentendrei-szigetet. Innen Kismaros kertjei között teszünk egy visszafordító kanyart, majd a Só-hegyre felkapaszkodva és annak gerincén vesszük az irányt a Rózsakunyhó felé, ami egykor olyan vadászok menedéke volt, mint Kittenberger Kálmán vagy Fekete István.
Az író visszaemlékező elbeszéléseiben meghitten szól erről az erdei menedékről, amit egykoron a híres oroszlánvadász barátjával használtak, ha többnapos vadászatra érkeztek, vagy ha csak a szabadba vágytak a város forgataga elől. Miután a túra egyik frissítő pontja általában itt van, a kis kunyhóba is benézhetünk, mely valóban olyan szűkös, ahogy azt Fekete István lefestette. Ez annak ellenére is tény, hogy most a bútorzat és a berendezés is csak minimális.
Mielőtt a Gál-hegy és a Nagy-Morgó gerincén újabb kilátásban lesz részünk, jelzetlen úton kitérőt teszünk a Nagy-Kelemen-hegyre, ahol a Kittenberger Kálmán által építtetett és használt magaslest is érintjük. Később megint Kismarosra ereszkedtünk, hogy aztán egy újabb visszafordítóval a Csömöle-völgyben folytassuk az utat. A völgyben az olvadás után már csak szelíden csordogáló patakon többször is át kell kelnünk, melynek medrét a levonuló ár igencsak kimélyítette. A patak és az erdő törmelékei között szalamandrát is láthatunk, ami a még hűvös tavaszi időben csak lomhán próbál elrejtőzni a kíváncsi szemek elől.
Kiérünk a völgyből, majd Zebegény irányába indulunk, kilátással a Magas-Börzsöny csúcsaira. Persze innen még messze a cél. Előtte érintenünk kell a Bibervárat, melyből mára szinte semmi sem maradt. A hangulatos Toronyalja-horgásztó tövében álló meredek kis dombon aligha állhatott igazi erősség; inkább csak egy őrtorony lehetett, ami egykoron az utat figyelte, és amit csak a későbbiekben kereszteltek várra.
Továbbhaladva szántóföldeken, majd a kék jelzésen Törökmező felé vezesszük az irányt, ami az elmúlt évek alatt komoly szórakoztató élményközponttá fejlődött, a hétvégéken nagy nyüzsgéssel üzemel. Itt is pecsételünk, majd a zöld jelzésen folytatjuk az utat. Ettől a ponttól már csak öt kilométer van hátra a Vizes-árkon keresztül a célig.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
Vasúttal Budapest-Szob vonal)Megközelítés
Zebegény autóval is könnyen megközelíthető az M2-es/2-es úton, majd arról a 12-es útra kanyarodva nagyjából egy óra alatt.
Parkolás
A településen bárhol ingyenesen parkolhatunk. A vasútállomás környékén a tágas parkoló több autó befogadására képes.Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
A szerző által javasolt térképek:
Szarvas - Faragó - Térkép-center : Börzsöny
Felszerelés
Turistatérkép. A terep alapvetően nem igényel felszerelést.Statisztika
- 3 Útpontok
- 3 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei