Pilis Bike Skanzen Túra (Hegytető, Pilisszentlászló P+B)
Sokszor nem kell hatalmas területeket bejárnunk ahhoz, hogy élményeket gyűjtsünk. Az útvonal két legtávolabbi pontja nincs 5 kilométerre sem egymástól közúton, így az autó megnyugtató közelsége ellenére könnyedén belefeledkezhetünk a Pap-rét környéki hegyek nyújtotta buja tájba.
Útminőség szempontjából túl sok panasz nem lehet, akár korrekt városi bringával is teljesíthető a túra, viszont vízzel és frissítővel készüljünk, mert az útvonal mentén nem fogunk belebotlani se civilizációba, se vízvételi lehetőségbe.
A szerző tippje
- Ha esetleg meglátogatnánk a Skanzent, amelynek szélét útvonalunk épp érinti, akkor sem lesz útban a kerékpárunk. Nyugodtan bevihetjük azt a Skanzen területére is, ahol kifejezetten jól fog jönni a nagy területen elterülő múzeum bejárásához!
Úttípusok
Biztonsági előírások
- A lejtőzések során mindig fokozott figyelemmel haladjunk, különösen igaz ez a be nem látható kanyarok környékén. Főleg hétvégén komoly forgalommal találkozhatunk, ahol figyelemmel kell lennünk a gyalogosokra, gyerekekre, kutyasétáltatókra is!
Hasznos linkek és ötletek
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner:
- A Hegytetőtől a Pap-rétig végig a kék kerékpáros jelzést kell követnünk.
- A Pap-réttől térjünk le a zöld kerékpáros jelzésre, amely elvezet a Skanzenig.
- Visszafelé a Skanzen és a Pap-rét között a zöld kerékpáros jelzést,
- a Pap-rét és Hegytető között pedig a kék kerékpáros jelzést kövessük.
Leírás :
Hegytető - Pap-rét
- Terep: aszfalt
A parkolótól elindulva egyenletes emelkedéssel 3 kilométernyi tekerés vár ránk a Pap-rétig. A szűk száz méter szintkülönbség leküzdése kellemesen átmozgató, de semmiképpen sem teljesíthetetlen kihívás. A fák között kanyargó aszfaltcsíkot megnyugtatóan fogja közre két oldalról az erdő, ezért igazán kikapcsoló élmény ezen a környéken a tekerés. A balról becsatlakozó Országos Kéktúra K jelzése és a jobbra elterülő tisztás már az emelkedő végét vetíti előre. A lejtőre fordulás után nem sokkal érdemes kiélvezni a jobb oldalon feltárulkozó kilátást. A Sztaravoda-patak felett magasodó dombok látványosan hullámzanak a szemünk előtt. A Visegrádi-hegység keleti felének vulkanikus eredetű csúcsai 500 és 600 méter közé magasodva tagolják a tájat, így az évszaktól függetlenül látványos terepasztal tárul elénk. A túra legmagasabb pontját elhagyva csak egy pár perces gurulás, és el is érjük a Pap-rétet.
Pap-rét - Skanzen
- Terep: aszfalt
Ez a kereszteződés a környéket átszelő aszfaltozott erdészeti utak csomópontja, amely Visegrád, Szentendre és Pilisszentlászló között bújik meg. Az erdészházzal átellenben kiépített pihenő várja a turistákat paddal, asztallal. Pihenés és frissítés után ismét útnak indulva délnyugat felé kezdjük meg az ereszkedést. A zöld kerékpáros jelzést követve gurulunk szép lassan a Sztaravoda-patak mentén. Legyünk óvatosak, mert az erdészeti munkák után gyakran murvás, faforgácsos az útburkolat, máskor a betorkoló dózerutakról hordja be az esővíz vagy a munkagép a sarat.
Ezért, illetve a többi kerékpáros és gyalogos túrázó miatt is megfontoltan eresszük lefelé a bringát! Csak erre kell figyelnünk, a navigálásra kevésbé, hiszen az aszfaltcsík egyértelműen kijelöli az irányt. Végül egy erős jobbos és balos kanyar alkotta kombináció jelzi, hogy lassacskán elérjük a Skanzent. A sorompót megkerülve már csak pár száz méter, és a szabadtéri múzeum határában lévő parkolóhoz érünk. Ez túránk legtávolabbi pontja.
Skanzen - Pap-rét
- Terep: aszfalt
Visszaindulva a Skanzen szélétől, sorompó jelöli a közúti forgalom elől elzárt erdészeti utak kezdetét, melyeket részben még az előző évszázad feszültebb évtizedeinek katonai tevékenységének köszönhetünk. A sorompó megkerülése után érdemes visszaváltani, és alaposan a pedálba taposni, mert egyből a szakasz legmeredekebb részével indítunk. A két visszafordítót elhagyva lassacskán lankásabbá válik a terep. Az erdőben kanyargó meghitt, csendes utat kisebb erdei tisztások, rétek szegélyezik, majd balról egyre szebb kilátásban lehet részünk. A számos leágazás mutatja, hogy erdészeti és vadászati szempontból is aktív környéken járunk. Már jó pár évtizeddel ezelőtt is annak számított - erre emlékeztet a Horthy-garázsnak nevezett esőbeálló, melyet jobbról láthatunk hamarosan.
A visszafordító után laposabbá válik az emelkedő, miközben a jobbra felettünk magasodó Nagy-Berseg-hegy meredek oldala tövében gurulunk el. Balra látványosan kanyarog alattunk a Sztaravoda-patak, mely tavasszal hangosan dübörög, a hosszú nyári napokon viszont akár teljesen ki is száradhat. Egy egyenes szakaszt követően szalagkorlát jelzi, hogy hamarosan felérünk a Pap-rétre. Már csak két-három kanyart kell leküzdenünk, mielőtt az újabb sorompó után feltűnik az erdészeti utak csomópontja, s vele együtt az erdészház.
Pap-rét - Hegytető
- Terep: aszfalt
A Pap-rétet elhagyva néhány percig még felfelé pedálozunk. A fokozatosan kitárulkozó táj balra mesés kilátást nyújt az előttünk elterülő Sztaravoda-patak völgyére, majd jobbra fordulva elérjük a szakasz legmagasabb pontját. A balra megbújó tisztás után nyugodtan felrakhatjuk a nagy tányérra a láncot, és élvezhetjük a gurulást, de csak mértékkel! Az alapvetően jó minőségűnek tűnő aszfalton van pár alattomos, apró horpadás, ami nagy sebességnél könnyen ki tudja kapni az ember kezéből a kormányt. Ráadásul gyalogosan és kerékpárosan is forgalmas részről beszélünk, így a szűk úton mindig tartsuk kontroll alatt a tempót és a bringát! Néhány percnyi lejtőzés elteltével a fák között feltűnik a Hegytető parkolója, ahonnan indultunk.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel viszonylag nehezen közelíthető meg a túra helyszíne. Érdemes a H5-ös HÉV-vel Szentendréig utazni, kerékpárt szállítva ez a legközelebbi lehetőség.
Megközelítés
A HÉV-állomástól a Bükkös-patak menti zöld kerékpáros piktogramot kell követni a Dömörkapu túlsó végéig, innen pedig jobbra érdemes letérni a kék kerékpáros piktogramra, amely elvezet előbb Pilisszentlászlóig, majd onnan már csak néhány perc legurulni a Hegytető parkolóig.
Parkolás
A Pilisszentlászló melletti Hegytető megközelíthető Szentendre vagy Lepence irányából a 1116-os főúton. Parkolási lehetőség viszonylag bőséges, de azért egy forgalasabb hétvégén akár meg is telhet. Ilyenkor Pilisszentlászlón érdemes parkolóhelyet keresni.Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Pilis, Visegrádi-hegység turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
-
Pilis - Visegrádi-hegység térkép (Cartographia)
Javasolt térképek erre a régióra:
Felszerelés
- Minden kerékpáros túrán legyen nálunk pótbelső, pumpa, gumileszedő és néhány alapvető szerszám arra az esetre, ha technikai problémánk adódna.
- Ajánlott kerékpározás közben sisak viselete!
- Mindig megfelelő mennyiségű élelemmel és innivalóval induljunk útnak!
Statisztika
- 1 Útpontok
- 1 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei