Történelem és természet, avagy Visegrádról a Pap-rétre
Ha tömegközlekedéssel érkezünk túrázni, a kezdőpont megközelítése is plusz élményeket tartogat. Amint elhagytuk Verőcét, a Dunakanyar ívén haladva érdemes a vonat bal oldali ablakain kémlelni a tájat, hogy elsőként pillanthassuk meg a Szentendrei-szigeten túl emelkedő fellegvárat és a körülötte hullámzó hegyvonulatokat; nemsokára közöttük fogunk tekerni… Mialatt a komp átvisz minket a Dunán Nagymarosról a túloldalra, a visegrádi vár látképében gyönyörködhetünk.
A történelmi város, túránk kiindulópontja számtalan látnivalót tartogat, amit érdemes felfedezni akár indulás előtt, ráhangolódásként, akár a mozgás levezetéseként. Ejtsük útba a városban az 1335-ös visegrádi királytalálkozó helyszínéül szolgáló királyi palotát és a hegyi szerpentinen megközelíthető Salamon-tornyot, de ne hagyjuk ki a fellegvár felfedezését sem, amihez kis kitérővel érhetünk. A Mogyoró-hegyre tekerve Makovecz Imre által tervezett épületeket láthatunk a kirándulóközpontban, nem messze tőle pedig nyári és téli bobpályán száguldozhatunk, ha a tekerés közben nem termeltünk volna elég adrenalint. Hazaindulás előtt finom falatokkal, nyáron fagyival búcsúzhatunk el a várostól.
Körtúránk ideális „kóstoló” a Visegrádi-hegység két keréken való felfedezéséhez. Az útvonal megismerése után érdemes róla Dunabogdány vagy Tahi felé folytatni a kalandozást; a Pap-rét csomópontjából pedig akár Pilisszentlászlóra, Szentendrére vagy Pilisszentkeresztre is áttekerhetünk.
A szerző tippje
- Egy másik túra keretében járjuk végig az útvonalat az ellenkező irányba haladva! Igencsak meg fogunk lepődni: teljesen más élményben lesz részünk!
Úttípusok
Biztonsági előírások
- Késő tavasztól kora őszig hétvégenként, ha jó az idő, a Salamon-torony környékén igen sok a turista. Óvatosan kerékpározzunk!
- A Pap-rétről lefelé a lejtő száguldásra hív, de óvatosan engedjük csak gyorsulni a kerékpárt! Az erős kanyarok veszélyesek; a felfele közlekedőkkel is könnyen összeütközhetünk!
Hasznos linkek és ötletek
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner:
-
Visegrádról a királyi palota, a Salamon-torony, a bobpálya, a Sástói-rét, a Mester-rét és a József-forrás érintésével egészen Pap-rétig a zöld kerékpáros jelzést kövessük!
-
A Pap-réttől északnyugat felé indulva a kék kerékpáros jelzés mentén jutunk vissza az Apátkúti-völgyön át a Telegárthy- és Magda-forrás, a Bertényi Miklós Füvészkert és a Pisztrángos-tó érintésével Visegrádra.
A túra részletes leírása
Az állomást elhagyva átkelünk a 11-es úton, majd az első lehetőségnél elfordulunk balra, és a Dunával párhuzamosan haladunk tovább. A csendes kis utcában tekerve először a 350 szobát számláló királyi palota épületét pillantjuk meg. A 14. század elejéről származó úri lakhelyet Nagy Lajos, majd Mátyás király bővíttette egyre pompásabbá díszes teraszokkal, kutakkal, márványszobrokkal, fürdővel.
Előbb macskakőre vált az út, majd szép lassan elkezd emelkedni. A várfalak közé érve már alaposan kapaszkodni kell a kormányba – szerencsére hamar megérkezünk a Salamon-torony hatszög alakú, ötszintes épületéhez. Elnevezését a történelem homálya lengi körül: egyesek szerint I. László 1081 és 1082 között ide záratta be az ellene lázadó Salamon (volt) királyt – a történetre azonban rácáfol, hogy a torony csak jóval ezután, az 1250-es években épült. Érdemes elolvasni a falakon elhelyezett táblákat, amik az őskortól egészen a 20. század elejéig mesélnek a környék történetéről. A toronytól hátrapillantva a Duna és a túlsó part is szép arcát mutatja.
A várkapun kigurulva háromszáz méter után kiérünk a Panoráma útra. Ne feledjünk, ismét közúti forgalomban veszünk részt! A kaptatós emelkedőn eltekerünk a visegrádi sípálya, a jurta tábor, majd a bobpálya mellett, s ezután végre elhagyjuk az aszfaltot a sorompó mögött balra kanyarodva.
Tekerés a természet mélyén
Tágas tisztás mellett kapaszkodunk, majd gyors lejtmenettel fejest ugrunk a visegrádi erdők varázslatos világába. A Sas-hegy oldalába érve két nyomtávos erdei úton tekerünk feljebb és feljebb. A Sóstói-réten kiépített pihenőhely csábít egy rövid, de kiérdemelt szusszanásra, hiszen a mászás nehezebb részét már letudtuk. Innen rövid, de meredek lejtőzés után érünk a Visegrádi-kapuhoz. Ha nagyon jól állunk erővel és idővel, akkor érdemes itt egy háromszáz méteres kitérőt tenni gyalog a K, majd a K▲ jelzésen, hiszen a Borjúfőről bámulatos kilátás tárul elénk Visegrád irányába. Eredeti utunkat folytatva élvezetes szakaszok következnek kényelmes, nem túl megterhelő emelkedőkkel. A Mester-rét tisztására érve legyünk szemfülesek a kereszteződésben: előbb balra tartsunk, majd élesen forduljunk vissza jobbra! Miután megtaláltuk a helyes irányt, a következő szakaszon már csak arra kell figyelni, hogy az erdészeti munkagépek által hagyott nyomvályúk ne vezessék meg kerekeinket.
Hamarosan tekintélyes erdei elágazáshoz érünk. Érdemes memorizálni az Etetői-rét melletti helyszínt, mert ebből a pontból kerékpárral több irányba is eljuthatunk. A piros kerékpáros jelzés észak felé induló ága Dunabogdányba visz, a keleti pedig Tahitótfaluba. Mi továbbra is a zöldön folytatjuk az utat.
A Pap-rét előtti megpróbáltatások
Pár perc után a József-forráshoz érünk, ahol kiváló lehetőség adódik egy alapos felfrissülésre. Szükségünk is lesz rá, hiszen az egyik leggonoszabb szakasz következik: egyre sűrűbben metsszük át a szintvonalakat a makacsul kitartó emelkedőn. Az utolsó erőpróba azután jön, hogy a jobbról beágazó dózerút keresztezi az ösvényünket. Adjunk bele mindent, tartsunk ki! Az emelkedő végén kiérünk egy szélesebb útra, ahol a P jelzések és az Országos Kéktúra K jelzései is mellénk szegődnek.
A gravitáció velünk van!
Túránk legmagasabb pontján vagyunk éppen, ahonnan földúton egy kilométernyi gurulással érünk a Pap-rétre. A híres erdei csomópontban északnyugat felé fordulva aszfalton kezdjük meg az ereszkedést. 10 kilométeren keresztül élvezhetjük az erőlködés nélküli gondtalan suhanást, a hűsítően simogató menetszelet – annál is inkább, mert kevés ennél szebb aszfaltozott útszakasz van a környéken. Ne legyünk restek néha megállni és rácsodálkozni a természet lenyűgöző szépségére! Ezen a szakaszon találunk forrást, kőfejtőt és impozáns sziklaformációkat is.
Az erdő szélét a Telgárthy-rétnél érjük el, ahol kiépített pihenő és étterem csábít rövid megállásra. Az Apátkúti-patakot követve a Magda-forrásnál, a Bertényi Miklós Füvészkertnél és a Pisztrángos-tónál is nézelődhetünk, mielőtt begurulnánk Visegrádra a túra kiindulási pontjához.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Első lépésként Nagymarosra kell eljutnunk vonattal. Figyeljünk rá, hogy a szerelvényről a Nagymaros-Visegrád vasúti megállóhelyen szálljunk le (ne a Nagymaros nevű állomáson)! Innen a közeli komppal kelünk át a Dunán a visegrádi oldalra túránk kiindulópontjához.
- A vasútállomásról délkeleti irányba induljunk a Magyar utcán! A P és K jelzések kiválóan segítenek a tájékozódásban a kompkikötőig.
Megközelítés
- A túra közvetlenül a kompkikötőből indul.
Parkolás
- Autóval a 11-es úton keresztül juthatunk el Visegrádra.
- Parkolni a rév szomszédságában délre, vagy néhány száz méterre északra lévő, ennél is nagyobb területen érdemes.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Pilis, Visegrádi-hegység turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
- Bármely Pilis - Visegrádi-hegység térkép
Felszerelés
- Minden kerékpáros túrán legyen nálunk pótbelső, pumpa, gumileszedő és néhány alapvető szerszám arra az esetre, ha technikai problémánk adódna.
- Hegyikerékpározás közben különösen ajánlott a sisak viselete!
- A túra útvonala csak a kezdő- és végponton érint települést, és forrásokban sem nagyon bővelkedik. Érdemes mindig megfelelő mennyiségű frissítővel elindulni a túrára.
Statisztika
- 13 Útpontok
- 13 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei