Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Hegyikerékpározás ajánlott túra

Pilis Bike Pilisi bortúra (INFO Piliscsév, vasútállomás)

Hegyikerékpározás · Pilis-hegység · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Úton az Iluska-forrás felé a Klotild-barlang környékén
    Úton az Iluska-forrás felé a Klotild-barlang környékén
    Fénykép: Németh Ádám, Magyar Természetjáró Szövetség
m 400 300 200 100 20 15 10 5 km Iluska-forrás (pihenőhely)

A Pilis szépségét talán felesleges is ecsetelni, így túránkról sok mindent elmond, hogy előbb eltekerünk a tekintélyes múlttal rendelkező Klastrompusztára, majd a hegyvonulat oldalában kerekezünk egy kiadósat. Végül a Pilis-tető alól az Iluska-forrás érintésével jutunk el Piliscsabára.

nyitva
közepes
Hossz 23,7 km
2:01 óra
538 m
462 m
402 m
163 m

Vadregényes jellegéhez képest meglepően könnyen teljesíthető túra, ahol csak néhány komolyabb emelkedőt kell megmászni. Ellenben csodaszép helyeken tekerhetünk, ahol valóban azt érezhetjük, hogy a természetben sportolhatunk, kirándulhatunk. 

Klastrompuszta önmagában is lenyűgöző környezetű, de érdemes utánajárni a hely múltjának, és odaérve felkeresni az emlékeket. Az 1250-ben alapított pálos kolostor romjához és a mellette álló vadászházhoz, ami egykor turistaházként üzemelt, le sem kell térnünk az útvonalról. Föléjük magasodnak a Klastrom-szirtek impozáns sziklaképződményei. Egy rövid kitérővel felfedezhetjük a Legény- és a Leány-barlang Csévi-szirtek között megbújó üregeit is. A túra második felében Pilisszántó földrajzi- és történelmi múltja is számos látnivalót ígér, ráadásul sokan szakrális szempontból is kiemelkedő pontnak tartják.

A szerző tippje

  • Habár egyirányú a túra, de vasúttal könnyedén visszajuthatunk a kiindulási pontra a túra befejeztével.
Németh Ádám profilképe
Szerző
Németh Ádám 
frissítve: 2023-01-18
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
402 m
Legalacsonyabb pont
163 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Aszfalt 14,78%Murvás út 5,81%Földút 10,47%Ösvény 30,96%A kerékpárt tolni kell 0,02%Utca 12,26%Ismeretlen 25,68%
Aszfalt
3,5 km
Murvás út
1,4 km
Földút
2,5 km
Ösvény
7,3 km
A kerékpárt tolni kell
0 km
Utca
2,9 km
Ismeretlen
6,1 km
Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

  • Pilisszántó területén belül forgalmas főúton haladunk. Tartsuk be a KRESZ szabályait, és legyünk nagyon figyelmesek!
  • A Pilis oldalában néhol elég köves a talaj. Mi magunk és a kerékpárunk is legyen erre felkészülve!

Hasznos linkek és ötletek

Kezdőpont

INFO Piliscsév, vasútállomás (166 m)
Koordináták:
DD
47.673792, 18.791391
DMS
47°40'25.7"N 18°47'29.0"E
UTM
34T 334215 5282407
w3w 
///átbillen.portások.gazol

Végpont

INFO Piliscsaba, Klotildliget, vasútállomás

Útleírás

Itiner:

  • Piliscsévtől Kesztölc központjáig a PB12 jelzés mutatja az utat.

  • Innen a zöld kerékpáros jel az irányadó.

  • A Szántó-nyeregtől Piliscsabáig kövessük a kék kerékpáros piktogramot!

Leírás:

Piliscsév - Szántó-nyereg (PB12)

  • Terep: aszfalt, murvás út, földút

A vasúttól elindulva a főúttal párhuzamosan haladó kerékpárúton közelítjük meg a települést, majd annak megszűnésekor fokozott figyelemmel terünk vissza az úttestre. A falu gerincét képező főutca ívét követve tekerünk, s a túlsó végén egyenesen továbbhaladunk a murvás dózerúton.

Néhány kilométer megtétele után jobbról Szent Vendel szobra tűnik fel a dózer és a szántó között. Érdekesség, hogy a környék már a római korban is lakott volt; egy szántás közben előkerült római mérföldkő képezi a szobor alapját.

Egyenes, murvás dózerúton találjuk magunkat, amit oldalról szántó, legelő szegélyez, míg a háttérben minden irányból hegyek vesznek körül. Nagyon sokáig egyenesen tekerünk a mező mentén, egyetlen feladatunk a kisebb-nagyobb gödrök kikerülése. Kesztölc határát elérve jobbra fordulunk az aszfaltútra, majd pár perc tekerés után át is értünk a településre.

Kesztölcöt Klastrompusztával összekötő gyér forgalmú műúton hagyjuk el a települést. A minőség végletekig változatos, hiszen a tükörsima, frissen fektetett szakasztól a töredezett kátyúsig mindent találunk. Egy kitartó emelkedőt kezdünk meg a kolostorrom felé. Ritka kivételnek számít, hogy itt az Országos Kéktúra útvonalán legálisan tekerhetünk. Klastrompusztára érve kicsit pihenjünk rá a következő szakaszra, mert az erdőbe beérve terepen kell leküzdenünk néhány száz méter meredek, kissé technikás részt. Ezt letudva ismét könnyű dolgunk van, a hegy oldalában szinte síkon haladunk tovább. Alapvetően mészköves földúton haladunk, de egy hosszabb szakaszon apró murvával szórt, szépen elsimított úton kerekezhetünk. Ez az útszakasz egy pihenős, nyugodt része a túránknak.

A kőfülke környéke után lenyűgöző kilátás tárul elénk Pilisszántóra és annak kivételes fekvésére. A település az ókorban igen nagy forgalmat bonyolított, hiszen itt haladt át a római hadi út. Ennek emlékét őrzi az a mérföldkő, amit még i.sz. 230-ban helyeztek az út mellé – ma is megnézhetjük a római katolikus templom mellett. A településen rövid kitérővel megéri felkeresni az 1895-ös építésű Orosdy-kastélyt a Kossuth utca – Orosdy utca útvonalon. A többször átalakított épület napjainkban zarándokszállásként üzemel.

A hegyet számtalan természeti értéke mellett szakrális viszonylatban is emlegetik. Nemsokára láthatjuk, hogy Dobogókő mellett Pilisszántó is zarándokhellyé vált. Utunk mellett balra bújik meg a fák között a Sziklaszínház. A bejáratánál Wass Albert emlékműve és Trianon-kopjafa áll. A bemélyedés felett, az egyik sziklapárkányon a 2016-os téli napforduló időpontjától láthatjuk az áldást osztó Jézus-szobrot. Néhány lépésnyire találjuk a Makovecz Imre által tervezett Boldogasszony-kápolnát, amelynek előteréből csodás panorámát kapunk a falu látképén át egészen a Budai-hegységig. A Pilis Keresztje az épület felett emelkedik. A 2007-ben átadott Csillagösvényen a magyar történelem nagy alakjait idézik a faragott oszlopok.

Szántó-nyereg - Iluska-forrás (PB6)

  • Terep: aszfalt, murvás út

Az aszfaltra kiérve csak a fékkarba kell kapaszkodnunk, könnyed gurulás vár ránk. Pár száz méter suhanás után forduljunk jobbra a szántóföldek irányába, tekerjünk az erdő felé! Itt érdemes még egyszer visszapillantani és elbúcsúzni a hegyek látványától. Utolsó emelkedőnk következik, ahol a fekvőrendőrökkel tűzdelt, döngölt úton haladunk az Iluska-forrás felé.

Iluska-forrás - Klotildliget (PB7)

  • Terep: murvás út

Az Iluska-forrás környékén olvad össze utunk a Pilisvörösvár felől érkező hasonló, kerékpározásra kijelölt ösvénnyel. De mi jobbra kanyarodva haladunk tovább, s nincs más dolgunk, mint a fára festett kis kék bringásokat követve a kerítés mentén haladnunk, majd balra fordulunk. Egy kiépített pihenőt elhagyva pedig már csak be kell gurulni Klotildliget vasútállomásra.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

A PB INFO pont kiválóan megközelíthető tömegközlekedéssel, akár kerékpárszállítással is, hiszen éppen egy vasútállomáson található. A Budapest és Esztergom között közlekedő vonatról Piliscséven kell leszállni.

Parkolás

A 10-es út mentén érkezünk Budapest vagy Esztergom felől, majd arról Piliscsév felé bekanyarodva még a település előtt kevéssel találjuk a vasútállomást.

Koordináták

DD
47.673792, 18.791391
DMS
47°40'25.7"N 18°47'29.0"E
UTM
34T 334215 5282407
w3w 
///átbillen.portások.gazol
Navigáció Google Térképpel

A szerző által javasolt térképek:

Felszerelés

  • Minden kerékpáros túrán legyen nálunk pótbelső, pumpa, gumileszedő és néhány alapvető szerszám arra az esetre, ha technikai problémánk adódna!
  • Hegyikerékpározás közben különösen ajánlott a sisak viselete.
  • Habár az út során van lehetőség élelemhez és vízhez jutni, érdemes mindig megfelelő mennyiségű frissítővel elindulni a túrára.
  • A navigáláshoz a Természetjáró appot ajánljuk.

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

Írd meg az első hozzászólást!

Legyél te az első hozzászóló!


A közösség fényképei


Állapot
nyitva
Nehézség
közepes
Hossz
23,7 km
Időtartam
2:01 óra
Szintemelkedés
538 m
Szintcsökkenés
462 m
Legmagasabb pont
402 m
Legalacsonyabb pont
163 m
Tömegközlekedéssel elérhető Szép kilátás Evés-ivás lehetőség Kulturális/történelmi értékek Egyirányú túra

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 2 Útpontok
  • 2 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp