Pilis Bike Pilisi bortúra (INFO Piliscsaba, Klotildliget vasútállomás)
A Pilis szépségét talán felesleges is ecsetelni, így túránkról sok mindent elmond, hogy előbb eltekerünk a Pilis-tető alá, majd a hegyvonulat oldalában kerekezünk, végül a tekintélyes múlttal rendelkező Klastrompusztáról gurulunk át Piliscsévre.
Vadregényes jellegéhez képest meglepően könnyen teljesíthető túra, ahol csak néhány komolyabb emelkedőt kell megmászni. Cserébe csodaszép helyeken tekerhetünk, ahol valóban azt érezhetjük, hogy a természetben sportolunk, kirándulunk.
Pilisszántó földrajzi és történelmi múltja is számos látnivalót ígér, ráadásul szakrális szempontból is kiemelkedő pontnak tartják sokan. Túránk egy másik pontján, Klastrompusztán is érdemes utánajárni a hely múltjának, és odaérve felkeresni az emlékeket. Az 1250-ben alapított pálos kolostorromhoz és a mellette álló vadászházhoz, ami 1927 és 2004 között turistaházként üzemelt, le sem kell térnünk az útvonalról. Föléjük magasodnak a Klastrom-szirtek impozáns sziklaképződményei. Egy rövid kitérővel felfedezhetjük a Legény- és a Leány-barlang Csévi-szirtek között megbújó üregeit is.
A szerző tippje
- Bár egyirányú túra, de vasúttal könnyen visszajuthatunk a kiindulási pontra a túra befejeztével.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
- Pilisszántó területén belül forgalmas főúton haladunk. Tartsuk be a KRESZ szabályait, és legyünk nagyon figyelmesek!
- A Pilis oldalában néhol elég köves a talaj. Mi magunk és a kerékpárunk is legyen erre felkészülve!
Hasznos linkek és ötletek
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner:
- Kövessük a kék kerékpáros piktogramot a Szántó-nyeregig!
- Innen balra fordulva a zöld kerékpáros jel az irányadó.
- Kesztölc központjától a PB12 jelzés mutatja az utat.
Leírás:
Klotildliget - Pilisszántó (PB7, PB6)
- Terep: murvás út, aszfalt
A vasúti megállóhellyel párhuzamos utcán indulunk, majd az első lehetőségnél balra térünk a Szántói utcára, ami az erdőbe vezet. Széles erdei úton haladunk a sűrű fák között. Egyből kaptató gondoskodik arról, hogy alaposan bemelegedjünk, de szerencsére hamar elérjük az emelkedő tetejét. Hasonló földútra kiérve jobbra fordulunk, majd kerítés mellett suhanunk szinte tekerés nélkül. A lejtő alján balra térünk. Az Iluska-forrás környékén olvad össze utunk a Pilisvörösvár felől érkező hasonló, kerékpározásra kijelölt ösvénnyel.
Innen tovább gurulunk Pilisszántó irányába, ahol a jól simított dózeren egyedül a fekvőrendőrök állják utunkat. Ezeknek a funkciója kettős: egyrészt a vízelvezetésben játszanak fontos szerepet, másrészt megakadályozzák, hogy ne száguldozzanak túlságosan a kerekezők. Az erdő szélére kiérve egy szántó mellett folytatódik az utunk. Ez az a hely, ahol érdemes elővenni a telefonokat vagy a fényképezőgépeket, hiszen gyönyörű kilátásban van részünk a Pilisnek, Hosszú-hegynek és a Kevélyeknek köszönhetően. Göröngyös, köves földúton továbbtekerve beérünk Pilisszántó központjába.
Pilisszántó - Klastrompuszta (PB12)
- Terep: földút, néhol köves út
A település az ókorban igen nagy forgalmat bonyolított, hiszen itt haladt át a római hadi út. Ennek emlékét őrzi az a mérföldkő, amit még i.sz. 230-ban helyeztek az út mellé – ma is megnézhetjük a római katolikus templom mellett. A településen rövid kitérővel megéri felkeresni az 1895-ös építésű Orosdy-kastélyt a Kossuth utca – Orosdy utca útvonalon. A többször átalakított épület napjainkban zarándokszállásként üzemel. A főútra kiérve balra fordulunk, és megkezdjük kapaszkodásunkat a Szántó-nyeregig. Néhány percnyi emelkedés után balra egy nagy, köves parkolóban folytatódik az utunk, majd a zöld kerékpáros jel irányába hagyjuk el az aszfaltot. Egyre rázósabb talajon zötyögünk a Pilis oldalában.
A hegyet számtalan természeti értéke mellett szakrális viszonylatban is emlegetik. Nemsokára láthatjuk, hogy Dobogókő mellett Pilisszántó is zarándokhellyé vált. Utunk mellett jobbra bújik meg a fák között a Sziklaszínház. A bejáratánál Wass Albert emlékműve és Trianon-kopjafa áll. A bemélyedés felett, az egyik sziklapárkányon a 2016-os téli napforduló időpontjától láthatjuk az áldást osztó Jézus-szobrot. Néhány lépésnyire találjuk a Makovecz Imre által tervezett Boldogasszony-kápolnát. Előteréből csodás panorámát kapunk a falu látképén át egészen a Budai-hegységig. A Pilis Keresztje az épület felett emelkedik. A 2007-ben átadott Csillagösvényen a magyar történelem nagy alakjait idézik a faragott oszlopok.
Ez a terület az útvonalról letérve is sok felfedeznivalót tartogat: bejárhatjuk a felújított kálváriát a kápolnával, a PΩ jelzésen felkapaszkodhatunk a Pilisszántói-kőfülkéhez, a Z● jelzésen pedig kortyolhatunk a természetvédelmi területen fekvő Trézsi-kút vizéből.
Az utat tovább folytatva elhaladunk a mészégetők kútja mellett, ami egy apáról fiúra szálló, mára kihalt mesterségnek állít emléket. Északnyugati irányba fordulunk, amerre egy jó ideig haladni fogunk. A Pilis oldalában tekerünk, ahol jobbra a hegy magasodik fölénk, balra pedig Piliscsév, Pilisjászfalu és környezete rajzolódik a tájba. Alapvetően mészköves földúton haladunk, de egy hosszabb szakaszon apró murvával szórt, szépen elsimított úton kerekezhetünk. Ez az útszakasz egy pihenős, nyugodt része a túránknak, hiszen a hegy oldalában mondhatni vízszintesen haladunk. Egy kereszteződés zárja le a kényelmes tekerést, ahol a P jelzés keresztbe fut előttünk. Mi azonban tartva a haladási irányunkat egy határozott ereszkedéssel Klastrompusztára érkezünk. Az aszfaltra kigurulva szemben találjuk a települést, balra pedig a kolostorromot.
Az esztergomi Özséb kanonok a tatárjárás után lemondott minden vagyonáról. A természetbe vonulva a Csévi-szirtek egyik barlangjában gyűjtötte össze a remetéket, majd 1250-ben ezen a helyen templomot és kolostort emelt, megalapítva a pálos rendet. A kolostor és a gótikus templom a török hadjáratok alatt vált a tűz martalékává a 16. században; az épületek maradványait a helyiek hordták el. 1960-ban a Magyar Nemzeti Múzeum régészei feltárták a területet. Özséb végső nyugvóhelye 2006-tól ismét a pálosok tulajdonában van.
A kerékpárokat lelakatolva egy rövid túrával felsétálhatunk a közeli Legény- és Leány-barlanghoz a KΩ és PΩ jelzéseken.
Klastrompuszta - Piliscsév (PB12)
Terep: aszfalt, murvás út
A Klastrompusztát Kesztölccel összekötő gyér forgalmú műúton hagyjuk el a települést. A minőség végletekig változatos, hiszen a tükörsima, frissen fektetett szakasztól a töredezett kátyúsig mindent találunk. A csendes, idilli Kesztölcre beérve a község központjában figyelmesen balra fordulunk a Szent István utcába. Itt egészen a település széléig kerekezünk, majd ott az utolsó ház után közvetlen ismét balra fordulunk. Egyenes, murvás dózerúton találjuk magunkat, amit oldalról szántó, legelő szegélyez, míg a háttérben minden irányból hegyek vesznek körül.
Nagyon sokáig egyenesen tekerünk a mező mentén, egyetlen feladatunk a kisebb-nagyobb gödrök kikerülése. Néhány kilométer megtétele után balról Szent Vendel szobra jelzi, hogy közeleg Piliscsév határa. Érdekesség, hogy a környék már a római korban is lakott volt; egy szántás közben előkerült római mérföldkő képezi a szobor alapját.
Ahogy a környéken gyakran előfordul, itt is lovastanya mentén érünk be a településre, majd a főutca mentén végig is tekerünk ez utóbbin. A túlsó végén figyeljünk, kerékpárral behajtani tilos tábla állja utunkat. Itt térjünk le az úttal párhuzamosan haladó kerékpárútra, majd néhány száz méter megtétele után el is érjük végcélunkat, a Piliscsévi vasútállomást.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Túránk kiindulási pontjához a Klotildliget vasúti megállóhelyen érdemes leszállni a vonatról.
- Ha úgy adódik, Piliscsaba vasútállomáson is leszállhatunk a szerelvényről - ebből a megállóból sűrűbben indulnak járatok, és a túra kiindulópontja is könnyen megközelíthető.
Megközelítés
- Klotildliget vasúti megállóhelyről indul a túra.
- Ha Piliscsabán szállunk le a vonatról, keleti irányba induljunk a Kálmán király útja - Mátyás király utca útvonalon (az állomás északi oldalán), ami a sínekkel párhuzamosan haladva a klotildligeti vasútállomáshoz visz minket (1,3 km).
Parkolás
- Autóval könnyedén megközelíthető a 10-es út mentén található település.
- Klotildliget csendes utcáiban könnyen találhatunk parkolásra alkalmas helyet (kiépített parkoló nincs).
- Piliscsaba vasútállomása mellet tágas, ingyenes, kiépített parkolóban hagyhatjuk az autót.
Koordináták
A szerző által javasolt térképek:
Felszerelés
- Minden kerékpáros túrán legyen nálunk pótbelső, pumpa, gumileszedő és néhány alapvető szerszám arra az esetre, ha technikai problémánk adódna!
- Hegyikerékpározás közben különösen ajánlott a sisak viselete.
- Habár az út során van lehetőség élelemhez és vízhez jutni, érdemes mindig megfelelő mennyiségű frissítővel elindulni a túrára.
- A navigáláshoz a Természetjáró appot ajánljuk.
Statisztika
- 2 Útpontok
- 2 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei