Zebegényből Nagymarosra Törökmezőn át
A Börzsöny tömbjére nem jellemzőek az állóvizek; a kevéske tó jelentős része emberi beavatkozás eredményeként jött létre. A lankásabb területeken gátak építésével zárták el az állandó vízhozamú patakok útját, hogy a mesterségesen felduzzasztott vizet saját célra használhassák fel. Így keletkezett a Törökmezei-halastó is, amihez rövid kitérővel juthatunk. Nyaranta a napsütést és meleget kedvelő zöld alga könnyen elszaporodik a sekély vízben, így a tóra nézve úgy tűnik, mintha neonzöldre festették volna.
A vulkáni hegység zárt tömbje gyorsan elvezeti a vizet, ezért a patakok vízhozamának ingadozása igen nagy. A nyári melegben és ősszel alig csordogál a Malom-patak medrének alja, télen viszont elemi erővel zubog lefelé, még mélyebb völgyet harapva a tájba.
A Malom-völgyben felfelé kapaszkodva a turistaszállások egész palettája felvonul növekvő komforttal: a Sátorozó-rét tisztása után egy jurtatáborhoz érünk, ahol már van tető a fejünk felett, mellette a kulcsosházban pedig felszerelt konyhát is találunk. A közeli turistaházban nemcsak villany és vezetékes víz, hanem akár büfé és meleg étel is hozzájárul a kényelemhez.
Az autóval is megközelíthető Törökmező minden korosztálynak tartogat marasztaló programlehetőséget - nehéz eldönteni, mit válasszunk közülük. A legkisebbeket játszótér és egy miniállatkert várja, a nagyobbak a focipályán, a homokos röplabdapályán mérhetik össze tudásukat. Minden korosztályt kihívás elé állít a kalandpark, ahol ügyességünket, egyensúlyérzékünket, kreativitásunkat is próbára kell tenni, ha az egyik állomásról át szeretnénk jutni a másikra. A jó levegőn finom falatokat és frissítőt találunk a fák árnyékában, télen egy forró levessel vagy teával melegíthetjük fel magunkat.
Az Országos Kéktúra útvonalán Nagymaros felé egy tanösvény szegődik mellénk, ami elárulja, hogy a csapásrét, melyen sétálunk, már a középkorban is forgalmas útvonal volt: itt hajtották keresztül az állatokat a németországi vásárra, hogy lerövidítsék a Nagymaros és Zebegény közötti utat, miközben a kövér legelőkön az állatok is jóllaktak.
Az út élményeire a pontot Kövesmezőn, majd az ereszkedés pihenőpontján tehetjük fel, amikor a Duna túlpartján pompázó a visegrádi Fellegvár pazar látképében gyönyörködhetünk.
A szerző tippje
- A Törökmező tanösvény táblái az időnként magasra nyúló növényzet miatt nehezen láthatóak. Érdemes megkeresni őket!
- A Törökmezei-tótól a Z jelzésen továbbsétálva találjuk a Z● jelzéssel ellátott Fehér-kút forrást.
- Zebegényben erőt gyűjthetünk a túrához a nagyszerű Monarchia Rétesházban, amely sajnos csak időszakosan tart nyitva.
- A hazaútra érdekes alternatíva lehet a közeli állomásról induló kirándulóhajót választani Szentendre és Budapest felé.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
Áradás idején a Malom-patak megnövekedett vízhozama megnehezíti az átkelést. Az egyensúlyozást nagymértékben megkönnyíti egy túrabot.Hasznos linkek és ötletek
- Ha a Köves-mezőnél még van időnk kerülni egy nagyobbat, akkor az Országos Kéktúra K jelzéseit követve sétáljunk fel a Hegyes-tetőre! A Julianus-kilátóból meglepően lehengerlő panorámát kapunk a Dunakanyarra, a környező településekre, a Börzsönyre és a folyó túloldalán a Visegrádi-hegységre.
- Miután elsétálunk a Törökmező tisztásának szélén és betérünk az erdőbe, a P és K jelzés hamarosan kettéágazik. A nyár második felében egy kis útvonalmódosítással finom csemegére bukkanhatunk. Ha a K helyett a P jelzésre térünk balra, majd a keresztező dózerúton ereszkedünk tovább lefelé, hamarosan egy szedrest találunk az út mindkét oldalán, ahol a „szezonban” alaposan belakmározhatunk a finom gyümölcsből. Az erdészeti utat követve lefelé keresztezni fogja utunkat a K jelzés, amelyre visszatérve folytathatjuk a túrát.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A zebegényi vasútállomásról északkeleti irányban indulunk a Z jelzésen, amely a Malom kulcsosház és a Nomádia Jurta Tábor érintésével halad a Malom-völgyben.
- A K és Z jelzés egy rövid szakaszon együtt halad. Az elágazásuknál vagy a Z jelzésen megyünk tovább a Törökmezei-horgásztó érintésével, aztán a Z◼ jobb oldali ágán Törökmezőre, vagy a fahídon át a K jelzést követve.
- Törökmezőről a K jelzést követjük Kövesmezőig, amihez a tanösvények is csatlakoznak.
- Kövesmezőtől a K+ jelzésen ereszkedünk a Nagymaros-Visegrád vasúti megállóhelyre.
A túráról részletesen
A festői Zebegényből északra indulunk a Z jelzésen a Malom-patak partján. A Kóspallag mellett eredő és Zebegénynél a Dunába torkolló vízfolyás békésen csörgedező hangját csapadékszegény időszakban csak akkor hallhatjuk, amikor a turistaút közvetlenül mellette halad. Mélyen vájt medréből ilyenkor is kikövetkeztethetjük, hogy olvadáskor és nagyobb esőzések után ugrásszerűen megemelkedik a vízhozama. Az erősen tagolt, vízben szegény Börzsöny déli részének legjelentősebb patakja a legnagyobb nyári melegben sem apad el. Érdemes megfigyelni a mederben a vulkáni hegység alapjául szolgáló andezitet.
Miután átkeltünk a patakon (ami csak áradáskor jelent némi kihívást), erdők és irtásfoltok között váltakozik az út. A Sátorozó-rét tisztását elhagyva a fák között bújik meg a Malom kulcsosház, amely előzetes egyeztetéssel az év minden napján üzemel, valamint a Nomádia Jurta Tábor két, 11 fős sátra, melyet májustól októberig lehet szállásként használni.
Balról csatlakozik hozzánk az Országos Kéktúra K jelzése, majd 100 méter után jobbra tér a fahídon keresztül. Az elágazásnál érdemes rövid kitérőt tenni a Z jelzésen a Törökmezei-halastóhoz. A Malom-patak felduzzasztásával keletkezett mesterséges tavacskában a rekkenő nyári hőségek idején különös jelenséget figyelhettek meg, ha a ház előtt elhaladva tesztek egy rövid sétát a parton. A tó azon részén, ahol nyáron szinte alig van árnyék, elszaporodik a zöld alga; emiatt a partról nézve a víz színe neonzöldnek tűnik. A Nagymarosi Kékduna Horgászegyesület kezelésében lévő tóban ponty, keszeg és kárász fogható.
Innen két irányba is továbbindulhatunk. Visszasétálhatunk gát felé a K jelzésre, amely az előbb látott kis fahídon visz át a Malom-patak felett, majd a hegyoldalban emelkedve kalauzol a turistaházhoz (a track ezt mutatja), de akár a Z jelzésen is mehetünk tovább. Az egy erős kaptatóval szintén a turistaházhoz visz azzal a különbséggel, hogy a Fehér-kút forrása felé kanyarodik (amit néhány lépésnyire a Z● jelzésen találtok meg). Ennél a variációnál a Z◼ jelzésen jobbra kell térni, és azon 100 métert sétálni.
A Törökmezői turistaháznál érdemes nagyobb pihenőt tartani. A tűzrakó helyen akár összedobhatjuk a hátizsákból az ebédet/vacsorát, de üzemel itt büfé, kávézó, sőt hétvégenként az étterem többféle fogásából is választhatunk. A helyszínen a mozgás számtalan formájára van lehetőség: a legapróbbakat játszótér, a nagyobb csapatokat homokos röplabdapálya és aszfaltos focipálya várja. Törökmező extrája, a fák törzsére épített kalandpark, nemcsak a gyerekeknek, hanem az edzettebb felnőtteknek is tartogat kihívásokat. A mókás nevű TörökmeZOO állatparkjában szurikátát, struccot, pávát, sarki rókát, tengerimalacot, ormányos medvét, mosómedvét, papagájféléket és háziasított állatokat is láthatunk.
Innen az Országos Kéktúra útvonalát követjük. Elsétálunk a Törökmező szélén, majd betérünk az erdőbe. Mellénk szegődik a ZT jelzés is, amely a Törökmezői tanösvény néhány állomását érinti. A táblák segítségével beazonosíthatjuk a távolban kirajzolódó hegycsúcsokat, vagy éppen arról olvashatunk, milyen trükkökkel terelték a juhászok az állatokat a gyümölcsösök árnyékában. A tanösvény Törökmezőtől egészen a Hegyes-tető csúcsán álló Julianus-kilátóig kalauzol bennünket, miközben a Dél-Börzsöny erdeit és rétjeit, növényeit, állatait és kultúrtörténeti vonatkozásait mutatja be nekünk; az egyes állomások között még feladatok is várnak ránk.
Ahol csatlakozik hozzánk balról a Z▲ jelzés, a Nagymarosi Gesztenyés Tanösvény is velünk halad egy rövid szakaszon. Az érintett három állomáson a Börzsönyben élő emlősökkel, a madarakkal, a kétéltűekkel és hüllőkkel ismerkedhetünk meg számos fotóval illusztrálva.
Kövesmezőn bográcslábbal szerelt tűzrakó hely, padok, asztalok csábítanak maradásra. Érdemes felkutatni a parkoló keleti végében a pazar panorámával csalogató tisztást, ahonnan a fák közül kibukkan a Duna fölé magasodó szikla-csipkés hegy tetején álló visegrádi Fellegvár. Ha kigyönyörködtük magunkat, érdemes a rét átellenes végén elsétálni a K jelzésen a Törökmezői-tanösvény következő táblájáig, ahonnan garantáltan teszünk még néhány lépést a különös hangulatú, finom illatú fenyvesben.
Innen intenzív ereszkedésbe kezdünk a K+ jelzésen. Ezt csak addig függesztünk fel, amíg megállunk a kilátóponton gyönyörködni a Dunakanyarban, Visegrádban és a várban.
Jelzésünk Nagymaros vasútállomására kísér bennünket.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A túra kezdőpontját a Budapest-Vác-Szob között közlekedő vonatokkal érhetjük el. A szerelvényről Zebegényben kell leszállni.
- A túra végpontján a Nagymaros-Visegrád vasúti megállóhelyen tudunk vonatra szállni.
- A túra kezdő- és végpontján egyaránt találunk hajóállomást, ahol a MAHART kirándulóhajói megállnak. A menetidő hossza miatt érdemes inkább a túra végén hajókázni.
Megközelítés
- A zebegényi vasútállomásról északkelet felé induljatok a Z jelzéseket követve!
- A túra végpontja a Nagymaros-Visegrád vasúti megállóhely.
- A túra végpontjától a Fő tér Duna-partjára sétálva találjuk a hajóállomást.
Parkolás
- A túra kezdő- és végpontja a Vácot Szobbal összekötő 12-es úton található.
- Ha autóval érkezünk, érdemes a vasútállomás mellett leparkolni. A túra végén vonattal pár perc alatt visszajuthatunk a kezdőpontra.
- Mindkét vasútállomás mellett ingyenesen parkolhatunk.
Koordináták
A szerző által javasolt térképek:
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
- Alapvető túrafelszerelés: túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem.
- A patakátkelésnél jól jöhet a túrabot.
- A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 3 Útpontok
- 3 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei