Váraljáról Komlóra a Farkas-árok szurdokán át
A szerző tippje
- Utunk elején a KL jelzésén felkapaszkodhatunk a Vár-fő-hegyre, ahol egykor vár állt. Ennek napjainkban csak nyomai láthatók, de a kilátás kedvéért érdemes megtenni az oda-vissza egy kilométeres kitérőt.
- Váralján érdemes megnézni az evangélikus és református templomot, valamint a Népművészeti Házat. A hajdani feketekőszén-bányászat emlékeit a Váralja határában kialakított Bányamúzeum őrzi. Ezek nyitva tartásáról érdemes előre informálódni, érdeklődni.
- A Farkas-árokhoz számos mellékvölgy kapcsolódik. Az egyik ilyen felfedezésre váró, vadregényes szurdok a Vadvirág-forrás völgye, ahová érdemes egy izgalmas kaland kedvéért betérni.
- A Farkas-árokban és oldalvölgyeiben számos forrás ered, melyek vizéből felfrissülhetünk, megtölthetjük kulacsainkat.
Úttípusok
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- Váraljától Komlóig a K+ jelzését követjük.
A túra részletes leírása
A váraljai elágazásnál szállunk le a buszról, ahonnan déli irányba indulunk a hegységet átszelő túránkra a K+ jelzésén. A vasúti megállót elhagyva már Váralja házai között sétálunk. A hosszan elnyúló község főutcáján rövidesen a KL jelzése csalogat minket balra, a Vár-fő-hegyre, ahol egykor vár állott. Visszatérve jelzésünkhöz előbb elmegyünk az evangélikus, majd a református templom mellett. Közel három kilométernyi séta után magunk mögött hagyjuk a Tolna megyei kistelepülést. A Bányamúzeum, majd az ifjúsági tábor után rövidesen a Váraljai Parkerdőbe érünk. A mesterségesen kialakított horgásztavaknál szépen kiépített pihenő vár a vándorra. Itt csatlakozik utunkhoz a Hidas felől érkező S+ jelzése.
A parkerdő kavicsos-köves útján továbbindulva többször átugrálunk a Váraljai-árok vízfolyásán. Egy kilométernyi gyaloglás után a Váraljai-völgyben található vendégházakhoz és a hatalmas fenyőfák árnyékában megbúvó Váraljai erdészházhoz érkezünk. Itt keresztezi utunkat a K◼ Óbányáról Mázára tartó jelzése, és itt válik le utunkról a S+ jelzése, mellyel még többször találkozunk hosszú túránkon. A Farkas-árok vadregényes völgyében folytatjuk kalandozásunkat. Kisebb zúgók, vízesések jelzik, hogy a Mecsek egyik vadregényes patakos völgyében járunk. Egy kilométer után a K● jelzésen átruccanhatunk a patak túloldalán csordogáló Jágerok kútjához, majd a matuzsálemi bükkfák gyökerei közül felszínre törő Kalán Miska kútjánál csodálkozhatunk rá a természet egyik remekművére. Rövidesen találkozunk a Z+ jelzéssel, mely Mázáról Óbányára tart. Itt egy jobbra induló kis mellékvölgyben rálelünk a csörgedező Vadvirág-forrásra. Érdemes a vadregényes völgyben egy kisebb kalandra indulni – az összeszűkülő völgy sziklafala mellett barangolva kisebb zúgókban gyönyörködhetünk.
Visszatérve a turistaútra igen meredeken kapaszkodunk felfelé a gyönyörű bükkerdőben, majd az egyre mélyülő patakvölgyet elhagyva a Lendület-forrás mellett megyünk el. Már Baranyéban járunk, mikor ösvényünkön egy széles kocsiútra bukkanunk ki, ahol a Kárászról a Zengő felé tartó S jelzéssel együtt balra indulunk. Csakhamar keresztezi utunkat a P jelzése, mely a Vár-völgyből Mecseknádasd felé igyekszik. A Cigány-hegy oldalában vezet jelzésünk, de ne szaladjunk el mellette, egy kis kitérővel menjünk fel a kilátóhoz és csodáljuk meg a Mecsek panorámáját. Ezt a Z▲ jelzését követve tehetjük meg. Visszatérve jelünkhöz előbb megkerüljük a Cigány-hegyet, majd a Lakkeri-fenyvesnél elérjük a Kisújbányára vezető műutat. Itt kétszáz méter erejéig hozzánk csapódik a K jelzése. Az erdészeti műút kereszteződésénél találkozunk a Z jelzésével, mely a Barna-kő felől Pusztabányára tart. Mi a Hidasi-hát széles, hullámzó földútján követjük a gerinc vonulatát, melyen számos turistajelzés keresztezi utunkat. Először a Z+ Vár-völgyet Pusztabányával összekötő ösvényét hagyjuk el, majd a P● ágazik le a Hidasi-völgy és a Szederindás-kút fel. Rövidesen ismét találkozunk a S+ jellel, mely a Máré-vár felől a Takanyó irányába vezet. A széles kocsiutat egy balra induló ösvény kedvéért hagyjuk el, mely igen meredeken vezet lefelé minket a szászvári országút mellett elterülő szép mezőre. Itt egy faoszlopra festve lelünk rá jelünkre. A Völgységi-patakon kalandos körülmények között átkelve már a Fehér-part igen meredek ösvényén indulunk felfelé a meseszép erdőben. A tetőn ismét találkozunk és egy darabon együtt megyünk a S+ jelzésével, mely Zobákpuszta felől Jánosipusztára tart. Néhány száz méter után balra elhagyjuk a gerincutat, és lejtmenetben érkezünk Komló külvárosába, Zobákaknára. Itt két lehetőség közül választhatunk: Zobákaknán felszállhatunk az 1-es helyi járatra, vagy még közel egy kilométert erdei környezetben gyalogolva Szilvás városrészben a 8-as buszra szállva juthatunk el a komlói autóbusz-állomásra.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Autóbusszal a Pécs, Komló, Bonyhád felől közlekedő távolsági buszokkal érkezhetünk a Váraljai elágazás buszmegállóhoz.
- (Ha nem szeretnénk közel három kilométert gyalogolni Váralja főutcáján, akkor a Váralja felső megállónál szálljunk le a buszról!)
- Vasúton a Dombóvár-Bátaszék vonalon közlekedő vonatokkal juthatunk el a Váralja vasúti megállóhelyhez.
- A túra végén a 8-as buszra szállva a komlói buszpályaudvarig utazhatunk.
Megközelítés
- A túraútvonal a buszmegállóból indul. A járatról leszállva azonnal megpillantjuk a K+ jelzéseket, amik mutatják az utat déli irányba.
- A vasúti megállóhelytől 30 méternyit kell sétálnunk kelet felé, amikor keresztezi utunkat a K+ jelzés. Jobbra, déli irányba térve tudunk becsatlakozni a túra útvonalába.
Parkolás
- Mivel a túra egyirányú, ezért megközelítése tömegközlekedéssel ajánlott.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
Müller Nándor: Barangolások a Mecsekben - túrakönyv
Müller Nándor: Négy évszak a Mecsekben - fotóalbum
A szerző által javasolt térképek:
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: Az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 2 Útpontok
- 2 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei