Thirring-körút
Ha a térképre nézünk, talán nem is gondolnánk, hogy a Dunakanyar mentén emelkedő, méreteiben igen szerény kárpáti hegyvidék, a Visegrádi-hegység mennyi izgalmas földtani értéket rejt: az ország talán legkülönlegesebb hangulatú sziklaösvényei vezetnek itt. A jóval ismertebb Vadálló-kövek környéke már komolyabb edzettséget igényel, míg a rövidke Thirring-körút bárki számára izgalmas hegyi séta.
A térség legalább annyi legendának és hitvilági jelenségnek ad otthont, mint ahány természeti különlegességet találunk errefelé. Ha rápillantunk a térképre, felfedezhetjük, hogy a Thirring-körút vonalvezetése elülnézetből egy kitárt szárnyú turulmadarat rajzol ki. Egyesek szerint nagy királyaink koronázásuk előtt ezen útvonalon végigjárva kaptak beavatást a nép vezetéséhez.
A Visegrádi-hegység egyik népszerű kirándulóhelye Dobogókő, ahonnan számos kiváló túraútvonal indul a szélrózsa minden irányába. Egyik klasszikus körtúrája a Thirring-körút, amelyet az 1990-es évek elején a Magyar Turista Egyesület Hunfalvy Osztálya épített ki erdélyi és kárpátaljai fiatalok segítségével. Az útvonalat Thirring Gusztávról (1861–1941) nevezték el, aki a fővárosi turistaság egyik megalapítója volt. A túra kezdetén és végén is érdemes kisétálni a menedékház mögött található kilátópontra, ahonnan tekintetünkkel végigpásztázhatjuk a Dunakanyart, a Visegrádi-hegységet és a Börzsöny csúcsait.
Innen válik igazán vadregényessé a túránk, hiszen gigantikus méretű sziklaformációk mellett kanyarog az útvonal. Megcsodálhatjuk a Thirring-sziklát, a Palócz–Peitler-sziklát és az Eötvös-sziklát, amelyeken emléktábla olvasható névadójukról. A sziklák vulkanikus eredetűek, az egykor kb. 1500 méteres magasságig hatoló tűzhányó életének lenyomatai. Anyaguk, a meredek vulkáni felépítmény oldalán lecsúszott törmelékanyag a hegylábnál, az akkori völgyekben gyűlt fel és sült össze, majd betemetődött. Évmilliók alatt azonban a sziklák keménységük miatt kipreparálódtak puhább környezetükből. Az időközben alaposan lepusztult hegység pedig lassan kiemelkedett, így kerültek az egykori völgyi kőzetek a magasba. Közéjük tartozik a Dobogó-kő is, melynek hátán a panorámaterasz foglal helyet.
A körút több pontján, például egyes sziklák tetejéről szemet gyönyörködtető panoráma nyílik a Dunára, így érdemes nemcsak a lábunk elé nézni, hanem kissé távolabbra is. Nem árt azonban óvatosan, megfontoltan járni az erdőt, ahogy erre az út mentén lezuhanva életét vesztő Hegedűs Róbert kopjafája is figyelmeztet.
A szerző tippje
Az útvonal főbb látnivalói
- Báró Eötvös Loránd Menedékház és Turistamúzeum
- Nagykilátó
- Téry Ödön emlékmű
- Mária kegyhely
- Thirring-szikla
- Palócz–Peitler-szikla
- Eötvös-szikla
- Hegedűs Róbert kopjafa
- Turista Emlékmű
Az útvonalról kisebb letérővel elérhető látnivalók:
- Rezső-kilátó (P és S jelzéseken 1 km)
- Téry-út (P jelzésen Dömösig)
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
- A túra egyes szakaszai meredekebb helyen haladnak, ezért esős, sáros, jeges időben legyünk fokozottan óvatosak! Mindenképpen viseljünk bakancsot!
- Kellő szülői odafigyeléssel a gyerekek is könnyűszerrel teljesítik az útvonalat, de nekik télen nem ajánlott. Babakocsival semmiképpen ne induljunk útnak!
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A buszmegállóból nyugati irányba induljunk, majd 50 méter múlva térjünk balra a Báró Eötvös Loránd Menedékház felé a K, P, S, K+, P▲, Z◼, K↺, S↺ jelzéseken.
- A menedékház épülete mögötti út folytatásában találjuk a Nagykilátót és a Téry Ödön emlékművet.
- Innentől végig a S↺ jelzéseket kell követnünk (a túra mindkét irányban végigjárható)
A túráról részletesen
Mivel egy rövid, kényelmes körtúráról van szó, érdemes figyelmet fordítani minden egyes látnivalóra, ami útba esik. Akár az elejére, akár a végére hagyjuk, jól tesszük, ha felkeressük a Báró Eötvös Loránd Menedékház melletti Turistamúzeumot. Maga a házikó is külön látványosság, hisz ez a főváros környékének első turistaháza, amely dr. Téry Ödön és dr. Thirring Gusztáv kezdeményezésére épült 1897–98-ban. A kiállítás igazi időutazást kínál a lelkes természetjárók számára.
Néhány lépésnyire találjuk északi irányban a Nagykilátónak nevezett területet, ahonnan nemcsak a panorámában gyönyörködhetünk, hanem Téry Ödön emlékművét is megnézhetjük. Páratlan látvány a Szent Mihály-hegyet patkóalakban megkerülő Duna szorosa, és a Visegrádi-hegység szűk völgyekkel szabdalt, élénk domborzatú vidéke is, ezért nem gondolnánk, hogy a környező táj egyik legvadregényesebb útja éppen alattunk, a meredek hegyoldalban fut.
A S↺ jelzésen keleti irányba indulva hamarosan egy faragott kapun haladunk át, mely „Isten hozott" felirattal köszönt bennünket. A Z◼ és a mi jelzésünk egy ideig egy irányban halad. 50 méteren belül egy éles jobbkanyarnál a balra ágazó jelöletlen úton jutunk a Mária-kegyhelyhez (oda-vissza körülbelül 20 méternyi kitérővel).
Az ereszkedő ösvény menti táj hamarosan újabb elemekkel gazdagodik. Lefelé nézve sötét foltok tűnnek fel a fák közt: a Thirring-sziklák tetőszintjéhez érkeztünk. Egyiknek-másiknak kijárt csapás vezet a tetejére - óvatosan ki is merészkedhetünk rájuk. A legmagasabbik éppen áttöri a fák lombkoronaszintjét, ezért a csúcsáról még a Börzsönyt is megcsodálhatjuk. Az utolsó szikla után a Z◼ jelzés egyenesen lefelé visz tovább, mi viszont egy éles balkanyarral követjük a S↺ jelzéseket.
A turistaút feledhetetlen, markáns hangulatú szakasza kezdődik itt, mely jellegében páratlan az országban. Házméretű, sötét sziklatornyok alatt vezet az éppen elég széles ösvény. Ha közelebbről megvizsgáljuk a sziklaóriások falát, szembeötlő anyaguk sokszínűsége: az andezitbreccsát különböző méretű kőtörmelékek összessége építi fel. Az évmilliókkal ezelőtt itt működött vulkán meredek lejtőin lecsúszó törmelékanyag felgyűlt, majd a forróságtól összesült a völgyaljon. Kemény anyaga - a lepusztulásra hajlamosabb kőzetekkel ellentétben - ellenállt az eróziónak, "kipreparálódott", azaz környezete fölé magasodott. A Dobogó-kő északi, meredek lejtőin magasodó sziklatornyok e folyamat szülöttei.
A helyenként gyökérfonatossá váló, kacskaringós turistaút csodás bükköséből helyenként rálátunk a Prédikálószék oldalára, a Vadálló-kövek sziklafogaira, és a Duna túlpartján emelkedő, jellegzetesen szabdalt Szent Mihály-hegyre. Az erdő alján rengeteg holtfa hever, természetesnek tetsző rengeteg alján vezet utunk.
Ahol ösvényünk balra kanyarodva fölfelé ível, a turul "fejénél" találjuk a Hegedűs Róbert emlékére állított kopjafát. Mivel ismét a sziklák tetőszintjét koptatjuk, egy tábla és a kifeszített kerítés emlékeztet arra, hogy a turistautat saját érdekünkben nem érdemes elhagyni. Ösvényünk nyugat felé halad tovább, aztán egy éles balra töréssel visszatér Dobogókőre, ahol a Téry-emlékmű és a menedékház közötti területen találjuk magunkat. Körutunk végét egy újabb faragott kapu jelzi.
A turistaházban magunkhoz vehetünk némi harapnivalót, az épület délkeleti sarkánál pedig felkereshetjük a Turista Emlékművet. Ha gyerekekkel érkeztünk, a kettő közötti fa játszótéren próbára tehetik az ügyességüket, de ráadásképpen akár a közeli Rezső-kilátóhoz is elsétálhatunk.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Távolsági busszal a Pilisszentkereszt, Dobogókő hegytető buszmegállóban érdemes leszállni. A legtöbb busz Pomáz, HÉV-állomásról érkezik, de indulnak járatok Esztergomból is.
Megközelítés
- A túra útvonala a buszmegállóból indul. Nyugati irányba induljunk, majd 50 méter múlva térjünk balra a Báró Eötvös Loránd Menedékház felé a K, P, S, K+, P▲, Z◼, K↺, S↺ jelzéseken. A körtúrán a S↺ jelzések vezetnek bennünket.
Parkolás
- A 11-es útról Pomáz felé kell lekanyarodni Dobogókő irányába. Pilisszentkereszt után a Kétbükkfa-nyeregnél figyeljétek a táblát: a nagy jobbkanyarban felfelé kell követni az utat Dobogókőig.
- Esztergomból a Dobogókői úton induljunk el. A Kétbükkfa-nyeregnél balra kell térni Dobogókő felé.
- Dobogókőn óriási betonozott parkolóban hagyhatjátok az autót. A parkolás fizetős. Hétvégén, ha szép az idő, számítsatok rá, hogy nagy a zsúfoltság.
Koordináták
A szerző által javasolt térképek:
- Bármely Visegrádi-hegység turistatérkép
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Érdemes stabil túracipőben útra kelni, főképp, ha nedves, csúszós a talaj. Bár az útvonal rövid, célszerű némi folyadékot vinni magunkkal.Statisztika
- 8 Útpontok
- 8 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei