Szép kilátás: Természetes gyilokjáró a Pes-kő falában
A 393 méter magas Pes-kő a Déli-Gerecse meghatározó hegye. Nem is a csúcsa érdekes annyira, hanem inkább a kelet felé néző, csupasz, repedezett sziklafala, amelyen messziről is jól látszanak a hatalmas, egymáson fekvő mészkőrétegek. Valószínűleg ezeknek a vízszintes kőrétegeknek köszönhető az a Magyarországon szinte egyedülálló sziklaösvény, amelyen gyilokjárószerűen közelíthető meg a sziklafalban meghúzódó Pes-kő barlang.
Ez a túraajánló eredetileg a Telex.hu-n jelent meg.
A szerző tippje
- Érdemes felkeresni Vértestolna tájházát a startponttól nem messze (Petőfi Sándor u. 88.), amely egy műemlékké nyilvánított, egykori parasztházban van. Gyűjteménye a helyi lakosok felajánlásaiból állt össze.

Úttípusok
Biztonsági előírások
- A sziklaösvényen fokozottan figyeljünk!
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner:
- Az Újtelep buszmegállótól a faluból kifele indulunk el
- Amint elérjük az Országos Kéktúra K jelzését, azon befordulunk az erdőbe, de 100 méter után nem térünk vele balra, hanem egyenesen haladunk tovább az erdei úton
- Ez az erdei út kivisz egészen a sziklafalra vezető ösvényig
- Az ösvényt követve érjük el a sziklajáratot és a barlangot
- Ezen az ösvényen térünk vissza az útra, de nem arra folytatjuk, amerre jöttünk, hanem balra, egy tisztás felé
- Az erdei úton az elágazásoknál balra tartva leereszkedünk a hegyről
- Ismét elérjük az Országos Kéktúra K jelzését, és dél felé követjük, egészen a Tarjáni-malompatakig
- Itt jobbra térve egy erdei úton átkötünk a sárga kör jelű turista útba, amin jobbra, észak felé indulunk
- A patakból felduzzasztot kis tó után átkelünk a túloldalra, és a földúton haladunk az erdő szélén egészen a kilátóig
- A kilátóból jól látható út visz be a faluba
A túra részletes leírása:
A vértestolnai műúttól egy elég tűrhetően karbantartott erdészeti úton haladunk a tölgyes mélye felé a Pes-kő lankásan emelkedő nyugati oldalán, keresztül a Kalmár-dűlő nevű erdőrészen. A falu jellegzetes zörejeit (még télen is berreg valamelyik udvarban egy fűkasza, valahol traktor pöfög) és a műúton néha tovasurranó gépkocsik hangját gyorsan magunk mögött hagyjuk. Ha nemrég esett, hamarosan már az erdei út bejáratánál dagadó sárdagonya cuppogása is csak emlék marad a nedves avartól illatozó erdőben.
A lapos tetőre felérve az út ösvénybe vált, és a fák közül már előcsillan a nagy teret sejtető kék ég. Megszaporodnak az öles, élénkzöld mohával borított sziklák is a földön, jelezve a sziklafal közeledtét. Az ösvény kikanyarog a 80-100 méter magas sziklaperemre, a tér kinyílik. Alattunk erdőség, a távolban a Keleti-Gerecse délkeleti irányba hullámzó dombjai nyújtóznak.
Nincs idő a panorámát élvezni, jobbkéz felé ugyanis az ösvény izgalmasan keskeny (40-50 centiméter széles) sziklaperemen tovább haladó útba torkollik. Erre szokták mondani, hogy a tériszonyosok kíméljék magukat (és társaikat) ezen a ponton, de azért szerencsére nem olyan vészes a helyzet. A falnak fordulva a szédülősök is simán áttapogatózhatnak a sziklajáraton, még a szemüket sem kell becsukni hozzá.
A barlangig a sziklajárat egy helyen még elkeskenyedik, aztán függőlegesen is úgy összeszűkül, hogy csak lehajolva lehet közlekedni benne, mint egy félig nyitott folyosón.
Az álló háromszög alakú barlangnyílás mögött húzódó Pes-kő-barlang bejárata 4 méter magas és 2 méter széles. A járat befelé haladva keskenyedik és alacsonyodik, majd 8 méter mélységben véget ér egy üledékkel kitöltött kürtővel. Jobb időben ideális éjszakázóhelynek tűnik, viszont a talajt elég nagy területen valamilyen hegyi kecskeféle bogyói borítják, meghitt, otthonos szagot árasztva.
A hegy a barlangról kapta a nevét, sokaknak biztosan nem újdonság, hogy a szláv eredetű pest szó barlangot jelent. Itt a hegy kövezetével együtt erodálódott a szó is az elmúlt évszázadokban, lekopott róla a t betű. Így könnyebb is kimondani: Pes-kő.
Különböző erdei ösvényeken és utakon elég hamar le lehet érni a hegyről a sziklafal aljában elhaladó Országos Kéktúra útjára. Rövid ideig az ország egyes számú túraútjának K jelzését követjük, majd a Tarjáni-malompatakon átkelve a Tuskó rétnél átkelünk a Pes-kő nyugati oldala mellett elhaladó S● jelzésű turistaútra.
Azon sem maradunk sokáig, csak egy patakból felduzzasztott kis tóig. A hideg tótól Vértestolna már csak 4 km távolságban van – a jelölt túristaúton. Mi azonban a Vértestolnai kilátót is útba szeretnénk ejteni, ahova innen nem vezetnek, csak úttalan utak, patakmedren-kerítésen keresztül.
A kilátó hirtelen, elég váratlanul bukkan ki a földből. A néhány éve felhúzott korrekt, huszonvalahány méteres faszerkezetet hátulról benőtte az erdő, de mindegy, mert amúgy is hegy magasodik mögötte. A tetejéről sem nyílik sokkal jobb kilátás a kies völgyre, az annak túloldalán magasodó Szénás-hegyre, valamint a közeli falura, mint az aljából. A kilátótól már csak egy rövid séta a falu és a kezdőpontunk.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A túra a Vértestolna, újtelep buszmegállótól indul.
Megközelítés
- A túra közvetlenül a buszmegállónál kezdődik.
Parkolás
- A Vértestolna-Újtelep buszmegálló mellett van parkolóhely, de ha elfogyott, akkor a falu központjánál, vagy a falu szélén található még.
Koordináták
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
- Alapvető túrafelszerelés: bejáratott túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. Érdemes vinni távcsövet, illetve a barlang miatt fejlémpát is. A navigáláshoz a Természetjáró app ajánlott, amelyben ez a túra pár gombnyomással megnyitható.
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei