Szép kilátás: Nevadai kanyonhangulat Nógrádban
Az amerikai Nevadát idéző kelet-nógrádi homokkő-kanyon, a Morgó-gödör feltette a turistatérképre Nemti települést.
A tíz méter magas, sárga homokkő falak között kígyózó szűk, íves, természetes sikátorhoz hasonló nincs több Magyarországon. A viszonylag rövid, 80-100 méter hosszú szurdok falán egy érdekes, emberi arcot formázó faragás is látható, amely szerencsés módon nem üt el nagyon a szoros hangulatától, de azért remélhetőleg nem is hozza meg a népi farigcsálók táborának a kedvét, hogy belekapirgálják monogramjukat a könnyen formázható homokkő falba. A kanyon látványosabb részén pár perc alatt át lehet jutni.
Ez a túraajánló eredetileg a Telex.hu-n jelent meg.
A szerző tippje
- A szurdokhoz közel két szép, érdekes formájú homokkő-szikla található. A Sárkány-szikla és a Kőleány nem nagy kerülő, mindkettőt érdemes megnézni.

Úttípusok
Biztonsági előírások
- Nincs különösebben veszélyes rész az úton.
Hasznos linkek és ötletek
- A túra leírása a Telexen.
- A faluban szép palóc tájház van.
- A túraút kezdő-, s egyben végpontján turistapanzió és étterem áll.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner:
- Nemtiből, a főúton található Szuhai elágazás nevezetű buszmegálló közeléből indul a túra a Z jelzésen
- Nagyon hamar, kb 150 méter után le kell térni az árokban vezető jelöletlen ösvényre
- A ösvény hamarosan beér a kanyonba, majd annak vége után ismét rákanyarodik a Z jelzésű turistaútra
- A Z jelzésen folytatva, kb másfél km múlva bújik elő a Kőleány
- Visszafelé úton egy szintén jelöletlen ösvényen nyugat felé fél óra séta a falu fölötti Sárkány-szikla
- A Sárkány-szikláról pár perc alatt elérhető Nemti főútja, amelyen rövid séta a kezdőpont
A túra részletes leírása:
A Nógrád megye keleti szélén fekvő Nemti Budapesttől körülbelül másfél órányi autózásra van, a Mátra fölött, Bátonyterenye mellett. A település keleti szélén (egyébként egy turistapanzió és étterem szomszédságában), a főútról indul el a Z jelzés felfelé, de a turistaútról már 150 méter után le kell térni az árokban vezető jelöletlen ösvényre. Nem tévedés, a látványos homokkő kanyonba nem vezet jelzett út. A ösvény hamarosan beér a magas, egyre szűkülő falak közé, hogy aztán rövidesen visszakanyarodjon a turistaútra.
A szurdok keletkezésének történetéről a Természet Világa folyóirat 2015. novemberi száma ír. Eszerint a Morgó-gödör a Kőbánya-hegy déli oldaláról indul, völgyfője kisebb, enyhe lejtésű deráziós (lassú talajcsuszamlásos, lejtőmarta) páholyból ered. Ebbe mélyül bele hirtelen, függőleges falakkal, már a völgyfő kezdeténél az eróziós (víz koptatta) árok. A Morgó-gödör esetében a dél felől harapódzó völgy egy magasabb helyzetű homokkőtömböt hantolt ki. A vízfolyás energiája itt a mélyítésre fordítódott, a szélesítésre már nem maradt ereje. Így alakult ki a terület egyik legszebb felszínalaktani képződménye, az egyébként természetvédelmi oltalomra is méltó Morgó-gödör homokkő szurdoka.
Ha a Z jelzésű túraúton tovább gyaloglunk, másfél kilométeren belül elérünk a Kőleány nevű látványos homokkő-alakzathoz. A szikla a legenda szerint úgy keletkezett, hogy az apjának ebédet szállító leány útközben véletlenül elmajszolta az elemózsiát, majd apjának égre-földre esküdözött („Váljak kővé, ha nem mondok igazat!”), hogy nem ő volt a tettes. Pechjére az égiek sajnos a szaván fogták, így tényleg kpvé vált. A szikla formája amúgy leginkább egy tekebábura emlékezteti a mai szemlélőt, de érthető, hogy a középkori magyar falvakban még nem ismerték ezt a játékot.
Visszafelé nincs vége a látnivalók sorának: egy szintén jelöletlen ösvényen nyugat felé haladva fél órán belül ott vagyunk a falu fölötti Sárkány-sziklánál. Ez szintén egy látványos homokkő-formáció, amely fekvő sárkányra emlékeztet. A szörny taréját, "páncélbütykeit" a szilárdabb, tömörebb, így az időnek jobban ellenálló kövezet alkotja.
A Sárkány-szikláról pár perc alatt beereszkedhetünk Nemti főútjára, és visszasétálhatunk a startpontra.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A Salgótarjánból Volánbusszal megközelíthető Szuhai elágazás buszmegálló a túra kezdőpontja mellett van.
Megközelítés
- A túra közvetlenül a buszmegállónál kezdődik. A Fenyvesi úton haladó Z jelzésű túristaútra kell rácsatlakozni.
Parkolás
- Parkolni lehet a főúton vagy a Fenyvesi úton.
Koordináták
Felszerelés
- Alapvető túrafelszerelés: bejáratott (zárt) túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem, esetleg túrabot. A navigáláshoz a Természetjáró app, amelyben ez a túra pár gombnyomással megnyitható.
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei