Szép kilátás: Éjszakai Guckler-kör
Körtúra a Hármashatár-hegy észak-keleti oldalában futó Guckler-tanösvényen (Z+ és Z jelzés), majd vissza a hegy tetején, a K jelzésen. A hegy minden látványos pontját felfűzi.
A Hármashatár-hegy Óbuda felé eső oldalán 1918-ban építtetett sétautat Guckler Károly fővárosi erdőmester. A út 100 éves fennállásának alkalmából a Pilisi Parkerdő interaktív tanösvénnyel és két új kilátóponttal bővítette a népszerű ösvény szolgáltatásait. A tanösvény a hegy tetején áthaladó K jelzés segítségével alakítható körtúrává.
A zöld részek (Z és Z+ jelzés), azaz maga a tanösvény könnyű séta, látványos kilátópontokkal és a gyerekek számára is érdekes információs táblákkal. A Virágos-nyeregtől vissza lehet sétálni rajta, de aki új útra vágyik, annak ott a K jelzés - igaz, két meredekebb kapaszkodóval, cserébe a hegycsúccsal és még egy kilátóval.
A szerző tippje
- Friss hóban a legszebb a túra. Érzékletes túrabeszámoló a Szépkilátás blogon olvasható.
- A tanösvényről részletes anyag van a Pilisi Parkerdő honlapján.

Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
- Visszafelé a K jelzés a Hármashatár-hegy teteje irányába meredek, télen csúszós lehet.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- A Fenyőgyöngyétől az Országos Kéktúra K jelzésén indulunk északkelet felé.
- Ezt követjük egészen addig, amíg a Z+ jelzés ki nem ágazik belőle jobbra. Ott áttérünk arra.
- Amikor a Z+ jelzés élesen jobbra fordulva találkozik a Z jelzéssel, mi az utóbbit megyünk tovább, tartva az eddigi irányt.
- A Virágos-nyeregnél balra kanyarodva visszatérünk a K jelzésre, amely meredeken felvezet minket a Hármashatár-hegy csúcsára, Guckler Károly-kilátóhoz, majd vissza egészen a Fenyőgyöngyéig.
A túra részletes leírása
A Fenyőgyöngyénél buszvégállomást (65-ös és 65A BKV-busz) és gépkocsiparkolót találunk. Innen 1 km a Guckler-tanösvény kezdete a K jelzésen.
A tanösvény elnevezése nem véletlen. Guckler Károly fővárosi erdőmesternek köszönhető elsősorban, hogy a 1900-as évek elejére a lakosság tűzifaigénye miatt letarolt kopár budai hegyeket ismét erdő borítja. Ő építette ki a Hármashatár-hegy oldalában futó sétautat is, amelyet halála után, 1918-ban róla neveztek el,
A tanösvény, miután kiágazik a K jelzésből, először a Z+ jelzésen halad. Nagyjából a felénél, a Farkastoroknál jön be balról a Z jelzés.
A Farkas-torok a Hármashatár-hegy északkeleti oldalába mélyen bevágódó, benőtt, szakadékszerű völgy. Felső vége pont a tanösvénynél van, alsó fele az óbudai Hedvig utcába fut bele. Nevét inkább a völgy elvadultsága, mintsem az itt tanyázó farkasok miatt kaphatta. Az ösvényen a Farkastorony mindkét oldalán egy-egy kilátóterasz található..
Utunk innen a Z jelzésen vezet tovább a Virágos-nyeregig. Később először a Guckler-szikla állja el utunkat, ami mellett az információs tábla a hegy geológiai születéséről mesél, aztán pedig a bányagödör mellett haladunk el, ahol azt lehetett megtudni, mire használták a hegy oldalából kibányászott kőzetet.
A tanösvény a Virágos-nyeregig tart. Vissza lehet térni rajta ugyanúgy az elejéig, vagy választhatunk egy izgalmasabb útvonalat: fel a K jelzésen a Hármashatár-hegy csúcsára.
A Hármashatár-hegy egy széles hegyhát, a vonulat következő tagjától, a Csúcs-hegytől mély bevágódás választja el, a Virágos-nyereg. Sokáig Magas-hegy (Mons Excelsus) volt a neve, de az 1800-as években már Drei Hotterberg (Hármashatár-hegy) néven szerepelt, mert itt volt Buda, Óbuda és Pesthidegkút hármas határa. Az 1847-es dűlőkeresztelő alkalmával az Árpád orma nevet kapta, de ez a névverzió nem gyökeresedett meg.
A csúcsról továbbra is a K jelzésen maradva le lehet ereszkedni a Fenyőgyöngyéig, ahol túránk véget ér.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A Fenyőgyöngye megálló a BKV Kolosy térről induló 65-ös és 65A buszával érhető el.
Megközelítés
- A túra közvetlenül a Fenyőgyöngyétől indul. A tanösvény kezdete kb. 1 km-re van innen a K jelzésen.
Parkolás
- A Fenyőgyöngye kiindulópont egyben gépkocsiparkoló is.
Koordináták
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bejáratott túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 6 Útpontok
- 6 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei