Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Szép kilátás: Az alig ismert budai sárga

· 2 értékelés · Gyalogtúra · Dunazug-hegyvidék
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Törökugrató
    Törökugrató
    Fénykép: Tenczer Gábor, Magyar Természetjáró Szövetség
m 500 400 300 200 100 30 25 20 15 10 5 km Szomjas-rét (Solymár) Kaán Károly-kilátó Újlaki-hegy Kötők padja kilátóhely Makkosi-rét (Makkosmária) Sorrento

A budai sárga turistaút (S jelzés) a Budai-hegység hátsó udvarában kanyarog, kevésbé ismert, de annál látványosabb helyeken. Hóval fedve különlegesen szép.

közepes
Hossz 34 km
10:00 óra
1 064 m
946 m
445 m
182 m

A budai Sárga túra a Budaörstől Esztergomig tartó, 66 km-es S jelzésű turistaút főváros környéki része, Budaörstől Nagykovácsiig. Végig lehet járni a teljes útvonalat egy nap alatt, erre ad lehetőséget minden év áprilisában a Sárga 70 teljesítménytúra. Hétvégi kirándulásként azonban érdemesebb a 34 km-es budai részt legyalogolni. A legideálisabb két nap alatt: először a mindkét végén BKV-val jól megközelíthető Nagykovácsi-Hűvösvölgy szakaszt, majd a szintén könnyen elérhető Hűvösvölgy-Budaörs etapot. Nagyjából 17-17 km-es menet, tele panorámapontokkal, látványos sziklákkal, szurdokvölggyel és vízeséssel, két kilátóval, valamint egy barlanggal.

A szerző tippje

  • A túra tavasszal és ősszel is nagyon szép, de a leglátványosabb télen, hóban. 
  • Érzékletes túrabeszámoló a Telex.hu-n olvasható.
Tenczer Gábor profilképe
Szerző
Tenczer Gábor
frissítve: 2023-01-17
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
445 m
Legalacsonyabb pont
182 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

A téli túrán hó, jég vagy sár akadályozhatja az utunkat.

Hasznos linkek és ötletek

A Sárga 70 teljesítménytúra oldala .

Kezdőpont

Nagykovácsi (215 m)
Koordináták:
DD
47.458258, 18.924620
DMS
47°27'29.7"N 18°55'28.6"E
UTM
34T 343574 5258178
w3w 
///pultos.távcső.hivatás

Végpont

Budaörs

Útleírás

Itiner

  • A Nagykovácsi, Községháza buszmegállótól (63-as) az Antónia utcán, a Z jelzésén indulunk el a Zsíros-hegy felé.
  • Nagykovácsi határánál, az Antónia-ároknál futunk bele a S jelzésú útba, és jobbra kanyarodva fordulunk rá.
  • A S jelzésen haladunk Budaörsig, ahol a Huszonnégyökrös-hegyet elérve rövid kitérőt teszünk a S▲ jelzésen a hegyoromhoz, majd visszatérve a S jelzésű útra elérünk az egykori Csíki-csárdáig a Szabadság útra.
  • A S jelzés itt véget ér, de ha nem fáradtunk el, mindenképpen érdemes érdemes átmenni az út túloldalára, ahol egy másik S▲ felvisz a Törökugratóra. Az oda-vissza alig több mint egy kilométeres plusz út megéri, ugyanis a Törökugrató tetejéről vissza tudunk tekinteni az útra, amelyen végigjöttünk.
  • A túra a Szabadság útra visszatérve fejeződik be, ahonnan a 757-es vagy a 758-as busz Budaörs, Csíki-csárda megállójából utazhatunk haza.

A túra részletes leírása

Az első rész: Nagykovácsitól Hűvösvölgyig

Nagykovácsiban buszmegállót, és nem messze tőle gépkocsiparkolót is találunk. A buszmegállótól az Antónia utcán, a Budai Zöld Z jelzésén kb. 1,6 km-re van a S jelzés, amit onnantól kezdve 30 km-en át követnünk kell. A két turistaút találkozásától nem messze található a Muflon itató nevű közintézmény, ahova a túra előtt még be lehet térni energiát gyűjteni. Egy hosszú erdei lejtő alján elérjük Solymár déli csücskét, átkeltünk az útvonal legrondább részét jelentő Hidegkúti úton, és odaérünk a legszebb részéhez: az Alsó-Jegenye-völgyhöz.

A völgyét bátran nevezhetjük több helyen is szurdokvölgynek, amiben kacskaringósan kanyarog a Paprikás-patak. Itt csobog (ha nincs befagyva) az 5 méter magas Jegenye-völgyi vízesés, és innen ered a Rózsika-forrás is.

A Rózsika-forrást először még a 20. század első felében foglalták, a jelenlegi forrásfoglalást a szoborral 2002-ben adták át. A forrás vize a vízgyűjtő területének korábbi elszennyezése miatt nem iható. Nevét egy, a szegényebb gyerekeket gyakran kirándultató munkásnő után kapta.

A Sárga a völgy végén éles kanyarral dél-keleti irányt vesz, és elsuhan a Kálvária-hegy, a Szarvas-hegy, és a Tök-hegy oldalában a Kötők padjáig. Ezt a pihenőhelyet eredetileg a kötőipari turistaszakosztály tagjai állították. A Virágos-nyergen átkelve felhágunk a 448 méter magas Újlaki-hegyre, ahonnan szép kilátás nyílik szinte minden irányban. Lebotorkálunk meredek, köves lejtőjén, és elmegyünk a Vadaskerti-hegy (371 m), valamint a Nyéki-hegy (334 m) oldalában, hogy beérjünk Hűvösvölgyre.

Nyék középkori falu volt a mai Lipótmező területén. Egykori templomának alapfalait Mátyás király nyéki vadászkastélyának romjai közelében Garády Sándor régész ásta ki. A hegy a faluról kapta a nevét. Mátyás király vadaskertje zömében itt, a ma is Vadaskertnek nevezett részen terült el. Terméskőből rakott fal vette körül, melynek nyomai 1940 méter hosszan követhetők.

A második rész: Hűvösvölgytől a Törökugratóig

Ez lenne a túra első része. A folytatás ugyaninnen, a Hűvösvölgyből indul. A S jelzésen tovább indulva, a Nagy-Hárs-hegy előtt még kitérhetünk a Kis-Hárs-hegy érdekes kilátójához, melyet eredetileg vasúti talpfákból tervezett Makovecz Imre. A Nagy-Hárs-hegy oldalában megyünk el a Bátori-barlang bejárata mellett egy kis fahídon.

A barlang Bátori László pálos szerzetesről kapta a nevét, aki a 15. század közepén, 20 éven át remetéskedett itt, és a Bibliához magyar nyelvű magyarázatokat írt. (Egyes források szerint ő fordította először magyarra a Bibliát.) A Nagy-Hárs-hegy tetején, 454 méteren áll a Kaán Károly-kilátó. Névadója erdőmérnök volt, nevéhez fűződik a magyarországi erdőgazdálkodás újjászervezése, az Alföld fásítási programja és a korszerű állami természetvédelem megszületése.

Innen kellemes lejtő visz le a Szépjuhásznéig, ami a Budakeszi út legmagasabb pontján, a János-hegy és a Nagy-Hárs-hegy közötti hágóban, az úgynevezett Budakeszi-völgyben helyezkedik el, 350 méter magasságban. (1945 és 1992 között Ságvári-liget volt a neve.) A monda szerint Mátyás király itt ismerkedett meg egy szép juhásznéval. (Khmmm, khmmm, a többit hagyjuk a feledés homályában...) A 18. század közepétől kedvelt kirándulóhelyen Pavianovics János üzemeltette a Szép Juhászné nevű vendéglőt.

A Szépjuhásznétől a János-hegy és a Meredek-csúcs oldalában haladunk a Csacsi-rétig. Másfél kilométerrel tovább az út a Magas-kő, egy erdővel benőtt magaslat alatt vezet el. 2010 óta arról nevezetes, hogy egykori kőfejtőjében áll az Elhunyt Turisták kopjafája.

A turistaút ezután elhalad Nagyszénászug lakott területe mellett, és odaérünk a túra egyik legszebb pontjához, Sorrento szikláihoz. A Budai-hegység útikalauz szerint a hely nevét turisták adták. Tájképi szépsége és egyéb kellemes adottságai miatt nevezték el a híres olasz fürdőhelyről,.

A Sorrento már a budaörsi Csiki-hegyek területéhez tartozik. Utunkat innen tulajdonképpen a Csiki-hegyek gerincén folytatjuk, egészen a legnyugatibb csúcsáig, a Huszonnégyökrös-hegyig. Az S jelzés nem visz ki teljesen a szép kilátású oromig, mintegy kétszáz métert tovább kell mennünk a S▲ jelen, hogy kiérjünk a panorámapontig. Megéri!

A Huszonnégyökrös-hegy (288 m) nevének eredetére Thirring Gusztáv két hagyományt említ: az egyik szerint a törökök 24 ökörrel vontatták fel ide az ágyúkat, a másik egy kövér mészárossal kapcsolatos, aki 24 ökörben fogadott, hogy a hegy lábától a tetjéig futólépésben teszi meg az utat. Ez állítólag sikerült is neki, de az életébe került: a tetőn holtan rogyott össze. (Budai-hegység útikalauz)

Innen kisebb ereszkedő, és már ott is vagyunk a S jelzésű út végén, az egykori Csiki-csárdánál. Csik falu kora Árpád-kori településként egyike volt a Buda környéki szőlőtermelő falvaknak a Budakeszi-árok mentén. A szomszédos Örshöz hasonlóan a település lakói főleg mezőgazdasági termeléssel foglalkoztak. A mohácsi csata után Csik falu is kipusztult, ezért 1546-ban már csak pusztaként írták össze. A XVIII. században a Zichy-család majorsága volt itt. A település nevét őrző híres „Csiki-csárda” egészen 1945-ig szolgálta az utazók kényelmét a Bécsbe vezető főút mentén - a közeli régészeti park és jurta kemping honlapja szerint.

Ha elfáradunk, ezen a ponton akár be is fejezhetnénk a túrát. De ha már itt vagyunk, érdemes továbbmenni a Csiki-csárdától a Szabadság út másik felén induló S▲ jelzésen a Törökugratóra. Ormáról beláthatók a Csiki-hegyek, Budaörs, és Budapest déli részei.

A Törökugrató legendái: 1. Budavár visszafoglalásakor a magyarok egy menekülő török csapatot kergettek fel a hegyre. A török lovasok azt hitték, hogy a hegycsúcsra vágtatva megmenekülhetnek, de a hegy meredek sziklás északi oldalát nem ismerve, mind a mélybe ugratva vesztették életüket. 2. Budavár bevétele alkalmával egy török parancsnok ugrott le, hogy a zsineghalált elkerülje. (Révai nagylexikon, 1912)

Ha a hegyről visszaértünk, azzal a jó érzéssel indulhatunk haza, hogy nem hagytunk ki semmit ezen a hosszú, de érdemtelenül háttérbe szorult főváros környéki túraúton.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  • A Nagykovácsi, Községháza megálló a BKV Hűvösvölgyből induló 63-as buszával érhető el.
  • Haza: a Budaörs, Csiki-csárda megállótól a 88-as BKV-busz visz be a Kelenföldi vasútállomásig.

Megközelítés

  • A Nagykovácsi, Községháza megállótól az Antónia utcán induljunk a Z jelzésen! Ez elvisz minket a S jelzésű útig.

Parkolás

  • Nagykovácsiban, a Községháza környékén sok parkolóhely van.

Koordináták

DD
47.458258, 18.924620
DMS
47°27'29.7"N 18°55'28.6"E
UTM
34T 343574 5258178
w3w 
///pultos.távcső.hivatás
Navigáció Google Térképpel

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

Alapvető túrafelszerelés: bejáratott túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. Jól jöhet a csúszásgátló és a túrabot. A navigáláshoz Természetjáró app.


Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

5,0
(2)
Ónódy Balázs
2022-04-15 · Közösség
A túra első felét teljesítettük, a Nagykovácsi-Hűvösvölgy távot. Kellemesen elfáradtunk, a kilátás csodálatos volt. Nagykovácsiban a turistaház romjainál mindenképpen érdemes balra letérve az útról felmenni a Zsíros-hegyi kilátóponthoz. A Jegenye-völgy és a vízesése is hatalmas élmény volt. A Tök-hegy oldalában haladó ösvény elég szűk és meredek, de kezdőként is teljesíthető.
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-04-14
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Fénykép: Ónódy Balázs, Közösség
Baranyai Andrea
2021-11-26 · Közösség
Fénykép: Baranyai Andrea, Közösség

A közösség fényképei

+ 12

Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
34 km
Időtartam
10:00 óra
Szintemelkedés
1 064 m
Szintcsökkenés
946 m
Legmagasabb pont
445 m
Legalacsonyabb pont
182 m
Tömegközlekedéssel elérhető Szakaszosan teljesíthető túra Szép kilátás Evés-ivás lehetőség Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Egyirányú túra

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 18 Útpontok
  • 18 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp