Szép kilátás: a Zöldmáli delta
A könnyed, hétvégi-délutáni túra, amely több látványis kilátópontot és egy barlangot is érint, a Komjádi uszoda közeléből, az Árpád fejedelem útjáról indul a Z▲ jelzésű túraútvonalon, végig azon is haladva Zöldmálon keresztül, egészen az Apáthy-szikláig. Iránya és a jele miatt neveztem el Zöldmáli deltának.
A szerző tippje
- Aki még nem volt, annak érdemes megtennie a kis kitérőt a Szemlő-hegyi-barlanghoz. Főleg gyerekekkel érdemes bemenni.

Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseHasznos linkek és ötletek
- A Szemlő-hegyi-barlang nyitvatartási ideje ezen a linken elérhető.
- A reformkorban új nevet kapott budai nevezetességeket járja végig ez a tematikus túra.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A 17, 19, 41-es villamosok (Budapest, II. ker) Komjádi Béla utcai megállójából le a Komjádi Béla utcán az Árpád fejedelem útjáig, onnan észak felé az első sarok a Kavics utca. Balra fel a Z▲ jelzésen.
- A Z▲ jelzésen haladunk tovább, végig az Apáthy-szikla kilátójáig.
- Onnan le a Nagybányai-lépcsőn, balra a Csalán utcán.
- A Csalán utcából jobbra a Battai-lépcsőn, majd annak végén jobbra kanyarodva a Napraforgó utcán és a Zuhatag soron érjük el az 56-os villamos Nagyhíd megállóját.
A túra részletes leírása
A túra a Kavics utcai kőkerítésre festett Z▲ jelzés mellől indul, és némi lépcsőzéssel folytatódik a József-hegyi lépcsőn. A Z▲ jelzésen továbbhaladva az első jelentősebb állomás a Szemlő-hegy és a rajta álló, szép, dunai panorámát kínáló József-hegyi kilátó.
A hegy régi német neve József-hegy (Josefs Berg) volt, amit az 1847-es dűlőkeresztelőn Szemlő-hegyre magyarítottak. Buda visszafoglalásakor ugyanis innen szemlélődtek a tüzérek. A kilátón azonban valahogy rajta maradt az eredeti földrajzi név, ezért fordulhatott elő az a fura helyzet, hogy a József-hegyi kilátó most a Szemlő-hegyen áll. A hegy gyomrában, a kilátó alatt egy nagy víztározó bújik meg.
Ha kigyönyörködtük magunkat a kilátásban, és tovább indulunk a Z▲ jelzésen, hamarosan egy téglaépületet látunk jobbra, a József-hegyi-barlang bejáratát. A József-hegyi-barlang a Rózsadombra tervezett diplomatanegyed házainak alapásása során, 1984-ben tárult fel, méltán igaz rá a kristálybarlang elnevezés. Hófehér gipsz, aragonit és kalcit ásványkiválásainak köszönhetően az egyik legsérülékenyebb, és egyben legszigorúbban védett barlang hazánkban. Az 5200 méter teljes hosszúságú, 85 méter függőleges kiterjedésű labirintus szűk 3 hektárnyi terület alatt húzódik.
A József-hegyi-barlang ugyan nem látogatható, de ha valaki egy rövid barlangi sétával akarja fűszerezni a túrát, kicsit később, egy 500 méteres kitérővel megteheti. A Pusztaszeri úton átkelve ugyanis egy ZΩ turistajelzéssel megjelölt útvonal ágazik ki jobbra a Barlang utcán, ami egyenesen a pár száz méterre található Szemlő-hegyi barlang bejáratához vezet. A Szemlő-hegyi-barlang jól kiépített, utcai ruhában lehet sétálgatni benne, körülbelül fél óra alatt megtekinthető. Aki nem járt még benne, annak érdemes útba ejtenie, mert igazán látványos bevezetést kap a barlangok világába.
A Ferenchegyi úton tovább haladva elérjük Zöldmál városrészt. Zöldmál 1847-ben kapta nevét az addigi német Grüngraben helyett. A név tükörfordítása Zöldárokra túl közönséges lett volna az akkori daliás időkben. Döbrentei Gáborék a Ferenc-hegy meleg, zöldellő lejtőjéről asszociálhattak a prémes állatok hasán-mellén húzódó meleg prémre, a málra.
Zöldmál szíve a Ferenc-hegyi Természetvédelmi Terület, amely tulajdonképpen a laposan elnyúló, 265 méter magas Ferenc-hegy építkezésektől megóvott gerincén fekszik. A hegy tetejére egy szép tölgyesben vezet a Z▲jelzés.
A Ferenc-hegyről egy időre visszatérünk a Z▲jelzés mentén a zöldövezeti házak közé, majd odaérünk Budapest, de lehet, hogy a világ legkisebb városi természetes élőhelyéhez, az alig egy hektáros Balogh Ádám-szikla Természetvédelmi Területhez. A Balogh Ádám utcából néhány gerendából álló falépcsőn hágunk fel a szikla tetején elhelyezkedő Kis Szikla kilátóra. A kilátópontról jól látszik a Szabadság-hegy, a János-hegy és a Hárs-hegy. A terület egyébként Béri Balogh Ádám kuruc brigadérosról kapta a nevét, akit 1711. február 6-án fejeztek le Budán, talán épp nem messze innen.
Újabb házak közötti séta következik ezután, majd a jelzést követve elérjük a túra utolsó természeti állomáshelyét és hivatalos végpontját, az Apáthy-sziklát. Az Apáthy-szikla az Ördög-árok lipótmezei szakasza fölött, 258 méteres magaslatból kiugró, meredeken leszakadó sziklaalakzat. Nevét a terület egykori tulajdonosától nyerte. A szikla környezete 1977 óta védett, területén 26 védett növényfaj (pl a budai nyúlfarkfű vagy a magyar gurgolya), illetve hét védett futrinkafaj él, de találkozhatunk imádkozó sáskával vagy halálfejes lepkével is.
Az Apáthy-szikla nyugatra néző szép kilátást kínál, és meredek magas falai miatt jelentős térélményt. Valószínűleg Buda öt legszebb kilátópontja közé tartozik. A kilátónál a Z▲ jelzés véget ér. Ha nem akarunk ott éjszakázni, akkor le kell lépcsőznünk a völgybe, az 56-os villamos megállójához.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Start: a 17, 19, 41-es villamosok Komjádi Béla utcai megállója a Széll Kálmán tér és Batthyány tér felől érhető el.
- Cél: a 56-os villamos Nagyhíd megállója a Széll Kálmán tér felől közelíthető meg.
Megközelítés
- A Komjádi Béla utcai villamosmegállóból pár perc séta a Kavics utca-Árpád fejedelem útja sarok, ahonnan a túra indul.
Parkolás
- Hétvégén ingyen lehet parkolni a Komjádi uszoda melletti parkolókban.
Koordináták
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bejáratott túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 2 Útpontok
- 2 Útpontok
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei