Séta a „Mecsek-csúcson", a Misina és a Tubes tömbjén
„A Mecsek, sorsunk áldott hegye, a hideg szelek porkolábja, jelképes magaslat. Vonulata minden mérnöki tervnél célszerűbben úgy helyezkedik el, mint az örökké élő, izmos és fiatal Heraklész melegen ölelő és oltalmazó férfikarja, azóta, hogy kibújt a tenger alól, átvészelte a jégkorszakokat, meglátta lábánál az első embert. Hullámtörőgát, védőpáncél, pajzs, melynek menedékében bizton alkothat, pihenhet és örülhet a szárnyai alá bújt nép. Nem csak véd, táplál is. És gyógyít!”
Így vall Baranyai Aurél, pécsi gyógyszerész, gyógynövénykutató és természetbarát a Pécs fölé magasodó hegyekről, a Mecsek oltalmazó vonulatáról. Nem kérdés, hogy a megyeszékhellyé fejlődött, közel 150 ezres lakosságú város sokat köszönhet a hegységnek. Az északi szelek takarásán és a kedvező klímán túl ivóvizét, vízi energiáját, jólétének magvát teremtették a bércek. A szenet és uránt rejtő rétegek felkutatásával, az új távlatokat nyitó energiahordozók kitermelésével azonban kizsigerelte e nagyszerű tájat hűtlen gyermeke, furcsa sebhelyeket, betonforradásokat hagyva testén.
Bár a lakosság javai mellett eredendően a pihenést kereste a Nyugati-Mecsek tetején, egy nagyváros feletti legmagasabb pont tagadhatatlanul stratégiai fontosságú hely. Az adótornyok így is épp eléggé elcsúfítják a magaslatokat, és a Zengőről kiszorult NATO-radar terve a Tubes csúcsát is körbejárta, végül itt is társadalmi ellenállásba ütközött a lokátor létesítése. Helyette a jelenleg is álló János-kilátó épült meg közadományból és a város segítségével, ezzel pedig a stratégiai mellett a turisztikai szerep erősődött meg a hegyen.
A szerző tippje
- Látványos eleme a túrának, hogy lifttel felmehetünk a Misina tetői tévétorony kilátószintjére, ahol nem csak a panoráma, de a kitettség érzése is magával ragadó. Ugyanitt étkezhetünk is.
- Ha rászánjuk az időt, le is sétálhatunk a Misináról az állatkerthez a S▲ jelzésen, így egy tartalmas napot tölthetünk el a Pécs feletti hegyekben.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- A Misina tévétornya alatt téli, jeges körülmények között gyorsan és óvatosan mozogjunk, a gigászi épületről jégdarabok hullhatnak alá.
Hasznos linkek és ötletek
- A pécsi tévétoronyról és látogatásáról itt lehet többet megtudni.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner:
- A buszmegállóból nyugati irányba indulva csatlakozunk az S jelzéshez.
- A Misina tetőről a S jelzésen indulunk el a gerincre.
- Balra lefordulva rövid kitérőt teszünk a Kis-Tubesre a S▲ jelzésen, ami a kilátónál visszacsatlakozik a gerincútba.
- A S jelzésen sétálunk el a Tubesre, majd ugyanezen ereszkedünk az első kereszteződésig.
- A Rotary-körsétány S↺ jelzésén balra fordulunk, és a hegyoldalban sétálunk vissza a gerincútra.
- A S jelzésen jobbra, a már megtett útszakaszon érkezünk vissza a Misina tetőre, majd a buszmegállóba.
A túráról részletesen:
Pécs madártávlatból
Nyúlfarknyi sétánkat a Misina tetőről kezdjük, ahol rögtön dilemmába is ütközünk. A kérdés tárgya a gigászi betonkolosszus, a pécsi TV-adótorony, amely a maga módján mind látványában, mind a róla nyíló panorámában megkerülhetetlen. Ha van rá időnk, érdemes a túra végén felliftezni a 80 méter magasan elhelyezkedő kilátóteraszra, mert valóban innen nyílik a legjobb, térképszerű rálátás Pécsre, annak nevezetességeire és házaira. Bár a pécsi szervezett természetjárás egyik első jelentős épülete pont a misinai Kiss József-kilátó volt a 20. század elején, amint a korszellem és a technika fejlődése megkövetelte a grandiózus vállalkozást, a tévétorony építését, a régi építményt elsöpörték a helyszínről, és csak a nevét megörökítő majolika felirat maradt meg a panorámateraszba falazva.
Tanösvényen a „kistestvérhez"
Rövid sétával kikerüljük a monstrumot, és a S jelzéshez egyenest irányt tartva csatlakozunk. Átvágjuk az aszfaltút kanyarját, és ezzel beérünk a természetes környezetbe, majd a karszterdős nyeregbe érkezünk. Itt tábla fogad, mely felhívja a figyelmet a természetvédelmi oltalomra, másrészt egy tanösvény indul innen, amely bemutatja a hegyen élő, védett értékeket. Minden tábla a helyszínt magyarázza, mellettük láthatjuk is az érdekességeket, megtanulhatjuk a fák, cserjék neveit, és gyakorolhatjuk sajátos jegyeik felismerését. A rövid átvezető szakasz után egy szintben haladó körúthoz érünk, ami tökéletes sétaterep a hegy csúcsa körül - szélesen kijárt csapása mutatja a népszerűségét. Ennek egyik szárnyán fogunk visszaérkezni a csúcsok meghódítása után. Itt még eldönthetjük, hogy az ajánlott déli oldal napsütötte erdőjében, vagy a kissé hosszabb, de árnyas rengeteggel takart északi körön kanyarodunk majd vissza.
A körút keresztezése után kissé meredekebb, sziklás térszínen szökellünk fel a dupla hegycsúcs alacsonyabbik tagjára, a Kis-Tubesre. Ehhez egy kis elágazásban balra térünk ki a S▲ jelzésen. A sziklák az egész hegytömböt és a Nyugati-Mecsek központját felépítő, triász kori, sekélytengeri mészkő felszínre bukkanó bordái. E kőzet karsztos tömege biztosítja a bővizű hegylábi források utánpótlását. Kalcitkristályokból felépülő felszínén sziklagyepek terpeszkednek, melyek mészkedvelő fajoknak adnak otthont a karsztbokorerdőkben, illetve a hegy mögötti töbörmezős rengetegben.
Látványos, vadvirágos rétben tetőzik a Kis-Tubes, ahol értékes, mediterrán eredetű fajokat találhatunk. A csúcsrétre és az érdekes kilátóplatformra a S▲ jelzés vezet el, a hegytető nyugati oldalát megcélozva. Erre nyitja a kilátást a rét is, és érdekes is a látvány a város irányába. A letörés peremére állított kilátóteraszról szépen végigvezethetjük tekintetünket a város nyugati, hegyeket ostromló részén és a Jakab-hegy monumentális homokkőtömbjén. A láthatáron tiszta időben feltűnik a horvát Papuk hosszan hullámzó vonulata. Ha vegetációs időszakban érkezünk ide, érdemes kicsit elidőzni, és átbogarászni részleteiben is a helyszínt: látványos virágokra, számos orchideafajra és érdekes rovarra bukkanhatunk, mint például a fűrészlábú szöcske.
A „nagytestvér"
A kilátóterasz mögött visszakanyarodik az út a S jelzéshez, melyen balra csekély szintezéssel hullámzunk át a hegytömb északi részére. Egyre sűrűbb rengetegben sétálunk, ahogy a magassággal és kitettséggel a karsztbokorerdő helyét terebélyes tölgyek és bükkök veszik át. A legmagasabb ponthoz érkezve épületek bontakoznak ki a fatörzsek között; pár adótorony is helyet foglal a csúcs északkeleti részén, de a tetőn egy rakétára emlékeztető, klasszikus kilátótorony épült a kétezres évek elején. Alsó szintjén esőbeálló is rendelkezésre áll, ha zord az időjárás, de érdemes a tetejéig lépcsőzni a kibontakozó, mesés panorámáért.
A Mecsek nagy részét belátjuk a János-kilátóból: a nyugati vonulat főbb csúcsait és látványosságait, a hegyekre felkapaszkodó várost, az orfűi tavak egy szeletét, a bálnahátszerű Jakab-hegyet és a hegység legmagasabb pontját, a keleti rész emblematikus hegyét, a Zengőt, mely 70 méterrel felülmúlja nyugati testvérét. Ennek ellenére a Tubes tömbjét hívták eredendően Mecsek-csúcsnak, ami később az egész hegységre átragadt. Ha tiszta a levegő, északon feltűnnek a Balaton-felvidék és a Bakony legmagasabb pontjai, mint a Badacsony platója és a Kab-hegy pajzsvulkánja.
Egy különleges fa
Az északi oldalban leereszkedve gyönyörű, árnyas, öreg erdőben sétálunk a S jelzés sétányán, és tábla hívja fel figyelmünket a helyszín különlegességére. Körülöttünk öreg hársfákkal elegyedő, sűrű tölgyes, bükkös erdő honol. A balkáni eredetű ezüsthárs a Mecsekben nagy területen színesíti az erdőket - könnyen felismerhetjük jellegzetes szív alakú leveléről, ezüstösen bársonyos levélfonákjáról és repítő felleveles terméséről. Érdekessége, hogy a nagy meleg ellen úgy védekezik, hogy függőlegesre vagy éppen fonákjára fordítja leveleit, ezzel csökkentve azok párolgását. Ilyenkor a magaslati kilátópontokról is azonosíthatjuk állományait a fehéres, ezüstös lombkoronának köszönhetően.
A Rotary-sétányon
A csúcs északi oldalán, 550 méter körüli magasságban csatlakozunk a hegytömböt szintben kerülő Rotary-körsétányba. Rajta bal felé követjük a S↺ jelzést. A kellemes utat még az 1930-as évek elején építették Ereth Ede, bőrgyári vezérigazgató adományából. A közel évszázados ösvény szélesen csapása kényelmesen halad a Tubes lankáinak tölgyes erdőjében, és dél felé egyre inkább kinyílik: karsztbokorerdő és rétek füzére tarkítja. A csúcsra felvezetett villanyvezeték nyiladékán pont rálátunk a János-kilátóra; az erdőbe vágott lénián megannyi virág díszeleg.
Elhaladunk a sziklás bevágás fölött álló Gyarmathy-kereszt mellett, ahol padon pihenhetünk a kőrisfák árnyékában. A keresztet még a sétány kialakításakor állították dr. Gyarmathy Miklós emlékére, aki a Mecsek Egyesület választmányi tagjaként aktívan tevékenykedett a hegység túralétesítményeinek kiépítésén.
A Kis-Tubes rétjei alatt egyre sziklásabb, virágosabb lesz a körsétány környezete, míg a Rotary-pihenőnél visszaérkezünk a S jelzésre, amin jobbra, a már megtett szakaszon sétálunk vissza a Misina tetőre, a tévétorony lábához. Zárásképpen felmehetünk annak kilátószintjére vagy felfrissülhetünk az alatta kialakított panorámaétteremben.
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Helyi buszjárattal jutunk el a Misina tetőre (hétvégén a 35-ös, hét közben 35Y jelzésű járatokkal); a Misinatető nevű végállomáson szálljunk le a járműről!
Megközelítés
- A túra a buszmegállóból indul, majd ugyanoda tér vissza.
Parkolás
- A Misinatető buszvégállomás mellett, a TV-torony alatt parkolót is találunk.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- A Mecsek és a Villányi-hegység turistakalauza
A szerző által javasolt térképek:
- A Mecsek turistatérképe
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bejáratott túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app, amelyben ez a túra pár gombnyomással megnyitható.
Statisztika
- 3 Útpontok
- 3 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei