Rövid erdei séta a Mátyás-hegyről a Kőtarajra
A Hármashatár-hegy csoportjának több változó méretű sasbérce fokozatosan alacsonyodik a Duna felé, miközben a város is egyre jobban rákúszik lejtőire. Azonban e hegyeket - főként az eltört kőzettömegek elmozdulásait kijelölő vetők mentén - sok helyen meredek lejtők jellemzik. Szerencsére ezért a városból fölnézve nagyrészt erdős magaslatokat láthatunk.
Túránk során csak a hegycsoport szélét keressük föl, amikor a szerény magasságot elérő Mátyás-hegyre kaptatunk, érintve annak kőfejtőjét. Átgyalogolunk a Remete-hegyre, amely éppencsak magasabb délkeleti szomszédjánál, és egy panorámás kertvárosi rész után zárt erdőben folytatjuk emelkedő utunkat. A Hármashatár-hegyre kanyargó aszfaltutat csak rövid szakaszon kísérjük, mert a Tábor-hegy lejtőjén lefelé indulunk, hogy visszatérjünk a házak közé. Mielőtt azonban ismét az utcákra érnénk, még átkelünk a Kőtaraj dolomitszikláin, ahonnan Buda és Pest jelentős részei tárulnak föl előttünk.
Bár rövid útvonalon járunk, az elején meredek ösvénnyel kell megbírkóznunk.
A szerző tippje
- Ha autónkat a Kolostor út környékén hagytuk, a túra végén visszasétálhatunk ide a Remetehegyi úton.
- Egyetlen vízvételezési lehetőségünk a Hármashatárhegyi út elérésekor elénk kerülő kék kút.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseKezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A K+ jelzésen indulunk nyugat felé a Kolostor út buszmegállóból.
- A K+ jelzést követve felkapaszkodunk a Hármashatárhegyi útig.
- Jobbra fordulunk a K jelzésre.
- A K jelzésről perceken belül jobbra térünk a K▲ jelzésre.
- A K▲ jelű turistaösvényen a Kőtarajon keresztül ereszkedünk a Máramaros útig.
- A aszfalton balra fordulunk, és a buszfordulóig követjük a jelzést.
A túráról részletesen
Át a Mátyás-hegyen
Az utca jobbkanyarjából indul a fák közé fúródó, lépcsővel megerősített ösvény. Az apró Mátyás-hegy lejtőire felkúsztak a házak, de a csúcsrégiót még erdőtakaró fedi. A turistaút újabb lépcsőn kapaszkodik fel, és ezzel eléri a hegyoldal kőfejtőjének peremét. A kilátástól még egy darabig elválaszt ugyan a növényzet, de kicsit feljebb kiléphetünk a korlát mellé.
A Mátyás-hegy kőfejtője a 19. század végén szédületes ütemben építkező Budapestet látta el építőanyaggal. A hatalmas bányaudvar falában főként mészkő és márga látható, szemben vele pedig a budai hegyvidék egyes magaslatai és kertesházas övezetei mutatkoznak meg. Változatos összetételű, helyenként az egykori fenyvestelepítések maradékait is őrző erdőben kaptatunk, amikor ösvényünk elhagyja a bánya tájsebét. A hegytető közelében elbaktatunk egy kis tisztás mellett, majd köves-sziklás csapáson kezdünk ereszkedni. Bal felé, egy méretes sziklakibukkanás aljában nyílik a 17 méter mély Mátyás-hegyi-sziklaüreg függőleges kürtője. Miután kiélveztük az áramló hűs levegő jótékony hatásait, induljunk tovább a sziklalépcsőn átlépő ösvényen! Rövidesen autóútra érünk, melyen jobbra kell fordulnunk. Nem sétálunk el a panorámás városrészig, hanem előtte, pár méterrel azt követően, hogy az aszfaltra léptünk, egy elágazásban bal felé fordulunk. Erdei autóúton gyalogolunk át a Remete-hegy oldalára rákúszott házak közé, hogy ott a parkolónál ismét erdei ösvényre térjünk.
Enyhe kaptatón érünk föl a Remete-hegy 351 méteres csúcsának oldalába, hogy aztán hullámvasutazásunk ismét rövid lejtésbe fogjon. Egy villa kapujánál a Hármashatárhegyi úttal párhuzamos köves ösvényre lépünk. Röviden az Országos Kéktúra útvonalát tapossuk, kétszer kelünk át a csúcsra vezető úton, a második alkalomnál már a K▲ jelzésre váltva.
A Kőtaraj sziklabércén
Ismét zárt erdei környezetbe csöppenünk, az erdei út kisvártatva ösvénnyé szűkül. Szerencsére a budai oldal hegyvidéki erdőinek nagy részében hosszú ideje nem jellemző az intenzív erdőgazdálkodás, ennek megfelelően különösen változatos, remek állapotú rengetegben vendégeskedünk. 1 kilométeren keresztül ereszkedünk a Tábor-hegy lejtőjén, amikor kissé szellősebbé változik az erdő, és fenyőfák jelennek meg. Kiérünk a Kőtaraj dolomitbércre: a sziklák itt, a hegyoldal keskeny nyúlványának végében masszív formációban törik át a talajt. A hófehér bércet fenyők vadítják, alattunk pedig Budapest terül el. Látjuk a Gellért-hegyet is, illetve a közeli Remete-hegy erdős oldalát.
Murvás ösvényen indulunk lefelé, egy apró szárazvölgyben tekeredünk le a házak közé. Kilépünk az utcára, melyen bal felé kb. 5 perc sétával kereshetjük fel a Máramaros úti buszfordulót.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A 165-ös busz Kolostor út megállójából indítjuk a túrát, ez a Kolosy tér felől érkezik.
- A túra vége a Szentlélek térre közlekedő 137-es busz Máramaros út nevű megállója.
Megközelítés
- A túra mindkét vége buszmegállót érint, a jelzést nem kell külön keresnünk.
Parkolás
- A Kolostor út vagy a Mátyáshegyi út mentén tudunk parkolni.
- Ha autóval érkeznénk, érdemes járművünket a Szépvölgyi út HÉV megálló környékén leparkolni, hiszen innen a Kolosy téri buszvégállomás néhány perc séta, és a túra befejeztével a Szentlélek térről a HÉV-vel visszatérhetünk ide.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Budai-hegység turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
- Bármely Budai-hegység turistatérkép
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.Statisztika
- 1 Útpontok
- 1 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei