Remeték, rakéták, kilátó - a Pilis-tető-kör
A főváros környezetének egyik legkülönlegesebb, kiemelkedően látványos túrája. A Budai-hegység számtalan pontjáról északnyugat felé nézve egy hatalmas, koporsó alakú hegytömb vonzza magára tekintetünket. A Pilis-tető nem csak a keskeny rögsorozatból álló Pilis, hanem az egész Dunántúli-középhegység legmagasabb hegye is. Gyönyörű, alig háborgatott erdőnek otthont adó kis fennsíkjára panorámás szerpentin vezet föl. A környező hegyvidékek eltörpülnek mellettünk, és a lejtőmeredekség miatt gyakran szinte drónszemszögből, fölülről szemléljük a tájat. A túra, bár jelentős szintkülönbséget győz le, a kanyargó ösvénynek köszönhetően nem jelent nagy megerőltetést, ennek megfelelően hétvégenként túrázók, bringások és kiránduló családok szép számmal tűnnek fel az útvonalon.
Az útvonal Pilisszántóról indulva, végül oda visszaérkezve kapaszkodik fel a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontjára, közben bravúros kilátosokkal szolgál. A 756 méteres hegy tetején elhagyott légvédelmi bázis maradványai közt találjuk a néhány éve felújított kilátót, amiről a Börzsönytől a Gerecsén és a Vértesen keresztül Budapestig pásztázhatjuk a tájat. Kis kitérővel megtekinthetjük a Pilis-oldal egzotikus sziklaboltívét, majd hosszú erdei sétával, a Vaskapu-völgy szurdokán ereszkedünk vissza a hegytömb lábához. Túránkat ott zárjuk, ahol kezdtük.
A szerző tippje
- Pilisszántó mellett érdemes megtekinteni az ősmaradvány-leleteiről neves Szántói-kőfülkét
- Pilisszentkereszt felé csak kis kitérő a Ciszterci kolostorrom a Z jelzés mentén.
- Pilisszentkereszt határában érdemes kitérő a kis zúgóiról és hangulatos fahídjairól nevezetes, sziklás Dera-szurdok
- A Pilis-tető különlegessége, hogy magassága révén télen gyakorta kerül a felhők közé, máskor pedig köd burkolja be - az Időkép webkameráin indulás előtt érdemes lecsekkolni, van-e értelme nekivágnunk a túrának.
- A hegy északkeleti oldalán a Z majd P jelzések Pilisszentkeresztre vezetnek.
- Érdemes kitérőt tenni jelzetlen ösvényen, GPS használatával a Vaskapu egzotikus sziklaboltívéhez a fennsíkon.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
- Karsztterület lévén vízvételezési lehetőségekkel nem szolgál a Pilis-tető tömbje, ezért mindenképpen nagy mennyiségű vízzel vágjunk neki az izzasztó emelkedőnek.
- A nyár forró napjait a fényt visszaverő fehér mészkő melegítette mikroklíma és a napsütötte ösvény (Grófi út) forróvá, szinte elviselhetetlenné teszi, ezért valamilyen fejfedő legyen nálunk, vagy várjunk hűvösebb időjárásra.
Hasznos linkek és ötletek
- Az Időkép webkamerái segítenek eligazodni a csúcs időjárásban, ez különösen télen lehet hasznos, amikor nem ritka, hogy a tető a felhők fölött van.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- Pilisszántóról a P jelzésen indulunk jobb felé.
- Amikor megérkezik a Z jelzés az erdőben, azon balra kell térnünk.
- A Z jelzésen a szerpentin tetejéig megyünk, ahol egy rétnél jobba fordulunk a Z▲ jelű útra.
- Elérjük a Pilis-tetőt.
- A Z▲ jelzésen indulunk el a fennsíkon a betonon gyalogolva.
- Az aszfalt egy kanyarjánál jobbra letérünk a P+ jelű turistaútra.
- A hegy alján, jobbra térünk a S+ jelzésre, amit hosszan követünk.
- Visszaérünk a túra elején érintett erdei elágazáshoz, ahol jobbra fordulunk a P jelzésen, így visszatérünk Pilisszántóra.
A túráról részletesen
Pilisszántóról a Grófi-útra
A buszvégállomástól a forgalmas és kanyargós aszfaltúton indulunk a P jelzésen. Nem sokkal az éles jobb kanyart követően kisebb „lyuk" tátong a bal oldalunkon lévő erdő sűrűjében, itt kell belépnünk a fák közé. Szelíden emelkedünk egy köves, vízmosta úton, mígnem elérjük a turistautak csomópontját (ide fogunk visszatérni túránk végén). Innen kitérőt tehetünk a nem igazán bővizű Trézsi-kúthoz, de választhatjuk a rövidebb megoldást, a meredek hegyoldalnak élesen nekivágó Z jelzést is.
Egy rövid, de fárasztó kaptató végén nyílt terepre érünk, feltárul előttünk a környező táj. Ez már a Grófi út, a Pilis-tető nyugati oldalának teljesen egyedi kialakítású, feledhetetlen hangulatú panorámaösvénye. Egy meredek lejtőn vezetett szerpentin, melynek kanyarjaiból jobbnál-jobb kilátások nyílnak a Pilisvörösvári-medencére, a Budai-hegységre, a Pilis hosszanti rögsorára, a szomszédos Visegrádi-hegységre, de még a Gerecsére is - azaz a teljes Dunazug-hegyvidékre. Nincs még egy hasonlóan látványos turistaút Budapest közelében, ehhez kétség sem fér.
Ráadásul hazai mércével a megostromolt hegy magassága is kiemelkedőnek mondható: 756 méterével a Dunántúli-középhegység legmagasabbra nyúló tagja. A kapaszkodó nem durva ugyan, de fárasztó, különösen a hegyoldal érezhetően meleg mikroklímájának következtében - ezt a fehér mészkőszikláknak és az árnyékkal nem szolgáló sziklagyepeknek köszönheti. Minden egyes kanyar más-más kilátást tartogat, az elővárosi települések alattunk nyújtóznak, és lassan olyan magasságba küzdjük magunkat, ahonnan az összes szomszédos vonulatra fölülről látunk rá. Köszönhetően a kanyargásnak, az emelkedés kevésbé megterhelő, mint amit a számok sugallnak.
Az út végül egy tágas rétre vezet, itt jobbra térünk a Z▲ jelzésre. Erdőben közeledünk a csúcs nélküli hegy tetőpontjához. A kerítés egy ponton le van taposva; a fokozottan védett terület régen a siklóernyősök startpontja, és a hegy legkiválóbb panorámája volt. A rét széle szinte leszakad Pilisszentkereszt és Pilisszántó pirosló tetői felé. Megdöbbentő a magasság és a lejtőmeredekség, a Pilis keskeny rögsorozata pedig közvetlenül előttünk nyújtózik.
A Pilis tetején
Alig néhány lépésnyire már látjuk is a betonhangárok mögül kilógó, faburkolatú kilátót. Az épület Boldog Özsébről kapta nevét. Ő volt az, aki a térség remetéiből toborozva alapította meg a 13. században a pálosok szerzetesrendjét. (Kolostorromokban is bővelkedik a környék egyébként.)
Ha körbenézünk, egyből világossá válik, mit keres itt az egykori légvédelmi rakétabázis: gyakorlatilag tökéletesen megfigyelhető a Budapesttől északra-északnyugatra eső légtér. Dobogókő házakkal-szállókkal pöttyözött erdős háta mögött a Börzsöny masszív tömbje tűnik fel. A város felé fordulva természetesen innen is végignézhetünk a Pilis rögsorán, délebbre pedig a Hármashatár-hegy vonulatán. A gyepes hátú Nagy-Szénás mögött csúcsosodik a Budai-hegység legmagasabb pontja, a Nagy-Kopasz, melyet kilátójáról ismerhetünk fel. Északnyugat felé a Gerecse halmai hullámoznak, nyugaton pedig tiszta időben a Vértes szerény magasságú domburalatai sorakoznak.
A stratégiai szempontból is remek felvésű, lapos hegyháton a '80-as évek elejére megépült a katonai objektum, mely egyébként nem volt egyedül a Dunazugban: két közeli társa az Urak asztalán és a Lom-hegy csúcsán létesült. Ma mindegyik az enyészeté. A kilátó formavilága amúgy távolról nézve remekül illeszkedik ebbe a környezetbe: olyan, mintha egy kis légiirányító-torony rejtőzne a fák között.
A „titkos" bázison kb. 40 katona teljesített szolgálatot folyamatosan, közműhálózata is kiépült, de vizet tartálykocsikkal kellett hozatni. A Pilis-tető sajátossága, hogy gyakran felhőtakaróba burkolózik: ez katonai szempontból egészen szerencsétlen, hiszen nehezítette, vagy lehetetlenné tette a vizuális megfigyelést. Viszont leszálló légmozgások idején akár a felhők fölé is emelkedhet: főként téli napokon a lenti acélszürkeség ellenére a hófehér felhőpaplant áttörő hegyen verőfényes napsütés van. A bázist '96-ban bezárták, azóta nem történt vele semmi érdemleges. A romegyüttes, a Pilis hervasztó Machu Picchuja bizarr torzó a hegytetőn, amelyet a kilátónak köszönhetően ismét egyre inkább birtokba vesz az ember.
A Vaskapu-völgy száraz szurdokán át
A betonutat követő Z▲ jelzés ugyan nem látványos, de kényelmes sétaút a fennsíkon. Térképpel vagy GPS-szel felkereshetjük az egyébként jelzetlen ösvényen elérhető sziklaboltívet, a Vaskaput. Tetejéről egy apró lombablakon keresztül látunk rá Dobogó-kő tömbjének erdőire, majd a sziklagerincet követve ereszkedünk le az alakzatot záró, impozáns sziklaboltívhez. Két diadalívszerű lyuk is tátong a formáción, ami egy egykori, a heggyel együtt kiemelkedett barlang maradványa.
Az aszfalton már nincs messze a P+ jelzés elágazása jobb kéz felé. Rákanyarodva leereszkedünk a látványos, mélyen bevágódott Vaskapu-völgybe. A szűk, sötét, kőtörmelékes szurdok oldalában hatalmas sziklák emelkednek, és kisebb-nagyobb barlangüregeket rejtenek. A fák törzse furcsán hajlott: a „részeg erdő" oka, hogy a kőzettörmelékes talaj nagyon lassú mozgásban van, megtréfálva a fákat növekedésük közben. A völgyaljon csak heves esőzések után szalad végig egy-egy villámárvíz, a jól karsztosodó mészkő ugyanis elnyeli a vizet.
A szurdok végén pihenőhely fogad (Mária-pad), innen jobbra térve a S+ jelzésre lépünk. Bozótos, napsütötte hegyoldalban haladunk; kb. 20-30 perc az egyhangú szakasz, aminek végén elérjük a túránk elején már érintett turistaút-csomópontot. Néha kilátunk a szomszédos hegyoldalakra és a Kevélyek is fel-feltűnnek a távolban. Az órákkal korábban taposott P jelzésen rövid ereszkedés után ismét a falu szélén találjuk magunkat, az út kanyarja mögött pedig megérkezünk a buszfordulóhoz.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Budapest, Árpád híd autóbuszállomásról a 820-as járat óránként indul Pilisszántóra, ahol a végállomáson (Pilisszántó, autóbusz-forduló) kell leszállnunk.
- Pilisszentkereszt, autóbusz-forduló megállóból, vagy Pilisszentkereszt, pilisszántói elágazás buszmegállóból is becsatlakozhatunk a túrában, illetve innen is hazaindulhatunk.
Megközelítés
- Pilisszántón a buszmegállótól indul a jelzés.
- Pilisszentkereszten a Z jelzésen észak felé, a hegynek indulhatunk, dél felé pedig a P jelzésen csatlakozhatunk a Z jelű turistaútba, ami a hegyre tekereg.
Parkolás
- Parkoló a buszfordulónál, és kicsivel feljebb is található Pilisszántó felső végén (ingyenes).
- Pilisszentkereszten a Dobogkői út mellett, a központi elágazásnál találjuk a kocsmát, mellette parkoló vár.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Pilis és Visegrádi-hegység turistakalauzok.
A szerző által javasolt térképek:
- Bármely Pilis és Visegrádi-hegység térkép
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.Statisztika
- 6 Útpontok
- 6 Útpontok
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei