Piliscsaba – Hűvösvölgy (OKT-13)
Klasszikus kirándulóhelyeket felfűző, földtani és botanikai értékekben bővelkedő túraútvonal, amely a Pilis és Budai-hegység határvonalától fővárosunk „zöld tüdejébe" tart. A dolomit sziklagyepek világán át mészkőszurdok hűvös medrébe vezet a kék turistajelzés.
Ahogy felfelé indulunk a Kőris-völgy bükkösökkel kísért útján, Piliscsaba zaja éppen olyan ütemben hagyja el fülünket, ahogy az erdő körülvesz bennünket. A Bükkös-árok meredek csapásán felkapaszkodva kiérünk a Nagy-Szénás előtti platóra, ahol már csak a szórványosan ültetett fenyőkkel és a dolomit sziklagyeppel találkozunk. A Nagy-Szénás a főváros szomszédságának talán legkülönlegesebb hegycsúcsa: gyepes tetejéről körpanoráma nyílik a környező hegyvidékekre és Budapestre. A fátlan csúcs körüli lejtők fenyvesei egészen különleges, kissé magashegyi hangulatot kölcsönöznek a tájnak.
A csúcsról leérve az egykori turistaház helyén állított emléktábla mellett haladunk el, és hamarosan a kellemes fenyvessel övezett sziklás, köves úton beérkezünk Nagykovácsi külső utcáiba. Frissítés céljából igénybe vehetjük a Muflon Itató kerthelyiséges kocsmáját. Megcélozható innen Solymár lakott területe, a solymári Ördöglyuk-barlang, vagy épp a Sziklás-hegy panorámás csúcsa is.
Tovább a kéktúrán a Remete-hegy felé tartunk. Fel is kapaszkodunk a hegyhátra, ahonnan szikláról sziklára lépve ereszkedünk le a Remete-barlangot rejtő, helyenként függőleges sziklafalú mészkőszurdokba, ahol az Ördög-árok patakvize kíséri utunkat. Pár száz méter múlva kiérkezünk a főváros II. kerületébe. A kisvárosi hangulatot árasztó, nyugodt, csendes utcákon, a híres máriaremetei kegytemplomot elhagyva a Nagy-rétre kanyarodunk, ahonnan a hűvösvölgyi Gyermekvasút végállomására érkezünk.
A szerző tippje
- Piliscsabán a K▲ jelzésen a Nagy-Kopasz csúcsára, a 2015-ben átadott Dévényi Antal-kilátóhoz (vagy közismert nevén a „Jenga-toronyhoz") tehetünk kitérőt a pazar panoráma reményében.
- Nagykovácsiban keresztezi utunkat és egy szakaszon együtt is halad a K jelzéssel a Nagy-szénás tanösvény, amit érdemes bejárnunk: ritka természeti kincsek világába kapunk betekintést. Ez a fokozottan védett pilisi len hazája, de számos orchideafajjal is találkozhatunk az Európa Diplomával is kitüntetett hegyoldalban.
- Hűvösvögyből a S jelzésen felkapaszkodva a Nagy-Hárs-hegyre, az ott álló Kaán Károly-kilátóból körbetekinthetünk a városra és a környező vonulatokra. A S▲ jelzésről pedig a Kis-Hárs-hegyi Makovecz-kilátót mászhatjuk meg és szemlélhetjük fentről a tájat.
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Piliscsaba 12,5 Zsíros-hegy 9,8 Hűvösvölgy
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén
- Nagykovácsi (OKTPH_67 közelében): 63-as busz, Nagykovácsi, községháza buszmegálló
- Solymár, Templom tér (OKTPH_67 közelében): 64A és 164-es buszok, Solymár, Templom tér buszmegálló
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseHasznos linkek és ötletek
A Gyermekvasút honlapja
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk.
- Piliscsaba vasútállomásáról a települést elhagyva a Bükkös-árkon át kapaszkodunk fel a Kutya-hegy nyergébe.
- Innen kelet felé indulunk, hogy felgyalogoljunk a Nagy-Szénás csúcsára.
- A Nagy-szénási turistaház emlékfala mellett indulunk el a Zsíros-hegyre, ahol a Muflon Itató pecsétjét találjuk.
- Nagykovácsi széléről erdei sétával kanyargunk le a Remete-szurdokba.
- A szurdokot elhagyva a máriaremetei kegytemplom érintésével vágunk át Máriaremetén.
- Utcákon érünk le a Nagy-rétre, ahonnan megérkezünk a Gyermekvasút hűvösvölgyi végállomására.
A túráról részletesen
Piliscsaba - Nagy-Szénás
Piliscsabán a bélyegzést követően a település kertjei között sétálunk, átkelünk a forgalmas főúton. A temető nyugati kapujából indul a KL jelzés, amely Horváth József, az Országos Kéktúra első teljesítőjének síremlékéhez vezet. Piliscsabát elhagyva gyakorlatilag a Budai-hegység területére érünk: a Kéktúra urbanizáltabb arculatának színterére.
Piliscsabáról kis kitérő a K▲ jelzésen a két látványos kőalakzat, a Gomba-szikla és az Ördögoltár, melyek felkeresésével megszínesíthetjük a túrát. A Bükkös-kúti-árok erdei folyosóján még alig-alig emelkedünk, de a végén, a Bükkös-árokba érve meredekebb kaptatásra kényszerülünk. Nagy Z-kanyarral érünk föl a Kutya-hegy és a Nagy-Szénás közti nyeregbe. Szép, fenyőkkel is ékesített rétláncolaton talpalunk a Nagy-Szénás oldaláig. A tompa csúcsú sasbércet meredek lejtők és szűk völgyfők keretezik - az utolsó, megerőltető méterek végén azonban lenyűgöző panoráma kárpótól fáradalmainkért.
Az 550 méteres magasságú hegyről fantasztikus körkilátás nyílik a teljes Pilisre, mögötte a Visegrádi-hegységre, illetve a Budai-hegység bérceire. Körülöttünk kiterjedt erdővidék fedi a lejtőket, melyek aljában Budapest terpeszkedik. A csúcs kivételes hangulatáért gyepes-árvalányhajas tetőszintje és az oldalában suhogó fenyvesek felelnek.
Nagy-Szénás - Zsíros-hegy
Lefelé ereszkedve egy apró völgyfő oldalában a következő megállónk a Nagy-szénás turistaházának helyén álló emlékfal. Az 1920-as években kétkezi munkával kezdődött meg a turistaház építése, mely 1926-ban ért véget. Amint a legtöbb ház, mely a II. világháború után a Turistaházakat Kezelő Vállalat tulajdonába került, tönkrement, majd a cég felszámolása után be is fejezte működését. A nagyszerű helyen álló, kiváló adottságú épületnek 1979-ben a maradékát is lerombolták.
A Szénások Európa Diplomás területen keresztül vezet hegyoldali utunk. A kitüntetett természetvédelmi státusz oka a számtalan itt élő bennszülött és maradványfaj - közülük kiemelkedő jelentőségű a pilisi len, mely a világon csak itt él. Körbetekintve észlelhetjük, hogy változatos élőhelyek alkotják e különleges vidéket: találunk itt dolomittörmelékes sziklagyepeket (pl. a Nagy-Szénáson), ültetett fenyveseket és sűrű, lombhullató erdőket. A szokatlanul szabdalt, mozgalmas felszínű hegycsoportot megannyi sziklaformáció gazdagítja.
Hamarosan a hegygerincig nyújtózó Nagykovácsi szélére érünk, és egy darabig a házak és az erdő között talpalunk. Keresztezünk egy erdei folyosót, melyben szürke acélszerkezetek sorakoznak: az egykori csillesor tartóoszlopai ezek. A csillékben Pilisszentivánról szállítottak homokot a nagykovácsi szénakna felhagyott üregeinek betöméséhez.
Egy sorompó után elfogy alólunk az aszfalt, s pár perc alatt elérjük a Zsíros-hegy hajdani turistaházának tisztását. Az 1920-as évek végétől egyészen a '80-as évekig a „Péntekiek" menedékháza állt itt. A Magyar Turista Egyesület egyik csoportja, a Péntekiek Asztala építette a házat az akkor fátlan, tarra vágott hegyre. Mára szinte semmi sem maradt belőle, viszont érdemes kitérnünk a K▲ jelzésen a Zsíros-hegy egyik bércorrára, a pazar kilátást nyújtó Sziklás-hegyre.
Az Országos Kéktúra nyomvonala átvág a réten. Az erdőbe belépve hamarosan feltűnik a Muflon Itató épülete, az Itató kerítésére szerelt bélyegzővel igazolhatunk.
Zsíros-hegy - Hűvösvölgy, Gyermekvasút
Az erdei ösvényen folytatjuk utunkat, haladunk a Remete-hegy felé. Átvágunk a Kerek-hegy és a Remete-hegy fennsíkján, a Kovácsi-erdőföldek tisztásáról lefelé tekintve Budapest északi peremét és a Megyeri hidat látjuk.
A növényzet fokozatosan karsztbokorerdőre változik, mire megérkezünk a fennsíkperemre. Egy pontról szép kilátás nyílik a környező budai hegyekre és hegyközi medencékre - felbukkan a háttérben a János-hegy is, érezhetően nagy mélységben kanyarog alattunk a völgy. Meredek, sziklakibukkanásos, kőtörmelékes ösvényen kanyargunk le girbe-gurba fák között a szurdokperemen. A Budai-hegyek egyik legvadabb völgye vár minket: a csapadékos időszakokban a felszínen csordogáló patak vágta a mészkőbe a Remete-szurdokot. Ahogy a patak vize oldja a mészkövet, üregeket, barlangokat alakít ki benne. A víz egyre lejjebb fűrészelte magát, így a szoros több mint 20 barlangjának szája is különböző magasságokban helyezkedik el. A turistaútról látjuk a Remete-barlang sötéten ásító, hatalmas üregét - benne számos régészeti leletet tátrak fel. Az Ördög-árok patakja egyébként a Dunába fut, de útja utolsó szakaszát a város alatt kénytelen megtenni.
Rövidesen lejutunk ahhoz az útra görgetett sziklatömbhöz, amely az autók elől zárja le a völgyet, beérünk a házak közé. Az Ördögárok utcán balra indulva kaptatunk az emelkedőn, majd megint balra fordulunk a Kerékhegyi utcán, onnan jobbra, a Hímes utcára. Buda nyugalmas, hegyi-kertvárosi részén járunk. Érintjük a máriaremetei kegytemplomot, melyet lényegében egy csodatévőnek gondolt kép hívott életre: a XVIII. században német telepesek érkeztek ide, egyikük egy Mária-kegyszoborról készült képet akasztott egy faágra. Mivel sokan jártak a képhez fohászkodni, a helyi földesúr először kápolnát építtetett, melyet 1899-ben a ma is látható Kisboldogasszony templom váltott fel.
Leereszkedünk a Zsíroshegyi útra, végigmegyünk rajta, és Náncsi néni vendéglőjétől kisétálunk a tágas, erdők ölelte Nagy-rétre. Innen a Fazekas-hegy széles hátán átvágva elérjük a Széchenyi-hegyi Gyermekvasút végállomását Hűvösvölgyben. Itt bélyegezhetünk a Gyermekvasút várótermében, vagy a peronon kihelyezett bélyegzővel.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Piliscsaba vasútállomását Budapest, Nyugati pályaudvarral és Esztergommal kapcsolják össze a járatok.
- Busszal is elérhetjük Piliscsabát, ez esetben a Piliscsaba, vasútállomás vagy a kicsit távolabb eső Piliscsaba, iskola buszmegállót kell megcéloznunk.
-
A kezdőpont eléréséhez az 56-os, 56A vagy 61-es villamos, illetve az 57-es, 63-as, 64-es, 64A, 164-es, 257-es, 264-es busz Hűvösvölgy megállójánál érdemes leszállni.
-
A kezdőpontra utazhatunk a Gyermekvasúttal is a Hűvösvölgy végállomásig.
Megközelítés
- Piliscsaba vasútűllomása szintén a Kéktúra útvonalán fekszik.
- Piliscsaba, iskola buszmegállóból a megállóhoz közeli Bajcsy-Zsilinszky úton kell észak felé indulnunk, majd arról a Vasút utcára térnünk. Ez vezet el az állomáson lévő pecsételőhelyig.
- A hűvösvölgyi BKK-állomásról a déli oldal fedett lépcsősorán kell felsétálnunk a kisvasút felé. A lépcsők tetején balra fordulva már láthatjuk a Gyermekvasút végállomásának épületét.
Parkolás
- A piliscsabai vasútállomás mellett ingyenes parkolót alakítottak ki. A Fő útról a Bajcsy-Zsilinszky utcára kell kanyarodnunk, majd arról bal felé a Vasút utcára, amely már a célhoz vezet.
- Hűvösvölgyben a villamos végállomás felett és a Gyermekvasút megálló előtt lehet parkolni, figyelembe véve az adott díjszabást, továbbá 3-400 méterre a kiindulópontunktól északra, az Ördögárok utca és Hidegkúti út sarkán is találunk parkolót.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Az Országos Kéktúra hivatalos igazolófüzete
- Budapest Geokalauz - MFGI 2016
A szerző által javasolt térképek:
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- Kéktúra II. turistakalauz (Dunántúl, Nyugat-Magyarország)
-
A Budai-hegység turistakalauza
-
A Budai-hegység turistatérképe
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 19 Útpontok
- 19 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei