Óbudáról a Szép-völgybe a Hármashatár-hegyen keresztül
A Hármashatár-hegyet döntő többségében dolomit, kisebb részben mészkő fedi és építi fel. Mélyen benyúlik Budapest városrészei közé, de szerencsére a házsorok csak az alsó részét, „szoknyáját" foglalják el. Fölöttük védett és változatos erdők rejtenek barlangnyílásokat, panorámapontokat, látványos sziklaalakzatokat és turistautak garmadáját. A fővárosba félszigetként „belógó", sasbérces szerkezetű hegycsoport csúcsa körül a helyzetét kihasználandó számos adótorony áll. Tövükben turistaházat és éttermet találunk, ahogy egy kilátót is meglátogathatunk. Mivel nagyszerű a kilátás a közeli városra, ezért világháborús ütegállások romjaiba is belebotlunk a hegytető átszelésekor.
Útvonalunk a nyugodt hegyalji utcákról kapaszkodik fel a Tábor-hegyi-barlang hűvös nyílásához, ahonnan korlátozott panorámát élvezhetünk. Röviden érintjük a hegy jellegzetes erdei sétányát (és interaktív tanösvényét), a szintben haladó Guckler-utat, és egy utolsó fárasztó, de rövid emelkedővel a csúcsra rugaszkodunk. Föntről körbetekintünk Budapesten, és szemrevételezzük a Budai-hegység csaknem összes tagját, majd a nyugati oldal mutatós, sziklás-köves turistaútján ereszkedünk le.
A szerző tippje
- A Hármashatár-hegy tetején étterem (Hangár Bisztró) és turistaszállás (Rotter Lajos turistaház) is várja a túrázókat.
- A Szépvölgyi dűlőből nagyon ritkán közlekednek buszjáratok, tájékozódjunk előre a menetrendről, és igazítsuk ahhoz érkezésünket! Amennyiben rosszkor érnénk le, követve az aszfaltot lefelé kb. félórás sétával érhetjük el a Fenyőgyöngye buszfordulóját, ahonnan valamivel gyakrabban (de még mindig ritkán) járnak buszok.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseHasznos linkek és ötletek
- Információk a Rotter Lajos turistaházról.
- A Guckler-út tanösvényéről itt lehet tájékozódni.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A buszmegállótól fölfelé, a ZΩ jelzésen indulunk el.
- A hegyre gyalogolva tegyünk rövid kitérőt jobbra, a Tábor-hegyi-barlanghoz!
- Felérve a Guckler-útra jobbra kanyarodunk a Z+ jelzésre.
- Balra fordulunk a Z jelű turistaútra.
- Jobbra térünk a K jelzésre, amelyet a Guckler-kilátóig követünk.
- Rövid visszagyaloglás után átfordulunk jobbra a K↺ jelzésre.
- Leereszkedünk a K↺ jelzésen az aszfaltút mentén található buszmegállóig.
A túráról részletesen
Város a hegyaljon
A buszmegálló mellett fölfelé induló utcán követjük a ZΩ jelzést, amely aztán balra fordul. A Hármashatár-hegy csoportjának e középső részére jellemző, hogy a tektonikai hatásokra függőlegesen elmozdult kőzetrögök (sasbércek) igen meredek, távolról nézve falszerű lejtőkkel emelkednek ki a jóval lankásabb hegyaljból, melyet a mozgások irányát meghatározó vetők határolnak el a magasabb részektől. A kisebb dőlésszögű hegyoldalra felkúszott a panorámára éhes kertváros, de a fentebbi, ma már védelem alatt álló, meredek, helyenként sziklás részek erdőbe burkolóznak. A Királylaki utat jobbra hagyjuk el egy „turistaútsikátoron" keresztül: a két kerítés között éppen elfér egy ösvény, mely utat mutat a fák közé. Bal felé, meredeken harántol csapásunk, rövidesen elágazáshoz érkezünk. Forduljunk jobbra, hogy a szintet tartó turistaúton felkeressük a hegyoldal egyik legjelentősebb látványosságát!
A barlang teraszán
A rövid szakaszon a lejtő függőleges sziklafallá változik, végül egy kiszélesített teraszon balra feltárul a Tábor-hegyi-barlang magas nyílása. A dolomit belsejébe vezető, 162 méter hosszú járatot a Föld belső hője által felmelegített, és a kőzet repedésein keresztül fölfelé hatoló hévizek oldó munkája hozta létre, később felszínre került a tektonikus mozgások hatására. Rács védi a hűvös levegőt okádó barlangszájat, előtte 1930-ban kilátóteraszt építettek. Itt a 2018 őszi felújítás óta padot találunk, a fák lombjai között-fölött láthatjuk Óbudát és Észak-Pestet, középen a fűtőmű 200 métert meghaladó kéményének szálegyenes alakja (Budapest legmagasabb épülete) mutatkozik.
Út a csúcsra
A teljes és sokkal maradandóbb panorámáért meg kell céloznunk a hegytetőt. Ehhez kezdetben térjünk vissza a ZΩ jelzésre, melyet kövessünk fölfelé! Az ösvény élesen visszafordul, korlát dacol a természettel a kanyarban. Rövidesen véget ér az izzasztó kaptató, és elérjük a Guckler Károly-utat. Az egykori erdőmester a budai hegyek újrafásításában vállalt úttörő szerepet, és az ő ötletére alakították ki a róla elnevezett hegyoldali sétányt is, mely kettévágja a Hármashatár-hegy meredek lejtőjét. Jobb felé fordulunk, és a néhol kilátással (egy helyen kis panorámaterasszal) szolgáló erdei úton érkezünk meg a Nagy-Farkas-torok száraz völgyébe. A tanösvény tábláin található QR-kódok telefonunk segítségével tekintélyes méretű ismeretanyagot tesznek elérhetővé a területről. Ismét nekiveselkedünk a hegynek, amikor balra indulunk a Z jelzésen. A meredekség enyhül a biciklisek és gyalogosok által több ágúra taposott ösvényen, majd átkelünk az aszfaltúton, és jobbra invitál a Kéktúra K jelzése.
A Hármashatár-hegy tetején
Egy utolsó meredek kapaszkodó vezet föl a hegytetőre. A jó kilátás stratégiai szereppel bír háborús időkben, a városba mélyen benyúló hegyen ezért légvédelmi ütegek maradványait találjuk szétszórva. Manapság szerencsére csak a távközlés oszlopai, tornyai hasznosítják a hegy fekvését. A turistaút jobbra fordul a fák és kerítések közt, és egyenesen a Guckler-kilátó fagömbjéhez kalauzol. Föntről fantasztikus a panoráma Budapestre és tág környezetére: Dél-Buda kivételével az egész fővárost madártválatból szemlélhetjük, észak felé a Pilis és a Visegrádi-hegység magaslatain túl feltűnik a Naszály is, ésszakkeleten pedig tiszta időben a Mátra kéklik a horizonton. Ellenkező irányban a Budai-hegység tagjai sorakoznak.
Lefelé a hegyről
Az éttermet és a turistaházat a Kéktúra mentén leljük kb. 2-3 percnyire a kilátótól, de a lefelé vezető úthoz visszafelé kell indulnunk. A hegytető oldalának széles, murvás pásztáján ereszkedik lefelé a K↺ jelzés, szemben a János-hegy, a Hárs-hegy és a Széchenyi-hegy tűnik el lassan a fák díszlete mögött. Kezdetben sziklás aljzatú úton, karsztbokorerdőben baktatunk, később az ösvény is változik és az erdő sűrűbbé, magasabbá erősödik. Végül elérjük az aszfaltutat, melyen 5 perces séta vár ránk a buszfordulóig.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A túra kezdőpontja a 137-es busz Viharhegyi út megállója. A járat a Szentlélek tér felől érkezik.
- Gyaloglásunk végén a Szépvölgyi dűlő buszmegállóból a 65-ös busszal tudunk távozni a Kolosy tér felé.
Megközelítés
- A túra kezdő- és végpontja is buszmegállóban van.
Parkolás
- Autóval a turistaút kezdetének közelében, a Királylaki úton találunk parkolót.
- Az autót érdemes a Kolosy tér vagy a Szépvölgyi úti HÉV megálló közelében hagyni, hiszen ez esetben a túra kezdő- és végpontja is könnyen elérhető tömegközlekedéssel.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Budai-hegység turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
- Bármely Budai-hegység turistatérkép
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.Statisztika
- 4 Útpontok
- 4 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei