A kirándulók által legismertebb és leglátogatottabb mecseki patakos szurdok az Óbányai-völgy. Évente több tízezer bakancsos turista választja úti céljának a természeti szépségekben bővelkedő vidéket. Zúgók, vízesések, meseszép völgyekben megbúvó kisfalvak és a titokzatos Réka-vár romjai kísérik utunkat.
Az Óbánya és Kisújbánya között húzódó, közel három kilométer hosszúságú Óbányai-völgy nem mindennapi látványosságokat ígér a kirándulók számára. A számtalan zúgó mellett olyan természeti csodák kápráztatnak minket, mint a Csepegő-szikla és a Ferde-vízesés. A hajdani üveghutákat és fazekasságot idéző falvak a Mecsek meseszép völgyeiben bújnak meg. Utunk egy része a hegysége egyik legszebb gerincútján vezet végig, melynek végén rábukkanunk a legendás Réka-vár romjaira is.
Csapadékos időszakokban az Óbányai-völgy patakja felduzzad. Ilyenkor tanácsos vízhatlan túrabakancsban, vagy akár gumicsizmában útra kelni.
Alapvető túrafelszerelés: Az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Itiner
A túra részletes leírása
A meseszép völgyben megbúvó Óbánya főutcáján indulunk nyugati irányba, ahol a K jelzést követjük. A takaros tornácos parasztházak mellett haladva lassan elhagyjuk a falu utolsó házait, majd rövidesen a Pisztrángos-tavakhoz érünk. A páratlan szépségű, egyre szűkülő és mélyülő völgy patakján többször átkelve haladunk felfelé. A szurdokvölgyben kalandozva számtalan kisebb vízesésben, zúgóban gyönyörködhetünk. Rövidesen elmegyünk egy kulcsosház tornácos épülete mellett, majd a vadregényes völgyben kalandozva csakhamar megpillantjuk a Csepegő-sziklát a mohás partoldalban. A szép látványért és a kis vízesésért érdemes leereszkednünk a patakmederbe. Utunk tovább emelkedik, átsétálunk a patakon átívelő fahídon. Hamarosan a völgy leglátványosabb zúgójában, a Ferde-vízesésben gyönyörködhetünk. A mintegy 30 méteres szakaszon a ferdén lerakódott sziklalépcsőkön és az impozáns sziklatömbök között szaladó patak nyújt fantasztikus látványt. Továbbindulva elhaladunk egy kis tisztás és a Bodzás-forrás mellett, majd ismét néhány „patakátkelés” következik.
Közel három kilométeres kalandozás után völgyi utunk végére, Kisújbányára érkezünk. A régen elnéptelenedett, elhagyott település ma üdülőfalu. A falu elején a K ◼ balra induló jelzése nyújthat rövidítési lehetőséget a Somos-hegy felé. Mi innen egyenesen indulunk tovább, és a vadregényes völgyben nyújtózkodó falucska apró főteréig sétálunk. A szemközti dombtetőn áll a Szt. Márton-templom, ahová érdemes a fenyők ölelésében fellépcsőzni.
Az üdülőfalu központjában letérünk a K jelzésről, és a bolt melletti jelzetlen szekérúton déli irányba hagyjuk magunk mögött Kisújbányát. Háromszáz méter után a település egykori temetőjére bukkanunk a fák között. Az ódon sírokat elhagyva a Miske-tető hosszan elnyúló mezejére bukkanunk ki, ahol találkozunk a Cigány-hegy felől érkező S jelzéssel. Mielőtt tovább indulnánk, pihenjünk meg és élvezzük a kilátást a Mecsek egyik legszebb üde rétjéről, melyet tavasztól őszig színes virágpompa díszít.
A tetőt déli irányba elhagyva rövidesen ismét az erdőben folytatjuk utunkat. Másfél kilométer után találkozunk, és rá is térünk a Pusztabánya felől érkező Z jelzés keleti ágára. (A S jelzés egyenesen tovább visz Püspökszentlászló irányába.) A hegység egyik legszebb gerincútján folytatjuk kirándulásunkat, miközben a Somos-hegy oldalában keresztezi utunkat a K◼ Kisújbányáról a Réka-völgy felé tartó jelzése. A Szenes-tető (Kolenplatten) hullámzó erdei útja mentén a Mecsek egyik jellegzetes védett növénye, a szúrós csodabogyó kíséri utunkat. Közel három kilométert gyalogolunk a csodaszép erdőben, mikor egy tisztáson megpillantjuk az „Ötös úti kunyhót”. A kis vadászlak mellett ideális pihenőhelyet találunk.
Továbbindulunk a gerincúton, melyről rövidesen a Z▲ csalogat minket az Óbánya fölé magasodó kilátóhoz (Belátó-kilátó). Engedjünk a csábításnak, mert igen szép panoráma nyílik a környező hegyekre és a völgyben megbúvó Óbányára. Visszatérve a gerincre rövidesen egy esőbeállóhoz, majd a Réka-vár romjaihoz érkezünk, ahol Skóciai Szent Margit emlékkövére bukkanunk.
Skóciai Szent Margit a hazájából elmenekült angol herceg, Edvárd és Szent István királyunk Ágota nevű lányának házasságából 1045 körül a Nádasd melletti Réka-várban született. 1057-ben apjával Angliába, majd annak halála után, 1069-ben Skóciába került, ahol III. Malkolm király felesége lett. A művelt, vallásos királyné jósága, bölcsessége, szorgalma példává vált a katonakirály udvarában. Sokat tett a keresztény kultúra elterjesztéséért Skóciában: templomokat, kolostorokat, a szegények számára menhelyeket alapított. 1093-ban halt meg; 1251-ben a római katolikus egyház szentté avatta. Ma Skócia egyik védőszentje, az edinburghi várban lévő kápolnája zarándokhely. Halálának 900. évfordulóján, 1993-ban az edinburghi érsek vezetésével több busznyi skót zarándok kereste fel születési helyét, Mecseknádasdot.
A vártól egy igen meredek, keskeny csapáson araszolunk lefelé. A térdszaggató lejtmenet végén a Stein-malom mellett bukkanunk ki az erdőből. Itt balra fordulva néhány lépés után az Óbányára vezető országúthoz érkezünk. A kereszteződésében Skóciai Szent Margit keresztje áll, a patak partján elterülő kis réten pedig kellemes pihenőhelyet találunk. Itt ismét a K jelzésre váltva nyugat, azaz Óbánya felé vesszük az irányt. Közel két kilométert gyalogolunk az aszfalton, így érünk vissza körtúránk kiinduló pontjához, a festői Óbányára.
Müller Nándor: Barangolások a Mecsekben - túrakönyv
Müller Nándor: Négy évszak a Mecsekben - fotóalbum
Mecsek turistakalauzf
Közösség
Ez a funkció csak regisztrált tagok számára érhető el.
Bejelentkezés
(Kattints a térképre!)
A pont közvetlenül a térképre helyezhető.