Nagymaros - Hegyes-tető kis kör
Túránk a Nagymaros-Visegrád vasúti megállótól indul. Az első része nem jelzett turistaúton halad, hanem a Nagymarosi Gesztenyés Tanösvényt követi, annak jelzéseire hagyatkozva, amely dizájnjában eredeti ugyan, de közben gyakran elbizonytalanodhatunk, hogy mégis merre vezet tovább.
Utunkat végigkíséri a Dunakanyar látványa, a visegrádi vár, a legváratlanabb helyeken elénk táruló panoráma. A túra második része, immár túl az első nagy és nem egy meredek szakaszon, a Köves-mezőnél éri el az Országos Kéktúrát, amelynek mentén a továbbiakban haladunk egészen vissza Nagymarosig. Sétánk tulajdonképpeni célja az 1938–39-ben épült, bástyát formázó Julianus barát-torony. A tetejéről nem teljes a körpanoráma, mert a Szent Mihály-hegy kitakarja a Dömösi-szorost, de ez csak még érdekesebbé teszi, hogy keletre és nyugatra is csak egy Duna-ív látszik. Innen az út folyamatosan lejt eleinte a gerincen, majd tovább a Templom-völgyben, melynek vége a nagymarosi Diófa utca. Ezen végighaladva érjük el a vasúti megállót.
A szerző tippje
- Az Országos Kéktúráról kitérővel érhető el a ZT-vel jelzett tanösvényen a Büdös-tó.
- A Szent Mihály-nyeregtől a KΩ jelzésen lehet eljutni a Remete-barlanghoz.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- A vasútállomásról a K jelzésen indulunk déli irányba.
- A kálváriánál jobbra térünk a tanösvény T jezésére, ami a Kövesmezőn át a Hegyes-tetőn álló Julianus-kilátóig vezet bennünket előbb a K+,majd a K jelzéshez csatlakozva.
- A kilátótól a K jelzéseket követjük déli irányba, amik a túra kiindulópontjáig mutatják az utat.
A túra részletes leírása
A Nagymaros-Visegrád vasúti megállótól indulunk, a tornyában középkori Szent Kereszt-templom mellett. Az Országos Kéktúra K jelzését követve átvágunk a Szent Imre herceg téren, és elindulunk a Kálvária felé. Útközben láthatjuk a 4. számú ház szép, faragott kapuját, amely nemcsak Nagymaros, hanem az egész Dunakanyar sváb házaira is jellemző. Ha valaki komppal érkezik Visegrádról, a vasútállomásig sok ilyen, néhol gyönyörűen felújított kapuval találkozhat. Egy sarokkal odébb, a Kálvária lépcsőjének alján a Nagymarosi Gesztenyés Tanösvény 2. számú ismertető táblájával találkozunk. (Az első a Duna partján van). Kb. 1,5 kilométeren keresztül a tanösvény jelzését követjük.
A Kálvária lépcsősorán megyünk végig, ahol az 1920-as években sok lépcsőfokra rávésték az adományozók nevét. A panoráma a visegrádi várra a Kálvária-kápolnánál még nem az igazi, de azért érdemes itt szusszanni egyet. Továbbhaladva a kápolnától jobbra megérkezünk a tanösvény nevét adó szelídgesztenyefák közé; itt, a Fehér-hegyen sajnos ezeknek a 86%-a elszáradt, így a szemmagasságban még bujának is mondható vegetáció fölé halott ágak erdeje nyúlik. Nagymaros más részein a gesztenyeligetek nem ennyire sérültek, de sajnos teljesen ép már nincs köztük. A hagyomány szerint egyébként még Károly Róbert uralkodásának idején (1301–42) telepítették be a fákat.
A „liget” túlsó végén, a 4. ismertető tábla után a bal oldali utat követjük. Ne rettentsen vissza senkit a hamisítatlan „dzsindzsás”, szederrel, csalánnal, ugyanis tényleg erre kell tovább mennünk! Elérünk az 5. tábláig. Aki itt elbizonytalanodik a "merre tovább" kérdésében, ne tegyen szemrehányást magának! Balra, az aszfaltozott utat kell követni. A 6. táblánál már közepes kilátás nyílik Visegrádra és a Dunára, a 7.-től pedig nem kell többé találgatni, mert fából készült, gesztenye formában végződő irányjelzők mutatják az utat a meredek lejtőn. A növényvilágot bemutató 8. táblánál az eddigi meredek, napsütötte út nem kevésbé meredek, de legalább árnyékos lejtőbe vált.
Itt bosszankodhatnánk, hogy ha egyszer felmentünk, minek lemennünk? Fogadja ezt mindenki a saját vérmérséklete szerint - vigasztalásul annyit, hogy ezen a szakaszon tárul elénk a lombkorona között a Szentendrei-szigetcsúcs legszebb panorámája. Végül leérünk a K+ turistajelzéshez a Fehér hegy utca végén, egy pihenőnél, ahonnan gyönyörű félkörpanoráma tárul elénk Lepencétől Kismarosig.
Innen viszont nincs több lejtő, romantikus andalgás, hanem meredek emelkedő a néhol szálban álló andezit kőzeten egészen a Köves-mezőig, még mindig a K+ jelzés és a tanösvény mentén. A tölgyeket és kőriseket feketefenyő-foltok tarkítják, a Köves-mezőig kísérve utunkat.
Itt a Zebegény felé tartó K+ jelzés metszi az Országos Kéktúrát, amelynek K jelzésére rátérünk bal felé - aki iránytűt használ, annak délre. A Köves-mezőn is van pihenő, panoráma, valamint földre fektetett beton villanyoszlopok. A Kéktúra egy tölgyerdőben halad tovább, eleinte még idősebb fák között, később vékonyabb törzsű, fiatalabb fák alkotta erdőben. A Világos-tér nevű tisztás előtt csatlakozik be a Zebegényből induló S jelzésű turistaút. Ez és a Kéktúra kiválóan van jelezve – a korábbi K+ egyébként már nem annyira –, ezért nyugodtan bámészkodhatnánk, ha nem kezdődne ismét egy kaptató, ahol az ember csak követ meg avart lát a lába előtt, és reménykedik, hogy a Hegyes-tető (482 m) tektonikus mozgások miatt nem nőtt tovább az utóbbi hónapokban.
Felérünk a Julianus barát-toronyhoz, amely 1938–39-ben épült. A tetejéről gyönyörű panoráma tárul a szemünk elé. A legérdekesebb, hogy nem látjuk végig a Dunakanyart, mert a Dömösi-szorost a Szent Mihály-hegy kitakarja, viszont kelet felé egy szelídebb Duna-ívet pásztázhatunk végig Visegráddal, a Szentendrei-szigettel, kirándulóhajókkal, nyugat felé pedig Szobbal, Pilismaróttal és hajóvontákkal.
A kilátó után a mobiltelefon-átjátszó antennával ékesített Ürmös-rétet hagyjuk el, és árnyas úton ereszkedünk le a Szent Mihály-nyeregig. A S jelzés itt elhagy bennünket, és kiágazik a Remete-barlanghoz vezető KΩ turistajelzés. Mi azonban az Országos Kéktúra útvonalán megyünk tovább, tölgyek, kőrisek között, eleinte meredeken, ahol egy K jelzéssel ellátott fára felcsavarozta valaki a „Balu-ösvény” feliratú táblát. Akkurátusan van felhelyezve, de rejtély, hogy ki az a Balu (tudjuk, Kipling...) és hogy honnan hová vezet.
A meredek lejtő Templom-völggyé szelídül, bár az út nem lesz könnyebb, mert a jobb oldalon egy mély horhos mentén megyünk. Itt érdekes részletet vehetünk észre. Az eddig tölgy-, kőris- és juharfák között feltűnik a bükk a kb. 150–200 méteres tengerszint feletti magasságban, holott ez inkább az 500 méter feletti szintre jellemző. A Templom-völgy csak északra nyitott völgyének sajátos mikroklímája az oka, hogy a bükkös Nagymaros széléig megél.
Az utolsó bükkfát is elhagyva beérünk a településre, ahol a Templom-völgy a Diófa utca nevet kapja a térképen. Ezen az utcán végigélhetjük Nagymaros történetét felülről indulva, a szedett-vedett, '70-es, '80-as években elkezdett, de soha be nem fejezett házaktól a konszolidált '60-as évek kockaházain keresztül a '20-as évek szegényes kis épületei között a díszes kapujú sváb portákig, amelyek a Nagymaros-Visegrád vasúti megálló környékét jellemzik. A Kálvária lépcsője alatt zárult a kör; még egy sarok, és visszaérkezünk a kiindulópontra.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A Budapest-Szob vasútvonal Nagymaros-Visegrád megállójánál kell leszállni.
- Visegrádról komppal is meg lehet közelíteni a túra kezdőpontját. A Nagymarosi révnél jobbra a régi hajóállomás épületét - ma étterem - megkerülve, ismét jobbra térve érjük el a vasúti megállót.
Megközelítés
- A túra kiinduló- és végpontja pontja a Nagymaros-Visegrád vasútmegállóhely szobi irányban lévő végétől indul, a katolikus templom mellől, a K jelzésen.
- Komppal vagy hajóval érkezők a K jelzésen is jöhetnek, de az egy saroknyi kerülő. Rövidebb, ha jobbra kerülik meg a régi hajóállomás felújított épületét, és a Fő téren keresztül mennek a megállóhoz.
Parkolás
- A vasúti megállóhely környéke a Duna felőli oldalon fizetős, a hegy felőli oldalon ingyenes. A 12-es út a Duna felőli oldalon vezet.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Börzsöny turistakalauz
- Vadregényes erdőtáj - A Börzsöny (könyv)
A szerző által javasolt térképek:
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 2 Útpontok
- 2 Útpontok
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei