A Ferenc-hegyen található, könnyen megközelíthető és egyedülálló Mimó és Csipek meseösvények egyszerűen és a mese nyelvén mutatják be a tudatos természetjárást a legkisebbeknek.
Gyerekekkel, s különösen a legkisebbekkel kihívás túrázni, ugyanakkor a természetben töltött idő minden perce aranyat ér. A Mimó és Csipek meseösvények a tudatos természetjárást segítik elő újszerű és játékos módon, sok rajzzal és mesehősökkel, tehát valóban a gyerekek nyelvén mutatják be az élővilágot és a természet védelmének fontosságát.
A mindössze 400 m hosszú, babakocsival is bejárható „Érzékek ösvénye” az érzékelés segítségével imserteti a Ferenc-hegy élővilágát (ez bölcsis és ovis gyerekeknek egyaránt megfelelő), míg a parkolóból a másik irányba induló, 300 m hosszúságú „Tükörben az élővilág” ösvény a környezetvédelemről szól, és inkább óvodás kortól ajánlható.
Az ösvényeket a 11-es busszal, a Móricz Zsigmond Gimnáziumnál leszállva érjük el. Az Érzékek ösvénye a Zuhany utcából nyíló erdei sétaúton kezdődik, és a Ferenchegyi út végénél található parkolónál végződik (de mindkét irányból bejárható). Innen folytathatjuk a sétát az itt kezdődő „Tükörben az élővilág” végigjárásával.
A séta nem igényel különleges felszerelést. A navigáláshoz használhatjuk a Természetjáró appot.
A Ferenc-hegy a Budai-hegység egyik látványos, a várossal körbeölelt zöld zárványa. A 6,5 hektáros védett hegyhát Budapest legtermészetesebb állapotában megmaradt karsztbokorerdejének ad otthont, ahol védett növényeket és a városiasodott állatok mellett egy-egy, kisebb termetű, igazi erdőlakót is találunk, mint például a lábatlan gyíkot. A Törökvész út-Ferenchegyi út elágazásától nem messze található hazánk nyolcadik leghosszabb barlangjának, a mintegy 6 km hosszú, csak kutatók által látogatható Ferenc-hegyi barlangnak a bejárata. A barlangot csatornafektetés közben találtak rá 1933-ban. Ha szerencsénk van, megpillanthatjuk a szomszédos budai kockaházak tövében átöltöző barlangászokat.
A parkoló mellett egy, a barlangi tematikára építő mászókát és piknikezésre csábító padokat találunk.
A másik irányba található „Tükörben az élővilág” című meseösvény szintén négy állomásból áll, de ez inkább egyirányú ösvény annak tematikája miatt (bár azért a másik oldalról kezdve is értelmezhető).
A második meseösvény egyes pontjairól szépen rálátni a Mátyás-hegy környékére.
Tömegközlekedéssel elérhető
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Volter György
Kurta József
Domonkos Ágnes