Mimó és Csipek meseösvények a budai Ferenc-hegyen
Gyerekekkel, s különösen a legkisebbekkel kihívás túrázni, ugyanakkor a természetben töltött idő minden perce aranyat ér. A Mimó és Csipek meseösvények a tudatos természetjárást segítik elő újszerű és játékos módon, sok rajzzal és mesehősökkel, tehát valóban a gyerekek nyelvén mutatják be az élővilágot és a természet védelmének fontosságát.
A mindössze 400 m hosszú, babakocsival is bejárható „Érzékek ösvénye” az érzékelés segítségével imserteti a Ferenc-hegy élővilágát (ez bölcsis és ovis gyerekeknek egyaránt megfelelő), míg a parkolóból a másik irányba induló, 300 m hosszúságú „Tükörben az élővilág” ösvény a környezetvédelemről szól, és inkább óvodás kortól ajánlható.
Az ösvényeket a 11-es busszal, a Móricz Zsigmond Gimnáziumnál leszállva érjük el. Az Érzékek ösvénye a Zuhany utcából nyíló erdei sétaúton kezdődik, és a Ferenchegyi út végénél található parkolónál végződik (de mindkét irányból bejárható). Innen folytathatjuk a sétát az itt kezdődő „Tükörben az élővilág” végigjárásával.
A szerző tippje
- Először is töltsük le az egyesület honlapjáról a mesét, olvassuk el a gyerekeknek, és nyomtassuk ki a térképet!
- Mindenképpen vigyünk magunkkal papírt és zsírkrétát, ugyanis a séta minden állomásánál egyszerű, interaktív játékok várják a gyerekeket (pl. távcső, amellyel a fákon elrejtett állatokat kereshetjük meg), a mesében feltett kérdésekre pedig a helyszínen találhatják meg a választ, ha papírral és zsírkrétával átrajzolják, átsatírozzák az ott elhelyezett mintákat.
- A helyszínen olvasható információkat további érdekességekkel egészíthetjük ki az állomásokon elhelyezett táblákon található QR-kódokon keresztül.
- Mimó és Csipek egyre több helyen bukkan fel Budapesten: A Sas-hegyen, a látogatóközpont területén található 150 m hosszú meseösvényen számos játékos tárgy segíti a tudatos természetjárás megismerését. A Kis-Sváb-Hegyen 2017-ben építették meg az Érzékek ösvényének pontos mását „Élmény a természetben” címmel, igaz, ezt nehezebb követni (és babakocsival is nehezebben járható).
- A Ferenchegyi út elején délutánonként és hétvégén jó eséllyel találkozhatunk éppen a Ferenc-hegyi barlangba igyekvő, vagy onnan visszatérő barlangászokkal. Udvariasan megszólítva őket izgalmas perceket szerezhetünk a gyerekeknek.
Úttípusok
Hasznos linkek és ötletek
Kezdés
Végpont
Útleírás
A Ferenc-hegy a Budai-hegység egyik látványos, a várossal körbeölelt zöld zárványa. A 6,5 hektáros védett hegyhát Budapest legtermészetesebb állapotában megmaradt karsztbokorerdejének ad otthont, ahol védett növényeket és a városiasodott állatok mellett egy-egy, kisebb termetű, igazi erdőlakót is találunk, mint például a lábatlan gyíkot. A Törökvész út-Ferenchegyi út elágazásától nem messze található hazánk nyolcadik leghosszabb barlangjának, a mintegy 6 km hosszú, csak kutatók által látogatható Ferenc-hegyi barlangnak a bejárata. A barlangot csatornafektetés közben találtak rá 1933-ban. Ha szerencsénk van, megpillanthatjuk a szomszédos budai kockaházak tövében átöltöző barlangászokat.
- A Zuhany utca felől indulva az Érzékek ösvényén az 1. megálló az erdő illatáról szól, egy párosítós játék segítségével ismerhetjük meg az itt honos növényeket.
- 2. megállónk a tapintásé: az ösvény mellett elhelyezett állatokat meg lehet tapogatni, körbe lehet járni, sőt, fel is lehet rájuk mászni.
- A 3. megállónál a környező fákon elhelyezett állatképmásokat kell meglátnunk, megtalálnunk.
- A 4., egyben utolsó állomáson az erdő neszeit hallgathatjuk meg, illetve mi magunk is kipróbálhatjuk a fa kopogtatását. Ezen felül itt ismerkedhetünk meg a lábunk alatt rejtőzködő Ferenc-hegyi barlanggal is.
A parkoló mellett egy, a barlangi tematikára építő mászókát és piknikezésre csábító padokat találunk.
A másik irányba található „Tükörben az élővilág” című meseösvény szintén négy állomásból áll, de ez inkább egyirányú ösvény annak tematikája miatt (bár azért a másik oldalról kezdve is értelmezhető).
- Az 1. megállónál Kupacs süni új barátja, a giliszta segítségével magyarázza el a talaj felépítését és élővilágának védelmét, s egy keresztmetszetben különbséget tudunk tenni a tiszta és a szennyezett talaj között.
- A 2. megállónál a a víz földi körforgását és a vízi élővilág védelmét Potyka, a béka mutatja be szemléletesen, egy nagy függőleges terepasztalon, míg az ösvény túloldalán egy klassz párosítós játékot találunk.
- A 3. megállónál a levegő titkairól és védelméről Berka bagoly "huhog" a gyerekeknek.
- A 4., egyben utolsó állomáson Cserke róka az ökoszisztéma működését meséli el a gyerekeknek és az eddig megismert barátokkal közösen tanítja meg az erdőjárók dalát a legkisebbeknek.
A második meseösvény egyes pontjairól szépen rálátni a Mátyás-hegy környékére.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A Batthyány térről induló 11-es és 111-es buszokkal jutunk el a Móricz Zsigmond Gimnázium megállóba.
Megközelítés
- A 11/111-es buszok Móricz Zsigmond Gimnázium megállójából a Törökvész úton megyünk felfelé. A második utca jobbra a Zuhany utca, azon besétálva pár métert követően jobb kéz felől feltűnik a hegyháton futó széles erdei út, rajta a Z▲jelzéssel és a tanösvény első táblájával.
- A széles erdei ösvényt és rajta a jelzést, illetve az Érzékek ösvényét követve jutunk el a Ferenchegyi út végében található parkolóba, a meseösvény végpontjába. A parkolóból az eddig követett erdei úton továbbhaladva indul a Tükörben az élővilág meseösvény (szintén Z▲ jelzés).
- A Tükörben az élővilág végpontjából vagy visszasétálunk a parkolóba, illetve a már ismert buszmegállóba, vagy a Ferenchegyi-lépcsőn lesétálunk a Felső Zöldmáli útra, s azon jobbra fordulva érjük el a 29-es, illetve a 111-es busz megállóját.
Parkolás
- Ha autóval érkezünk, akkor a Ferenchegyi út végében található parkolóban parkoljunk! Innen két irányban tudjuk végigjárni a meseösvényeket.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- A Budai-hegység turistaatlasza (Cartographia)
A szerző által javasolt térképek:
- A Budai-hegység turistaatlasza (Cartographia)
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
A séta nem igényel különleges felszerelést. A navigáláshoz használhatjuk a Természetjáró appot.
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei