Letűnt zselici falvak nyomában
Túránk elején felkapaszkodunk a Zselic egyik legszebb gerincútjára, ahonnan csodaszép kilátás nyílik a dombság lankáira és a völgyben megbújó Karácodfára. Útközben rövid kitérőt teszünk a Tóth-forráshoz és a tájegység legmagasabb pontjához, a Hollófészekhez (358 m). A Zselicre oly jellemző dombok, mezők, virágos rétek, legelésző háziállatok látványa felejthetetlen élmény lehet minden bakancsos számára.
Karácodfa, Kán, Gorica és Szentkatalin települések a múlt század hetvenes éveiben néptelenedtek el. Az akkoriban elhagyott, az összedőlés szélén álló parasztházak ma új gazdákra leltek, akik az eredetihez közeli állapotban helyreállították az épületeket, s nekik köszönhetően napjainkban reneszánszát éli a valaha kihalt, túránkon érintett két falu.
A szerző tippje
- Az autósok a túra végén Bükkösdről vonattal juthatnak vissza az abaligeti vasútállomásra.
- Kánban érdemes hosszabban elidőzni, felfedezni a régi tornácos parasztházakat és a haranglábat.
- Goricát elhagyva, a völgyben csordogáló patak túloldalán egy kerámiaműhely bújik meg. Sétáljunk át a hídon, a szívélyes háziak készséggel megmutatják alkotásaikat, melyekből akár vásárolhatunk is. A hangulatos udvar végében, az erdőbe simulva egy régi vízimalom romos épületére is rábukkanhatunk.
Úttípusok
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- Az abaligeti vasútállomástól a K jelzésen északnak indulunk.
- Közel nyolc kilométert a Zselic egyik legszebb gerincútján gyalogolunk a K jelzésen, miközben a K● jelzésen kitérőt teszünk a Tóth-forráshoz.
- A tetőn elágazáshoz érünk, ahonnan a K↺ jelzésen elsétálunk Kánon keresztül Goricába.
- A goricai harangláb után elhagyjuk a K↺ jelzését, és a jelzetlen aszfaltúton a bükkösdi vasútállomásig gyalogolunk.
A túra részletes leírása
A Mecsekből érkező Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra K jelzésén északi irányban hagyjuk el a vasútállomás épületeit. Az országútra kiérve balra vesszük az irányt, melyről mintegy 200 méter után, egy romos lakóépületnél jobbra letérünk. Figyeljük a jeleket, mert az ösvény éppen csak egy kicsit taposott. Az erdő szélén, cserjés-bokros domboldalban kígyózó csapáson kapaszkodunk felfelé.
Az erdősávot elhagyva már egy szélesebb kocsiúton magasleshez érünk, itt érdemes megállnunk, kifújnunk magunkat, és visszapillantanunk a Mecsek hegyvonulataira. Továbbra is kaptatunk, ismét elhagyunk egy magaslest, majd az útelágazásoknál balra követjük jelzésünket. Innen már a kiszélesedő, irtottsága miatt többnyire panorámás gerincúton rójuk a kilométereket.
A szép erdei környezetet hamarosan elhagyjuk, erdősávok, mezők, legelők mellett hullámzik a turistaút. Balra tekintve a völgyben csakhamar megpillantjuk Karácodfa házait, melynek látványa hosszan kísér minket. Karácodfa és a szomszédos Szentkatalin szintén a múlt század hetvenes éveiben néptelenedett el. A szűk völgyekbe szorult, ezért apró falvak és az erőforrások hiánya nem kedvezett az ipar megtelepedésének, a lakosság munka reményében lassan a távoli városokba vándorolt - a folyamat napjainkban is tart, igaz megjelentek új, némileg ellentétes hatású folyamatok is.
Nemsokára elmegyünk a Kántor-hegyen álló Hódosi-kereszt mellett, ahonnan már nyugati irányban haladunk, és a távolban látható présház felé vesszük utunkat. A kis házikótól mintegy nyolcszáz méterre – jobbra - találjuk a K● jelzését, melyen érdemes leereszkednünk a völgyben megbúvó Tóth-forráshoz. A Zselic egyik hangulatos szegletében, a Lipalagi-erdő mélyén csordogáló forrás homlokzatán vörös márványtáblába vésett szöveg található: „Vándor, ki e hűs, üde forrás vizét iszod, az erdő szolgájára emeld kalapod”. A bükkfák árnyékában a kiépített pihenőnél hosszabban elidőzhetünk, felfrissülhetünk. Már csak azért is érdemes lesétálnunk a forráshoz, mert ezen a szakaszon nem találunk több vízvételi lehetőséget.
Visszatérve a gerincre szép erdőben folytatjuk utunkat, majd löszfalak között egy meredekebb szakaszt hagyunk magunk mögött. Innen még két kilométert megyünk a széles kocsiúton, mígnem turistautak elágazásához érkezünk. Útjelző tábla mutatja a távolságokat és az irányokat, így könnyen tájékozódhatunk. Érdemes rövid kitérőt tennünk a Zselic legmagasabb pontjának számító Hollófészekhez (358 m).
Itt elhagyjuk a K jelzést, mely jobbra Alsókövesd felé tart, és rácsatlakozunk a K↺ jelzésére. Erdő szélén, kerítés mellett haladunk, majd másfél kilométer után balra betérünk az erdőbe. Hamarosan igen meredeken lejteni kezd az ösvény, mely a Zselic egyik festői völgyében megbúvó, sváb eredetű Kánba vezet minket. Az egykor elnéptelenedett, ma üdülőfaluként működő település parasztházai között végigsétálni, a kis harangláb mellett megpihenni mindig különleges élményt jelent. Egyre több kihalt falu jut erre a sorsra: az elzártság és az erdős környezet jelentette nyugalmat keresők vásárolnak tönkrement parasztházakat, hogy felújítás után üdülőt vagy kiadó ingatlant csináljanak belőlük.
A Kán és Gorica közötti két kilométeres távolságot a kövesúton gyorsan ledaráljuk, végigmegyünk a szintén elnéptelenedett Gorica utcácskáján, magunk mögött hagyjuk a bájos kis haranglábat, majd egy útjelző táblánál a K↺ jobbra, Ratkóca-puszta felé tartó jelzését is. A tábláról leolvashatjuk: Bükkösdig még 5,1 kilométert kell gyalogolnunk, így egyenesen továbbindulunk a jelzetlen betonúton. A völgybe vezető úton már nincsenek turistajelzések, de ne ijedjünk meg, a köves út levezet a Bükkösdről Nagymáté felé tartó erdészeti útra, melyen mi balra tartunk. Hamarosan az országúthoz érkezünk, innen jobbra indulva már megpillantjuk Bükkösd házait. A főutcán végigsétálva tábla jelzi a vasútállomást, ahol túránk véget ér.
Tömegközlekedéssel
- Az Abaliget, vasútállomásra a Pécs és Dombóvár felől közlekedő (személy)vonatokkal érkezhetünk.
- Bükkösd vasútállomása, túránk végcélja szintén ezen a vasútvonalon fekszik.
Megközelítés
- A vonatról leszállva, az állomás épülete előtt megpillantjuk a Mecsek felől érkező K jelzést, melyen északi irányba (a síneknek hátat fordítva) indulunk el.
- A túra vége a bükkösdi vasútállomás.
Parkolás
- Autósok az abaligeti vasútállomás előtt tudnak parkolni, és a túra végén Bükkösdről vonattal juthatnak vissza.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Müller Nándor: Barangolások a Zselicben – túrakönyv
- Müller Nándor: Négy évszak a Zselicben – fotóalbum
A szerző által javasolt térképek:
- Zselic turistatérkép
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: Az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei