Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Körtúra a Galyák vidékén, a Mátra-gerinc peremén

· 21 értékelés · Gyalogtúra · Mátra-hegység · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Andezittömb hever az út mellett
    Andezittömb hever az út mellett
    Fénykép: Dömsödi Áron, Magyar Természetjáró Szövetség
Közepes hosszúságú, de izgalmas körtúra a Mátra gerincén, illetve annak peremén. Meglátogatjuk a Magas-Mátra két neves kilátóját, de számos másik helyről is kitekintünk a hegység északi előterére, valamint egy ízben déli részére is. Közben kiadós erdei sétát teszünk a Galyatető körüli hatalmas, ezüstös bükkösök hűs árnyékában.
nyitva
könnyű
Hossz 10,4 km
3:05 óra
440 m
440 m
960 m
750 m

A Mátra nyugati része a hegység félrebillent szerkezete, illetve kőzettani adottságai miatt lapos tetőket hordoz, melyen az ország legmagasabban fekvő falvai alakultak ki. Az enyhén hullámzó hátak szegélyén emelkedik a keskeny gerinc, melynek északi oldala meredeken, sokszor sziklakibukkanásokkal szakad le. Az ide épült kilátótornyok ezért pazar panorámát biztosítanak a Felvidék irányába, illetve a hegység belső részeire.

Az északi lejtőket nem éri sok napfény, ezért a hűs, csapadékos klímát kedvelő hatalmas bükkösök egyeduralma jellemzi a tájat - hangulatukat érdemes megismerni és emlékezetünkbe vésni, hiszen a klímaváltozás és az azzal kalkuláló erdészeti kezelés nem jósol nekik hosszú jövőt.

Túránk során Galyatetőről indulva körülnézünk a Péter hegyesén álló toronyból, ahonnan a Mátra csaknem egészét és az ország északi, hullámos szegletét mérjük végig, tiszta időben pedig a Tátrákig is ellátunk. Oszlopcsarnokszerű bükkösben indulunk nyugat felé, hogy a gerinc északi oldalán, ahhoz közel maradva, itt-ott tarvágásokról kitekintve érkezzünk le Mátraszentlászló közelébe. Körbekémlelünk a Vörös-kő kilátójából, ahonnan fölnézhetünk a Galya-tető tömbjére, melyre útvonalunk második felében visszakapaszkodunk.

Átgyalogolunk a falun, és hosszú legelőn kaptatunk a Piszkés-tető alá, hogy ismét a bükkösök birodalmába lépjünk. Mielőtt betérnénk Galyatetőre, még teszünk egy rövid hurkot a Péter hegyese csúcs alatt, ahol a torony körüli nyüzsgéssel ellentétben teljes csend és vadregényes, sziklás környezet fogad.

A szerző tippje

  • Bár az útvonal rövid és viszonylag könnyű, a két kilátóból nyíló panoráma miatt számoljunk rá a menetidőre!
  • A Galyatető Turistacentrumban vagy a kilátó bivakhelyiségeiben is el lehet tölteni az éjszakát, amit érdemes megtenni, hiszen tele van a hegycsoport túraútvonalakkal.
  • Étkezni mindkét érintett településen tudunk.
  • Fáradtság esetén le is felezhetjük a túrát Mátraszentlászlón, hiszen viszonylag sűrű a buszközlekedés vissza Galyatetőre - így megspórolhatjuk az emelkedőt.
  • A galyatetői kilátó a bejáratnál felállított automatába bedobott 200 Ft-os érmével látogatható, ezért gondoskodjunk előre a váltásról! (Ezt legegyszerűbben a Galyatető Turistacentrumban tehetjük meg.)
Dömsödi Áron profilképe
Szerző
Dömsödi Áron 
frissítve: 2021-02-12
Nehézség
könnyű
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
Péter hegyese (kilátó), 960 m
Legalacsonyabb pont
750 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Szintprofil megjelenítése

Hasznos linkek és ötletek

Kezdőpont

Galyatető Turistacentrum, parkoló (926 m)
Koordináták:
DD
47.916945, 19.924826
DMS
47°55'01.0"N 19°55'29.4"E
UTM
34T 419668 5307628
w3w 
///hűtött.pukkad.átépít

Végpont

Galyatető Turistacentrum, parkoló

Útleírás

Itiner

  • A parkolótól (vagy a Turistacentrumtól) a K jelzésen indulunk észak felé, az épület mellett a kilátóhoz. (Melyet a parkolótól kezdődő, jelzetlen csapáson is elérhetünk.)
  • A K jelzést követjük egészen addig, mígnem a S jelzés kiágazik jobbra.
  • A S jelzésen majdnem Mátraszentlászló határáig gyalogolunk, ám előtte, egy kopjafánál jobbra térünk a K▲ jelű turistaútra.
  • A K▲ jeleken folytatjuk a Vörös-kő kilátójáig.
  • A S jelzésen érkezünk le a faluba.
  • Jobbról csatlakozik a K jelzés, ami később elhagyja jobb felé a S jelzést: itt a K jeleken folytatjuk.
  • A K jelzés kalauzol vissza Galyatetőig.
  • Mielőtt ismét felkaptatnánk a Péter-hegyesére, balra fordulunk a P▲ jelekre.
  • Egy elágazásnál ismét jobbost veszünk, a P jelzésen érkezünk vissza a parkolóba.

A túráról részletesen

Galyatető régen és ma

Galyatetőn a Turistacentrum épületét kell megkeresnünk elsőként. A település meglehetősen eklektikus képet fest: bár a '60-as években megkezdett építkezések és fejlesztések, valamint az ökoturizmus hatására éttermekkel és szálláshelyekkel igencsak jól ellátták, a kellemes erdei környezet házai közt igen sok a tönkrement vagy eladásra váró darab. Ettől persze még kiváló megálló vagy startpont egy mátrai túrán.

Bár mostani képe alapján nem is sejthetjük, a Magas-Mátra nem volt mindig széles körben ismert. A trianoni határváltozások előtt a kis magasságú Mátra a „fenyvesekkel vadregényes" Kárpátok sziklacsipkéinek és havasainak árnyékában félreeső, kevesek által keresett hegységnek számított. Az 1909-ben megjelent turistakalauz (Hanák, Stiller, Széky-Gyöngyös) szerint olyan ritka volt a szlovákok lakta hutafalvakban a turista, hogy az érkezők láttán a lakosság esetenként összegyűlt, és báli mulatsággal ünnepelt. Állítólag Mikszáth Kálmán képviselőtársait faggatta arról, tudják-e, hol van Galyatető, de még a gyöngyösieknek sem volt tippje, merre lehet. Aztán a '20-as évek után több figyelem jutott a térségre, megindult a fejlesztés, a '60-as években pedig egymás után épültek a vállalati üdülők a Magas-Mátrában.

A mai modern Turistacentrum nem előzmény nélküli: Galyatető első épülete a 19. század végén felhúzott menedékház volt. Ennek romjain készült a '20-as években az Egyetemiek Menedékháza, és mellette a mára felhagyott síinfrastruktúra. A most felhasznált épület a Nagyszálló építési irodájaként szolgált, később a hotel személyzete lakta. További kanyarok után végül 2014-ben készült el a komplexum, ahol étkezhetünk és meg is szállhatunk.

Kilátó a Péter-hegyesén

A ház mellett indul a K jelzés a kilátó felé - ne felejtsünk el 200-as érmét váltani, hiszen csak ezzel léphetünk be a toronyba! Rövid lépcsőzés az irtásfolton, és a hatalmas bükkösök árnyékában megérkezünk a Kéktúrát büszkén hirdető, megmagasított építményhez. Alapja a '30-as években készült el, de ennek szerkezeti felújítására és megtoldására is szükség volt a látvány eléréséhez, hiszen az erdő túlnőtte magasságát. A bérelhető bivakszobákat is tartalmazó, izgalmas megjelenésű kilátó tetejéről a helyszínhez méltó a panoráma.

Magyarország 2. legmagasabb hegytömbjének lapos tetőnyúlványáról, a 960 méteres Péter-hegyeséről teljes körkilátás gyönyörködtet: délen az Alföld, a többi irányban pedig Észak-Magyarország erdős dombjai és hegyvidékei hullámoznak. Tiszta időben a Visegrádi-hegységtől a Zemplénig az egész Északi-középhegység feltérképezhető, ahogy a Felvidék is megmutatkozik a Nagy-Fátrától a Magas-Tátráig. A közelben van a Karancs-vidék, a Kékes tömbje a keleti gerinccel, illetve a Bükk-fennsík terjedelmes platója. A szédítő magasságból jól kirajzolódik a Mátra hirtelen északi letörése is.

Túra a gerinc északi oldalán

K és S jelzést követve nyugat felé indulunk, bevesszük magunkat az öreg szálbükkösbe. A fák csarnokában alig lejtő, széles sétányon haladunk - sem a tájékozódás, sem a lépés nem jelenthet gondot ezen a könnyű terepen. Jobbra a sötétbe vész az északi lejtő, balról pedig egy kanyar után elérjük a település szélét. Egy nagy fakapunál ismét az erdőbe lépünk - ezúttal fenyvest keresztezünk. Hiába a Magas-Mátra aránylag hűvös, csapadékos klímája, a klímaváltozás már megpecsételte az illatos tűlevelű erdők sorsát. És még szomorúbb hír, hogy a jelenlegi tendenciák mellett az ezüstös bükkösök is veszélyben vannak.

Egy elágazásnál a S jelzés jobbra tér, majd métereken belül, rövid lejtés után balra hív. A Lengyendi-Galya északi oldalában túrázunk, szeles szálbükkös sötétjébe burkolózik a lejtő. Egy sziklakiszögellés készteti kanyarra az erdei utat, túloldalán óriási tarvágás harap bele az erdőbe. Rövid kaptatónkról ezért kilátunk a hegyek közül; egy nagy kőtömb mellett érdemes is elidőzni, és kiélvezni a közeli Karancs elefánt alakú látványát. Amikor ismét beérünk a fák alá, már a Piszkés-tetőt kerüljük, de nyíltabb, dúsabb aljnövényzetű terepen.

Újabb rövid emelkedőt követően széltöréstől zilált erdőszakasz következik, a leszakadt ágak szőnyegként fedik be a talajt. A hegység által fölemelt szelek itt buknak át a gerincen, ezért a lefelé hirtelen felgyorsuló légmozgás alaposan meg tudja tépázni a fákat. Éppen emiatt nem is könnyű kiszúrni a balra magasodó zord sziklákat, és a lábuknál elterülő, mohos kőtengert. Kisvártatva ösvényt kezdünk taposni, és a széltől alagútként összehajló fiatalost hagyunk magunk mögött - néhány fenyő is tarkítja a közösséget.

A Vörös-kőn

Egy kopjafánál bemehetnénk a faluba is, de a K▲ jelzése gerincösvényen a Vörös-kő közeli kilátójához kalauzol. A 2005-ben épült toronyról a fák fölött a Karancs felé, illetve a magas-mátrai falvakra látunk rá, ellenkező irányban pedig a Galya-tető tömbjének meredek lejtőjét kémlelhetjük. A helyszín az andezites alapkőzet vasoxidos bemosódásainak köszönheti nevét.

Mátraszentlászló és a költöző szlovákok

A S jelzésen megyünk le Mátraszentlászlóra, aminek főutcájára kanyarodunk. Akárcsak a többi közeli falu, ez is a török idők után betelepített, főleg üveggyártással foglalkozó szlovákoké volt (régi neve Fiskalitáshuta). A Csörgő-völgy környékének fáit letermelve a családok fölköltöztek a magasabb területekre. Mátraszentlászló elsősorban síparkjáról ismert, de túránk az ellenkező irányba terel. Becsatlakozik a K jelzés, elhagyunk néhány éttermet, és az Országos Kéktúra nyomvonalán kapaszkodunk ki a faluból. Egy legelőként hasznosított sípálya pásztája után csenevész erdőben kanyargunk, mielőtt a Piszkés-legelő gazos gyepcsíkjára érkeznénk. A tetőkre felköltöző helyi családok elsősorban az üveg gyártásából és szénégetésből éltek, de itt, a magasabb területeken már állatot tartani és földet művelni is volt lehetőségük. Erről mesél ez a felhagyott legelő.

Legelő a gerincen

Egy ponton kis ösvényen tehetünk kitérőt jobbra: a kilátóhelyről a Mátra belső zugait és a távoli Muzsla-gerincet tárja elénk a pihenőhely - a Nyikom kilátóját is felfedezhetjük. Hosszú, de enyhe kaptatás végén keresztezzük a Piszkés-tetői obszervatórium aszfaltcsíkját, majd ismét a fenyőkkel kevert öreg bükkök alatt gyalogolunk. Csatlakozik balról a S jelzés, és a korábban, ellenkező irányban megtett utunkon haladunk Galyatető felé.

A Péter-hegyese sípályái

Mielőtt elérnénk a kilátót, tegyünk még egy utolsó, rövid és könnyű kitérőt balra a P▲ jelzésen! A szintben haladó, felhagyott erdei feltáróút északról kerüli a Péter-hegyesét egy helyenként ritkított bükkösben. Néhol kibújik a talaj alól a Mátrát felépítő andezit is, de ennél sokkal izgalmasabb a kontraszt, ami a légvonalban alig pár méterre lévő település (mérsékelt) forgataga, és az északi lejtő erdősége között érzékelhető: teljes csönd és mozdulatlanság honol a rengetegben, mintha mindentől távoli kárpáti erdőséget rónánk. Egy bércorr kerülése után sífelvonó, majd rendezetlen sípálya árulkodik a galyatetői síélet szebb napjairól. A hegységet természetesen a trianoni határhúzás után fedezte fel magának a honi természetjárás, a környék fejlesztése ekkor indult meg. Egy romos kiszolgálóépület elhagyása után kereszteződésbe jutunk, és a P jelzést jobbra követve megérkezünk célunkhoz, Galyatetőre.

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  • A Galyatető, Kodály Zoltán sétány megállónál kell leszállnunk a buszról, és innen is távozhatunk a túra végén.

Megközelítés

  • A buszmegállótól Galyatetőn az utcán a fenyők alatt továbbsétálva, a P és S jelzést követve néhány perc alatt a Turistacentrumhoz érkezünk, ahol elkezdhetjük a túrát (melyet ugyanitt fejezünk be).
  • Autóval érkezve a parkolóból indul a túra a kilátó felé.

Parkolás

  • Autóval a galyatetői Kodály Zoltán sétány végéig kell hajtanunk, ahol ingyenesen leparkolhatjuk az autót.

Koordináták

DD
47.916945, 19.924826
DMS
47°55'01.0"N 19°55'29.4"E
UTM
34T 419668 5307628
w3w 
///hűtött.pukkad.átépít
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

  • Mátra turistakalauz

A szerző által javasolt térképek:

Felszerelés

Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.


Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,8
(21)
Batári Balázs 
2023-04-16 · Közösség
Mikor voltál a túrán? 2023-04-16
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Fénykép: Batári Balázs, CC0, Közösség
Szabó Annamária
2022-07-21 · Közösség
Mikor voltál a túrán? 2022-07-21
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 74

Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
könnyű
Hossz
10,4 km
Időtartam
3:05 óra
Szintemelkedés
440 m
Szintcsökkenés
440 m
Legmagasabb pont
960 m
Legalacsonyabb pont
750 m
Tömegközlekedéssel elérhető Körtúra Szép kilátás Család- és gyerekbarát Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Tipp Csúcstúra Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 13 Útpontok
  • 13 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp