Kirándulás a kaldera peremén
Igazi klasszikus a Börzsönyt járó turisták körében a Holló-kő gerince. A többi magas-börzsönyi északi gerinc mellett kicsit kiszorult a hegység szélére, viszont éppen ennek köszönhetjük, hogy viszonylag kis erőbefektetéssel, hamar elérhető az alatta fekvő Perőcsényből. Ráadásul innen látni be igazán a Csarna-völgybe: a fokozottan védett, zegzugos erdő, mint egy kirakati emelvényre fektetett képeskönyv tárul fel előttünk a szemben lévő meredek hegyoldalon. Hallhatjuk a mélyen alattunk rohanó patak zubogását, a sűrű erdő zúgását, de szerencsés esetben a rezervátumban élő állatok hangjait, a mulatságosan feleselgető hollópárt, a kora őszi vágytól terhes szarvasbőgést is felénk sodorja a szél.
Ha igazán belülről figyelünk, egy másik különös hangot is hallhatunk - vagy inkább érezhetünk. Alig 15 millió évvel ezelőtt a trópusi tengerparton, mint a mai kelet-ázsiai vulkánok vidékén, füstoszlopok törtek a magasba pokoli robajjal. Hamu és lávatakaró rakódott le, rétegesen létrehozva az ősi Börzsöny vulkáni tömbjét. A kihunyó tűzhányó krátere beroskadt, és a hegybe bevágódó völgyek megnyitották a hegyoldalt a heves esőzések eróziója előtt. Így nyílhatott ki ez a meredek falakkal határolt katlan, ahova csak nehezen jutott el az ember minden korszakban. Ennek a zártságnak köszönhető a Központi-Börzsöny védettsége, egyedisége. Egyik utolsó bástyája ez a természetnek, Magyarország egyik legnagyobb lakatlan erdőségének közepén.
A szerző tippje
- Bár a Perőcsény feletti tölgyerdők és a kalderaperem vastag mohaszőnyeggel benőtt sziklái, görgetegei minden időben hangulatosak, a túra fő látványossága mégis a a Börzsöny vulkáni központjának panorámája. Ennek megfelelően érdemes a túrát jó látási viszonyok között bejárni, amikor a kaldera peremen sétálva élvezhetjük az alattunk elterülő vadon látványát.
- A Börzsöny talán leglátványosabb túráját tudjuk megtenni, ha a kalderaperemet végigjárva a Salgóvárról nem ereszkedünk vissza a faluba, hanem a Hideg-hegy felé vagy a Csarna-völgyön keresztül felmegyünk a Csóványosra, és valamelyik északi gerincen leereszkedünk Királyházára. A hosszabb távot érdemes a hegyen alvással megfelezni, amire kiváló lehetőséget nyújt a Nagy-Hideg-hegyi turistaház, vagy bevállalósabbaknak a Csóványos felújított kilátója.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- A Jancsi-hegy és a Salgóvár közötti gerincszakasz, de különösen a Holló-kő környéke sziklás, görgeteges, nehezen járható terep. Ennek megfelelően, az időjárás és felkészültségünk függvényében válasszunk bokát tartó lábbelit a túrára! Néhány meredek ereszkedésnél a köves terepen segítséget nyújthat a túrabot is.
- Forrás nincs az út során, vizet csak a faluban tudunk szerezni.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner:
- A buszmegállóból a P◼ jelzésen indulunk a templom mellett a Tilalmas-oldalban.
- A gerincre felérkezve rákanyarodunk a P jelzésre, ami végigvisz a kaldera peremén a Jancsi-hegyen, a Holló-kőn és a Kövirózsáson keresztül a Vár-nyeregig.
- A Salgóvárra a P▲ jelzésen kapaszkodunk fel, és ugyanitt jövünk vissza is.
- A Vár-nyeregből a P+ jelzésen ereszkedünk vissza a faluba.
Leírás:
A falu feletti tölgyesekben
Perőcsény bájos kis falujának központjából indítjuk túránkat. A település látványossága a gombaházszerű pincék tarka fűzére, amit a lakott területre érkezve rögtön láthatunk a bekötőút két oldalán. A település idilli környezetben, az Orzsán-patak kanyarulatának katlanszerű ívében fekszik a Börzsöny tölgyeseinek lábánál, gyümölcsösökkel és szőlős kertekkel körbevéve.
A falu központjában lévő buszfordulóból indulunk a P◼ jelzésen a hangulatos ligetben álló református templom irányába. A falu mögötti erdőbe lépve hamar elhagyjuk a településeket övező vegyes akácost, és parkszerű, egyre öregebb tölgyesben haladunk. A mohás aljú, napfényes erdő kiváló gombatermő vidék. Az itteni lejtők szilikát talaját kedvelő, népszerű tinóru és vargányafélék mellett leggyakrabban a tarka kalapszínekben pompázó galambgombákat, a közkedvelt rókagombát és galócaféléket találhatunk a csapadékosabb nyári és kora őszi időben. A helyiek szüretelik is az erdő gyümölcsét – természetesen az ehető és mérgező fajok nélkülözhetetlen ismeretének birtokában.
Az egyenletesen és határozottan emelkedő hegyoldalban másfél kilométer után kiérkezünk a hegy gerincére, ahol a P◼ jelzésről letérve, az eddigi irányt és szintemelkedést tartó P jelzésen haladunk tovább az egyre kövesebb aljú erdőben. A hegy vulkáni eredetű anyagának fokozódó előbukkanása jelzi, hogy lépésről lépésre közelebb kerülünk a környező tájat kialakító drámai eseménysorozat központjához.
A kihunyt vulkán peremén
A gerincen felfelé, ahogy a Csarna-patak völgyének belső területei fölött kapaszkodunk, a balra eső, sötét, áthatolhatatlan erdővel borítot hegyoldal egyre meredekebbé válik. A szláv eredető „csarna” (fekete) szó a meredek oldalakkal határolt, mélyen ülő sötét rengetegre utal. A köves gerincél a Jancsi-hegy tetején átmenetileg kinyílik, és az egyenletes emelkedés megenyhül. Először látunk be a kalderába, de itt még meglehetősen korlátozva a környező erdőtől.
A Jancsi-hegy mérföldkő túránkon, hiszen innentől belépünk a gerincél kacskaringós, mohás sziklákkal és göcsörtös fákkal tarkított erdejű, vadregényes "kalandparkjába". A hátak sorát Ökör-oromnak nevezi a népnyelv; ezen a köves púpsorozaton haladunk tovább az egyre misztikusabb tájon. A Hajzer-nyerget és az Ökör-orom púpjait elhagyva egy meredek, görgeteges hegyoldalban kell felkaptatni, ahol a sziklás csúcsra érkezve túránk leglátványosabb panorámája bontakozik ki. A Holló-kő andezittaréjban meredező csúcsára érkezünk. Itt megdöbbentő méretekkel tárul fel a szemközti hegytömeg, a Központi-Börzsöny romvulkánja. A számtalan gerinccel és meredek völgyekkel szabdalt tömb a hegy lábát körbefutó Csarna-völgybe szakad. Ahogy a térképre, a Holló-kőről is majdnem fentről látunk rá a zegzugos tájra, képet kapva annak méreteiről és összetettségéről.
A magyarországi viszonylatban különösen vad táj értelmezéséhez annak földtani kialakulását kell tisztáznunk. A börzsönyi vulkanizmus több szakaszban szolgáltatta a hegységet felépítő vulkanikus anyagot. Az első kitörések a még sekélytengeri környezetet töltötték fel, és egy nagyobb térséget szárazulattá emelve, kb. 16 millió évvel ezelőtt létrejött a Börzsöny alapját alkotó, kiterjedt vulkáni együttes. Ezt a központi területet körbevevő 4-500 méter körüli hegyek formájában láthatjuk. Hosszabb kitörési szünet és a forró vizek, illetve erózió okozta átalakulások után kb. 14 millió éve, geológiai értelemben rövid idő alatt, heves lávaömlések és hamukitörések során létrejött a központi Börzsöny hatalmas rétegvulkánja. Az eredeti vulkáni tömb a mainál jóval magasabb volt. A kihunyt tűzhányót az akkori trópusi klíma heves esőzései "körbefaragták", ám a legnagyobb mértékű pusztítást a beroskadt kráter felszakadásával az északnyugat felől a vulkán belsejébe beharapódzó völgyrendszer végezte. A meredeken behorpadó, gyorsan pusztuló központi kráterben a növényzet sem tudott megtelepedni, így az egyre mélyebbre vágódó völgyrendszeren keresztül a csapadék a vulkán anyagának jelentős részét kimosta. A tömböt végül a tektonika északnyugati irányban kibillentette, és a lepusztult felszínt pár száz méterrel ki is emelte, megadva a hegység mai helyzetét.
Az egykori kráter belsejében, az erózió által kialakított kalderában Magyarország egyik legkevésbé háborgatott erdei életközössége alakult ki, melyet a legmagasabb védettség illet meg. Ez a központi terület adta a mai Duna–Ipoly Nemzeti Park alapját, ahol a szakemberek jelenleg is őrködnek a természeti értékek felett. A múlt század elején favágóktól voltak hangosak az itteni hegyek. A központi területek meredek felszínét is behálózó, a völgyekben és hegyoldalakban kígyózó vasúttal szállították ki a faanyagot az addig hozzáférhetetlen helyekről.
A Holló-kő csúcsáról kanyargós ösvény vezet tovább, amely mohás köveket és sziklatornyokat kerülget a gerincélen. Kilátásunk már igen korlátozott, csak néhány kidőlt fa ütötte lyukon pillanthatunk ki a lombsátor alól, de ez a szakasz amúgy is odafigyelést igényel. Ezer apró részletével egy pillanatig nem érezzük unalmasnak ezt a misztikus tájat: a töredezett sziklákkal csipkézett gerincél, a vastag mohával takart kőgörgetegek és a körülöttünk lévő öreg erdő megmutatja, milyen az igazi vadon. A Kövirózsás csúcsát sem érzékeljük, mert a végig sziklás gerincen hol feljebb kapaszkodunk, hol leereszkedünk a kövek közé idomuló ösvényen, míg az utolsó nagyobb ereszkedéssel leérkezünk a Vár-nyergen átívelő erdőgazdasági útra.
A Salgóvár utolsó bástyája
A Vár-nyereg bevágásában összefutó piros utak közül, mielőtt még visszaereszkednénk a faluba a P+ jelzésen, érdemes egy rövid kitérőt tenni a P▲ jelzésen a közeli Salgóvárhoz. A Nógrád megye túlsó felén, Salgótarján felett álló vár csak nevében hasonlít erre: a nyugat-börzsönyi névrokon régóta lakatlan, feledésbe pusztult hajdani erősség. A sűrű bükkerdőben haladó rövid kaptató végén sziklás csúcsra érkezünk, melyet az eredeti sziklától alig megkülönböztethető, foghíjasan álló, rakott kőfal szegélyez. A keleti, meredek oldalon egy nagyobb falsáv mellett haladhatunk el, míg az egykori, sziklába faragott déli bejáratnál a kaputorony alapjait vélhetjük felfedezni. A várról keveset tudunk. Valószínűleg a tatárjárás után épült, és az első évszázadot királyi várként érte meg. Vesztét utolsó tulajdonosa, Salgói Miklós törvénytelen élete jelentette, ugyanis a pénzhamísítás és házasságtörés vádjával elítélt nemest vagyonától megfosztották, a birtokában álló épületet földig rombolták 1424-ben. Az egykori vár központjában álló szikla tetejéről azonban még a mai napig remek a kilátás az erdők felett a Központi- és a Nyugati-Börzsöny csúcsaira.
A környéken több időszámításunk előtti erődítmény, sáncmaradvány, illetve azokon belül cserép- és épületmaradvány található. Ilyen a Krisztus előtti évezred fordulójából a pár kilométeren belül lévő Magyar-hegyen, a Halyagos tetején és a túránkkal már érintett Jancsi-hegyen is létezett, sánccal megerősített település.
A rövid kitérő után visszaérünk a Vár-nyeregbe, majd a hegyoldalban kanyargó murvaúton a P+ jelzést követve kényelmesen leereszkedünk Perőcsénybe. A tölgyerdők hullámzását egyedül a Büzmöd-rét tisztása szakítja meg félúton. A rét alatti irtásoknál figyelmesen kísérjük a jelzést, mert a kényelmes haladást kínáló erdőgazdasági útról le kell térnünk. A falu előtti utolsó kilométeren ismét akácosban haladunk, majd a települést övező gyümölcsösök mellett megérkezünk a csendes kis falu földszintes parasztházai közé. Ha marad időnk, benézhetünk még a perőcsényi tájházba, vagy lelazíthatjuk lábunkat a falu közepén lévő strand medencéjében.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- Szobon keresztül vonattal és busszal jutunk Perőcsénybe. A helyi buszjáratról a Perőcsény, autóbusz-forduló megállóhelynél kell leszállni.
Megközelítés
- A túra a Perőcsény, autóbusz-fordulóból indul és ide is érkezik vissza.
Parkolás
- A Dunakanyar irányából Szobon keresztül érdemes Perőcsénybe autózni. A faluba érkezve a főutcán (Kossuth utca) haladunk a templom alatti buszfordulóig, ahol a híd után jobbra lévő betonozott placcon tudunk parkolni.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Börzsöny és az Ipoly völgye turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bejáratott túracipő, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 2 Útpontok
- 2 Útpontok
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei