Királyrétről a Bajdázói-tóhoz - erdei túra kerekesszékkel
Jellemzően erdei utakon vezető túráról van szó, ennek megfelelően a növényzet és az állatvilág, valamint a tó körüli természetes erdő békéje a vonzó ebben a maximum 3-4 órát felölelő, kerekesszékesek által is látogatható körtúrában. Kiindulópontunk a Börzsönybe érkező turisták csomópontja, Királyrét, ahol a 2019-ben felújított kirándulóközpontban akadálymentes mosdó is helyet kapott.
Túránk célpontja az 1700-as években vaskohászat céljából kialakított Bajdázói-tó, amely fölött a természet immár visszavette az uralmat, így a vízfelület kisebb krátertavak jellegzetességével illeszkedik szervesen a környező hegyek közé. A Dél-Börzsöny cseres, tölgyes, gyertyános erdeire jellemző növényzete a tóhoz érve keveredik a vízkedvelő fa- és növényfajokkal: nádasok, illetve elvétve fűzfa- és erdeifenyő-foltok adják a Bajdázói-tó romantikáját.
Az út minősége erdei ösvényhez képest megfelelő, és nincsenek nagy lejtők vagy emelkedők. A felszín murvás, agyagos, helyenként köves, esős időben kicsit süppedős, sáros részekkel, de kísérő segítségével ezek nem leküzdhetetlen akadályok kerekesszékkel sem.
A szerző tippje
- Kerekesszékes emberek az ajánlott útvonalat mindenképp egészséges, járó kísérővel teljesítsék.
- Kórházi kerekesszékkel való közlekedés nem ajánlott!
- Bár az útvonal akadálymentes, rengeteg előre nem látható akadály, személyes vagy műszaki probléma, illetve természeti jelenség akadályozhatja a túra teljesítését.
- Ajánlott a nagyon esős időszakokat kerülni, átmeneti évszakokban süppedős, csúszós, sáros az út.
- Nagy, akkumulátoros kerekesszékkel vigyázni kell a vályúkkal az úton!
- Királyrétre érvén, a helyi erdészet működtetésében épült Királyréti Kirándulóközpontnál (Szokolya-Huta) akadálymentes vizesblokkot is találunk! Ugyanitt büfé is üzemel.
- Időjárástól függően legyen nálunk esőkabát, napszemüveg, naptej, szúnyogriasztó.
- Jó, ha rendelkezünk pót gumibelsővel és megfelelő pumpával.
Úttípusok
Biztonsági előírások
- A túrára mindenképpen megfelelő állapotú kerekesszékkel és járó kísérővel induljunk el!
Hasznos linkek és ötletek
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner :
- Királyrét központjából a Szénpataki úton induljunk el.
- Balra, ahol a tábla jelöli, letérünk az útról a horgásztó felé.
- A tanösvény T jelzéseit követjük a Bajdázói-tóig.
- Először a tó keleti oldalát fedezzük fel, majd a nyugatit, kitekintve az egykori kőfejtő, majd a Petőfi-forrás felé.
- A tó melletti rétet kelet felé hagyjuk el egy jelzetlen ösvényen, amely a Szénpataki útig felé visz, majd visszafordulunk.
- A Bajdázói-réttől a már ismert úton jutunk vissza Királyrétre.
Részletes leírás :
Királyrét és az egykori vasmű
Már a Kismarosról Királyrétre vezető úton is érdemes gyönyörködni a nagy ívű, erdős-mezős dombhátakkal tarkított kilátásban. Királyrétre érve turisztikai központ hangulatát árasztó környezet fogad számtalan információs táblával, kis helytörténeti múzeummal, kereskedelmi egységekkel és ízlésesen felújított, akadálymentes kirándulóközponttal.
A tőlünk dél-keletre emelkedő Várhegy 2020 őszén átadott fa kilátója magasodik a völgy fölé, ha pedig a másik irányba is elnéznénk, arrfelé a Nagy-Vasfazék-patak és a Bagoly-bükki-patak összefolyása közelében találjuk a Hubertus-forrást. A Várhegy kilátója és az oda való feljutás sajnos nem akadálymentes, így a Börzsöny felülnézeti látképét sajnos most mellőznünk kell.
A Kismarosról érkező főút enyhe jobb ívvel a Királyréti Erdészet fenntartásában működtetett, bitumen burkolatú Szénpataki erdészeti útba torkollik; ezen indulunk el. 100-150 méter megtétele után az Y alakban szétváló úton balra fordulva a „Horgásztó” feliratú, apróköves-murvás erdei ösvényre kanyarodunk. A tóhoz vezető út murvás, helyenként köves, erdei agyagos talajú, de nem túl meredek a kerekesszékes közlekedéshez.
Kezdetben a bal oldalunkon húzódó kerítés mentén haladunk, amivel a népszerű horgászparadicsomot kerítették körbe. Bár a tó a horgászok birodalma, a déli oldalon a kapun besétálva egészen a partjáig látogathatunk. Elhagyva a horgásztavat szép, öreg fákkal tarkított erdőben megyünk tovább. 200-300 méterrel feljebb, a baloldalon egy tiszta vizű forrás fakad a völgyecskében (amit csak járó ember tud megközelíteni), majd néhány erdei kanyarulatot követően egy tisztáshoz érkezünk. Ez a Bajdázói-tó felé kiszélesedik.
Az idilli környezetben elterülő tó létrejöttét - hasonlóan az imént mellőzött Királyréti-horgásztóéhoz - az 1778-tól itt működő vasmű folyamatos vízellátása indokolta. A vasgyár megszűnése, 1791 után pedig a faúsztatást segítette az eredetileg öt tóból álló rendszer, amelyből már csak az említett kettő létezik. A vasmű egyes részei 1900-ban még álltak, sőt néhány romja 1920-ban is megvolt. Napjainkban csak a salakhányó, valamint a hajtóvíz biztosítását szolgáló öt vízduzzasztó és a vízvezető árokrendszer nyomai láthatók. Az egyre inkább eliszaposodó Bajdázói tavat 2010-ben rekultuválták, azóta egyre népszerűbb a túrázók és a vízi állatvilág megfigyelése iránt érdeklődők körében. Itt él ugyanis hazánk egyetlen teknősfaja, a mocsári teknős - ha szerencsénk van, és szép az idő, láthatjuk őket napfürdőzni a tó vizén úszó holtfákon.
Erdei kitérőkkel a tó körül
A tó és környezete ugyan viszonylag magasan helyezkedik el, de nincs kilátás a környező hegyekre, a tisztás fái és a tavat körülölelő erdő határolja a teret. A tó körüli tanösvényen jobbra (kelet felé) elindulva sajnos csak nagyjából félútig juthatunk. Az egészen a tópartig húzódó erdőben kisebb segítséggel eljuthatunk a sűrűbb részekig, majd erősen meredek, fakidőléses részhez érünk, itt forduljunk vissza. Indulópontunktól balra indulva szintén nagyjából félútig tudjuk a tavat megkerülni, és egy-két meredekebb részhez szükségünk lesz a kísérő hatékony segítségére is. Ezen az ösvényen eljutunk egy múlt században épült, fazsindelyes, mohával borított, nagyméretű turista pihenőhely és tűzrakó hely együtteséhez is. Itt, a tótól 20-30 méterre eltávolodva folytatódik az erdei ösvény, az Y elágazás mindkét szára a hajdani kőfejtő területéhez vezet. Ezt a részt sorompó védi, de előszeretettel látogatják az ott kirándulók, csak extrém kerekesszékeseknek ajánlott a megközelítése.
Ha kigyönyörködtük magunkat a tóban, tegyünk még egy kitérőt, hogy minél tovább élvezhessük az igazi erdei élményt. A réttől először ne visszafelé induljunk el, ahonnan jöttünk, hanem forduljunk keleti irányba egy jelzetlen, de eleinte jól járható úton. Nagyjából 200 métert tehetünk meg zavartalanul a hangulatos, háborítatlan gyertyános-kocsánytalan tölgyesben. A közeli Szénpataki úttól, amelyen könnyedén visszagurulhatnánk Királyrétre, mindössze száz méter választ el, de ez a rövid szakasz olyan meredek és köves, hogy kerekesszékkel egyáltalán nem ajánljuk! Így sajnos nincs más lehetőség, mint visszatérni a Bajdázói rétre, és a már ismert ösvényt választani a Királyrétre való visszatéréshez.
Innen, ha van még erőnk, energiánk és kedvünk, a Szénpataki erdészeti műúton (ahonnan a túra elején lekanyarodtunk) immár a jobb oldali ágon továbbmenve akár plusz 3-4 kilométert is tudunk akadálymentesen sétálni (ez alternatíva lehet a nagyon nehezen mozgó túrázóknak is!). Itt is találni szalonnasütő helyeket és szép, alagútszerű erdei kilátást a Várhegy-kilátóra.
Az erdei túra lassú, nyugodt tempóban 2,5-4 óra alatt teljesíthető kerekesszékkel, de a Szénpataki műutas kitérővel akár egész napos kalanddá bővíthető.
Tipp
Tömegközlekedéssel
- A Budapest-Nyugati pályaudvarról induló zónázó vagy nemzetközi vonatok többsége fel van szerelve beemelő berendezéssel (a vonatutazás megrendelésekor mindenképpen informálódjunk erről), így akadálymentesen fel és le is tudunk szállni Kismaros vasútállomáson, ahol a peron is megközelíthető kerekesszékkel.
- A kismarosi vasútállomásról az Ady utcán legurulunk a Szokolyai útra, majd balra kanyarodva (az erdei kisvasút végállomása felé) már látjuk a Királyrétre és vissza közlekedő alacsonypadlós autóbusz-megállóhelyet (Kismaros, vasúti megállóhely bejárati út). Naponta többször közlekedik, hétvégén gyakrabban, de érdemes a menetrendről előre informálódni, mert évente többször is változhat, és a túránk kivitelezése múlhat rajta!
Megközelítés
- Királyréten a buszmegállóból vagy akár a parkolóból indíthajuk a túrát.
Parkolás
- A Királyréti Kirándulóközpont (Szokolya-Huta) előtt találunk mozgássérült parkolót.
Koordináták
Megközelítés
- Parkolás mozgássérültek számára
- A Budapest-Nyugati pályaudvarról induló zónázó vagy nemzetközi vonatok többsége fel van szerelve beemelő berendezéssel (a vonatutazás megrendelésekor mindenképpen informálódjunk erről), így akadálymentesen fel és le is tudunk szállni Kismaros vasútállomáson, ahol a peron is megközelíthető kerekesszékkel.
- A kismarosi vasútállomásról az Ady utcán legurulunk a Szokolyai útra, majd balra kanyarodva (az erdei kisvasút végállomása felé) már látjuk a Királyrétre és vissza közlekedő alacsonypadlós autóbusz-megállóhelyet (Kismaros, vasúti megállóhely bejárati út). Naponta többször közlekedik, hétvégén gyakrabban, de érdemes a menetrendről előre informálódni, mert évente többször is változhat, és a túránk kivitelezése múlhat rajta!
- Ha autóval utazunk Királyrétig, ott a Királyréti Kirándulóközpont (Szokolya-Huta) előtt találunk mozgássérült parkolót.
Hitelesítve 2020-11-01 -án/én
Felszerelés
- Jó, ha rendelkezünk pót gumibelsővel és megfelelő pumpával.
Statisztika
- 2 Útpontok
- 2 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei