Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Keresztül a Visegrádi-hegységen

· 2 értékelés · Gyalogtúra · Visegrádi-hegység · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Fénykép: Dömsödi Áron, Magyar Természetjáró Szövetség
m 600 500 400 300 200 100 20 18 16 14 12 10 8 6 4 2 km
Az útvonal felfűz mindent, ami a Visegrádi-hegységre jellemző: mély, szurdokszerű völgyet, sötét andezitsziklákat, a Duna kanyarjára néző panorámát látogathatunk meg ezen a tartalmas 20 kilométeren.
nyitva
közepes
Hossz 20,2 km
6:00 óra
579 m
574 m
548 m
101 m

A legtöbben a Visegrádi-hegység középső részét látogatják, ami viszonylag jól lehatárolható a Rám-szakadék - Dobogókő - Prédikálószék háromszöggel. Pedig a hegyvidék keleti tömbje nem kevésbé vadregényes: ennek ékes bizonyítéka a mély Szent László-völgy, amely az ország egyik legszebb patakvölgye. Innen Pilisszentlászló érintésével kapaszkodunk fel a hegység dunamenti, vékony kis „fennsíkjára", pereméről pedig farkasszemet nézhetünk a Naszály tömbje előtt délnek forduló Dunával, amikor kibukkanunk a Vörös-kőre. Éles ereszkedést követően pedig a leányfalui Duna-parton pihenhetjük ki a megtett kilométereket.

A Holló-kőtől - Vörös-kőig jelvényszerző túramozgalom

A fővárosban és környékén élők számára a Holló-kőtől – Vörös-kőig túra egy izgalmas és tartalmas lehetőség a két dunamenti vulkánroncs megismerésére, vagy éppen újonnani felfedezésére. Akinek nincs ideje Országos Kéktúra hosszúságú utakat bevállalni, annak a Börzsönyt és a Visegrádi-hegységet összekötő P jelzés tökéletes alkalom belekóstolni a pecsétszerző túrák hangulatába.

Az útvonal a két névadó hegyorom szomszédságában fekvő falvakat, Perőcsényt és Leányfalut köti össze. A P sáv jelzés nagyjából minden olyan tipikus tájjeleget bemutat, ami a két hegységre igazán jellemző. Érintünk apró, nyugalmas hegyi falvakat; sziklák közt kanyargó gerincösvényről lesünk be a Börzsöny kalderájába; az előhegyek dombvidéki erdőin átvágva jutunk le a Dunakanyarba. A kompátkelés után a Visegrádi-hegység szurdok jellegű völgyéből annak magaslataira kapaszkodunk, hogy végül a Duna fölé szökő pereméről bámuljunk az Alföld nagy semmijébe.

Összesen 66 kilométer megtételére és 2000 méter feletti szintkülönbség leküzdésére adja a fejét, aki az útvonal végigjárására vállalkozik. Hogy mennyire nehéz vagy könnyű, az kizárólag a szervezésen múlik: egyben végigtalpalva (2-3 nap) nagyobb és megerőltetőbb kaland, de szakaszokra osztva, az irányokat is gondosan megválogatva sportosabb és kellemesebb túrák rövid sorozata. Lényegében csak a Holló-kő gerince fárasztó vállalkozás, de hosszánál fogva egy gyakorlott túrázónak az sem jelenthet különösebb megpróbáltatást.

A Vörös-kő – Holló-kő túra 66 kilométerén összesen 6 pecséttel és 4 kóddal találkozunk, miközben összesen 2000 méteres szintkülönbséget küzdünk le. A kódokat erdei táblákról kell leolvasnunk, és ráírnunk az igazolófüzet hátoldalára.

Budapestieknek és a Dunakanyarban élőknek kifejezetten ajánlott a túra végigjárása, hiszen viszonylag átfogó képet kaphatnak a lakóhelyüket övező természeti környezetről egy tartalmas és maradandó kirándulás keretében. A távolabbról érkezők pedig 4-5 kényelmes túrázással eltöltött nap során ismerhetik meg az Északi-középhegység nyugati szegletét, a Dunakanyar vadregényes hegyvilágát.

A 700 forintos igazolófüzet ára tartalmazza a díjazást is (oklevél és kitűző). Indulás előtt mindenképpen nézzünk utána, hol szerezhetjük be a kiadványt, mielőtt nekivágnánk a Dunát satuba fogó hegyvilágnak.

A szerző tippje

  • A túra kettéosztható az útba eső Pilisszentlászlónak köszönhetően.
  • Bár a leírás a Holló-kő - Vörös-kő túramozgalom többi részéhez igazodva Visegrádról indul, érdemes ellenkező irányban, Leányfaluról nekifutni: ebben az esetben az első 1-1,5 órában legyűrjük a szintkülönbséget, és a Vörös-kő után már csak lefelé tartunk.

 

Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
548 m
Legalacsonyabb pont
101 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

Az útvonal nem tartalmaz veszélyes szakaszokat. 

Hasznos linkek és ötletek

  • Információk a Holló-kő - Vörös-kő túramozgalomról: http://felanaszalyra.atw.hu/

Kezdőpont

Visegrád, kompállomás (101 m)
Koordináták:
DD
47.786351, 18.966729
DMS
47°47'10.9"N 18°58'00.2"E
UTM
34T 347704 5294556
w3w 
///utalvány.higiénia.tárcsa

Végpont

Leányfalu, hajóállomás

Útleírás

Itiner

A túra során végig a P jelzést kell követnünk.

  • Átmegyünk a főút alatti aluljárón, majd keleti irányban indulunk a Rév utcán. Ez az egyik sarkon Nagy Lajos, majd Mátyás király utcára változik, de mi nem kanyarodunk le.
  • A várhoz vezető autóút hajtűkanyarjánál egyenesen gyaloglunk tovább. A P elhalad a pisztrángos tavak mellett, végül hosszas gyaloglás után elfogy az aszfalt, és belépünk a Szent László-völgy hűs bükkösébe.
  • Pilisszentlászlón a Honvéd utcán sétálunk a faluközpont felé. Ha nem térnénk be oda, akkor a Petőfi tér előtti utolsó utcán kell élesen balra, fölfelé kanyarodnunk, hogy ismét erdős terepre válthassunk.
  • A P együtt halad a z Országos Kéktúra K jelével a Pap-rétig. A Visegrádi-hegység egy apró fennsíkjára megérkezve az aszfaltot követjük, de a turistaút a hegyoldalra kapaszkodva levágja annak egy kanyarját.
  • A Pap-rétről keleti irányban haladunk tovább széles erédszeti úton. Elhagyjuk a Palócki, később a Zánkói-rétet, és megérkezünk a Vértes-mezőhöz.
  • A Vértes-mezőnél utunk 90 fokos jobbkanyart vesz, majd délkelet felé irányul. Felkapaszkodunk a Kis-Bükk-tetőre, és irányt tartva végül megérkezünk a Vörös-kő panorámás tisztására.
  • A P jelzés a Vörös-kő déli oldalában ereszkedik le. Kezdteben mérsékelten lejt az ösvény, majd meredek szerpentinnel érjük el a Rekettyés-tó melletti irtást.
  • A P turistaút délkelet felé átvág a napsütötte tisztáson, majd az erdei földúton leereszkedik Leányfalura. A Gyulai Pál utcát egyenesen követve érkezünk meg a buszmegállóhoz, ha pedig további 50 métert megteszünk egyenesen, akkor a Duna-part látványával fejezhetjük be a túrát.

A túráról részletesen

Formakincsét tekintve a piros túra két hegysége nem igazán különíthető el egymástól. A Kárpátokat létrehozó lemezmozgások során itt indult meg a hegykoszorú vulkanizmusa, így a Börzsöny és a Visegrádi-hegység a láncolat két legidősebb vulkáni tagja. Születésük után kopár szigetvulkánokként füstölögtek a környező víztömeg fölött. További történetüket a külső erők okozta lepusztulás és a Duna megjelenése határozta meg, a földtani hasonlóságok és a földrajzi közelség pedig igen hasonló formakincsű vidékeket hozott létre. Magasságában a Visegrádi-hegység elmarad a Börzsönytől, de leghangulatosabb részeit úgyis mélyebb pontjain, a völgyeiben kell keresni.

A Visegrádot Pilisszentlászlóval összekötő Apát-kúti-, majd felső szakaszán Szent László-völgy tipikus példája a hegység szurdokjellegű, bővízű, zárt völgyeinek, ahol némi képzelőerőt bevetve a kárpáti vadonban érezhetjük magunkat. A Visegrádhoz közeli szakaszon ne felejtsünk el lemászni az Ördögmalom-vízeséshez, amely nevével ellentétbe inkább csak egy apró zúgó, de az alatta lévő vízmedence smaragd színe és a sötét kőzet együtt megkapó látványt alkot. Az aszfaltutat elhagyva sűrű erdőben folytatjuk utunkat: a hétvégi családi kirándulóknak kialakított sütőgetőhelyek után elérjük a valódi túraterepet. A völgy felejthetetlen sziklatömbjei és szurdokösvénye számtalanszor szeli át a patakot, és általában éppen csak egy embernyi szélességű ösvényen követi annak folyását. A sötét bükkerdőben mindenhol holtfa hever, mohos görgetegek fekszenek a patak útjában; ez a néhány kilométer a nemzeti park egyik ékköve - annak ellenére is, hogy a felső szakaszon hatalmas erdőirtás kíséri az egyik partot.

A völgy legvégén egy hídon lépjük át a medret még egyszer, utoljára, hogy aztán az erdészeti út végül a falu mellékutcájává fejlődjön. Éppen csak érintjük a faluközpontot, hogy aztán rövid, de meredek kaptatón jussunk fel a pap-réti aszfaltútra. A betonút kanyarjából alkalmunk nyílik végignézni a Sztaravoda-völgyet kísérő magaslatokon.

A Pap-rétről hosszas, kellemes erdei menetelés veszi kezdetét, sajnos azonban sokfelé a 2014. évi ónos eső okozta jégkár pusztításának nyomait látjuk a megtépázott erdőben. A Zánkói-rét irtásos tisztását követő gyenge kaptató végén érjük el a Vértes-mező télen-nyáron idilli pihenőhelyét, és nem sokkal fölötte, 548 méteren érintjük a visegrádi-hegységi vándorlás legmagasabb pontját. Innen már csak rövid erdei gyaloglás a Vörös-kő pazar sziklakilátója. Jobbra fordulunk, felkapaszkodunk egy kisebb magaslatra, és hamarosan meglátjuk a méretes esőházat. Az esőház mellett lehetőségünk van szemügyre venni a Börzsöny távoli vonulatait Drégelyvártól egészen a Csóványosig - a teljes panoráma akkor nyílik ki, ha az erdőn keresztül, egy jelzetlen csapáson néhány métert leereszkedünk a névadó sziklakibukkanásra. A kilátótisztás viszont az esőháztól 20 méterre található.

Nem csoda, hogy a Vörös-kőt egykor tüzérségi lőállásként hasznosították: az alant terpeszkedő Duna-parti települések mögött a Szentendrei-sziget és a Pesti-sík is térképként mutatja magát, Váctól és a fölé magasodó Naszály hegytől Pestig szemlélhetjük a tájat. Tiszta időben jól kivehető a Szanda, valamint távolabb a Mátra két tömbje. Közvetlenül alattunk, a hegység előterében a Duna által épített, és régebben jótékony iszapjával újra és újra befedett, ettől termékeny talajú földek nyújtóznak. A kilátóhelyen egy magányos terméskő-oszlop arról tanúskodik, hogy egykor a kicsiny sziklaletörés neve is elegendő volt ahhoz, hogy egy ideológia kisajátítsa magának a helyszínt. Most egyszerűen csak felszabadult, és kissé fáradt kirándulók célpontja a Leányfalu fölötti hegyorom.

A településre meredek oldalban szerpentinező ösvény indul. Az ereszkedés végén irtásfoltra érünk: ha itt bevágunk balra, a fák közé, érdekes, meleg mikroklímájú, békalencsés tavat fedezhetünk fel a fák sűrűjében. Végül lankás erdei utakon érünk be a házak közé. Egyenes irányt tartva a Duna-partra vezet utunk.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  • Visegrád, Nagymarosi rév autóbusz-megállót buszok kötik össze Esztergommal és Budapest, Újpest-Városkapu buszpályaudvarral.
  • Visegrád elérhető a kompon keresztül is, melynek másik oldali állomásáról (Nagymaros) vonattal is utazhatunk Budapest-Nyugati, vagy Szob felé.
  • Leányfalu, Pócsmegyeri rév buszmegálló a túra egyik végpontja. Budapest, Újpest-Városkapu és Esztergom között közlekednek az itt megálló buszok.

Megközelítés

  • Visegrádon a buszmegállóból a kompállomás irányába kell indulnunk, és 30 méterrel később, az aluljáróba vezető lépcsősor alján megtaláljuk a P jelzésű turistautat.
  • Leányfalun a turistaút belefut a 11-es útba. A kereszteződésnél találjuk a buszmegállókat (jobbra, déli irányban a fővárosba tartó buszok megállója, balra, az út túloldalán az Esztergomba tartó járatok).

Parkolás

  • Ha autóval érkeznénk, mindegy, hogy a túra melyik végpontján hagyjuk az autót; busszal, átszállás nélkül elérhető a kezdőpont.
  • Visegrádon, a buszmegálló mögött (ahonnan a rév indul) ingyenes parkolóhelyeket találunk.
  • Leányfalun a Gyulai Pál utca és a 11-es főút találkozásánál nagy üzletet találunk. Mögötte a Gyulai Pál utcáról elérhető parkoló működik (ingyen).

Koordináták

DD
47.786351, 18.966729
DMS
47°47'10.9"N 18°58'00.2"E
UTM
34T 347704 5294556
w3w 
///utalvány.higiénia.tárcsa
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

  • Pilis és a Visegrádi-hegység turistakalauz

A szerző által javasolt térképek:

  • Pilis és a Visegrádi-hegység térkép

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.


Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

5,0
(2)
Zagyva Tibor
2022-06-20 · Közösség
nagyon szép, és a távolság is nekem való volt
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-06-18
Fénykép: Zagyva Tibor, Közösség

A közösség fényképei


Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
20,2 km
Időtartam
6:00 óra
Szintemelkedés
579 m
Szintcsökkenés
574 m
Legmagasabb pont
548 m
Legalacsonyabb pont
101 m
Tömegközlekedéssel elérhető Szakaszosan teljesíthető túra Szép kilátás Evés-ivás lehetőség Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Fauna Tipp Egészséges környezet Csúcstúra Egyirányú túra

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 3 Útpontok
  • 3 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp