Hűvösvölgy - Rozália téglagyár (OKT-14)
Hűvösvölgy az a hely, ahol majdnem minden megtalálható: Gyermekvasút, csilingelő villamos, végállomás, sarki büfé palacsintával, télen forralt borral, mellette a forgalmas Hűvösvölgyi úttal. A zajos kezdet után átkelve az Ördög-árok feletti kis hídon, besétálva az erdőbe az az érzésünk, mintha megszűnne a város – egyik pillanatról a másikra egy mindentől távol eső vadonban találjuk magunkat.
És ez a vadon megkapóan változatos látnivalókat rejt. Útközben találkozhatunk a girbegurba, mohás tölgyek árnyékában kőkecskéket türelmesen szemlélő kőoroszlánnal, és elsétálhatunk Mátyás király hajdani vadaskertje mellett, ahol bő fél évezreddel ezelőtt reneszánsz ruhába öltözött főurak dárdával és íjjal igyekeztek becserkészni a szarvasokat, őzeket, vaddisznókat. Egyébként is történelmi útvonalon járunk; erre húzódott a Budapest II. világháborús ostroma után, 1945 februárjában végrehajtott kétségbeesett kitörési kísérlet egyik fő csapásiránya, amire több, a mai napig szépen gondozott katonasír emlékeztet.
Később a Csatárka fölé magasodó Látó-hegy, majd a Hármashatár-hegy tetején egy régi és egy új kilátóra felkapaszkodva is gyönyörködhetünk a főváros ilyen távolságból már megkapóan csendes panorámájában, és ha úgy tartja kedvünk, a nemrég felújított, kényelmes turistaházban akár fent is alhatunk. A terep sehol nem különösebben nehéz, az út nagy része nyáron is kellemes árnyékot nyújtó, itt-ott feketefenyőkkel tarkított vegyes erdőben halad. Egy szó, mint száz, a Kéktúrának ez az egyik legkönnyebben járható, mégis legizgalmasabb szakasza.
A szerző tippje
Az útvonal főbb látnivalói:
- Gyermekvasutas Múzeum
- Vitorlázó repülőtér
- Vadaskerti emlékmű
- Oroszlán-szikla
- Árpád-kilátó
- A Hármashatár-hegy csúcsán 2016-ban átadott Guckler Károly-kilátó
Az útvonalról kisebb letérővel elérhető látnivalók:
- Pál-völgyi-barlang
- Szemlő-hegyi-barlang
- Újlaki-hegy, kilátópont
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Hűvösvölgy 8 Hármashatár-hegy 1,7 Virágos-nyereg 4,4 Rozália téglagyár

Úttípusok
Szintprofil megjelenítésePihenő
Fenyőgyöngye vendéglőBiztonsági előírások
- A túra sok helyen sziklás, köves úton halad, bár egyik sem igazán kitett, meredek, úgyhogy csupán némi óvatosságot kíván, főleg esős, ködös időben.
- Nyári kánikulában a kitett részeken és a murvás utakon a nap ellen kell védekeznünk.
- Folyadék mindig legyen nálunk, még ha az útvonal számos közkutat és vendéglátó egységet is érint, ahol frissítőt tudunk vételezni.
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk
- a Gyermekvasút megállójától a Hűvösvölgyi utat átszelve, a Glück Frigyes sétaút mentén a Határnyeregig,
- a Határnyeregnél jobbra az Árpád-kilátóig,
- az Árpád-kilátótól a Szépvölgyi utat átszelve a Fenyőgyöngyéig,
- a Fenyőgyöngyétől a Hármashatár-hegy csúcsán lévő Guckler-kilátóig. A hegytetőn van a második pecsételőhely, konkrétan három is, de elég egyet használnunk.
- A Guckler-kilátótól tovább a Hármashatár-hegy északi lejtőjén a Virágos-nyeregig, ahol újabb pecsételőhelyet találunk. A túrának ez a szakasza a legtechnikásabb.
- A Virágos-nyeregtől a K és a S jelzés egy darabig együtt halad, majd a Csúcs-hegyi nyeregnél a Z jelzés csatlakozik bele. A K jelzést követve sétálunk tovább a Rozália téglagyárig, ahol a szakasz végpontja és a negyedik, egyben utolsó pecsételőhely is van.
A túráról részletesen
Hűvösvölgy - Árpád-kilátó
Hűvösvölgyben, a Széchenyi-hegyi Gyermekvasút végállomásánál bélyegzés után rátérünk az Országos Kéktúra útvonalára. Keresztezzük a Hűvösvölgyi utat, majd a 2009-ben leégett Balázs vendéglő parkolóján átvágva érjük el az Ördög-árok felett átvezető gyaloghidat. Lemegyünk a völgybe, és a Glück Frigyes úton haladunk tovább. Kis tetőre érünk; előttünk feltűnik az erdő széle, aztán hamarosan kilépünk a Hármashatárhegyi repülőtérre.
A hegyhátra vezető erdei gyalogút éppen annyira emelkedik, hogy még nem fáraszt el, kisebb lendülettel fel tudunk kaptatni rá. Fent a vitorlázó repülőtér makulátlanul sík füves lapálya kíséri utunkat. Ahogy a nagy tölgyekkel árnyalt köves úton haladunk, elérünk a Vadaskerti-emlékműhöz, mely Mátyás király vadaskertjének állít emléket.
A Határ-nyeregben figyelni kell, hiszen itt a szélrózsa minden irányába ágaznak ki turistautak. Szerencsére a jelzések jól követhetők, így könnyen haladunk tovább a kéken a Glück Frigyes úton, amely a Látó-hegyre visz. Az Alsó-Kecske-hegy oldalában elhalad az állítólag lerobbantott fejű, de még a mai napig is valóban oroszlánra emlékeztető Oroszlán-szikla mellett. Fent, a hegyoldalban a Glück Frigyes kezdeményezésére 1929-ben épült Árpád-kilátóból ráláthatunk a Duna vonalába települt fővárosunk egy szeletére, még a Gellért-hegyen is túlra, miközben végigszalad a tekintetünk a makettként elénk táruló város épületein a budai vártól a pesterzsébeti lakótelepig.
Árpád-kilátó - Hármashatár-hegy
A hegy keleti-északkeleti oldalán ereszkedünk le az aszfaltúttal és lakóházakkal egyre jobban beépülő Szépvölgybe, ahol a buszmegállón túl az 1935-ben alapított, majd a háború alatt felrobbantott, végül 1988-ban átépített Fenyőgyöngye Vendéglő fogad bennünket - persze csak akkor, ha megtehetjük, hogy megszakítjuk túránkat egy Újházy tyúkhúslevesért, egy Fenyő kehelyért vagy más finomságért. Különben a K jelzésen az aszfaltutat rögtön elhagyva belépünk az erdőbe, s enyhe emelkedővel nekiindulunk a Hármashatár-hegy-csoport eleinte nummuliteszes mészkő, majd dolomit kőzetekkel burkolt felszínének gyalogösvényein.
Néhányszor keresztezzük a hegytetőre vezető aszfaltutat. Az utolsó 200 m-en egy meredek kaptatót leküzdve, az Udvarház Étterem üvegteraszos oldala mentén felérünk a tetőre - pontosabban a hegytető alatti, kilátásban pazar oldalra, ahol egy, valamilyen oknál fogva a régi időkből megmaradt pingpongasztal áll. Néhány száz lépéssel arrébb a geodéziai alappontként is megjelölt csúcstól, a dolomit kőzet látványos kibukkanó rétegfejein állva a Pesthidegkúti-medencére és az azon túli Budai-hegyekre láthatunk rá, de nem kell sokat mennünk, hogy teljes körpanorámában legyen részünk, hiszen a 2016-ban felépített és átadott Guckler Károly-kilátó szinte hívogat bennünket a maga különleges, kristályformára emlékeztető építményével.
A kilátóban elidőzve, ha eddig még nem tettük volna, rácsodálkozhatunk, milyen gyönyörű helyre is települt a főváros, milyen természeti környezetben élnek, élünk sokan. Még ha a városi szmog időnként leplet is dob ránk, egy fél óra-óra alatt feljöhetünk ide, és mintha egy másik világba cseppentünk volna, élvezhetjük a hegyi levegőt.
Hármashatár-hegy - Rozália téglagyár
A csúcs északi oldalán sziklás, köves gyalogúton ereszkedünk le, amikor is a kissé meredek út beletorkollik a régen vitorlázó-repülőgépeknek otthont adó, napjainkban már vendéglátóhelyként üzemelő hangárak területére, a Zöldbázisra, pontosabban az előttük futó murvás útba. Nyáron a rekkenő nap vissza-visszaverődik a fehér murván, a fák árnyékára kicsit még várni kell. A 2016-ban átadott turistaház mellett is elhaladunk, amely a régi repülős múltból visszamaradt egykori pilótaszállás épületét örökölte meg. A korszerű átépítéssel olyan hívogató külleme lett, hogy az ember legszívesebben meg is szállna benne, amire természetesen van lehetőség.
Elhagyva a murvás utat az erdőbe lépünk. Keskeny ösvény kanyarog a kis tisztáson át, majd újra az erdőben a Virágos-nyereg felé, hol fel, hol le, míg a nyereg előtt kiérünk egy lejtős, nagy rétre (pecsét a villanyoszlopon). A nyeregből a régi Csúcs-hegyi menedékházhoz tehetnénk kitérőt, de sajnos manapság már csak egy emléktábla utal a valamikori helyére. A 444 m magas Csúcs-hegyet északról kerüljük az erdőben kígyózó, kellemes Guckler Károly sétányon, mígnem leérkezünk a sorompótól már köves, majd aszfaltozott felszínű Rozália sorra, ahol a napjainkban is működő Rozália téglagyár épületénél - egyben az OKK bélyegzőhelynél - ér véget utunk. Azaz csak érne: ahhoz, hogy hazamehessünk, ki kell még gyalogolnunk a 10-es főútig, ott szállhatunk buszra. A K+ jelzésen közel 400 métert tesz ki ez az extra útszakasz.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A kezdőpont eléréséhez az 56-os, 56A vagy 61-es villamos, illetve az 57-es, 63-as, 64-es, 64A, 164-es, 257-es, 264-es busz Hűvösvölgy megállójánál érdemes leszállni.
- A kezdőpontra utazhatunk a is a Hűvösvölgy végállomásig.
- A túra teljesítése után a végpont közelében a Solymár, Téglagyári bekötőút buszmegállónál szállhatunk fel a 218-as buszra, vagy a Volánbusz megfelelő járatára, amellyel egészen a budapesti Árpád-híd buszállomásig utazhatunk.
Megközelítés
- A túra a Gyermekvasút hűvösvölgyi végállomásánál kezdődik, itt található ., amely a BKK busz- és villamosmegállótól 300 méteres sétával közelíthető meg.
- A Solymár, Téglagyári bekötőút buszmegállótól a K+ jelzésen 400 méteres sétával érhető el a túra végpontjánál elhelyezett .
Parkolás
- Hűvösvölgyben a villamos végállomás felett és a Gyermekvasút megálló előtt lehet parkolni, figyelembe véve az adott díjszabást, továbbá 3-400 méterre a kiindulópontunktól északra, az Ördögárok utca és Hidegkúti út sarkán is találunk parkolót.
- A Rozália téglagyár előtt, amennyiben van hely, az út szélén félreállva parkolhatunk ingyenesen.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Az Országos Kéktúra hivatalos igazolófüzete
- Budapest Geokalauz - MFGI 2016
A szerző által javasolt térképek:
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- A Budai-hegység turistakalauza
- A Budai-hegység turistatérképe
- Kéktúra II. turistakalauz (Dunántúl, Nyugat-Magyarország)
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 17 Útpontok
- 17 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei