Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Hollókői körtúra a Dobogó-tetőre

· 17 értékelés · Gyalogtúra · Keleti-Cserhát · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Közeledvén a hollókői várhoz
    Közeledvén a hollókői várhoz
    Fénykép: Dömsödi Áron, Magyar Természetjáró Szövetség
A Cserhát minden báját felvonultató körtúra Hollókő mellékén, melynek során felkeressük a környék legmagasabb pontján álló kilátót, belevetjük magunkat a hegység erdőségeibe, illetve a kis hegyközi medencék irtásrétjeiről gyönyörködünk a szelíden hullámzó, erdős hátak bájos panorámáiban.
nyitva
közepes
Hossz 18,6 km
5:30 óra
564 m
564 m
517 m
231 m

A Keleti-Cserhát legnagyobb erdőtömbjét fedezzük fel túránk során. A változatos földtanú térségben vulkanikus és üledékes kőzetek tarka elegye tanúskodik a földtörténeti múlt egyes szakaszairól. A finomszemcsés, gyorsabban pusztuló üledékes formációkból felépülő dombhátakból a kemény, ellenálló vulkáni kőzetek (főként andezit) lassú eróziója az 500 métert éppen elérő csúcsokat emelt ki. Ezek a bércek közvetlen környezetükből nem sokkal, de élesen kimagasodnak. Hollókőről éppen a hegytömb legmagasabb púpjára kapaszkodunk, amikor a Dobogó-tető rozoga kilátóját keressük fel. 

A kilátó nemcsak izzasztóan leromlott állapota miatt lesz emlékezetes, hanem a róla nyíló panoráma okán is: a Budai-hegységtől a Börzsönyön keresztül a Mátráig csodálhatjuk Magyarország hegyvidékeit, és mindezek tetejébe még a Felvidék számtalan vonulata is előttünk hullámzik. Kis szerencsével az Alacsony- és Magas-Tátra is a látványt gazdagítja. Erről a helyről a Kárpátok összes jellemző domborzati formája felsorakozik a horizonton: az alacsony, irtásrétekkel foltozott medencéktől az erdős középhegységeken és a gyephavasokon át a zord, sziklahavasi hegyormokig.

Sűrű, elsősorban gazdasági hasznosítású, vadban már-már extrémen gazdag erdőben ereszkedünk le Alsótold szántótáblái közt. Közben végig az erdős hegyek keretezte, bájos falvak látványában gyönyörködhetünk. Átsétálva Felsőtoldra a két falut elválasztó réteken az ország egyik legmegkapóbb hangulatú tája vesz körül.

Felsőtoldról a Szekerce-patak szűk völgyén át jutunk a Hollókő melletti kis fennsík rétjére, ahonnan már a hegyorron ücsörgő, sötét vár látványa az itinerünk. A romlátogatás után túránkat a Világörökség részét képező Ófalu palóc mézeskalácsházai közt fejezzük be.

A szerző tippje

  • Terepviszonyait tekintve a túra könnyűnek számít ugyan, hiszen alig emelkedünk hegységi magasságig, hosszánál fogva mégis jó erőnlétet kíván.
  • Ha hosszúnak találnánk az útvonalat, rövidíthetünk: Alsótoldról busszal is visszatérhetünk Hollókőre. (A járatok indulási idejéről tájékozódjunk előre, mert meglehetősen gyér a buszközlekedés.)
  • Vízvételezési lehetőségünk nincs az erdőben, csak ha a Dobogó-nyeregtől elzarándokolunk a Dobos-kúthoz, ez azonban jelentős kitérő. Ezért sok vizet raktározzunk el induláskor, pótolni a falvakba-n tudjuk.
Dömsödi Áron profilképe
Szerző
Dömsödi Áron 
frissítve: 2021-03-22
Nehézség
közepes
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
Dobogó-tető, 517 m
Legalacsonyabb pont
231 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Murvás út 0,08%Földút 49,51%Utca 7,40%Ismeretlen 23,21%
Murvás út
0 km
Földút
9,2 km
Utca
1,4 km
Ismeretlen
4,3 km
Szintprofil megjelenítése

Biztonsági előírások

  • A dobogó-tetői geodéziai mérőtorony nagyszerű kilátóhely, azonban a rajta szereplő felirat szerint benne felmászni tilos és életveszélyes! Ennek ellenére sok túrázó vállalja a létrázást saját felelősségére. A kilátó belső emeleteinek vaselemei és a létrák is rozsdásak, helyenként lyukasak, használatuk valóban nem biztonságos!

Kezdőpont

Hollókő, autóbusz-forduló (buszmegálló) (325 m)
Koordináták:
DD
47.997298, 19.592034
DMS
47°59'50.3"N 19°35'31.3"E
UTM
34T 394967 5316959
w3w 
///rezsó.táblagép.visszaér

Végpont

Hollókő, autóbusz-forduló (buszmegálló)

Útleírás

Itiner

  • A hollókői buszmegállóból kövessük az Országos Kéktúra K jelzését keresztül az Ófalun, majd a Sós-pusztán, egészen a Dobogó-nyeregig!
  • A Dobogó-nyeregtől, ahol táblák jelzik az irányokat, a S jelzést kell követnünk.
  • Mintegy 400 méter múlva jobbra ágazik ki a S▲ jelzés, ez visz föl a dobogó-tetői kilátóhoz.
  • A kilátótól térjünk vissza a S jelzésre, melyen jobbra, dél felé folytatjuk a túrát!
  • Ereszkedés után, egy nyeregponton élesen balra kanyarodik ki a S+ jelzés, kövessük ezt az erdőszélig!
  • Az erdőből kiérve röviden haladunk a táblákon keresztül, az első elágazásnál balra kell fordulnunk a zöld Z hullám jelzésre.
  • A zöld Z hullámmal jelzett Zöldút egy elágazásnál jobbra kanyarodik és áthullámvasutazik Alsótold határáig.
  • Alsótold  temetője mellett balra tartunk, és az utca jobbkanyarjánál áttérünk a balra induló K jelzésre. Ez Felsőtoldon át elvisz minket egészen a Hollókői várig.
  • A vártól a KL jeleket követve érkezünk meg az Ófaluba, ahol a Kéktúra K jelzésén jobbra kell indulnunk, hogy visszaérjünk a buszmegállóba.

A túráról részletesen

Hollókő - Dobogó-tető

Talán nem is gondolnánk, hogy a Világörökséghez tartozó hollókői Ófalu tornácos kőházai a 20. század elejéről származnak. Ennek oka, hogy 1909-ben tűzvész söpört végig a településen, a falut ezután újjá kellett építeni. A mesebeli díszletek közül az erdőbe lépünk, melyből rövid emelkedés után érünk ki Sós-pusztára. A lefelé ereszkedő földútról szép a kilátás a tipikus cserháti vidékre: az erdős hegyhátak lankás oldalában legelők nyújtózkodnak, rajtuk lovak és marhák legelésznek. (Az irtás Hollókőhöz közeli tetején jobbra induló földúton 2 perces sétával egy másik panorámapontot találunk, ahonnan a Felvidék hegyóriásiban is gyönyörködhetünk tiszta időben.)

Szemben a Pusztavár-hegy és a Remete-hegy oldalát látjuk, utóbbit megkerülve kaptatunk fölfelé. Eleinte újulat mentén lépdelünk az erdőhasznosítás korábbi időszakát nevében őrző Szénégető-völgy fejezetében, majd meredekebb emelkedőn kanyargunk egyre magasabbra. Zöldellő, fűszőnyeges tölgyesen keresztül érkezünk meg a Dobogó-nyeregbe, ahol táblák adnak útmutatást a lehetséges irányokról. A S jelzésen enyhén emelkedünk, majd egy látszólag jellegtelen ponton kell egy kis ösvényre váltanunk, mely jobb felé a fák közé fúrja magát.

Pár perc múlva az apró tetőn állunk, ahol méretes betonhenger magasodik fölénk. A geodéziai mérőtorony állapota siralmas: felirata szerint felmászni tilos, ami nem csoda, tekintve a rohadó vaspadlókat és a nyikorgó, törött korlátú létrákat. Aki ennek ellenére, saját felelősségére vállalja a mászást, Nógrád egyik legszebb panorámájában gyönyörködhet: a Budai-hegységtől a közeli Mátra legmagasabb részéig csodálhatjuk hegyvidékeinket. A Börzsönyt egyedülálló szögből, hosszában, egész tömegében láthatjuk. A Felvidék vulkáni hegyei mellett a Tátrák is képviselik a Kárpátok láncait. Az 517 méteres Dobogó-tető nyugati oldalában felbukkan az az andezit, mely ellenállóképességével kiemelte környezetéből a kis magaslatot. 

Dobogó-tető - Felsőtold

Visszatérve a S jelzésre, jobbra fordulva ereszkedünk egy elágazásig, amin bal felé folytatjuk utunkat. A fák közt esős időszak után kis tó gyűlik fel, ne lepődjünk meg, ha vaddisznók röfögését halljuk! Egy nyeregpontnál balkanyart teszünk, hogy utunkat a S+ jelzésen folytassuk. Szép, idős vegyeserdő lejtőjén baktatunk, végül kiérünk a hegyalji irtásokra. Itt a vulkanikus kőzetek már a mélybe szorulnak, helyettük a felszínen finomabb szemcséjű, homokszerű kőzeteket figyelhetünk meg. Éles bal, majd nem sokkal később jobb kanyarral áthullámvasutazunk a Kecske-hát nyeregpontján, és felbukkan előttünk a völgy alján ülő Alsótold.

A faluszéli irtásréteken gyalogolva jobb felől egy alacsonyabb bércsor mögött a Tepke erdős gerince kísér. Szerencsére sehol sem látunk tarvágásokat, idilli vidéken járunk. Talán ezen a környéken kóstolhatunk bele leginkább a Cserhát hangulatába: a szelíd formák, a sűrű erdők és a tágas legelők közt, a völgyaljon megbújó aprócska falvak mozdulatlan keveréke teremt barátságos atmoszférát. Erdőszélen érkezünk meg Felsőtold határába, ahol balra fordulunk.

Felsőtold - Hollókő

A Kéktúra itt régebben a patak szűk völgyébe kanyarodott, de egy elkerítés miatt most fel kell kapaszkodnunk a Szár-hegy tetejére, hogy annak gerincét követve jussunk át Hollókőre. Több helyen szétnyílik a nyövényzet, és gyönyörú a kilátás a Tepke vonulatára, valamint az alant terpeszkedő völgyre. A Keleti-Cserhát legmagasabb pontjait hordozó hegysor vulkanikus kőzetei keménységüknek köszönhetik kiemelt helyzetüket - bár a Cserháthoz soroljuk, ez a vidék már a mátrai vulkanizmus képződménye.

Hátratekintve magasra nyúlik a Tepke háta, az egymást kitakaró vonulatok szelíd, de mégis komoly hegyvidék képét keltik. Egy rövid erdős szakasz után hamarosan a zord képet festő, sötét andezitből épített hollókői várrom látszik, amíg ismételten be nem lépünk az erdőbe. Előtte még érdemes rövid, 50 méteres kitérőt tenni bal felé, ahonnan kiváló panorámát élvezhetünk a magunk mögött hagyott völgyre, háttérben a festői Tepke-gerinccel. Rövid talpalást követően kilépünk a vár mögötti tetőpontra. A füves placcról nagyszerű a kilátás a Pusztavár-hegyre és szomszédaira, illetve a távoli háttérben hullámzó szlovákiai hegyvidékekre.

A 13. században épült vár három oldalról természetes védelmet élvezett (bár a törökök így is bevették kétszer): alatta egy hasadékvulkán andezitje található. A szerkezeti törésekbe benyomult láva a felszín alatt kihűlve megkeményedett, és viszonylagos keménységének köszönhetően, a szomszédos kőzetek lekopásával a felszínre került. Ennek a tömbnek a szélén áll az érdekesen szabálytalan formájúnak tetsző vár. A KL jelzést követve végül árnyas erdőben ereszkedünk le a nap elején elhagyott Ófaluba, amelynek simára csiszolt macskakövein megcélozzuk a buszmegállót vagy valamely éttermet.

Tömegközlekedéssel

Tömegközlekedéssel elérhető

  • A Hollókő, autóbusz-forduló megállót Pásztó felől tudjuk buszokkal megközelíteni.

Megközelítés

  • A túra a buszmegállóból indul a K jelzésen nyugat felé.

Parkolás

  • Hollókőn több parkolót is találunk, a legnagyobb a központi parkoló, mely a József Attila útról leágazó Sport út mentén található. A parkolás személyautóval fizetős.

Koordináták

DD
47.997298, 19.592034
DMS
47°59'50.3"N 19°35'31.3"E
UTM
34T 394967 5316959
w3w 
///rezsó.táblagép.visszaér
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

  • Országos Kéktúra I. (Hollóházától Nagymarosig) turistakalauz

A szerző által javasolt térképek:

  • Cserhát-térkép (a legtöbb Cserhát-térképen szerepel a terület, de ügyeljünk rá, hogy jót válasszunk ki, mert olyat is találhatunk, amelyen nincs rajta!)

Felszerelés

  • Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.

Kérdések és válaszok

Vidák Judit profilképe
Vidák Judit kérdése · 2021-05-12 · Közösség
Sziasztok! Akik már túl vannak ezen a körtúrán, azoktól kérdezném, hogy 6 és 9 éves gyerkőccel mennyire "túlélhető"? Az eddigi leghosszabb túránk a galyatetői, 16km volt.... Köszönöm előre is a válaszokat!
Mutass többet!
Zsolt Bende válasza · 2021-05-12 · Közösség
Minden csak felkészültség kérdése. Nem kérdés, hogy szuper az útvonal. Én kicsit erősnek érzem, jól el fogtok fáradni :-)
Még 1 hozzászólás

Értékelések

4,4
(17)
Veronika Jäckel-Tóth
2023-04-27 · Közösség
Mikor voltál a túrán? 2023-04-26
Fénykép: Veronika Jäckel-Tóth, Közösség
- szalmakutya -
2022-10-31 · Közösség
Kicsit mászós, de alapvetően mégsem megeröltető kör. Gondolom, jó időben megéri a kilátás miatt, de ködben sem utolsó. :)
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2022-10-31
Fénykép: - szalmakutya -, Közösség
Fénykép: - szalmakutya -, Közösség
Sipos Dénes
2021-11-15 · Közösség
Nagyon szép túra útvonal. Hollókőtől a Kék-túra nyomvonalán halad az út sokàig, megközelítőleg a Remete-hegyi nyeregig. Itt a sárga jelzés mentén lehet tovább haladni a Dobogó- tetői mérőtoronyig. Sajnos nagyon elaggott állapotban van, teledobálva szeméttel. Ezen a felső erdei szakaszon a túrázó teljesen ki van téve a szarvas-kullancslegyek támadásának, én inni sem tudtam megállni, annyira zavaró volt a jelenlétük. A kilátótól végig változatos az erdei táj, én több őzzel, pár nyuszival, és egy gondolataiba merült rókakomával találkoztam, aki egy fordulóban toppant elém, és pillanatokig nem tudta eldönteni mi is legyen most... Alsótold és Felsőtold között valóban a mezőn halad az út, az egyhangú tájat a ragadozómadarak termikelése tette kevéssé unalmassá. Felsőtold után a kék túra útvonalán lehet felkapaszkodni a híres Kéz-kilátóhoz, ahol érdemes így tél elején megvárni az alkonyat színeit. Nagyon szép fényeket fest a búcsúzó nap a fából készült építményre. Innen már tényleg egy rövid kaptató vezet a Szár-hegy 410 métert jelző kis bádogtetejű jelzéséig, ahonnan leereszkedve érdemes a réten a vár felé kitérni, igaz a munkálatok miatt nem látogatható, de pár képet jó eséllyel azért lehet készíteni... Onnan már csupán 10 perc séta a hollókői kis játszótér, ami a kisebbeknek bizonyára jutalom lesz, a bizony számukra erőtpróbáló túra végén...
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2021-11-15
Fénykép: Sipos Dénes, Közösség
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 43

Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
közepes
Hossz
18,6 km
Időtartam
5:30 óra
Szintemelkedés
564 m
Szintcsökkenés
564 m
Legmagasabb pont
517 m
Legalacsonyabb pont
231 m
Tömegközlekedéssel elérhető Körtúra Szakaszosan teljesíthető túra Szép kilátás Evés-ivás lehetőség Kulturális/történelmi értékek Földtani érdekességek Növénytani érdekességek Tipp Csúcstúra Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 8 Útpontok
  • 8 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp