Három megye határán
A szerző tippje
- A dombóvári Szigeterdőben a Kossuth-szoborcsoport és az évszázados fák mellett az 1996-ban feltárt középkori lakótoronyra is rábukkanunk. A lakótorony ma múzeumként működik, ha nyitva találjuk, feltétlen érdemes megnézni.
Úttípusok
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- Baranyajenőről a P▲ jelzésén indulunk a túrára, mely a Hármas-határon álló kilátóig lesz vezetőnk.
- A Hármas-határtól a tetőn hozzánk csatlakozó P jelzésén folytatjuk utunkat.
- A Hármas-határtól Jágónakon, és a Nyerges-erdőn át a P jelzését követve érkezünk Dombóvárra.
A túra részletes leírása
A távolsági buszról Baranyajenőn szállunk le, és a P▲ jelzését követve indulunk túránkra. Száz méter után balra, északi irányba elhagyjuk a település főutcáját, és a katolikus templom mellett sétálunk tovább.A falu területén a mai Margit-sziget korabeli apácáinak állt kolostora, és később a pálosok is megvetették lábukat itt. Az enyhén emelkedő aszfaltúton hagyjuk magunk mögött a falu házait. Széles kocsiúton érünk a tetőre, egy magaslesnél a lankákban gazdag kilátásban gyönyörködhetünk, majd szép erdőbe térve megyünk tovább. Két kilométer után egy jobbra tartó, keskenyebb kocsiútra térünk, e hangulatos részen tavasszal tömegesen nyílik a medvehagyma.
Az erdő takarásából kilépve a gerincen végigfutó kocsiútra térünk, ahol találkozunk a Mosdós felől érkező P jelzésével, mellyel együtt jobbra indulunk tovább. Néhány száz méter után a Hármas-határhoz érkezünk: a Baranya, Somogy és Tolna megye határán felállított kopjafa mellett padokat és tűzrakó helyet is találunk, ahol hosszabb pihenőt is beiktathatunk. A néhány méterrel odébb álló kilátóba felkapaszkodva a távolban feltűnő Mecsek hegyvonulatáig csodálhatjuk a tájat.
A következőkben már csak a P jelzés lesz kalauzunk, mely széles földúton, szántóföldek között vezet. Előbb elmegyünk a Pintér-kereszt mellett, majd közel négy kilométer gyaloglás után Jágónak községbe érkezünk. Itt a helyi kocsma teraszán töltődhetünk fel a további kilométerek legyűréséhez. Érdemes megnézni a templommal szemben kialakított kis parkot, mely üde színfoltja a községnek.
Az országúton indulunk tovább, egy majorság és egy útszéli kereszt mellett sétálunk el, majd rövidesen balra letérünk a műútról, és egy mezőn átkelve már a hangulatos Nyerges-erdőben folytatjuk utunkat. Itt találkozunk a dombóváriak közkedvelt Nordic Walking útvonalának jelzésével. A Nyerges-erdő alját tavasszal az odvas keltike virágtengere borítja. Leereszkedünk a völgybe, elsétálunk egy kiépített, névtelen forrás mellett, így érkezünk a festői völgyben Nyerges-tóhoz, melynek a túloldalán található esőbeállónál hosszabb pihenőt tarthatunk.
A tavakat elhagyva már műúton folytatjuk utunkat. Néhány száz méter után a Szent Anna-kápolna és a mellette csordogáló forrás fogad, ahol érdemes hosszabban elidőzni. Dombóvár-Szőlőhegyet elhagyva, közel két kilométert gyalogolunk az aszfalton, mikor a 61-es út kereszteződésében a Gólyavár romjai hívogatnak minket.
Gólyavár – Dombó vára. Az árterületből kiemelkedő kis dombocskán 1520-ban a Dombó család épített várat. A család férfiágának kihalása után Werbőczi István, majd Török Bálint birtokolta. A vár falai között élt és dolgozott Tinódi Lantos Sebestyén, a kor híres krónikása. 1543–1686-ig a törökök birtokolták. Egy 1692-ből származó írás szerint a vár szabályos négyszög alaprajzú volt, melynek nyugati oldalán nagyméretű lakótorony emelkedett, belsejének északi és déli oldalán alápincézett, emeletes lakóépületek álltak. A várat vizesárok vette körül, amelyen át egy fahíd ívelt át a várkapuhoz. Napjainkban az északi külső fal és az északkeleti sarok látható emeletnyi magasságban.
A romoktól továbbindulva a P◼ jelzésével együtt jutunk Dombóvárra, ahol átkelünk a vasúton, és jobbra tartva rövidesen a helyi védettséget élvező Szigeterdő parkjában találjuk magunkat. Ne szaladjunk át a parkon! Sétáljunk körbe, pihenjünk meg az évszázados platánok, tölgyek, kőrisek árnyékában! Amennyiben nyitva találjuk, kukkantsunk be az 1996-ban feltárt középkori lakótoronyba, mely ma múzeumként működik. Az 1848-as első független magyar kormány tagjainak szoborcsoportja előtt fejet hajtva hagyjuk el a parkot, és a két jelet követve egy kilométer után a vasútállomásra érünk, ahol vonatra vagy buszra szállhatunk.
Tipp
Tömegközlekedéssel
- Baranyajenőre Pécs és Kaposvár irányából távolsági busszal érkezhetünk. Dombóvárról Sásdig vonattal, majd Sásdról szintén busszal juthatunk el Baranyajenőre.
- A Baranyajenő, Szabadság utca megállóban kell leszállnunk.
- Dombóvár vasútállomásáról vonattal távozhatunk a túra végén, de a buszokat is választhatjuk, hiszen itt található a Dombóvár, autóbusz-állomás is.
Megközelítés
- A buszmegállóból indul a P▲ jelzése.
- A turistaút a dombóvári vasútállomáshoz és buszpályaudvarhoz érkezik.
Parkolás
- Mivel a túra egyirányú, ezért megközelítése tömegközlekedéssel ajánlott.
- Dombóvárról busszal eljuthatunk Baranyajenőre, a túra kezdőpontjára, ezért az utót érdemes a városban, pl. a vasútállomás melletti parkolóban hagyni, ahová a menetelés végén érkezünk.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Müller Nándor: Barangolások a Zselicben - túrakönyv
- Müller Nándor: Négy évszak a Zselicben - fotóalbum
A szerző által javasolt térképek:
- Zselic turistatérkép
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: Az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei