Geotúra a béri andezitömlés körül
A Cserhát érdekes geológiai mix. Egyrészt a Börzsöny és a Mátra hatalmas tömbjei között elterülő vidék arculata is változatos képet mutat: a dombsági tájat itt-ott magasabb hegytömbök, hegycsoportok színesítik. Másfelől a legkülönfélébb képződésű kőzetek alkotják: a nagy kiterjedésű üledékes kőzetekre heves tűzhányótevékenységek során néhol andezit, máshol bazalt rakódott le különböző formákban, de a felszín alatti hasadékokat kitöltő telérek is létrehoztak felboltozódásokat. Túránk során egy ilyen hasadékvulkán feltárt maradványát járjuk körül, és a rövid táv ellenére meglepően látványos és sokrétű formakincset csodálhatunk meg.
Bérről indulva lehetőségünk nyílik rövid, amolyan délutáni túrát tenni a Novohrad-Nógrád Geopark egyik legizgalmasabb területén. Kellemes réteken haladva bekanyarodunk az erdőbe, ahol megtekintünk egy szabadtéri kőtárat, megismerkedünk a világviszonylatban is különleges, hajlott formájú oszlopos andezittel, átvergődünk egy darabjaira töredezett lávaszőnyegen, végül megcsodáljuk a nógrádi táj semmihez sem hasonlítható szépségét, hogy végül visszatérjünk kiindulópontunkra.
A túra bárkinek ajánlható, legyen szó egyedüli túrázóról, kisebb vagy nagyobb társaságról, de kisgyermekes családok is bátran nekiindulhatnak.
A szerző tippje
- Ha autóval érkezünk, Bérről a túra után érdemes felkeresni Virágospusztát (erre táblák is felhívják a figyelmünket már a faluba érkezés előtt). Az étteremként is működő Andezit Hotel mellett hatalmas karámban láthatók az őshonos hazai állatok, s azon felül még tevék és struccok is, így gyermekes családoknak izgalmas kiegészítő program lehet.
- A túra körtúrává is alakítható, ha a csúcsról lefelé indulunk egy jelzetlen ösvényen, majd egy dózerúton térünk vissza a faluba. Ehhez térkép vagy GPS mindenképp legyen kéznél, vagy használjunk Természetjáró appot!
- A túra végén koncentrálódnak a látnivalók: a kőtár, a kőtenger és az andezitcsúszda közvetlenül egymás mellett találhatók, ezért itt nem szükséges a jelzésekre vagy a túraleírásra hagyatkoznunk, hiszen könnyű őket megtalálni egymás mellett.
Hasznos linkek és ötletek
Kezdés
Végpont
Útleírás
Itiner
- Bért a Z+ jelzésen hagyjuk el.
- Az elágazásnál, a legelőn balra kanyarodunk a hegynek nekivágó Z jelzésre.
- A Z▲ jelzésen teszünk rövid kitérőt az andezitfalhoz, majd a Z↺ jelzésen a kőtengerhez.
- Letérünk balra a jelzett útról, és kisétálunk a Nagy-hegy panorámás csúcsára.
- A korábban megtett úton térünk vissza Bérre.
A túráról részletesen
Bérről a dombok alá
Bér központjában egykor kocsma és bolt is működött, a lepusztult épület most a falu csendes hanyatlásáról árulkodik. A főtéri buszmegálló mellett átkelünk a patakon, majd szűk utcában indulunk az erdő felé a Z+ jelzésen. A patakot követve emelkedünk, míg végül elérünk egy tágas tisztásra. A rét alján futó földutat követve lassacskán egyre magasabbra jutunk, a lankás dombvidékből is egyre több kerül a látóterünkbe.
A környező, erdős dombok mögött feltűnik a Berceli-hegy erdős oldala, de az elbányászott másik félre nem látunk rá. Hamarosan felbukkan a Szanda kettős csúcsa is. Egy tágasabb részen elágazáshoz érünk; itt balra térünk, s nekivágunk a domboldalra kanyarodó földútnak, melyet a Z jelzés mutat. Beérünk a sűrű, sötét erdőbe, és az egyre meredekebbé váló hegyoldalra kapaszkodva hirtelen élesen jobbra fordulunk.
Egy világszenzáció az erdő mélyén
Hamarosan elérjük a Kőtár modern formájú betonépületét. A két egységből álló bemutatóhely 12 környékbeli kőzetet mutat be, illetve a kőzetekhez és a környező hegyekhez köthető vulkanikus folyamatokról számolnak be a falakra függesztett táblák. Az egyre kövesebbé váló hegyoldalban már a Kőtártól láthatóvá válik a sűrű növényzet mögött a hajlott andezitfal szürkés árnyalata. Közelebb lépdelve egy sziklás-törmelékes lejtőről csodálhatjuk meg e geológiai ritkaságot: a hajlott formájú, oszlopos elválású andezitcsúszda egy 15 millió éves telér-, azaz hasadékvulkán ember által feltárt maradványa. A felszín közelébe jutott kőzetolvadék a fedő üledékes kőzetek repedéseibe, hasadékaiba folyt, ott kőzetté szilárdult, majd a külső erők pusztító munkájának és a bányászatnak köszönhetően a felszínre került. Az oszlopos elválás nem jellemző az andezitre: vele általában bazaltos területeken, például a közeli Somoskő várának oldalában vagy a Balaton-felvidéken találkozhatunk. Hajlott formája Európában egyedülálló, és a világon is mindössze néhány hasonló megjelenését tárták fel. A kihűlő magma szilárdulása közben összezsugorodott, megrepedezett, végül a repedések mentén a ma is látható formában kötegekre vált.
A kőtengeren át a panorámához
Kelet felé folytatjuk utunkat, a fák mögötti világos, napsütötte területet kell megcéloznunk, nem muszáj a jelzésekre hagyatkoznunk. Néhány lépéssel később megérkezünk egy igazi kőtenger szélére. A lávaár a felszínen kihűlt, megszilárdult, majd a hőingadozás folyamatosan gyakorolt térfogat-változtató hatásának következtében, lassan megrepedezve darabokra töredezett - a folyamatot a repedésekben megfagyó víz is gyorsította. Hogy napjainkban is mozgásban van, arról tanúskodik, hogy nem fedi növényzet a felszínét, mivel aprózódik tovább, és lassan kúszik lefelé a lejtőn.
A Z▲ jelzésre térve a kőtenger szélénél, sűrű bozótban kaptatunk fel a hegycsúcs oldalába. Rövid távokat teszünk meg az egyes helyszínek közt, ezért perceken belül elérjük az éppencsak 400 métert meghaladó béri Nagy-hegy oldalában található andezitoszlopok tetejét. A feltáruló panoráma a nógrádi táj minden szépségével elkényeztet: a szélein feltűnik a két környező, szintén vulkanikus eredetű hegyvidék, a Börzsöny és a Mátra vonulata. Utóbbiból közelsége révén különösen jól szemügyre vehető a Muzsla gerince, de a háttérben adótornyával ott nyújtózik a Kékes is. Baloldalt a Szanda kettős csúcsa magasodik a környező medencék fölé, jobb oldali magaslatán kiszúrhatjuk a várfal maradványát. Szemben láthatók Buják dombjai, köztük a kilátójáról nevezetes Sas-bérc. Kiszúrhatjuk Bér és Virágospuszta épületeit, tiszta időben a távolban, észak felé feltűnik a Karancs elefántszerű tömbje is. Jól szemügyre vehető a Cserhát viszonylag meredek oldalú dombokkal tagolt, medencékben gazdag, falvakban szegényebb lankavidéke, ahol iparosításnak nem is látjuk nyomát.
Vissza a hegy alá
A faluba visszatérhetünk a már bejárt, geológiai látványosságokban dúskáló útvonalon is, de be is zárhatjuk a kört, ha a sűrű bozótosba fúródó ösvényen követjük a kopott jelzést. Sajnos a turistaút-hálózat jelenleg nem támogatja a körtúrát, de Bér olyan közel van, hogy nyugodtan letérhetünk a jelzésről, hogy az egyik dózerúton visszatérjünk a faluba.
Tipp
Tömegközlekedéssel
- A Bér, italbolt megállóba kell érkeznünk busszal.
Megközelítés
- A turistaút a megállóból indul.
Parkolás
- A falu szélén bárhol parkolhatunk.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- A Novohrad-Nógrád Geopark honlapján bőséges információ áll rendelkezésre a területről
A szerző által javasolt térképek:
- A Cartographia térképe mellett megtalálhatjuk a Cserháti Falvak Szövetsége a Vidékért Közhasznú egyesület jóval részletesebb, 1:30000-es léptékű turistatérképét is (zöld borító), mely szintén lefedi a területet.
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 4 Útpontok
- 4 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei