Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide A túra másolása
Gyalogtúra ajánlott túra

Fekete István nyomában

· 4 értékelés · Gyalogtúra · Zselic · nyitva
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • Fekete István szobra Nagymátén, a róla elnevezett füvészkertben
    Fekete István szobra Nagymátén, a róla elnevezett füvészkertben
    Fénykép: Müller Nándor, Magyar Természetjáró Szövetség
m 300 250 200 150 10 8 6 4 2 km
Egy kirándulás erejéig Fekete István nyomdokaiba lépünk, a nevét viselő emlékösvény útvonalát végigjárva, tábláit figyelmesen elolvasva természetszerető írónk élettörténetének apró titkaival ismerkedünk.
nyitva
könnyű
Hossz 11,9 km
3:24 óra
360 m
360 m
338 m
186 m
Túránk kiindulópontja a Dél-Zselic egyik eldugott, bájos zsákfaluja, Bakóca, ahol számos látnivaló fogadja a kirándulókat. A Fazekasmúzeum, a templom, és a szebb napokat látott Majláth-kastély parkja jelenthet plusz élményt az arra vetődő vándor számára. Körtúránk során útba ejtjük Alsókövesdet, ahol egykor Fekete István dolgozott, majd Felsőkövesdre tartunk, ahol évszázados hársfák alatt pihenhetünk meg. A túra egyik színfoltja lehet a Nagymáté vadászház környékén kialakított Fekete István Fűvészkert bebarangolása.

A szerző tippje

  • Bakóca nem csupán Fekete Istvánnak köszönheti ismertségét, a település híres volt fazekasságáról is. Érdemes betérni a főutcán található, felújított tornácos parasztházba, ahol a mesterség jeles helyi képviselőjének állít emléket a gazdagon berendezett Sáfrány Géza Fazekasmúzeum. De meglátogatható egy Fekete István-emlékszoba is.
  •  A bakócai templom mögött találjuk a Majláth-kastélyt, melynek parkjában évszázados fák állnak. A valaha szebb napokat látott épület állapota napjainkban sajnos egyre romlik.
  • A többszöri átszállás, és a körülményes csatlakozások miatt érdemesebb Bakócát autóval megközelíteni.
Müller Nándor profilképe
Szerző
Müller Nándor
frissítve: 2019-07-25
Nehézség
könnyű
Technika
Állóképesség
Élmény
Táj
Legmagasabb pont
338 m
Legalacsonyabb pont
186 m
Ajánlott időszak
jan.
febr.
márc.
ápr.
máj.
jún.
júl.
aug.
szept.
okt.
nov.
dec.

Úttípusok

Szintprofil megjelenítése

Kezdőpont

Bakóca, forduló (buszmegálló) (188 m)
Koordináták:
DD
46.204255, 17.997817
DMS
46°12'15.3"N 17°59'52.1"E
UTM
33T 731268 5121111
w3w 
///titkoló.borult.foszlik

Végpont

Bakóca, forduló (buszmegálló)

Útleírás

Itiner

  • A bakócai buszfordulótól a K+ jelzését nyugati irányba követve kapaszkodunk a Tatárugrató gerincére.
  • A tetőn rátérünk a K jelzés jobbra tartó nyugati ágára.
  • A K jelzésen Alsókövesdre, majd Felsőkövesdre tartunk.
  • Felsőkövesden elhagyjuk a K jelzését és rátérünk a K● keleti irányba induló jelzésére.
  • A K● jelzését követve leereszkedünk a völgybe, majd az Ödön-forrás érintésével felkapaszkodunk a Nagymáté Vadászházhoz és Füvészkerthez.
  • Nagymátéról a K◼ jelzésen 500 métert gyalogolunk a gerincen végigfutó K jelzéséhez, melyen balra, északi irányba folytatjuk utunkat.
  • A Tatárugrató nevű helynél elhagyjuk a K jelzését, és a már bejárt K+ jelzésén visszasétálunk Bakócára.

A túra részletes leírása

Falu a bükkösök szorításában

Bakóca neve szláv eredetű, és bükköst jelent - utalva a zöld környezet meghatározó elemére. A falu központját uralja a domboldalban álló római katolikus templom, mely a 18. század első felében épült, és Szent Anna tiszteletére szentelték fel. 1804-ben felújították, majd 1848-ban Majláth György renováltatta. A település érdekessége, hogy határában kiaknázatlan lignitmezőt rejt a mély. Elsőként az „Orvoslakás” és a Káni-kereszt felfedezése vár ránk, mindkettőhöz a K+ jelzés keleti ágán juthatunk el. Az „Orvoslakás" a kisfalu legszélső háza, onnan egy meredek horhoson sétálunk fel a Káni-kereszthez. (A kitérő opcionális, akit nem érdekelnek a keresztek, nekivághat a nyugatra induló útnak egyből.)

Fekete István

Mielőtt a Fekete István-emlékösvényre lépnénk, tekintsük át, ki is a névadó! Fekete István (1900–1970) író, a bakócai Majláth-birtok segédtisztje volt 1926 és 1929 között. Nemcsak munkája, hanem szerelme, későbbi felesége, a bakócai orvoskisasszony, Piller Edit is Bakócához kötötte ezekben az időkben. Az itt eltöltött éveket Ballagó idő című önéletrajzi regényében örökítette meg a szerző. Tiszteletére alakították ki a Fekete István Emlékösvényt, melynek útvonala mentén több mint 30 információs táblán ismerhetjük meg az író munkásságát és a természet iránti végtelen tiszteletét, szeretetét.

Zselici lankákon

A bakócai buszfordulótól a K+ jelzésén indulunk nyugati irányba. A zsákfalu házait magunk mögött hagyva széles földúton kaptatunk felfelé. A szőlőhegyen elmegyünk az Útszéli-kereszt mellett, ahol egykor Fekete István is megpihent. A hosszan kanyargó löszmélyúton felkapaszkodunk egészen a Tatárugrató nevű helyhez, ahol kifújhatjuk magunkat.

Táblák jelzik az útirányt, mi kövessük a jobbra, Alsókövesdre tartó K jelzést! A löszmélyúton már lefelé sétálunk, utunkról nemsokára jobbra leágazik a K+ jelzés, mely a közeli Éger-kúthoz és a Szágyi-tározóhoz vezet. A völgybe érve átkelünk a Nagymátéra vezető erdészeti műúton, és egy kerítés mellett követjük jelzésünket, mely csakhamar Alsókövesdre kalauzol minket. Itt lakott és dolgozott Fekete István a Majláth-birtok segédtisztjeként 1926–29 között, innen írta leveleit menyasszonyának, a bakócai Piller Editnek.

Hosszan, enyhén emelkedünk a műúton egészen Felsőkövesdig, ahol egy hangulatos park évszázados hársfái alatt, a haranglábnál pihenhetünk meg. Érdemes a bájos kis településen végigsétálni, hiszen annak túlsó felén található az emlékösvény elköszönő táblája is. A hársfák alól keleti irányba, már a K● jelzésén, egy gesztenyefasor mentén haladunk, és a keskeny aszfaltúton rövidesen elérjük a Magtár épületét, ahol az író bolhákkal megesett derűs történetét olvashatjuk.

A fűvészkert

Az épület jobb oldalán lendülünk tovább, és az erdőbe térve igen vadregényes környezetben folytatjuk utunkat. A meredek ösvény levezet minket a völgybe, ahol egy csordogáló patak hídján kelünk át. Felfelé kapaszkodunk, és egy hurkot rajzolva csakhamar az Ödön-forráshoz érkezünk. Innen egy kanyargós ösvényen elérjük az országutat, azon átkelve igen meredeken kapaszkodunk fel Nagymátéig, ahol hosszabb pihenőt is érdemes beterveznünk a kerti pavilonnál. No, nemcsak azért, hogy kifújjuk magunkat a hosszú meredek után, hanem mert ezen a helyen igen sok látnivaló akad: a Fekete István Fűvészkert ösvényeit bejárva, és a parkban felállított író szobra mellett megpihenve igazán emelkedett hangulat kerítheti hatalmába az arra járó turistát.

A hangulatos füvészkertet magunk mögött hagyva, a gazdasági épületek után balra indulunk a K◼ jelzésen. A széles földúton, mely a Zselic legmagasabb pontja, a Hollófészek felé visz, mintegy 500 métert gyalogolunk, majd balra, északi irányba térünk a K jelzésére. Igen hangulatos erdőben sétálunk közel két kilométert, mikor ismét a Tatárugratóhoz érkezünk. Itt jobbra tartunk, és a már ismert szurdokon, majd a szőlőhegyi úton leereszkedünk Bakócára.

Tipp


Minden tájékoztatás a védett területekről

Tömegközlekedéssel

  • Bakócára Pécs, illetve Kaposvár-Sásd felől oroszlói átszállással érkezhetünk, a Bakóca, forduló buszmegállótól indul a Fekete István emlékösvény.

Megközelítés

  • A K+ jelzés a buszmegállóból indul.

Parkolás

  • A buszforduló mellett van lehetőség parkolásra.

Koordináták

DD
46.204255, 17.997817
DMS
46°12'15.3"N 17°59'52.1"E
UTM
33T 731268 5121111
w3w 
///titkoló.borult.foszlik
Navigáció Google Térképpel

A szerző által ajánlott kiadványok:

  • Müller Nándor: Barangolások a Zselicben - túrakönyv
  • Müller Nándor: Négy évszak a Zselicben - fotóalbum

A szerző által javasolt térképek:

  • Zselic turistatérkép

A régióról szóló kiadványok:

Mutass többet!

Felszerelés

Alapvető túrafelszerelés: Az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.


Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

4,5
(4)
Kiss Viktória
2021-07-18 · Közösség
Mi nagy esőzés után mentünk, ilyenkorra nem ajánlom, sokat megy az útvonal földúton, ott csak cuppogtunk a sárban, úgyhogy a túra véget módosítottuk, így kikerültük a nagyon sáros részt ahol kezdtük a túrát, elmentünk a hollófészekig és utána fordultunk le Bakóca felé, ott sokkal járhatóbb utak voltak még ilyen sáros időben is, igaz, itt több olyan szakasz is volt, ahol nem volt turista jelzés, cserébe változatosabb a táj és útba esett egy kilátó is. A Majlát-kastély el volt zárva belépni tilos szalaggal, azért megnéztem, nagyon hangulatos így romosan is. Összeségében kellemes túra, szép helyeken, vissza szeretnék még térni szárazabb időben is.
Mutass többet!
Mikor voltál a túrán? 2021-07-18
Fénykép: Kiss Viktória, Közösség
Fénykép: Kiss Viktória, Közösség
Fénykép: Kiss Viktória, Közösség
Fénykép: Kiss Viktória, Közösség
Fénykép: Kiss Viktória, Közösség
Fénykép: Kiss Viktória, Közösség
Kis Edit
2021-01-10 · Közösség
Januárban, az első hóban teljesítettük a túrát. Teljesen ismeretlen vidék volt számunkra. Csodaszép vidéken vezetett keresztül, érdekes, élményekkel teli túra volt. A leírás és az útjelzések teljesen jól követhetők voltak.
Mutass többet!
Fénykép: Kis Edit, Közösség
Fénykép: Kis Edit, Közösség
Fénykép: Kis Edit, Közösség
Fénykép: Kis Edit, Közösség
Fénykép: Kis Edit, Közösség
Fénykép: Kis Edit, Közösség
Fénykép: Kis Edit, Közösség
Az összes értékelés mutatása

A közösség fényképei

+ 9

Állapot
nyitva
Értékelés
Nehézség
könnyű
Hossz
11,9 km
Időtartam
3:24 óra
Szintemelkedés
360 m
Szintcsökkenés
360 m
Legmagasabb pont
338 m
Legalacsonyabb pont
186 m
Körtúra Kulturális/történelmi értékek Szakaszosan teljesíthető túra Növénytani érdekességek Tipp Egészséges környezet

Statisztika

  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 1 Útpontok
  • 1 Útpontok
Hossz  km
Időtartam : óra
Szintemelkedés  m
Szintcsökkenés  m
Legmagasabb pont  m
Legalacsonyabb pont  m
Nagyításhoz vagy kicsinyítéshez húzd össze a nyilakat!
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp