Dobogókő - Visegrád (OKT-16)
A Visegrádi-hegység belső, zegzugos területein vezet végig a Dunához leereszkedő útvonal, mely során nagyszerű kilátóhelyeket és bájos réteket keresünk fel.
Az Országos Kéktúra e szakaszán mélyen behatolunk a Visegrádi-hegység erdőibe, és ezzel már belekóstolunk az Északi-középhegység vadregényes hegyvidékeinek hangulatába. A hegység a Kárpátok vulkanikus vonulatának tagja, mely fénykorában az 1300 métert is meghaladhatta. A tűzhányó alaposan lepusztult az évmilliók során: a ma erdős, a Duna felé sugarasan tartó völgyhálózatú hegység látványosan tagolt felszíne tárulkozik föl előttünk a dobogókői kilátóból.
A kis terjedelmű, alacsony hegyvidék méretéhez képest különösen élénk formakincset rejt. Vadregényes mivoltát a hatalmas, sötét andezitszikláknak; a kőzetbe mélyen bevágódott, rövid távon nagy szintkülönbségeket helyenként vízesésekkel legyőző patakok szurdokainak; a dunakanyari panorámáknak; illetve a fogsorszerűen sorakozó vulkanikus szirteknek köszönheti.
Kiindulópontunkról láthatjuk a Vadálló-kövek vulkanikus eredetű sziklafogait is, és feltűnik a Duna túloldalán a Szent Mihály-hegy, melyet a folyó választott el a hegységtől. A Dobogó-kőt elhagyva nagyrészt lakatlan erdővidék belsejébe ereszkedünk, felkeressük a Sikárosi-rét hegyek ölelte, szép medencéjét, majd a Bükkös-patak kellemes hangulatú völgyéből kanyarodunk át Pilisszentlászlóra. A hegyvidék centrumának egyetlen településéről felkapaszkodunk a Pap-rét nyeregponton álló erdészházához.
A túra utolsó szakaszán nekivágunk a Visegrádi-hegység egyik északkeleti gerincének, amely vadregényes, a településektől távoli panorámákkal, sötét, alig háborgatott erdőkkel és dús füvű tisztásokkal kárpáztat el. A menetelés legvégén a Visegrád fölötti kis fennsíkra érkezünk, szemben a Magas-Börzsöny hatalmas, erdős bércei tűnnek fel. Végül a Fellegvár mellett ereszkedünk le a Duna partjára.
A szerző tippje
- Dobogókőn étkezhetünk és meg is szállhatunk az Eötvös Loránd Menedékházban, de betekintést nyerhetünk a turistamúltba is, ha szánunk egy kis időt a Turista Múzeumra.
- Dobogókőn nagyjából 1 óra alatt körbejárhatjuk a hegység hatalmas sziklalakzatai közt kanyargó Thirring-körutat.
- Kb. 15 perc alatt ellátogathatunk a Tirts Rezső-kilátóhoz a S és P jelzéseken északnyugati irányban: a dobogókőihez hasonló teraszról döbbenetes panoráma nyílik a Visegrádi-hegység belső zugaira, a festői Dunakanyarra, és a háttérben emelkedő, hatalmas Börzsönyre.
- A túra végén, Visegrád fölött meglátogathatjuk a Nagy-Villám kilátóját, ahonnan egészen a Mátráig is ellátni tiszta időben, de a Dunakanyarra is maradandó kilátást kapunk. Ugyanitt, a Tabán rétjein találjuk a bobpályát.
- Szánjunk időt Visegrád fölött a nagyszerű állapotban fennmaradt, kiváló panorámát kínáló Fellegvárra!
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben)
Dobogókő 6,4 Sikárosi erdészház 3,6 Pilisszentlászló 3,6 Pap-réti erdészház 8,5 Nagy-villám 2,6 Visegrád
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén
- Pilisszentlászló (OKTPH_76_1, OKTPH_76_2, OKTPH_76_3): Pilisszentlászló, községháza buszmegálló
Úttípusok
Szintprofil megjelenítésePihenőpontok
Báró Eötvös Loránd MenedékházPatak Park Bisztró és Borozó
Mogyoróhegy Étterem
Hasznos linkek és ötletek
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
A túra folyamán végig a K jelzést kell követnünk.
- Dobogókőről a K jelzésen indulunk lefelé a Sikárosi-rétre, ahol a fák alatt álló Sikárosi erdészháznál pecsételünk.
- Sikárosról a Bükkös-patak völgyén, majd az Öreg-nyílás-völgyön át érkezünk meg Pilisszentlászlóra.
- Pilisszentlászlóról felkapaszkodunk a Pap-rétre.
- A Pap-rétről az Urak asztala hegyoldalában jutunk el a Vízverés nyergéig.
- A Vízverés nyergétől a Barát-halmon át túrázunk a Visegrád fölötti Tabán kaszálórétjeire.
- A Tabánból a visegrádi Fellegvár mellett ereszkedünk le a visegrádi révhez.
A túráról részletesen
Dobogókő - Sikárosi erdészház
A Dobogó-kő sziklateraszáról páratlan panoráma nyílik e régen lenyugodott kárpáti vulkánvidékre. A Börzsöny és a Visegrádi-hegység a Kárpát-medence aljzatát felépítő lemeztöredékek mozgásának eredményeképpen keletkezett. A visegrádi hegyvidékhez tartozó Szent Mihály-hegyet a Duna választotta el szomszédságától. A fantasztikus domborzatú Dunakanyar mesés panorámájának a vulkanikus múlt elemei is részét képezik: a Vadálló-kövek sziklasora, vagy a Rám-szikla homlokfala.
Dobogókő üdülőtelepén áthaladva sípályát is elhagyunk, ezen rálátunk a Prédikálószék impozáns tömbjére. Belépve az erdőbe a Bükkös-patak völgyébe lejt a hegyoldal: ez a hegység leghosszabb vízfolyása, mely Szentendrénél éri el a Dunát. Az Öreg-vágás-hegy alig észrevehető csúcsán - egy kis kőoszlop izgalmas történetet őriz. Állítólag az 1848-49-es szabadságharc végén pihent itt meg egy öreg katona, akinek egy mögé settenkedő ember vágta le a fejét - a gyilkos az ellopott pénzből este berúgott a közeli falu kocsmájában, és elmesélte a történetet.
Leereszkedünk a Bükkös-patak meredek oldalú völgyébe, és az általában bővizű patakot követve jutunk ki a Sikárosi-rét szélesen terpeszkedő kaszálójára. A hegyek övezte, szép panorámájú réten egykor majorság állt. Ma csak az erdészházat találjuk keleti sarkában, amelynek kerítésén kell keresnünk a pecsétet.
Sikárosi erdészház - Pilisszentlászló
Átgázolunk a Bükkös-patakon, majd az egyre szűkebbé váló völgyaljban talpalunk tovább. A kis vízfolyás medrében nagyobb áradásokról árulkodó, lassan kerekdedre csiszolódott, hatalmas andezitsziklák hevernek. A völgyalj szélesebb részein a patak meanderezik, azaz rövid kanyarokat ír le: a kiszélesedve lelassuló víz lerakja aprószemű hordalékát, melynek felhalmozódásait aztán kikerülni kényszerül. Az így keletkező hordaléknyelvek lapos felszínén néhol pihenőhelyeket találunk. Hűs, árnyas erdőben járunk, de a völgy legvadregényesebb, zúgókkal tarkított szakasza előtt balra fordulunk, hogy az erdészeti út keresztezésével az Öreg-nyílás-völgybe térjünk. A látvány csöppet sem unalmasabb, apró szurdokában keresztezzük a patakot, majd ismét felkapaszkodunk az aszfaltra. Ezt elhagyva kis fahídon kelünk át, és a völgyfőben rövidesen megpillantjuk Pilisszentlászló szélét.
A Kisrigó vendéglő bejárata mellett találjuk az első pecsétet, de a lenyomat beszerzésére kis kitérővel felkereshető a Janosiková kocsma is.
Pilisszentlászló - Vízverés nyerge
Pilisszentlászló a hegység belső részének egyetlen települése, innentől egészen Visegrádig nem találkozunk lakott területtel. A jelentős arányban szlovákok lakta falut a főtéren keresztül hagyjuk el. Kilépve a házak közül meredek hegyoldalban kapaszkodunk fölfelé a Szarvas-szérű kaszálójára. Innen az erdészeti feltáróúton indulunk el a Pap-rét felé, a turistaút egy ponton felkaptat a hegyoldalba, hogy levágja az út kanyarját. A takaros kőépület egy erdészház, ennek kerítésén, a kapu mellett találjuk a pecsétet.
A Pap-réttől nekivágunk visegrádi-hegységi utunk legkülönlegesebb, helyenként kárpáti jellegű szakaszának. Eleinte kelet felé tartunk, utunkat kellemes hangulatú, szélfútta tisztások kísérik. Egy elágazásnál a K jelzés északnak fordul, hogy az Urak asztala oldalában szintben hatoljon át a sűrű, idős bükkösön. A hegy tetején egy magára hagyott légvédelmi rakétabázis betonépületei pusztulnak. A lejtő bükköse igencsak megtépázott, ettől kicsit természetközelibbnek ható állapotban van: a 2014 decemberi ónos eső okozta jégkár szaggatta meg a hegyvidék erdőit (ennek nyomaival találkozhattunk Dobogókő környékén is). Egy lékből rálátunk a Dunára és a fölé magasodó Naszályra, a Szentendrei-szigetre, és tiszta időben a Mátra gerincei is megmutatkoznak.
A hosszas, helyenként akadályokkal tarkított gyaloglást élvezetessé teszi az ösvény elhagyatott, mindentől távoli hangulata. Ide nem szűrődik fel a települések és az utak zaja, ellenben mindenhol hegyek sziluettjei rajzolódnak ki a lombkorona mögött. Hamarosan megérkezünk a Vízverés nyerge meseszép tisztására: a kis nyeregpont üdezöld gyepén csak néhány hagyásfa ad árnyékot, körös-körül sűrű erdő képez kerítést. A hegyvidékre jellemző erdei tisztást nehéz elhagyni, de a Kéktúra északra vezető szakasza további maradandó élményeket tartogat.
Vízverés nyerge - Visegrád
Átkapaszkodunk egy vadvédelmi kerítésen, és rövid erdei séta után a Barát-halom rétjének szélén épült Moli-pihenőnél állunk. Illetve le is ülhetünk a kis kőpadra. A vadregényes, sziklakopáros hegyoldalról fantasztikus panoráma nyílik a Dunakanyarra: láthatjuk a Visegrádi-hegység tömött erdőit, ahogy a hegyvidék a folyó felé alacsonyodik. Szemben a Prédikálószék tömbje és a Szent Mihály-hegy sziklás, szabdalt oldala uralja a látványt. Az alattunk elterülő Bölényes nevű hegyoldal a 20. század elejének elvetélt próbálkozását őrzi a bölény visszatelepítésére.
Tovább baktatva az egyre vadregényesebb ösvényen meredek ereszkedésbe kezdünk. Egy nyomasztóan sötét lejtő alján balra fényt és sziklát látunk: a Borjú-fő andezitformációja kínál újabb emlékezetes kilátást a Dunát beszorító hegyekre. Az egyik sziklatömbre Wass Albertre emlékező feliratot faragtak.
Még mindig távol érezhetjük magunkat a civilizációtól, de valójában egyre közelítünk hozzá. Utunk érinti a Sóstó-rét vizenyős, üdezöld tisztását, majd hegyoldali erdészeti úton, sűrű erdőt átszelve éri el a Tabán fennsíkját. A szépséges kaszáló hátterében a Börzsöny legmagasabb pontjai emelkednek, szabad szemmel is jól láthatjuk a csóványosi kilátót. (Bal felé elhagyva a K jelzést, egy fasor mögötti rétről újabb kilátást találhatunk a Dunára.) Jobbra, a bobpálya fölött a Nagy-Villámon álló Zsitvay-kilátóba sétálhatunk föl, hogy körbenézve egészen a Mátráig gyönyörködjünk a tájban. A Nagy-Villám étterem lépcsőjének oszlopán vár ránk a kötelező pecsétet.
Átkelve az aszfaltúton szép bükkösben, helyenként meredeken lejtő ösvényen ereszkedünk. Elhaladunk a gazdag történelmű Fellegvár alatt (melyre érdemes 1-2 órát szánni), és lefelé baktatunk Visegrádra. Az utunkba eső barokk Kálvária-kápolna egészen érdekes megoldással hozzáépült az andezitbreccsa falhoz. Visegrádra érkezve a Kéktúra a rév felé terel, hogy az a vizet szelve átringasson Észak-Magyarországra.
A Visegrád-Nagymarosi rév állomásépületén, a kassza melletti irodai bejárat korlátján keressük a bélyegzőt!
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A Dobogókő, hegytető buszmegállóból Pomáz HÉV-állomására, és ritkábban Esztergomba indulnak autóbuszok.
- A Visegrád, nagymarosi rév buszmegállóba a Budapest, Újpest-Városkapu autóbusz-állomás és Esztergom között közlekedő járatok érkeznek.
- Átutazhatunk Nagymarosra a révvel is. Ez esetben Szob vagy Budapest, Nyugati pályaudvar felé távozhatunk vonattal a Nagymaros-Visegrád vasúti megállóhelyről.
Megközelítés
- Dobogókőn a buszmegállóból látjuk a Báró Eötvös Loránd menedékház méretes kőépületét, mely mellett a Kéktúra elhalad.
- Visegrádon a Rév utcán érkezik a komphoz a Kéktúra.
Parkolás
- Dobogókő területén több fizetős parkoló áll rendelkezésünkre.
- Visegrád kompkikötőjénél több parkolót is találunk. Köztük van fizetős és ingyenes is.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
A szerző által javasolt térképek:
- Országos Kékkör Térképes Túrakalauz
- Kéktúra II. turistakalauz (Dunántúl, Nyugat-Magyarország)
- A Pilis és a Visegrádi-hegység térképe
- Pilis, Visegrádi-hegység turistakalauz
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statisztika
- 40 Útpontok
- 40 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei