Csúcsduplázás a Hármashatár-hegy körül
A Hármashatár-hegy Budapest apró természetjáró paradicsoma. A név ugyan csak a fő csúcsot (495 méter) és tömbjét illeti, de az egész sasbérc-csoportra szokás használni. A terület egy nagy összefüggő erdőtömb, melyben jóval magasabb hegységeinkhez hasonló zugokat, hangulatokat lelhetünk. Számos sziklakibúvás, kisebb sziklagyepek és sűrű turistaút-hálózat található az adótornyairól könnyen azonosítható hegycsoportban. Bár autóval könnyen megközelíthető, a tömegközlekedési lehetőségek korlátozottak, ezért a Normafára jellemző tömegjelenetekkel itt ritkábban találkozhatunk, hiába népszerű a kirándulók, túrázók körében. A csúcson turistaház is üzemel.
Rövid körtúránk az Újlaki-hegy gyönyörű sziklagyepét veszi célba először, hogy annak tetejéről fantasztikus, több szeletre vágott körpanorámában csodálhassuk a Dunazug hegyeit és a távoli Börzsöny éppen csak felbukkanó csúcsait. Kellemes hangulatú turistaúton vágunk át a Virágos-nyeregbe, ahonnan sziklás ösvényen kapaszkodunk fel a Hármashatár-hegy csúcsára. Az apró tetőn meg is szállhatunk, illetve étkezhetünk is, de mindenekelőtt ellátogatunk a Guckler-kilátó gömbemelvényébe, melyről teljes Pestet fölülről szemlélhetjük, sőt a szomszédos hegyvidékekre is rálátunk. Végül sziklás ösvényen ereszkedünk vissza kiindulópontunkhoz.
A szerző tippje
- A Hármashatár-hegy tetején álló Rotter Lajos turistaházban éjszakázhatunk is, vagy ehetünk a mellette található Hangár Bisztróban.
- A busz ritkán jár, ezért érdemes előre tájékozódni a menetrendről, és a túra végi megérkezést ahhoz igazítani.
Úttípusok
Szintprofil megjelenítéseBiztonsági előírások
- Az Újlaki-hegy csúcsától a Virágos-nyeregig a S jelzésen sajnos könnyű eltévedni, mivel a jelzések ritkásan vannak felfestve és sok a jelöletlen, elágazó ösvény. Ezért érdemes letölteni a GPX-tracket a telefonunkra.
Hasznos linkek és ötletek
- Információk a Rotter Lajos turistaházról.
Kezdőpont
Végpont
Útleírás
Itiner
- A buszmegállótól továbbindulunk az aszfalton, amíg elérjük a K↺ majd S jelzést.
- A S jelzésen felkapaszkodunk az Újlaki-hegyre.
- Követjük a S jelzést a Virágos-nyeregig.
- A K jelzésre fordulunk, melyen a Hármashatár-hegy csúcsáig gyalogolunk.
- A csúcsot dél felé hagyjuk el a K↺ jelzésen.
- Az aszfaltúton sétálunk vissza a Szépvölgyi dűlő buszmegállóig.
A túráról részletesen
Az Újlaki-hegy szikláira indulva
A buszmegállóból jobb felé indulunk el az egyenes aszfaltúton, amelyre még kerekeken érkeztünk. Rövidesen elfogy az aszfalt, és követjük az erdei kaptatóra terelő S jelzést. Az ösvényen dolomitsziklákat taposunk, közben egyre jobban kinyílik körülöttünk az erdő. Végül a csenevész fák is elmaradnak, és nagyszerű panorámát kínáló sziklagyepre lépünk: az Újlaki-hegy csúcsának sziklakibúvásos déli oldalán állunk.
Áttekinthető innen a Budai-hegység közel egésze: szemben a Hárs-hegy és a János-hegy emelkedik, utóbbi a beépített Széchenyi-hegyben folytatódik. Még éppen kibukkan a Sas-hegy sziklás-gyepes ikercsúcsa is. Jobbra tőlük Pesthidegkútra és a Remete-szurdokra, valamint a Szénások és hátterükben a Nagy-Kopasz csoportjára látunk rá, közvetlenül alattunk a reptér pásztája nyújtózik. Elhagyva a paddal is felszerelt kellemes tisztást a sziklákon pár méter erejéig a fák között baktatunk, hogy aztán az előzőnél még szélesebb, még szebb tájkép táruljon föl. A sárkányrepülők startrámpájának tetejéről a Pesthidegkúti-medencén és a Budai-hegyeken túl a Gerecse, a Pilis és a távolban a Börzsöny is megmutatkozik. Nem érdemes tovább rohanni, hiszen talán ez túránk legszebb pontja.
Tisztásláncolaton a Virágos-nyeregbe
A mozgalmas domborzatú rögvidék képétől elbúcsúzva az Újlaki-hegy északi oldalán ismét erdőbe ereszkedünk. Igencsak résen kell lennünk, hogy ne tévedjünk le a S jelzésről valamely jelöletlen erdei csapásra, hiszen sűrű fonatuk útvesztőként tekereg az erdőben - bár igazán eltévedni nem tudunk, a kis terület miatt előbb-utóbb jelzett útra kerülünk. A turistaút megkerüli a Mária-hegy kis bércét, az erdőt tisztások láncolata tarkítja. Nagyjából szintben közelítjük következő célpontunkat, mielőtt még megérkeznénk, bal felé kilátunk a környező hegyekre. Sűrű növényzetben nyit folyosót az ösvény, melyen átkelve a Virágos-nyeregben találjuk magunkat. A kis kaszálórét turistaút-csomópont, de a jelöléseket és a szétágazó csapások kezdeti szakaszait nem könnyű felkutatni.
A Hármashatár-hegy tetején
A K jelzés egyenesen átvág a réten és nekiveselkedik a Vihar-hegy emelkedőjének. Változatos erdőben, egyre meredekebb, köves ösvényen kaptatunk, hogy a csúcs másik oldalán merész lejtőn oldalazzunk le a nyeregbe. Innen már közvetlenül a Hármashatár-hegy csúcsát vesszük célba, újabb rövid kapaszkodás következik, majd egy nyeregtisztás keresztezése után belépünk a Rotter Lajos turistaház kertjébe. Felújított épületek közt, szép fenyők alatt sétálunk, jobbra a Hangár Bisztró ad lehetőséget a felfrissülésre. Méterekkel odébb pedig a légvédelmi üteg romjára épített Guckler Károly-kilátó fagömbje jelzi a hegytetőt.
A környék hegyoldalainak újraerdősítésében érdemeket szerzett Guckler Károlyról elnevezett kilátóból - a páratartalom függvényében - gyakorlatilag egész Pestet beláthatjuk, és Budának is méretes szeletét térképezhetjük fel madártávlatból. Északon a Pilis és a Visegrádi-hegység simul bele a Duna síkjába, az elővárosok színes mintaként kúsznak rá a hegylábakra. Délen a Duna kanyarja kerüli a Gellért-hegy innen aprónak tetsző bércét, és felsorakozik a Budai-hegység összes tagja is.
Vissza a Szépvölgyi-dűlőhöz
A kilátótól kisétálunk a hegy délnyugati lejtőjének tetejére, ahol a K↺ jelzést követve lefelé indulunk egy széles, morzsalékos pásztán. Ahogy közeledünk a fákhoz, lassacskán eltűnik a János-hegy sziluettje, girbegurba karsztbokorerdőbe lépünk, mely a sziklapadkás út mentén sűrű rengeteggé erősödik. A Hármashatár-hegy bércnyúlványán futó köves csapásunk végül csatlakozik a betonútba, melyen bal felé indulva perceken belül ismét a buszmegállóban állhatunk.
Tipp
Tömegközlekedéssel
Tömegközlekedéssel elérhető
- A túra startpontjához a Kolosy térről induló 65-ös BKK-busszal érkezhetünk, és a végén szintén azzal távozhatunk, a Szépvölgyi dűlő megállót kell keresnünk.
- Ha a ritkán járó 65-ös nem jönne, a 65A busszal a Fenyőgyöngyéig utazhatunk.
Megközelítés
- A Szépvölgyi dűlő buszmegállójától az aszfaltutat követő K↺ jelzéseken kell elindulnunk.
- Ha a buszunk csak Fenyőgyöngyéig vitt, akkor az egyenes aszfaltúton kell továbbmennünk a K↺ jelzésig, majd azt követnünk (1,3 km).
Parkolás
- Autónkat leparkolhatjuk a Szépvölgyi dűlőnél, vagy az aszfaltút végén.
- Parkolhatunk a Hármashatár-hegy tetején is, ebben az esetben innen indul és ide is tér vissza körtúránk.
Koordináták
A szerző által ajánlott kiadványok:
- Budai-hegység turistakalauz
A szerző által javasolt térképek:
A régióról szóló kiadványok:
Felszerelés
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.Statisztika
- 3 Útpontok
- 3 Útpontok
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei